Zasiedzenie

Chcielibyśmy złożyć do Sądu wniosek o nabycie posiadłości przez zasiedzenie. Wg. wzoru pisma, który otrzymaliśmy w Sądzie - do wniosku należy załączyć m.in.: mapkę nieruchomości, odpis z księgi wieczystej, wypis z rejestru gruntów itp. Niestety tak w Starostwie Powiatowym jak i w Urzędzie Gminy przekazano Nam, że jako osoby nie będące właścicielami posiadłości na papierze, nie możemy uzyskać takich dokumentów.
Co w takiej sytuacji? Jak uzyskać wymagane załączniki jeśli właścicielem posiadłości jest nieżyjąca prababcia?
Czy jest sens składać wniosek bez wymaganych załączników?
anonim cytuj
31-08-2023
1) wyrys z ewidencji gruntów może każdy uzyskać ze starostwa
2) można składać bez odpisu KW i wypisu, wtedy sąd wezwie do uzupełnienia i to będzie podstawa prawna, żeby uzyskać dokumenty
3) (najważniejsze) - jeśli właścicielem była prababcia, to prawdopodobnie sprawa dotyczy zasiedzenia udziałów w spadku (nawet jeśli sprawy spadkowe nie zostały przeprowadzone). Jeśli tak, to warto dokładnie przygotować taką sprawę (i w ogóle przeanalizować szanse na powodzenie), bo sądy restrykcyjnie podchodzą do tego rodzaju wniosków.
Dziękuję za odpowiedź. Jak się do tego przygotować? Co może wpłynąć na niepowodzenie w sprawie?

W polskim prawie zasiedzenie udziałów pozostałych współwłaścicieli jest wyjątkowo trudne, a czasami nawet niemożliwe. Czy zamanifestowaliście pozostałym współwłaścicielom swoje władanie samoistne minimum 30 lat temu (okres zasiedzenia w złej wierze)?
Ale nasza prababcia była jedynym właścicielem z tego co Nam wiadomo, a jej jedynym krewnym jest Nasz tata, który jest jedynakiem. Czy dobrze rozumiem? Mocno wątpię w takie działania sprzed 30tu lat, jak najrozsądniej ugryźć to dziś?

Czy prababcia miała inne dzieci oprócz rodzica Twojego taty? Czy inne dzieci żyją? Czy mają spadkobierców innych niż Twój tata? Kiedy zmarła prababcia?
jeżeli sytuacja jest taka, jak próbujesz przedstawić, czyli:
-prababcia miała tylko jednio dziecko (twoją babcie/dziadka)
-twoja Babcia miała tylko syna (twojego ojca)
Innymi słowy twój ojciec jest jedynym spadkobiercą po prababci, to po co bawić się w zasiedzenie, skoro wystarczy przeprowadzić procedurę spadkową. Jeżeli jest inaczej, czyli prababcia miała więcej dzieci, to wtedy grono spadkobierców jest również w tamtej gałęzi i należałoby odnaleźć wszystkich, zamanifestować im swoje samoistne władanie i odczekać 30 lat, aby minął okres zasiedzenia

Słusznie byłoby to dopisać od razu w poście, wybaczcie. Tak, tata wg Naszej wiedzy jest jedynym spadkobierca. Bardzo Wam dziękuje za podpowiedzi, w Starostwie i Sądzie mimo przedstawienia sprawy cały czas kierowano Nas w stronę zasiedzenia. Bardzo Wam dziękuje!
 
anonim cytuj
31-08-2023
jeśli Twój tata jest jedynym spadkobiercą po prababci, procedura spadkowa jest właściwym kierunkiem postępowania, a nie zasiedzenie.

w Starostwie i Sądzie mimo przedstawienia sprawy cały czas kierowano Nas w stronę zasiedzenia.


