Nadpłata w spółdzielni, a wynajem mieszkania.

Wynajmuje mieszkanie w bloku, osobno płaciłam do spółdzielni faktury ze swojego konta bankowego i osobno do właściciela mieszkania. Przez okres 3 lat za który okazało się że powinny być mniej naliczane stawki w spółdzielni, okazało się że muszą to podliczyć i zwrócić pieniądze. Nasza spółdzielnia musi zwrócić pieniądze (3090zl.) Właściciel mieszkania otrzymał list że mają wyliczone ile zwrotu pieniędzy i podać numer konta. No i podał swój numer konta, nie chce mi dać tych pieniędzy. Co mam w takiej sytuacji zrobić ? Z nim się nie da dogadać, wyskakuje mi z dotacjami które pobieram i inne... To są moje pieniądze, muszę je odzyskać.
anonim cytuj
31-08-2023
Może napisz pismo do właściciela ,że nadpłatę czynszu która została zgromadzona z Twoich środków prosisz o przekazanie na poczet należności czynszu do spółdzielni i napisz ,że według twoich odliczeń do dnia tego i tego czynszu nie będziesz płacił, lub drugi sposób, żeby zwrócił Ci środki a sam pokryjesz z nich czynsz.
 
anonim cytuj
31-08-2023
Prawda jest to że nadpłata przysługuje właścicielowi ale sumienie i lojalność powinna pójść droga ta że wynajmujący powinien oddać lub przez pewna ilość czasu nie pobierać opłaty za czynsz czy też najemca nie powinien wpłacać. Tutaj po prostu wygrała chciwość właściciela i tyle w temacie. Czy coś Pani ugra hmm ciężko powiedzieć...myślę że walka w sądzie więcej będzie kosztować niż ta nadpłata a pewności że pani wygra nie ma chyba że prawnik pani to potwierdzi.
 
anonim cytuj
31-08-2023
Napisałabym pismo do właściciela o naliczenie tego zwrotu na przyszłe wpłaty , które Pani mu płaci. Inaczej będzie to bezpodstawne wzbogacenie . Tylko czy właściciel wyrazi na to zgodę no i w takim przypadku nie wypowie najmu. Można też w gminie albo w starostwie zasięgnąć darmowej porady prawnej. Proszę
 
anonim cytuj
31-08-2023
Jeśli płaciłaś bezpośrednio spółdzielni czynsz z własnego konta, to środki, które spółdzielnia ma zwrócić w związku z nadpłatą, stanowią de facto Twoje środki. Właściciel mieszkania nie miał w tym przypadku podstawy prawnej do przyjęcia zwrotu za Twoje środki.

Prawda jest to że nadpłata przysługuje właścicielowi
Faktycznie, w świetle prawa, nadpłata może przysługiwać właścicielowi, ponieważ to on jest stroną umowy z spółdzielnią. Niemniej jednak, skoro nadpłata została dokonana z Twoich środków, istnieje podstawa do twierdzenia, że przysługują Ci one.

Jeśli właściciel mieszkania nie chce dobrowolnie zwrócić nadpłaty, możesz podjąć kroki prawne w celu odzyskania środków. Istnieje kilka podstaw prawnych, które możesz wykorzystać w tym przypadku, w tym:

bezpodstawne wzbogacenie (zgodnie z art. 405 Kodeksu cywilnego) - jeśli ktoś wzbogaci się kosztem kogoś innego bez ważnego powodu prawnego, musi zwrócić to, czym się wzbogacił.
roszczenie zwrotne (art. 395 Kodeksu cywilnego) - jeśli dokonujesz płatności w imieniu dłużnika i chcesz odzyskać te środki, możesz się odwołać do tego przepisu.
Ostatecznym środkiem może być postępowanie sądowe. Jednak zanim się na nie zdecydujesz, warto rozważyć inne możliwości, takie jak mediacja czy negocjacje.

Pamiętaj, że ważne jest posiadanie dowodów dotyczących dokonanych płatności do spółdzielni oraz wszystkich innych istotnych okoliczności. Jeśli masz dowody, że dokonywałaś płatności w imieniu właściciela, to zdecydowanie zwiększa to Twoje szanse na odzyskanie środków.
 
anonim cytuj
02-09-2023
Napisałabym pismo do właściciela o naliczenie tego zwrotu na przyszłe wpłaty , które Pani mu płaci.
Czy ktoś mógłby mi podać wzór takiego pisma, które mogłabym wysłać właścicielowi? Może ktoś z was już miał podobną sytuację i ma gotowy szablon? I czy w takim piśmie warto wspomnieć o ewentualnym postępowaniu sądowym czy lepiej tego unikać i pisać w bardziej umiarkowanym tonie?
 
anonim cytuj
02-09-2023
Jeśli dokonywałaś płatności do spółdzielni bezpośrednio z własnego konta, to rzeczywiście powinnaś mieć prawo do odzyskania środków. W przypadku odmowy zwrotu przez właściciela mieszkania, możesz rozważyć skorzystanie z następujących podstaw prawnych:

Bezpodstawne wzbogacenie (zgodnie z art. 405 Kodeksu cywilnego): Jeśli ktoś bez uzasadnionej podstawy prawnej wzbogacił się kosztem innej osoby, może być zobowiązany do zwrotu tego, co niesłusznie uzyskał.
Roszczenie zwrotne (art. 395 Kodeksu cywilnego): Jeśli dokonujesz płatności w imieniu dłużnika, a dłużnik odmawia zwrotu tych środków, możesz się odwołać do tego przepisu.
Co do wzoru pisma:

[Szczegóły nadawcy: Twoje imię i nazwisko, adres]

[Szczegóły adresata: Imię i nazwisko właściciela, adres]

Data: [data]

Dotyczy: Zwrotu nadpłaty czynszu

Szanowny [imię i nazwisko właściciela],

Pragnę niniejszym pismem zgłosić roszczenie dotyczące zwrotu nadpłaty czynszu w kwocie 3090 zł, którą dokonałam bezpośrednio do spółdzielni z mojego konta bankowego. W związku z tym, że dokonywałam płatności w imieniu Pana/Pani, a środki zostały zwrócone na Pana/Pani konto, uprzejmie proszę o zwrot wspomnianej kwoty na moje konto bankowe.

Zwracam się z prośbą o rozpatrzenie mojego wniosku i dokonanie zwrotu w terminie 14 dni od dnia otrzymania niniejszego pisma. Jeżeli w tym czasie nie otrzymam zwrotu, będę zmuszona podjąć dalsze kroki prawne w celu odzyskania środków.

Proszę o potwierdzenie otrzymania pisma oraz poinformowanie mnie o podjętych krokach.

Z wyrazami szacunku,

[Twoje imię i nazwisko]

Co do ostatniej części pytania: Warto zachować umiarkowany ton w piśmie, nie grożąc od razu postępowaniem sądowym. Jednakże wspomnienie o potencjalnych dalszych krokach prawnych może działać jako motywator dla właściciela do uregulowania sprawy.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Czy sprzedawca, może odrzucić możliwość zwrotu podręczników?
Zakupiłem on-line podręczniki do nauki. Jako, że chodzi o naukę języka, który wykorzystuje zawodowo do zakupu wziąłem fakturę. Podręczniki okazały się słabe i chciałem je zwrócić. Sprzedawca odrzucił możliwość zwrotu powołując się na klauzurę: "Oświadczam, że zawierana przeze mnie umowa sprzedaży jest bezpośrednio związana z prowadzoną przeze mnie działalnością gospodarczą, a także posiada ona dla mnie charakter zawodowy wynikający z pr...
Czy pracodawca może żądać wypisania wniosku urlopowego?
Witam. Sytuacja wygląda następująco. W firmie w której pracuje padł system i kazali wypisać wnioski urlopowe. Czy to jest zgodne z prawem? Jak nie to jaki paragraf jest na taką sytuację żeby nie tracić dni urlopowych nie z mojej winy? ...
Czy można zgłosić kolizję po upływie kilku dni?
Czy mogę po 4 dniach zgłosić na Policję kolizję podczas parkowania, gdzie mam oświadczenie tej osoby, iż przyznaje się do spowodowania kolizji? Pan 76lat, próbował zaparkować pomiędzy dwoma autami, gdzie kompletnie nie było miejsca na trzecie. Wjeżdżał tyłem i zawadził nim o moje auto, powodując szkody. Wezwałem policję na miejsce, od razu po kolizji. Ale odwołałem, bo starszy pan zaczął mnie prosić, że biedny, że chory itd... Teraz ten człowi...
wypowiedzenia/likwidacja stanowiska
Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim do czerwca , pracodawca poinformował mnie ze ma dla mnie wypowiedzenie za porozumieniem stron ponieważ likwiduje moje stanowisko pracy. Czy ma takie prawo ? Czy po otrzymaniu wypowiedzenia będzie wypłacany zasiłek macierzyński z ZUS ?...

Wyszukiwarka