Przejęcie długów.

Witam, moja mama z tytułu spłaty mieszkania miała do spłaty swojemu byłemu mężowi jakąś kwotę , zostało jeszcze 17tysięcy. Niestety, ale ze względu na to, że została sama z dwójką dzieci nie była w stanie oddać reszty pieniędzy, a on nie jest w stanie popuścić ani złotówki mimo, iż ma dwa mieszkania itd. W każdym bądź razie ten człowiek chciał abyśmy zostali bez mieszkania. Moja mama darowała mi mieszkanie (darowizna u notariusza), a ja napisałem pismo do jego adwokat mojego ojca, że postaram się za mamę spłacić ten długi, jeśli uda mi się sprzedać mieszkanie za odpowiednią kwotę. Faktycznie wystawiłem mieszkanie na sprzedaż i udało się je sprzedać, spłaciliśmy część długu, ale nie starczyło już pieniędzy aby oddać te 17 tysięcy. Prosiliśmy też u umorzenie i o ugodę, ale nie zgodzili się.
W piśmie napisałem, że proszę o odpowiedź, czy zgadzają się na taką propozycje oraz o wstrzymanie odsetek. Nie otrzymałem żadnej odpowiedzi, aż do dzisiaj. Po 7 latach otrzymałem pismo od adwokat mojego ojca, że mam do spłaty około 26tys z odsetkami i mam natychmiast przelać te pieniądze na konto mojego ojca.
Pod tamtym pismem, które napisałem nie podpisała się moja mama, ani też nie dostałem żadnej odpowiedzi, że zgadzają się na to. Co mam w takim wypadku zrobić? Czy oni mają prawo ode mnie żądać tych pieniędzy, jeśli nie spisaliśmy żadnej umowy z danymi?
anonim cytuj
31-08-2023
Z czego wynika obowiązek spłaty byłemu mężowi? Czy było orzeczenie o podziale majątku przy rozwodzie, czy jakaś ugoda, czy może umowa zniesienia współwłasności mieszkania?
Był podział majątku po rozwodze bez orzeczenia o winę.
Chodzi oto, czy jeśli nie została zawarta żadna umowa o przyjęcie długów miedzy mną a ojcem, to czy mimo tego moim obowiązkiem jest spłata tego zadłużenia? Zaznaczam, że wiele lat czekałem na odpowiedź i nikt się do mnie nie odezwał.

Odpisz, że ty nie odpowiadasz za długi swojej matki i tyle. Skoro był podział po rozwodzie, to zapewne sąd zasądził spłatę od matki dla ojca. Ojciec może więc egzekwować wyłącznie od matki.
Rozumiem. Mimo tego pisma, co napisałem, że biorę to na siebie, to nie ma to żadnej mocy prawnej, tak? Czytałem, że aby długi na mnie przeszły musi być zawarta umowa.

Zgadza się.
 
anonim cytuj
31-08-2023
Co mam w takim wypadku zrobić? Czy oni mają prawo ode mnie żądać tych pieniędzy, jeśli nie spisaliśmy żadnej umowy z danymi?


Zgodnie z polskim prawem, odpowiedzialność za zobowiązania w wyniku podziału majątku po rozwodzie bez orzeczenia o winie spoczywa na osobie, która została zobowiązana do jego spłaty. W tym przypadku wydaje się, że twoja matka była tą odpowiedzialną stroną.

Twoja wola pomocy matce w spłacie długu nie jest równoznaczna z prawnym przejęciem odpowiedzialności za jej długi. Samo pismo, które napisałeś do adwokata twojego ojca, nie stanowi formalnego zobowiązania do spłaty długu matki. Aby odpowiedzialność za długi twojej matki przeszła na ciebie, musiałaby być zawarta umowa przewidująca taki przenosiny długu. W przypadku braku takiej umowy, nie możesz być zobowiązany do spłaty długu matki.

Zasadniczo, jeżeli nie istnieje pisemna umowa potwierdzająca przejęcie długu przez ciebie, nie jesteś zobowiązany do jego spłaty. Jednak warto pamiętać, że wszelkie działania, które mogłyby sugerować, że faktycznie przyjąłeś na siebie odpowiedzialność za długi matki (na przykład częściowa spłata długu), mogą być używane przeciwko tobie w postępowaniu sądowym.

Rozumiem. Mimo tego pisma, co napisałem, że biorę to na siebie, to nie ma to żadnej mocy prawnej, tak? Czytałem, że aby długi na mnie przeszły musi być zawarta umowa.


