Nadpłata w spółdzielni, a wynajem mieszkania.

Wynajmuje mieszkanie w bloku, osobno płaciłam do spółdzielni faktury ze swojego konta bankowego i osobno do właściciela mieszkania. Przez okres 3 lat za który okazało się że powinny być mniej naliczane stawki w spółdzielni, okazało się że muszą to podliczyć i zwrócić pieniądze. Nasza spółdzielnia musi zwrócić pieniądze (3090zl.) Właściciel mieszkania otrzymał list że mają wyliczone ile zwrotu pieniędzy i podać numer konta. No i podał swój numer konta, nie chce mi dać tych pieniędzy. Co mam w takiej sytuacji zrobić ? Z nim się nie da dogadać, wyskakuje mi z dotacjami które pobieram i inne... To są moje pieniądze, muszę je odzyskać.
anonim cytuj
31-08-2023
Może napisz pismo do właściciela ,że nadpłatę czynszu która została zgromadzona z Twoich środków prosisz o przekazanie na poczet należności czynszu do spółdzielni i napisz ,że według twoich odliczeń do dnia tego i tego czynszu nie będziesz płacił, lub drugi sposób, żeby zwrócił Ci środki a sam pokryjesz z nich czynsz.
 
anonim cytuj
31-08-2023
Prawda jest to że nadpłata przysługuje właścicielowi ale sumienie i lojalność powinna pójść droga ta że wynajmujący powinien oddać lub przez pewna ilość czasu nie pobierać opłaty za czynsz czy też najemca nie powinien wpłacać. Tutaj po prostu wygrała chciwość właściciela i tyle w temacie. Czy coś Pani ugra hmm ciężko powiedzieć...myślę że walka w sądzie więcej będzie kosztować niż ta nadpłata a pewności że pani wygra nie ma chyba że prawnik pani to potwierdzi.
 
anonim cytuj
31-08-2023
Napisałabym pismo do właściciela o naliczenie tego zwrotu na przyszłe wpłaty , które Pani mu płaci. Inaczej będzie to bezpodstawne wzbogacenie . Tylko czy właściciel wyrazi na to zgodę no i w takim przypadku nie wypowie najmu. Można też w gminie albo w starostwie zasięgnąć darmowej porady prawnej. Proszę
 
anonim cytuj
31-08-2023
Jeśli płaciłaś bezpośrednio spółdzielni czynsz z własnego konta, to środki, które spółdzielnia ma zwrócić w związku z nadpłatą, stanowią de facto Twoje środki. Właściciel mieszkania nie miał w tym przypadku podstawy prawnej do przyjęcia zwrotu za Twoje środki.

Prawda jest to że nadpłata przysługuje właścicielowi
Faktycznie, w świetle prawa, nadpłata może przysługiwać właścicielowi, ponieważ to on jest stroną umowy z spółdzielnią. Niemniej jednak, skoro nadpłata została dokonana z Twoich środków, istnieje podstawa do twierdzenia, że przysługują Ci one.

Jeśli właściciel mieszkania nie chce dobrowolnie zwrócić nadpłaty, możesz podjąć kroki prawne w celu odzyskania środków. Istnieje kilka podstaw prawnych, które możesz wykorzystać w tym przypadku, w tym:

bezpodstawne wzbogacenie (zgodnie z art. 405 Kodeksu cywilnego) - jeśli ktoś wzbogaci się kosztem kogoś innego bez ważnego powodu prawnego, musi zwrócić to, czym się wzbogacił.
roszczenie zwrotne (art. 395 Kodeksu cywilnego) - jeśli dokonujesz płatności w imieniu dłużnika i chcesz odzyskać te środki, możesz się odwołać do tego przepisu.
Ostatecznym środkiem może być postępowanie sądowe. Jednak zanim się na nie zdecydujesz, warto rozważyć inne możliwości, takie jak mediacja czy negocjacje.

Pamiętaj, że ważne jest posiadanie dowodów dotyczących dokonanych płatności do spółdzielni oraz wszystkich innych istotnych okoliczności. Jeśli masz dowody, że dokonywałaś płatności w imieniu właściciela, to zdecydowanie zwiększa to Twoje szanse na odzyskanie środków.
 
anonim cytuj
02-09-2023
Napisałabym pismo do właściciela o naliczenie tego zwrotu na przyszłe wpłaty , które Pani mu płaci.
Czy ktoś mógłby mi podać wzór takiego pisma, które mogłabym wysłać właścicielowi? Może ktoś z was już miał podobną sytuację i ma gotowy szablon? I czy w takim piśmie warto wspomnieć o ewentualnym postępowaniu sądowym czy lepiej tego unikać i pisać w bardziej umiarkowanym tonie?
 
