Odwołanie rezerwacji pobytu w hotelu.

W maju zakupiłam online pobyt dla rodziców, zarezerwowałam termin, wniosłam pełną opłatę. 10 dni przed terminem pobytu mama rozchorowała się. Natychmiast poinformowałam o tym hotel. I zaczęły się przepychanki.
Pytanie: czy mam prawo żądać zwrotu pieniędzy? Choroba mamy jest udokumentowana.
anonim cytuj
31-08-2023
Prawo cywilne w tym wypadku zakłada wolność zawierania umów - i jeżeli umówiłaś się, że zwrot przysługuje to przysługuje, jeżeli umówiłaś się, że nie przysługuje to nie przysługuje.
 
anonim cytuj
31-08-2023
Jeżeli rezerwowałaś przez ich stronę, możesz ubiegać się o zwrot. Jedyny zapis u nich o odstąpieniu z rezerwacji bez zwrotu środków jest w regulaminie hotelu PO ZAMELDOWANIU. We wszystkich ofertach, które widziałem na ich stronie jest wymagana pp 40%, bez jakiej informacji o tym, że nie możesz domagać się zwrotu. Napisz do nich e-mail, możesz dołączyć dokumenty ze szpitala, to będzie większa możliwość, że przyjmą anulację // możliwe, że głupio opisali warunki rezerwacji i w przypadku anulacji, zatrzymują sobie opłatę 40% za rezerwację. ,,W przypadku rezygnacji lub skrócenia pobytu przez Gościa już zameldowanego – Hotel zatrzymuje 100% opłaty za zarezerwowany pobyt."
 
anonim cytuj
31-08-2023
Bardzo bardzo wszystkim dziękuję !
 
anonim cytuj
31-08-2023
Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że zwrot za rezerwację w hotelu zależy od treści zawartej umowy oraz regulaminu danego hotelu. Jednakże istnieje kilka kluczowych aspektów, które warto mieć na uwadze:

Zgodnie z art. 3851 § 1 Kodeksu cywilnego, jeżeli umowa została zawarta na odległość, konsument ma prawo odstąpić od niej bez podawania przyczyny, składając stosowne oświadczenie na piśmie, w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy. Warto jednak sprawdzić, czy hotel nie jest wyłączony z tego przepisu na podstawie art. 38 pkt 12 Kodeksu cywilnego, który stanowi o wyjątkach od prawa odstąpienia w przypadku świadczeń związanych z rekreacją, wydarzeniami sportowymi lub kulturalnymi.

Jeśli w ofertach rezerwacji lub w regulaminie hotelu nie ma jasno określonych warunków rezygnacji z pobytu i ewentualnego zwrotu wpłaconych środków, możesz się powoływać na brak takich postanowień w momencie domagania się zwrotu pieniędzy.

W przypadku rezygnacji lub skrócenia pobytu przez Gościa już zameldowanego – Hotel zatrzymuje 100% opłaty za zarezerwowany pobyt."
- ten zapis odnosi się do sytuacji po zameldowaniu. Skoro Twoja rezerwacja została anulowana przed zameldowaniem, ten punkt nie ma zastosowania w Twoim przypadku.

Na podstawie przedstawionych informacji, jeśli rezerwacja została dokonana przez stronę hotelu i nie ma tam jasno określonych warunków dotyczących odwoływania rezerwacji, masz podstawy do domagania się zwrotu wpłaconych środków. Dodatkowo, dokumentacja potwierdzająca chorobę może być dodatkowym argumentem na Twoją korzyść, chociaż nie jest wymagana przez prawo.
 
anonim cytuj
02-09-2023
Dzięki za wszystkie odpowiedzi, naprawdę pomogłyście! Mam jeszcze jedno pytanie. Skoro, jak pisaliście, wszystko zależy od umowy i regulaminu hotelu, to czy jeśli nie dostałam fizycznej kopii regulaminu lub umowy w momencie dokonywania rezerwacji, mogę się czuć pokrzywdzona? Czy nie powinni przesłać mi kopii regulaminu w momencie rezerwacji, żeby uniknąć takich nieporozumień? Mam tylko potwierdzenie rezerwacji na maila, ale bez żadnych szczegółowych warunków. Czy to jest zgodne z prawem?
 