Dokładnie tak. Samo pismo, które wysłałeś, nie ma mocy prawnej w zakresie przejęcia odpowiedzialności za długi twojej matki. Aby formalnie przejąć długi innej osoby, konieczne jest spisanie odpowiedniej umowy i jej podpisanie przez obie strony. W świetle prawa, długi twojej matki nie przechodzą na ciebie bez takiej umowy.
 
anonim cytuj
02-09-2023
No i właśnie też się zastanawiam - skoro tyle lat minęło i dopiero teraz dostałem od nich jakiekolwiek pismo w tej sprawie, to czy jest jakaś granica czasowa, po której już nie będą mogli domagać się tych pieniędzy? Czy jest coś takiego jak przedawnienie długu? Bo słyszałem, że po pewnym czasie długi "przepadają" i nie można ich już ściągać. Czy ktoś mógłby mi to wyjaśnić? I czy ten okres 7 lat od kiedy napisałem to pismo, coś tu zmienia?

Dokładnie tak. Samo pismo, które wysłałeś, nie ma mocy prawnej w zakresie przejęcia odpowiedzialności za długi twojej matki. Aby formalnie przejąć długi innej osoby, konieczne jest spisanie odpowiedniej umowy i jej podpisanie przez obie strony. W świetle prawa, długi twojej matki nie przechodzą na ciebie bez takiej umowy.


Dziękuję za wyjaśnienie, ale teraz nurtuje mnie kwestia tego przedawnienia. Czy ktoś się orientuje, jak to dokładnie działa?
 
anonim cytuj
02-09-2023
Tak, kwestia przedawnienia jest istotna w takich sytuacjach.

Termin przedawnienia długu wynosi zazwyczaj 3 lata od dnia, w którym wierzyciel mógł dochodzić spełnienia świadczenia. Znajduje to odzwierciedlenie w Kodeksie Cywilnym, konkretnie w art. 118. Po upływie tego czasu wierzyciel traci prawo do dochodzenia swoich roszczeń w sądzie, chyba że uprzednio podjął czynności prawne w celu dochodzenia swojego roszczenia.

Jednak ważne jest, aby wiedzieć, że czynności prawne podjęte przez wierzyciela przed upływem terminu przedawnienia, takie jak wystosowanie wezwania do zapłaty czy wszczęcie postępowania sądowego, skutkują przerwaniem biegu przedawnienia. Po przerwaniu biegu przedawnienia zaczyna biec na nowo, ale nie może trwać dłużej niż dwa razy tyle, ile wynosiłby termin przedawnienia.

Jeżeli od momentu, kiedy mógł on dochodzić swojego roszczenia, minęło 7 lat i przez ten czas nie podjął żadnych czynności prawnych w celu dochodzenia tego roszczenia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że roszczenie się przedawniło. W takim wypadku nie byłbyś zobowiązany do spłaty tego długu, nawet jeśli formalnie byś się nim zobowiązał.

Nie mniej jednak, w praktyce, jeśli roszczenie jest przedawnione, to dłużnik musi się powołać na ten fakt w postępowaniu sądowym. Jeżeli tego nie zrobi, sąd może oddać roszczenie pomimo jego przedawnienia. Dlatego warto być świadomym tego prawa i korzystać z niego w odpowiednim czasie.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Co robić, gdy drugi rodzic nie płaci alimentów?
Jestem po rozwodzie, alimenty zostały zabezpieczone w kwietniu, jednak dziecku nie została przelana nawet złotówka. Mamy październik. Gdzie to zgłosić? Czy można od razu do prokuratury? Funduszu?...
kwarantanna - umowa zlecenie
Cześć, gdy pracuję na umowę zlecenie i będę na kwaratannie to za ten czas należą mi się pieniążki???...
Co zrobić w przypadku szkody parkingowej?
Córka miała samochód na parkingu stacji benzynowej, przejeżdżający gość tirem z naczepą zahaczył o jej samochód i go zniszczył, wysiadł zobaczył co się stało i odjechał. Córka ma wideo z tego zdarzenia ale Policja stwierdziła, że ponieważ nagrane są tylko numery naczepy która w dodatku była wypożyczona nie są w stanie znaleźć winowajcy, albo im się szukać nie chce. Co córka ma zrobić w takim wypadku i gdzie zgłosić?...
Pomówienie.
Witam, miało miejsce zdarzenie w szkole. Podobnież Pani od ojca dziecka wyczuła alkohol, nie zachowała się zgodnie z tym co mają w przepisach, wydała dziecko ojcu, następnego dnia dopiero zgłosiła do opieki społecznej że niby ojciec dziecka przyszedł pod wpływem, pisze „niby” bo nie sprawdziła tego w żaden sposób, nawet nic nie powiedziała mi matce dziecka, ani partnerowi że takie coś miało miejsce. Oczywiście opieka społeczna wysłała pismo do Są...

Wyszukiwarka