anonim cytuj
02-09-2023
Jeśli dokonywałaś płatności do spółdzielni bezpośrednio z własnego konta, to rzeczywiście powinnaś mieć prawo do odzyskania środków. W przypadku odmowy zwrotu przez właściciela mieszkania, możesz rozważyć skorzystanie z następujących podstaw prawnych:

Bezpodstawne wzbogacenie (zgodnie z art. 405 Kodeksu cywilnego): Jeśli ktoś bez uzasadnionej podstawy prawnej wzbogacił się kosztem innej osoby, może być zobowiązany do zwrotu tego, co niesłusznie uzyskał.
Roszczenie zwrotne (art. 395 Kodeksu cywilnego): Jeśli dokonujesz płatności w imieniu dłużnika, a dłużnik odmawia zwrotu tych środków, możesz się odwołać do tego przepisu.
Co do wzoru pisma:

[Szczegóły nadawcy: Twoje imię i nazwisko, adres]

[Szczegóły adresata: Imię i nazwisko właściciela, adres]

Data: [data]

Dotyczy: Zwrotu nadpłaty czynszu

Szanowny [imię i nazwisko właściciela],

Pragnę niniejszym pismem zgłosić roszczenie dotyczące zwrotu nadpłaty czynszu w kwocie 3090 zł, którą dokonałam bezpośrednio do spółdzielni z mojego konta bankowego. W związku z tym, że dokonywałam płatności w imieniu Pana/Pani, a środki zostały zwrócone na Pana/Pani konto, uprzejmie proszę o zwrot wspomnianej kwoty na moje konto bankowe.

Zwracam się z prośbą o rozpatrzenie mojego wniosku i dokonanie zwrotu w terminie 14 dni od dnia otrzymania niniejszego pisma. Jeżeli w tym czasie nie otrzymam zwrotu, będę zmuszona podjąć dalsze kroki prawne w celu odzyskania środków.

Proszę o potwierdzenie otrzymania pisma oraz poinformowanie mnie o podjętych krokach.

Z wyrazami szacunku,

[Twoje imię i nazwisko]

Co do ostatniej części pytania: Warto zachować umiarkowany ton w piśmie, nie grożąc od razu postępowaniem sądowym. Jednakże wspomnienie o potencjalnych dalszych krokach prawnych może działać jako motywator dla właściciela do uregulowania sprawy.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Zalanie mieszkania przez sąsiada, brak ubezpieczenia.
Zostałam zalana przez sąsiada z góry, nie ma ubezpieczenia na to mieszkanie ani ja ani sąsiad, który mnie zalał. W jaki sposób mam wyegzekwować pieniądze ze zniszczenia sufitu, kto wycenia szkody. Wina była po stronie sąsiada. Sąsiad tam nie mieszka tylko wynajmuje to mieszkanie. A w jaki sposób mam się z nim skontaktować jakiś oficjalny list wysłać bo mam tylko telefon. Jak wygląda procedura załatwienia tej sprawy. Bardzo proszę o poradę....
Czy jest zgodne z prawem zaniżenie kwoty zakupu samochodu?
Chciałam zakupić auto i sprzedawca zaproponował, żeby na umowie napisać mniejszą kwotę zakupu, czy to jest zgodne z prawem? ...
Emerytura po byłym mężu.
Jestem w drugim małżeństwie. Z mężem mamy rozdzielność majątkową. Wiem, że w tej sytuacji, jeśli mąż pierwszy zejdzie z tego świata, nie mogę ubiegać się o jego emeryturę (bo pewnie będzie wyższa od mojej), ze względu na wspomnianą rozdzielność. Czy natomiast pierwsza żona mojego męża ma jakąkolwiek możliwość ubiegać się o jego emeryturę? Co prawda nie jest już jego żoną, co pewnie w zasadzie zamyka temat ale nie mieli rozdzielności (a my mamy), ...
Odwołanie darowizny jest możliwe?
Mam pytanie retoryczne. Siostra otrzymała kilka lat temu mieszkanie od mojego ojca pod warunkiem pomocy mu na starość (przepisał je na nią a nie umowa dożywocia). Siostra olewa ojca od wielu lat zajmuje się nim ja i mój brat (tata jeszcze dorabia sobie do emerytury ale jednak trzeba z nim jeździć do lekarza lub na zakupy, posprzątać mu w domu Itp.). Czy możemy z bratem starać się o zachowek od tej siostry? Nie chcieliśmy na początku od niej nic...

Wyszukiwarka