Dzień dobry, temat zwolnienie L4. Lekarz zrobił przerwę przez przypadek w systemie. Poprzednie zwolnienie od 22.08 do 21.09 a kolejne od 23.09. Wizyta była 22.09. Jest dzień przerwy, co może zrobić lekarz w tym przypadku? A co może zrobić pacjent?
Lekarz może poprawić zwolnienie lekarskie w systemie lub wystawić dodatkowe na sam dzień 22.09. Pacjent powinien interweniować w tej sprawie u niego.
anonim cytuj
19-10-2021
To chyba wszystko zależy od pracownika. Niestety u mnie w firmie sporo pracowników załatwiało sobie lewe zwolnienia. Teraz zaczęłam to wszystko kontrolować i pozbyłam się nielojalnych pracowników. Osobiście do sprawdzania pracowników polecam firmę zewnętrzna conperio
anonim cytuj
01-02-2023
U nas jeżeli chodzi o lewe zwolnienia, to również sporo osób korzystało, ale po współpracy z firmą Conperio udało mi się wyeliminować pracowników nielojalnych, którzy tylko zagrażali firmie.
anonim cytuj
31-03-2023
Zgodnie z art. 92 § 1 pkt. 3 Kodeksu pracy, pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego za czas niezdolności do pracy wynikającej z choroby, co obejmuje również czas nieprzerwanego zwolnienia lekarskiego. W sytuacji, kiedy między dwoma zwolnieniami lekarskimi występuje przerwa (nawet jednodniowa), może to skutkować problemami z prawem do wynagrodzenia chorobowego.
Najlepiej, jeżeli w tej sytuacji pacjent skontaktuje się z lekarzem, który wystawił zwolnienie i poprosi o korektę daty na zwolnieniu lekarskim, tak aby obejmowało ono również dzień 22.09. Jeżeli lekarz potwierdzi, że zwolnienie lekarskie powinno być ciągłe, powinien mieć możliwość dokonania odpowiedniej korekty w systemie.
Jeśli chodzi o kwestię "lewych zwolnień", to zgodnie z polskim prawem pracodawca ma prawo kontrolować prawidłowość wystawiania zwolnień lekarskich. W razie wątpliwości pracodawca może zwrócić się do ZUS o sprawdzenie, czy zwolnienie lekarskie jest prawdziwe, zgodnie z art. 79 ust. 1 pkt. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Ważne jest jednak, aby pracodawca pamiętał o zachowaniu odpowiednich standardów etycznych i prawnych podczas przeprowadzania takich kontroli.
anonim cytuj
30-07-2023
Kilka innych aspektów o którym warto wspomnieć:
Czasowe Niezdolności do Pracy (CNP) i Zwolnienia Lekarskie: W Polsce, zwolnienie lekarskie jest dokumentem potwierdzającym czasową niezdolność do pracy (CNP) pacjenta. Jeżeli pracownik jest niezdolny do pracy przez okres dłuższy niż 33 dni w roku kalendarzowym (14 dni dla pracowników 50+), to pracodawca przestaje płacić wynagrodzenie chorobowe, a pracownik otrzymuje zasiłek chorobowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), zgodnie z art. 71 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Elektroniczne Zwolnienia Lekarskie (e-ZLA): Od grudnia 2018 roku, wszystkie zwolnienia lekarskie w Polsce są wystawiane w formie elektronicznej (e-ZLA). Elektroniczne zwolnienia lekarskie są automatycznie przekazywane do ZUS, a pracodawca może je sprawdzić poprzez elektroniczny panel pracodawcy na stronie ZUS.
Kontrola Zwolnień Lekarskich: Pracodawcy mają prawo do kontrolowania prawidłowości wystawiania zwolnień lekarskich swoim pracownikom. Zgodnie z art. 32a Kodeksu pracy, pracodawca ma prawo skierować pracownika na kontrolne badanie lekarskie, jeżeli ma uzasadnione wątpliwości co do prawidłowości zwolnienia lekarskiego.
Konsekwencje Niewłaściwego Wykorzystania Zwolnień Lekarskich: Niewłaściwe wykorzystanie zwolnienia lekarskiego, np. "lewe zwolnienia", jest naruszeniem prawa pracy i może skutkować konsekwencjami zarówno dla pracownika, jak i lekarza. Pracownik może stracić prawo do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego, a lekarz może zostać pociągnięty do odpowiedzialności zawodowej.
Witam, sprawa którą chcę poruszyć tak pod koniec 2021 roku zmarł mój dziadek, ostatnią jego wolą ustną było to by w razie jego śmierci przelać środki które miał na koncie na konto wnuka, zgodnie z art. 952kc istnieje taka szansa lecz musi być jednocześnie 3 świadków, co z powodu ówczesnej pandemii nie miało racji bytu i każdy niestety oddzielnie dostał takie informacje. Bank po 1 miesiącu od śmierci mojego dziadka wysłał mi pismo (nie wiem swoją ...
Dzień dobry, próbowałem dzisiaj zarejestrować kupiony samochód, w umowie kupna sprzedaży mam podpis tylko właściciela. W dowodzie jako współwłaściciel wpisany jest także współmałżonek tego właściciela, który oczywiście wyraża zgodę na sprzedaż, ale który nie podpisał się pod umową. Byłem przekonany, że to wystarczy, ale urząd odmówił rejestracji auta. Doczytałem i uważam, że mam rację - zgodnie z artykułem 36 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jed...
Mam pewien problem związany z wypowiedzią, którą umieściłem na jednym z forów internetowych. Otóż, jakiś czas temu wziąłem udział w dyskusji na temat pewnej firmy, która moim zdaniem nieuczciwie traktowała swoich klientów. Byłem bardzo niezadowolony z usług, które otrzymałem od tej firmy i chciałem podzielić się swoją opinią z innymi.
W moim poście użyłem dość mocnych słów i wyraziłem swoje rozczarowanie jakośćią usług, którą otrzymałem. Może ...
Czy przy zawarciu umowy barterowej muszę podawać aż tyle danych osobowych pesel, nr dowodu ,imię, nazwisko ,adres zamieszkania .
Osobiscie nie znam firmy/osoby z którą mam ją podpisać. Jest to osoba z internetu i obawiam się że za dużo tych danych jest....
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: