Nadpłata w spółdzielni, a wynajem mieszkania.

Wynajmuje mieszkanie w bloku, osobno płaciłam do spółdzielni faktury ze swojego konta bankowego i osobno do właściciela mieszkania. Przez okres 3 lat za który okazało się że powinny być mniej naliczane stawki w spółdzielni, okazało się że muszą to podliczyć i zwrócić pieniądze. Nasza spółdzielnia musi zwrócić pieniądze (3090zl.) Właściciel mieszkania otrzymał list że mają wyliczone ile zwrotu pieniędzy i podać numer konta. No i podał swój numer konta, nie chce mi dać tych pieniędzy. Co mam w takiej sytuacji zrobić ? Z nim się nie da dogadać, wyskakuje mi z dotacjami które pobieram i inne... To są moje pieniądze, muszę je odzyskać.
anonim cytuj
31-08-2023
Może napisz pismo do właściciela ,że nadpłatę czynszu która została zgromadzona z Twoich środków prosisz o przekazanie na poczet należności czynszu do spółdzielni i napisz ,że według twoich odliczeń do dnia tego i tego czynszu nie będziesz płacił, lub drugi sposób, żeby zwrócił Ci środki a sam pokryjesz z nich czynsz.
 
anonim cytuj
31-08-2023
Prawda jest to że nadpłata przysługuje właścicielowi ale sumienie i lojalność powinna pójść droga ta że wynajmujący powinien oddać lub przez pewna ilość czasu nie pobierać opłaty za czynsz czy też najemca nie powinien wpłacać. Tutaj po prostu wygrała chciwość właściciela i tyle w temacie. Czy coś Pani ugra hmm ciężko powiedzieć...myślę że walka w sądzie więcej będzie kosztować niż ta nadpłata a pewności że pani wygra nie ma chyba że prawnik pani to potwierdzi.
 
anonim cytuj
31-08-2023
Napisałabym pismo do właściciela o naliczenie tego zwrotu na przyszłe wpłaty , które Pani mu płaci. Inaczej będzie to bezpodstawne wzbogacenie . Tylko czy właściciel wyrazi na to zgodę no i w takim przypadku nie wypowie najmu. Można też w gminie albo w starostwie zasięgnąć darmowej porady prawnej. Proszę
 
anonim cytuj
31-08-2023
Jeśli płaciłaś bezpośrednio spółdzielni czynsz z własnego konta, to środki, które spółdzielnia ma zwrócić w związku z nadpłatą, stanowią de facto Twoje środki. Właściciel mieszkania nie miał w tym przypadku podstawy prawnej do przyjęcia zwrotu za Twoje środki.

Prawda jest to że nadpłata przysługuje właścicielowi
Faktycznie, w świetle prawa, nadpłata może przysługiwać właścicielowi, ponieważ to on jest stroną umowy z spółdzielnią. Niemniej jednak, skoro nadpłata została dokonana z Twoich środków, istnieje podstawa do twierdzenia, że przysługują Ci one.

Jeśli właściciel mieszkania nie chce dobrowolnie zwrócić nadpłaty, możesz podjąć kroki prawne w celu odzyskania środków. Istnieje kilka podstaw prawnych, które możesz wykorzystać w tym przypadku, w tym:

bezpodstawne wzbogacenie (zgodnie z art. 405 Kodeksu cywilnego) - jeśli ktoś wzbogaci się kosztem kogoś innego bez ważnego powodu prawnego, musi zwrócić to, czym się wzbogacił.
roszczenie zwrotne (art. 395 Kodeksu cywilnego) - jeśli dokonujesz płatności w imieniu dłużnika i chcesz odzyskać te środki, możesz się odwołać do tego przepisu.
Ostatecznym środkiem może być postępowanie sądowe. Jednak zanim się na nie zdecydujesz, warto rozważyć inne możliwości, takie jak mediacja czy negocjacje.

Pamiętaj, że ważne jest posiadanie dowodów dotyczących dokonanych płatności do spółdzielni oraz wszystkich innych istotnych okoliczności. Jeśli masz dowody, że dokonywałaś płatności w imieniu właściciela, to zdecydowanie zwiększa to Twoje szanse na odzyskanie środków.
 
anonim cytuj
02-09-2023
Napisałabym pismo do właściciela o naliczenie tego zwrotu na przyszłe wpłaty , które Pani mu płaci.
Czy ktoś mógłby mi podać wzór takiego pisma, które mogłabym wysłać właścicielowi? Może ktoś z was już miał podobną sytuację i ma gotowy szablon? I czy w takim piśmie warto wspomnieć o ewentualnym postępowaniu sądowym czy lepiej tego unikać i pisać w bardziej umiarkowanym tonie?
 
