Dzień dobry, temat zwolnienie L4. Lekarz zrobił przerwę przez przypadek w systemie. Poprzednie zwolnienie od 22.08 do 21.09 a kolejne od 23.09. Wizyta była 22.09. Jest dzień przerwy, co może zrobić lekarz w tym przypadku? A co może zrobić pacjent?
Lekarz może poprawić zwolnienie lekarskie w systemie lub wystawić dodatkowe na sam dzień 22.09. Pacjent powinien interweniować w tej sprawie u niego.
anonim cytuj
19-10-2021
To chyba wszystko zależy od pracownika. Niestety u mnie w firmie sporo pracowników załatwiało sobie lewe zwolnienia. Teraz zaczęłam to wszystko kontrolować i pozbyłam się nielojalnych pracowników. Osobiście do sprawdzania pracowników polecam firmę zewnętrzna conperio
anonim cytuj
01-02-2023
U nas jeżeli chodzi o lewe zwolnienia, to również sporo osób korzystało, ale po współpracy z firmą Conperio udało mi się wyeliminować pracowników nielojalnych, którzy tylko zagrażali firmie.
anonim cytuj
31-03-2023
Zgodnie z art. 92 § 1 pkt. 3 Kodeksu pracy, pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego za czas niezdolności do pracy wynikającej z choroby, co obejmuje również czas nieprzerwanego zwolnienia lekarskiego. W sytuacji, kiedy między dwoma zwolnieniami lekarskimi występuje przerwa (nawet jednodniowa), może to skutkować problemami z prawem do wynagrodzenia chorobowego.
Najlepiej, jeżeli w tej sytuacji pacjent skontaktuje się z lekarzem, który wystawił zwolnienie i poprosi o korektę daty na zwolnieniu lekarskim, tak aby obejmowało ono również dzień 22.09. Jeżeli lekarz potwierdzi, że zwolnienie lekarskie powinno być ciągłe, powinien mieć możliwość dokonania odpowiedniej korekty w systemie.
Jeśli chodzi o kwestię "lewych zwolnień", to zgodnie z polskim prawem pracodawca ma prawo kontrolować prawidłowość wystawiania zwolnień lekarskich. W razie wątpliwości pracodawca może zwrócić się do ZUS o sprawdzenie, czy zwolnienie lekarskie jest prawdziwe, zgodnie z art. 79 ust. 1 pkt. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Ważne jest jednak, aby pracodawca pamiętał o zachowaniu odpowiednich standardów etycznych i prawnych podczas przeprowadzania takich kontroli.
anonim cytuj
30-07-2023
Kilka innych aspektów o którym warto wspomnieć:
Czasowe Niezdolności do Pracy (CNP) i Zwolnienia Lekarskie: W Polsce, zwolnienie lekarskie jest dokumentem potwierdzającym czasową niezdolność do pracy (CNP) pacjenta. Jeżeli pracownik jest niezdolny do pracy przez okres dłuższy niż 33 dni w roku kalendarzowym (14 dni dla pracowników 50+), to pracodawca przestaje płacić wynagrodzenie chorobowe, a pracownik otrzymuje zasiłek chorobowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), zgodnie z art. 71 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Elektroniczne Zwolnienia Lekarskie (e-ZLA): Od grudnia 2018 roku, wszystkie zwolnienia lekarskie w Polsce są wystawiane w formie elektronicznej (e-ZLA). Elektroniczne zwolnienia lekarskie są automatycznie przekazywane do ZUS, a pracodawca może je sprawdzić poprzez elektroniczny panel pracodawcy na stronie ZUS.
Kontrola Zwolnień Lekarskich: Pracodawcy mają prawo do kontrolowania prawidłowości wystawiania zwolnień lekarskich swoim pracownikom. Zgodnie z art. 32a Kodeksu pracy, pracodawca ma prawo skierować pracownika na kontrolne badanie lekarskie, jeżeli ma uzasadnione wątpliwości co do prawidłowości zwolnienia lekarskiego.
Konsekwencje Niewłaściwego Wykorzystania Zwolnień Lekarskich: Niewłaściwe wykorzystanie zwolnienia lekarskiego, np. "lewe zwolnienia", jest naruszeniem prawa pracy i może skutkować konsekwencjami zarówno dla pracownika, jak i lekarza. Pracownik może stracić prawo do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego, a lekarz może zostać pociągnięty do odpowiedzialności zawodowej.
Jakiemu organowi zgłasza się naruszenie RODO? Auto pay wysyła mi ciągle maile, mimo że kilka razy zgłaszałem im że domagam się usunięcia moich danych z ich systemów i sprawa miała być wg ich odpowiedzi załatwiona. Ale cały czas wysyłają mi mailing. Chcę zatem ich zgłosić o naruszenie RODO....
Czy pracownik może złożyć wypowiedzenie z winy pracodawcy na podstawie mobbingu w chwili gdy pracodawca chce go zwolnić dyscyplinarnie (bezpodstawnie)?
Czy już te wypowiedzenie od pracodawcy zamyka tę drogę i nie można dochodzić naruszeń ze strony pracodawcy?
Składać czy poczekać na sprawę o przywrócenie do pracy i wtedy dopiero poruszyć temat mobbingu?
...
Cześć,
mam taką zagwozdkę. Tydzień temu zmarł mój Dziadek, miał sporo długów, ale żadnego majątku trwałego, nie miał mieszkania, auta itp. Wysokość jego emerytury jest wyższa niż Babci, więc z tego co słyszałam to Babcia będzie mogła pobierać jego emeryturę. Ale tak się zastanawiam, czy jeśli Babcia odrzuci spadek to dalej będzie mogła pobierać jego emeryturę, czy to się wyklucza?...
Jeszcze przed zawarciem małżeństwa, moja obecna małżonka nabyła grunt rolny (nie była to darowizna, typowa transakcja osób fizycznych niespokrewnionych).
Kilka miesięcy po zawarciu małżeństwa chcielibyśmy przenieść własność z jej majątku osobistego do majątku wspólnego poprzez rozszerzenie wspólności majątkowej, co ułatwi nam budowę domu w przyszłości.
Notariusz twierdzi, że jest to możliwe tylko na drodze darowizny do majątku wspólnego. Wiem, ...
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: