Jeśli płaciłaś bezpośrednio spółdzielni czynsz z własnego konta, to środki, które spółdzielnia ma zwrócić w związku z nadpłatą, stanowią de facto Twoje środki. Właściciel mieszkania nie miał w tym przypadku podstawy prawnej do przyjęcia zwrotu za Twoje środki.
Prawda jest to że nadpłata przysługuje właścicielowi
Faktycznie, w świetle prawa, nadpłata może przysługiwać właścicielowi, ponieważ to on jest stroną umowy z spółdzielnią. Niemniej jednak, skoro nadpłata została dokonana z Twoich środków, istnieje podstawa do twierdzenia, że przysługują Ci one.
Jeśli właściciel mieszkania nie chce dobrowolnie zwrócić nadpłaty, możesz podjąć kroki prawne w celu odzyskania środków. Istnieje kilka podstaw prawnych, które możesz wykorzystać w tym przypadku, w tym:
bezpodstawne wzbogacenie (zgodnie z art. 405 Kodeksu cywilnego) - jeśli ktoś wzbogaci się kosztem kogoś innego bez ważnego powodu prawnego, musi zwrócić to, czym się wzbogacił.
roszczenie zwrotne (art. 395 Kodeksu cywilnego) - jeśli dokonujesz płatności w imieniu dłużnika i chcesz odzyskać te środki, możesz się odwołać do tego przepisu.
Ostatecznym środkiem może być postępowanie sądowe. Jednak zanim się na nie zdecydujesz, warto rozważyć inne możliwości, takie jak mediacja czy negocjacje.
Pamiętaj, że ważne jest posiadanie dowodów dotyczących dokonanych płatności do spółdzielni oraz wszystkich innych istotnych okoliczności. Jeśli masz dowody, że dokonywałaś płatności w imieniu właściciela, to zdecydowanie zwiększa to Twoje szanse na odzyskanie środków.