Temat zwolnienia L4

Dzień dobry, temat zwolnienie L4. Lekarz zrobił przerwę przez przypadek w systemie. Poprzednie zwolnienie od 22.08 do 21.09 a kolejne od 23.09. Wizyta była 22.09. Jest dzień przerwy, co może zrobić lekarz w tym przypadku? A co może zrobić pacjent?
#L4
anonim cytuj
19-10-2021
Lekarz może poprawić zwolnienie lekarskie w systemie lub wystawić dodatkowe na sam dzień 22.09. Pacjent powinien interweniować w tej sprawie u niego.
 
anonim cytuj
19-10-2021
To chyba wszystko zależy od pracownika. Niestety u mnie w firmie sporo pracowników załatwiało sobie lewe zwolnienia. Teraz zaczęłam to wszystko kontrolować i pozbyłam się nielojalnych pracowników. Osobiście do sprawdzania pracowników polecam firmę zewnętrzna conperio
 
anonim cytuj
01-02-2023
U nas jeżeli chodzi o lewe zwolnienia, to również sporo osób korzystało, ale po współpracy z firmą Conperio udało mi się wyeliminować pracowników nielojalnych, którzy tylko zagrażali firmie.
 
anonim cytuj
31-03-2023
Zgodnie z art. 92 § 1 pkt. 3 Kodeksu pracy, pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego za czas niezdolności do pracy wynikającej z choroby, co obejmuje również czas nieprzerwanego zwolnienia lekarskiego. W sytuacji, kiedy między dwoma zwolnieniami lekarskimi występuje przerwa (nawet jednodniowa), może to skutkować problemami z prawem do wynagrodzenia chorobowego.

Najlepiej, jeżeli w tej sytuacji pacjent skontaktuje się z lekarzem, który wystawił zwolnienie i poprosi o korektę daty na zwolnieniu lekarskim, tak aby obejmowało ono również dzień 22.09. Jeżeli lekarz potwierdzi, że zwolnienie lekarskie powinno być ciągłe, powinien mieć możliwość dokonania odpowiedniej korekty w systemie.

Jeśli chodzi o kwestię "lewych zwolnień", to zgodnie z polskim prawem pracodawca ma prawo kontrolować prawidłowość wystawiania zwolnień lekarskich. W razie wątpliwości pracodawca może zwrócić się do ZUS o sprawdzenie, czy zwolnienie lekarskie jest prawdziwe, zgodnie z art. 79 ust. 1 pkt. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Ważne jest jednak, aby pracodawca pamiętał o zachowaniu odpowiednich standardów etycznych i prawnych podczas przeprowadzania takich kontroli.
 
anonim cytuj
30-07-2023
Kilka innych aspektów o którym warto wspomnieć:

Czasowe Niezdolności do Pracy (CNP) i Zwolnienia Lekarskie: W Polsce, zwolnienie lekarskie jest dokumentem potwierdzającym czasową niezdolność do pracy (CNP) pacjenta. Jeżeli pracownik jest niezdolny do pracy przez okres dłuższy niż 33 dni w roku kalendarzowym (14 dni dla pracowników 50+), to pracodawca przestaje płacić wynagrodzenie chorobowe, a pracownik otrzymuje zasiłek chorobowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), zgodnie z art. 71 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Elektroniczne Zwolnienia Lekarskie (e-ZLA): Od grudnia 2018 roku, wszystkie zwolnienia lekarskie w Polsce są wystawiane w formie elektronicznej (e-ZLA). Elektroniczne zwolnienia lekarskie są automatycznie przekazywane do ZUS, a pracodawca może je sprawdzić poprzez elektroniczny panel pracodawcy na stronie ZUS.

Kontrola Zwolnień Lekarskich: Pracodawcy mają prawo do kontrolowania prawidłowości wystawiania zwolnień lekarskich swoim pracownikom. Zgodnie z art. 32a Kodeksu pracy, pracodawca ma prawo skierować pracownika na kontrolne badanie lekarskie, jeżeli ma uzasadnione wątpliwości co do prawidłowości zwolnienia lekarskiego.

Konsekwencje Niewłaściwego Wykorzystania Zwolnień Lekarskich: Niewłaściwe wykorzystanie zwolnienia lekarskiego, np. "lewe zwolnienia", jest naruszeniem prawa pracy i może skutkować konsekwencjami zarówno dla pracownika, jak i lekarza. Pracownik może stracić prawo do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego, a lekarz może zostać pociągnięty do odpowiedzialności zawodowej.
 
anonim cytuj
30-07-2023

Sugerowane Tematy

Odrzucenie spadku.
Sprawa dotyczy zrzeczenia się spadku. Rok temu zmarl moj ojciec. Jako że był zadłużony, zrzekliśmy się z rodzeństwem spadku w imieniu naszym i naszych dzieci. Zrzekliśmy się w sierpniu 2023 za nas, w styczniu 2024 za dzieci. W międzyczasie (w listopadzie 2023) dowiedzieliśmy się o kolejnym „spadku” po zadłużonej ciotce. Spadkobiercą został nasz zmarły ojciec, automatycznie więc przeszło na nas. Dodam, że ciotka zmarła pół roku przed ojcem, al...
Pracujemy razem z partnerem w dużej sieci marketów spożywczych. Czy pracodawca może odmówić nam wzięcia urlopu w tym samym czasie?
Pracujemy razem z partnerem w jednym dziale (3 osoby na stanowisko) w dużej sieci marketów spożywczych. Czy pracodawca może odmówić nam wzięcia urlopu w tym samym czasie? Czy jest jakaś podstawa prawna, którą mogę przedstawić kierownikowi? Zatrudniając nas wiedzieli że jesteśmy parą. Jak to obejść abyśmy mogli wybrać się razem na urlop?...
Jak policzyć alimenty wstecz?
Mam problem z ustaleniem kwot za alimenty. Złożyłam w sierpniu 2021 pozew o podniesienie alimentów z zabezpieczeniem. Dostałam zabezpieczenie w październiku na kwotę 700 zł płatne od. dnia złożenia. Wyliczyłam i dostałam po jakimś czasie to wyrównanie. W listopadzie sąd przyznał mi 1000 zł na takich samych zasadach jak poprzednio: płatne od dnia złożenia pozwu. Wyliczyłam na listopad i nie dostałam tego wyrównania. Dłużnik się odwołał i sąd zmn...
Spadek po mamie. Co mogę zrobić by bratowa zaprzestała rozdawnictwa?
Zmarła mama ,z bratem jestem skłócona, wniosek o spadek został złożony, sprawa koniec września. Tymczasem bratowa rozdaje rzeczy po mojej mamie po rodzinie i znajomych. Co mogę zrobić by bratowa zaprzestała rozdawnictwa ,bo zanim dojdzie do sprawy nic nie zostanie....

Wyszukiwarka