anonim cytuj
02-09-2023
Jeśli dokonywałaś płatności do spółdzielni bezpośrednio z własnego konta, to rzeczywiście powinnaś mieć prawo do odzyskania środków. W przypadku odmowy zwrotu przez właściciela mieszkania, możesz rozważyć skorzystanie z następujących podstaw prawnych:

Bezpodstawne wzbogacenie (zgodnie z art. 405 Kodeksu cywilnego): Jeśli ktoś bez uzasadnionej podstawy prawnej wzbogacił się kosztem innej osoby, może być zobowiązany do zwrotu tego, co niesłusznie uzyskał.
Roszczenie zwrotne (art. 395 Kodeksu cywilnego): Jeśli dokonujesz płatności w imieniu dłużnika, a dłużnik odmawia zwrotu tych środków, możesz się odwołać do tego przepisu.
Co do wzoru pisma:

[Szczegóły nadawcy: Twoje imię i nazwisko, adres]

[Szczegóły adresata: Imię i nazwisko właściciela, adres]

Data: [data]

Dotyczy: Zwrotu nadpłaty czynszu

Szanowny [imię i nazwisko właściciela],

Pragnę niniejszym pismem zgłosić roszczenie dotyczące zwrotu nadpłaty czynszu w kwocie 3090 zł, którą dokonałam bezpośrednio do spółdzielni z mojego konta bankowego. W związku z tym, że dokonywałam płatności w imieniu Pana/Pani, a środki zostały zwrócone na Pana/Pani konto, uprzejmie proszę o zwrot wspomnianej kwoty na moje konto bankowe.

Zwracam się z prośbą o rozpatrzenie mojego wniosku i dokonanie zwrotu w terminie 14 dni od dnia otrzymania niniejszego pisma. Jeżeli w tym czasie nie otrzymam zwrotu, będę zmuszona podjąć dalsze kroki prawne w celu odzyskania środków.

Proszę o potwierdzenie otrzymania pisma oraz poinformowanie mnie o podjętych krokach.

Z wyrazami szacunku,

[Twoje imię i nazwisko]

Co do ostatniej części pytania: Warto zachować umiarkowany ton w piśmie, nie grożąc od razu postępowaniem sądowym. Jednakże wspomnienie o potencjalnych dalszych krokach prawnych może działać jako motywator dla właściciela do uregulowania sprawy.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

wypadek / zwierzę leśne
Witam, dziś w drodze do pracy miałam wypadek, wyleciał mi dzik na głównej drodze wojewódzkiej, samochód mocno uszkodzony, nadaje się do kasacji (przewrócił się na bok, nie miałam nawet jak z niego wyjść), byłam w szpitalu, ponieważ bolała mnie głowa i ręka (zbity mięsień) i mam ślady po pasach. Dzik nie przeżył zderzenia, policja przyjechała i spisała, że było takie zdarzenie. Moje pytanie to: czy mogę się ubiegać o odszkodanie? (Na drodze nie by...
Odwołanie darowizny.
Moja mama przepisała w darowiźnie działkę na mojego brata, jej syna. Działka została podzielona na dwie części. Jedna jest jego druga jej. Na jej działce stoi dom, w którym mieszka też brat z żoną. Mieszkają tam, nie płacą za nic, nie kupują jedzenia, a wręcz wysługują się moimi rodzicami i tak jakby ograniczają ich funkcjonowanie w tym domu. "Rządzą się". W związku z tym moja mama chciałaby "odwołać" tą darowiznę. Dostali od ...
Zakaz zbliżania oraz zakaz kontaktowania się.
Witam. Bardzo proszę o poradę. Mój były mąż ma wyrok za znęcanie się psychiczne i fizyczne nade mną oraz zakaz kontaktowania się i zbliżania. Mamy dwoje dzieci. Ze względu że były mąż mieszka dość daleko od nas, gdy przyjeżdża wynajmuje hotel i tam zabiera dzieci i spędza z nimi czas. Kontakty ustalone sądownie. Ja pracuje w hotelarstwie. Mój były mąż wynajął pokój w hotelu w którym ja pracuje i przez pewien okres zamierza w nim mieszkać wraz...
Okres wypowiedzenia
Witam, chciałabym się dowiedzieć o okresie wypowiedzenia. Pracowałam u jednego pracodawcy od marca 2019 do początku kwietnia 2020 roku(umowa na czas określony) przez lockdown była przerwa pomiędzy umowami i kolejną podpisałam 18 maja 2020 na pół etatu również na czas określony (18 miesięcy). Chce złożyć wypowiedzenie, ile wynosi okres wypowiedzenia?...

Wyszukiwarka