Temat zwolnienia L4

Dzień dobry, temat zwolnienie L4. Lekarz zrobił przerwę przez przypadek w systemie. Poprzednie zwolnienie od 22.08 do 21.09 a kolejne od 23.09. Wizyta była 22.09. Jest dzień przerwy, co może zrobić lekarz w tym przypadku? A co może zrobić pacjent?
#L4
anonim cytuj
19-10-2021
Lekarz może poprawić zwolnienie lekarskie w systemie lub wystawić dodatkowe na sam dzień 22.09. Pacjent powinien interweniować w tej sprawie u niego.
 
anonim cytuj
19-10-2021
To chyba wszystko zależy od pracownika. Niestety u mnie w firmie sporo pracowników załatwiało sobie lewe zwolnienia. Teraz zaczęłam to wszystko kontrolować i pozbyłam się nielojalnych pracowników. Osobiście do sprawdzania pracowników polecam firmę zewnętrzna conperio
 
anonim cytuj
01-02-2023
U nas jeżeli chodzi o lewe zwolnienia, to również sporo osób korzystało, ale po współpracy z firmą Conperio udało mi się wyeliminować pracowników nielojalnych, którzy tylko zagrażali firmie.
 
anonim cytuj
31-03-2023
Zgodnie z art. 92 § 1 pkt. 3 Kodeksu pracy, pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego za czas niezdolności do pracy wynikającej z choroby, co obejmuje również czas nieprzerwanego zwolnienia lekarskiego. W sytuacji, kiedy między dwoma zwolnieniami lekarskimi występuje przerwa (nawet jednodniowa), może to skutkować problemami z prawem do wynagrodzenia chorobowego.

Najlepiej, jeżeli w tej sytuacji pacjent skontaktuje się z lekarzem, który wystawił zwolnienie i poprosi o korektę daty na zwolnieniu lekarskim, tak aby obejmowało ono również dzień 22.09. Jeżeli lekarz potwierdzi, że zwolnienie lekarskie powinno być ciągłe, powinien mieć możliwość dokonania odpowiedniej korekty w systemie.

Jeśli chodzi o kwestię "lewych zwolnień", to zgodnie z polskim prawem pracodawca ma prawo kontrolować prawidłowość wystawiania zwolnień lekarskich. W razie wątpliwości pracodawca może zwrócić się do ZUS o sprawdzenie, czy zwolnienie lekarskie jest prawdziwe, zgodnie z art. 79 ust. 1 pkt. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Ważne jest jednak, aby pracodawca pamiętał o zachowaniu odpowiednich standardów etycznych i prawnych podczas przeprowadzania takich kontroli.
 
anonim cytuj
30-07-2023
Kilka innych aspektów o którym warto wspomnieć:

Czasowe Niezdolności do Pracy (CNP) i Zwolnienia Lekarskie: W Polsce, zwolnienie lekarskie jest dokumentem potwierdzającym czasową niezdolność do pracy (CNP) pacjenta. Jeżeli pracownik jest niezdolny do pracy przez okres dłuższy niż 33 dni w roku kalendarzowym (14 dni dla pracowników 50+), to pracodawca przestaje płacić wynagrodzenie chorobowe, a pracownik otrzymuje zasiłek chorobowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), zgodnie z art. 71 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Elektroniczne Zwolnienia Lekarskie (e-ZLA): Od grudnia 2018 roku, wszystkie zwolnienia lekarskie w Polsce są wystawiane w formie elektronicznej (e-ZLA). Elektroniczne zwolnienia lekarskie są automatycznie przekazywane do ZUS, a pracodawca może je sprawdzić poprzez elektroniczny panel pracodawcy na stronie ZUS.

Kontrola Zwolnień Lekarskich: Pracodawcy mają prawo do kontrolowania prawidłowości wystawiania zwolnień lekarskich swoim pracownikom. Zgodnie z art. 32a Kodeksu pracy, pracodawca ma prawo skierować pracownika na kontrolne badanie lekarskie, jeżeli ma uzasadnione wątpliwości co do prawidłowości zwolnienia lekarskiego.

Konsekwencje Niewłaściwego Wykorzystania Zwolnień Lekarskich: Niewłaściwe wykorzystanie zwolnienia lekarskiego, np. "lewe zwolnienia", jest naruszeniem prawa pracy i może skutkować konsekwencjami zarówno dla pracownika, jak i lekarza. Pracownik może stracić prawo do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego, a lekarz może zostać pociągnięty do odpowiedzialności zawodowej.
 
anonim cytuj
30-07-2023

Sugerowane Tematy

Dziedziczenie a separacja.
Witam jestem z mężem od 2 lat po ślubie mamy córkę, tego roku odziedziczyłam dom po tacie lecz z mężem nie mamy podpisanej rozdzielności jeśli sprzedam nieruchomość i kupię za te środki inną to będzie wliczać się do majątku małżeństwa czy w dalszym ciągu pozostanie jako dziedziczenie i mąż nie będzie miał do tego prawa ?? Proszę o rady i ewentualna pomoc jakie mogę zastosować druki prawne dodam również że z mężem jesteśmy w trakcie załatwiania sp...
ZUS żąda oddania renty po mężu.
Witam mam pewien problem mój mąż od stycznia starał się o rentę sprawa była w toku 8 października mąż zmarł,9 października przyszło na konto z ZUS niecałe tysiąc złotych po kilku dniach przyszły kolejne pieniądze ok. 17 tysięcy myślę że to spłata od stycznia bo na obecną chwilę nie przyszła żadna decyzja, teraz ZUS żąda oddania całej kwoty. Czy muszę zwrócić całą kwotę co z pieniędzmi od stycznia do 8 października gdy mąż żył....
Ograniczenie władzy rodzicielskiej - pytania do biegłych sądowych
Dzień dobry, mam następujący problem. W lutym 2023 złożyłam wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej ojcu dziecka. Głównie chodzi o to, iż ojciec nie wyraża zgody na diagnozstykę i leczenie (terapię) dziecka pod kątem spektrum, aspergera, adhd, nie wyraża zgody na szczepienia. Nie wyraża też zgody na wyjazd za granicę, ale najważniejsze jest to leczenie. Dodatkowo dziecko jest uzależnione od grania na telefonie (telefon jest od ojca, do gru...
Bank żąda spłaty kredytu od spadkobierców ale mnie nie stać na spłatę. Jeśli zrzeknę się spadku to stracę mieszkanie po mamie.
Umarła mama, która miała kredyty do 2025r bez ubezpieczenia. Ja jako córka nie pracuje, utrzymujemy się z wyplaty męża. Wiem, że bank żąda spłaty kredytu od spadkobierców ale mnie nie stać na spłatę. Jeśli zrzeknę się spadku to stracę mieszkanie po mamie, które ma być dla wnuków jak osiągną pełnoletniość. Proszę o poradę co mogę z tym zrobić....

Wyszukiwarka