anonim cytuj
02-09-2023
Jeżeli dokonałaś rezerwacji online, zgodnie z przepisami dotyczącymi zawierania umów na odległość, sprzedawca jest zobowiązany do przekazania konsumentowi potwierdzenia zawartej umowy na trwałym nośniku (np. e-mail), najpóźniej w momencie dostarczenia produktu lub przed rozpoczęciem świadczenia usługi. Zgodnie z art. 21 ust. 1 Ustawy o prawach konsumenta, potwierdzenie to powinno zawierać wszystkie informacje, które sprzedawca jest zobowiązany przekazać konsumentowi przed zawarciem umowy na odległość.

Jeśli w przypadku Twojej rezerwacji hotel nie dostarczył Ci wszystkich niezbędnych informacji, w tym warunków rezygnacji i ewentualnego zwrotu wpłaconych środków, naruszył obowiązek informacyjny, co może skutkować nieważnością niektórych postanowień umowy czy regulaminu lub ich niewiązaniem wobec Ciebie.

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na art. 12 Ustawy o prawach konsumenta, który stanowi, że jeżeli przedsiębiorca nie spełnił obowiązku informacyjnego w zakresie prawa odstąpienia od umowy, bieg terminu do odstąpienia od umowy rozpoczyna się od dnia spełnienia tego obowiązku.

Tym samym, jeśli hotel nie poinformował Cię w odpowiedni sposób o Twoich prawach, w tym o prawie do odstąpienia od umowy oraz warunkach anulacji rezerwacji, możesz podważać ważność niektórych postanowień umowy lub ich niezwiązanie z Tobą ze względu na naruszenie obowiązków informacyjnych przez hotel.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Wspólne mieszkanie, raty kredytu (podział majątku)
Witam, można prosić o wsparcie w tej kwestii? Żona (razem z dzieckiem) mieszka w naszym wspólnym mieszkaniu (mamy rozdzielność majątkową). Ja się na jej prośbę wyprowadziłem, ona opłaca kredyt, do którego byłem dopisany. Aktualnie ja nie korzystam z mieszkania. Jak z punktu widzenia prawa wygląda kwestia korzystania z mieszkania opłacania rat kredytu przy podziale majątku? Jak to może być rozliczone przy podziale majątku?...
Spadek.
Dzień dobry. Piszę w imieniu cioci. W lipcu 2018 roku zmarł mój dziadek, a w lutym tego roku zmarła babcia (rodzice cioci). Ciocia posiada dwie siostry (jedna jest moją matką). We trzy u notariusza przyjęły spadek po dziadkach (po dziadku nie było przeprowadzone postępowanie spadkowe od razu po śmierci, tylko po tych 4,5 roku). W skład majątku wchodzi między innymi mieszkanie i o nie właśnie chodzi. Moja matka podpisała swoim siostrom oświadczeni...
Oferta pracy znaleziona samodzielnie a PUP.
Witam, Chciałem zapytać czy jeżeli sam znalazłbym ofertę pracy, która początkowo mi się podoba ale po zaproponowaniu rozmowy stwierdzę, że nie chciałbym pracować z jakiś powodów (nie taka stawka, kiepski dojazd itp.) w danej firmie to czy taka firma może to zgłosić do Urzędu pracy? a jeżeli tak to czy w takiej sytuacji teoretycznie Urząd może mnie wyrejestrować? czy może wyrejestrować tylko kiedy dostanie się skierowanie od Urzędu Pracy a samodz...
Zrzeczenie się praw rodzicielskich.
Witam, mam następującą sytuację: jestem po rozwodzie parę lat, z małżeństwa mam dziecko. Posiadam prawa rodzicielskie. Przez te wszystkie lata nie udało mi się stworzyć z dzieckiem więzi na tyle silnej by można było mówić o ojcowaniu. Płacę alimenty, czasami się z nim widuje ale tak jak napisałem wyżej moją więź z dzieckiem jest nikła. Dziecko odczuwa to samo. Rozmawiałem na ten temat z byłą żoną i doszliśmy do porozumienia, że taka sytuacja nie ...

Wyszukiwarka