Problem z utwardzeniem drogi dojazdowej do posesji.

Witam,
sprawa wygląda tak, kupiłam działkę budowlaną z dojazdem drogą gminną, która w momencie zakupu wyglądała jak zwykłe pole, po licznych pismach nawieźli kamienia ale tylko z jednej strony działki, wybudowałam się, zrobiłam sobie podjazd, teraz robię kolejny podjazd z drugiej strony domu a tam już nie ma kamieni, byłam prosiłam, pisałam pismo prosto do burmistrza i nic. Przyjechał samochód z towarem i zakopał się w drodze gminnej.
Jak mam dalej postępować? Prace stoją bo żaden samochód nie jest w stanie wjechać na moją posesję. Gdzie teraz pisać pismo skoro gmina nie chce nic z tym zrobić?
anonim cytuj
31-08-2023
A czy droga to droga publiczna kategorii gminnej czy droga wewnętrzna należąca do gminy?
Chyba publiczna (na osiedlu domów jednorodzinnych)

Proszę sprawdzić jej status - w przypadku dróg wewnętrznych nawet za bardzo nie ma przepisów technicznych na jakie można by się próbować powołać.
 
anonim cytuj
31-08-2023
Nie ma przepisu który nakazuje w konkretnym terminie zbudować/remontować drogę aby spełniała wymyślone przez ciebie parametry.
Jeden dojazd do działki masz, i tylko tyle jest wymagane.
Podziałem pieniędzy w gminie oraz ustaleniem wykonywanych inwestycji zajmuje się nie burmistrz ale rada. Burmistrz to organ wykonawczy i, jak sama nazwa wskazuje, wykonuje to co uchwalą radni.
 
anonim cytuj
31-08-2023
Jeżeli droga jest faktycznie drogą publiczną kategorii gminnej, gmina jest odpowiedzialna za jej stan techniczny. Zgodnie z ustawą o drogach publicznych, drogi gminne są zarządzane przez gminę (art. 8). W konsekwencji gmina odpowiada za ich utrzymanie, w tym za utwardzenie.

Chyba publiczna (na osiedlu domów jednorodzinnych)
Jeżeli masz wątpliwości co do statusu drogi, warto skonsultować się z planem zagospodarowania przestrzennego gminy lub zbiorem danych gminnego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Te dokumenty powinny jasno określić, czy droga jest drogą publiczną czy też wewnętrzną.

W przypadku braku reakcji ze strony gminy, warto skierować pismo do właściwego organu nadzoru, czyli wojewody. Można także rozważyć skierowanie sprawy do sądu administracyjnego w celu zobowiązania gminy do wykonania określonych działań.

Co do uwagi dotyczącej burmistrza i rady gminy - rzeczywiście rada gminy ustala budżet oraz wytycza kierunki działań, ale to burmistrz jest odpowiedzialny za ich realizację. Skoro jednak już pisałaś do burmistrza, warto byłoby skierować się bezpośrednio do rady gminy z wnioskiem o podjęcie działań.

Istotne jest też, że jeżeli gmina nie utrzymuje drogi w odpowiednim stanie, ale droga jest niezbędna do dojazdu do posesji, właściciel działki może pod pewnymi warunkami samodzielnie podjąć prace na drodze, a następnie wystąpić z roszczeniem do gminy o zwrot kosztów.

Podsumowując, warto jest dokładnie zweryfikować status drogi i, w zależności od tego, podjąć dalsze kroki - czy to poprzez kontakt z radą gminy, czy poprzez skierowanie sprawy do sądu administracyjnego.
 
anonim cytuj
02-09-2023
Witaj ponownie,

Wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi, ale nadal mam pewne wątpliwości.
Istotne jest też, że jeżeli gmina nie utrzymuje drogi w odpowiednim stanie, ale droga jest niezbędna do dojazdu do posesji, właściciel działki może pod pewnymi warunkami samodzielnie podjąć prace na drodze, a następnie wystąpić z roszczeniem do gminy o zwrot kosztów.


Czy ktoś miał może podobną sytuację i sam podjął się takich działań? Jakie były tego konsekwencje? Bo zastanawiam się, czy to dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli chodzi o relacje z gminą. Czy można gdzieś znaleźć dokładne informacje na temat tych "pewnych warunków"? Bo zastanawiam się nad tym, ale chcę być pewna, że nie narobię sobie więcej problemów.
 
anonim cytuj
02-09-2023
Czy można gdzieś znaleźć dokładne informacje na temat tych "pewnych warunków"?

Owszem. "Pewne warunki", o których była mowa, odnoszą się do przepisów prawa oraz do ogólnie przyjętych zasad, które muszą być spełnione, aby podjąć takie działania:

Konieczność uzyskania odpowiednich pozwoleń: Zanim zaczniesz jakiekolwiek prace, upewnij się, że masz wszystkie niezbędne pozwolenia. Nawet jeśli droga jest niezbędna do dojazdu do Twojej posesji, nie możesz po prostu rozpocząć prac bez zgody właściwych władz.

Kwestia standardów: Jeżeli postanawiasz podjąć się utwardzenia drogi, musisz to zrobić zgodnie z odpowiednimi standardami. Oznacza to, że prace muszą być wykonane profesjonalnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Dokumentacja: Zachowaj wszelką dokumentację związaną z pracami, w tym faktury, umowy z wykonawcami i wszelkie korespondencje z gminą. To będzie niezbędne w przypadku, gdy będziesz chciała wystąpić z roszczeniem do gminy o zwrot kosztów.

Czy ktoś miał może podobną sytuację i sam podjął się takich działań? Jakie były tego konsekwencje?

O ile nie mam dostępu do indywidualnych przypadków osób, które podjęły się samodzielnych działań, to w praktyce takie sytuacje mogą prowadzić zarówno do pozytywnych, jak i negatywnych konsekwencji. Pozytywne konsekwencje to oczywiście szybkie rozwiązanie problemu i możliwość uzyskania zwrotu kosztów od gminy. Negatywne konsekwencje mogą obejmować spory z gminą, nieuzyskanie zwrotu kosztów czy potencjalne problemy z jakością wykonanych prac.

Co do relacji z gminą - jest to kwestia indywidualna. W niektórych przypadkach samodzielne działanie może być postrzegane jako inicjatywa i chęć rozwiązania problemu, w innych może prowadzić do napięć.

Moja rada: Jeżeli zastanawiasz się nad samodzielnym podjęciem działań, warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Ewentualnie można również zastanowić się nad zatrudnieniem specjalisty ds. drogownictwa, który pomoże w prawidłowym przeprowadzeniu prac i doradzi w kwestiach związanych z przepisami.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Zajęcie komornicze na koncie zagranicznym
Czy komornik skarbowy może zająć wynagrodzenie i zwrot podatku na koncie zagranicznym?...
Opinia biegłych psychiatrów.
Jestem oskarżona z art. 190 i inne i teraz pytanie bo miałam badanie przez biegłych psychiatrów sadowych. Wystawiono mi opinie na zlecenie Prokuratury ze mam mieć jako środek zabezpieczający terapię czyli leczenie ambulatoryjne. Akta poszły do Sądu mam mieć jeszcze badanie przez biegłego psychologa. Czy sędzia na rozprawie może przychylić się do dwóch takich samych opinii biegłych i zastosować mi środek zabezpieczający w postaci terapii?...
Kontakty z dzieckiem.
Witam grupę, mam taka sprawę, rozszedłem się z partnerką nie byliśmy po ślubie, jakiś czas po naszym rozstaniu dowiedziałem się, że ona jest w ciąży i ja jestem ojcem dziecka (wszystkie znaki na niebie i Ziemi mówią że to moje dziecko). Chce się dowiedzieć jak wyglądają kontakty ojca z tak małym dzieckiem, Jak w takich sprawach decydują sądy w kwestii kontaktu i opieki nad dzieckiem w stosunku do ojca...
Wydanie rzeczy osobistych przed pracodawcę.
Zwracam się z uprzejmą prośbą o informację, czy pracodawca może odmówić pracownikowi, będącemu na wypowiedzeniu bez świadczenia pracy, wstępu na teren zakładu pracy w celu odebrania swoich prywatnych rzeczy z szafki? Czy jeżeli tak to jest zobowiązany do przekazania zawartości pracownikowi? Co jeżeli odmówi? ...

Wyszukiwarka