To jest niezwykle dziwne, że takie rady były udzielane, biorąc pod uwagę opisaną sytuację. Jeśli Twój ojciec jest faktycznie jedynym spadkobiercą, to w świetle Kodeksu cywilnego, art. 1008 i nast., przysługuje mu prawo do całości spadku i nie ma potrzeby składania wniosku o zasiedzenie.

Oto kilka kroków, które warto podjąć w tej sytuacji:

Skonsultować się z notariuszem w celu przeprowadzenia postępowania spadkowego i ustalenia praw własności do nieruchomości.
Jeśli zachodzi potrzeba, uzyskać dokumenty potwierdzające, że Twój tata jest jedynym spadkobiercą.
Ustalić, czy nie ma innych niespłaconych zobowiązań związanych z nieruchomością, takich jak długi czy hipoteki.
Doprowadzić do wpisu w księdze wieczystej potwierdzającego prawa własności Twojego taty.
Biorąc pod uwagę przedstawioną sytuację, najbardziej odpowiednim podejściem będzie przeprowadzenie postępowania spadkowego, a nie zasiedzenie.
 
anonim cytuj
02-09-2023
Zastanawiam się, dlaczego w Starostwie i Sądzie poinstruowano Was w kierunku zasiedzenia, skoro opisana sytuacja wskazuje na to, że postępowanie spadkowe jest odpowiednie. Czy mieliście okazję skonsultować się z adwokatem lub radcą prawnym na temat tej sprawy? Może warto byłoby to zrobić, by uzyskać bardziej specjalistyczne wsparcie. Chciałbym również zwrócić uwagę, że nie zawsze instytucje publiczne mają pełną wiedzę lub czas, aby dokładnie przyjrzeć się każdemu indywidualnemu przypadkowi.

Biorąc pod uwagę przedstawioną sytuację, najbardziej odpowiednim podejściem będzie przeprowadzenie postępowania spadkowego, a nie zasiedzenie.


Dokładnie zgadzam się z powyższym. Przyjmując, że Twój tata jest jedynym spadkobiercą, wszystkie kroki prowadzące do uzyskania praw własności do nieruchomości powinny być stosunkowo proste. Warto jednak pamiętać, żeby dokładnie sprawdzić wszelkie dokumenty i upewnić się, że wszystko jest w porządku.
 
anonim cytuj
02-09-2023
w Starostwie i Sądzie mimo przedstawienia sprawy cały czas kierowano Nas w stronę zasiedzenia.


Zaskakujące jest to, że rekomendowano Wam zasiedzenie, biorąc pod uwagę opisaną sytuację. Jeśli Twój ojciec jest faktycznie jedynym spadkobiercą po prababci, to zgodnie z Kodeksem cywilnym, art. 1008 i następne, przysługuje mu prawo do całości spadku. Zasiedzenie w takim przypadku nie byłoby odpowiednim kierunkiem.

Kilka kroków, które warto podjąć:

Skonsultować się z notariuszem w celu przeprowadzenia postępowania spadkowego.
Uzyskać wszelkie dokumenty potwierdzające, że Twój tata jest jedynym spadkobiercą.
Upewnić się, że nie ma żadnych nieuregulowanych zobowiązań związanych z nieruchomością.
Doprowadzić do wpisu w księdze wieczystej na rzecz Twojego taty.
Biorąc pod uwagę przedstawione informacje, odpowiednie będzie przeprowadzenie postępowania spadkowego.

Zastanawiam się, dlaczego w Starostwie i Sądzie poinstruowano Was w kierunku zasiedzenia...


Może to wynikać z pewnych nieporozumień lub błędnej interpretacji przez osoby doradzające w tych instytucjach. Dlatego zawsze warto dokładnie analizować sytuację prawną i nie polegać wyłącznie na jednym źródle informacji.

Zgadzam się z przedstawioną opinią. W opisanym przypadku, przeprowadzenie postępowania spadkowego jest najbardziej odpowiednim podejściem. Wszystkie niezbędne kroki powinny być jasne i proste do wykonania, o ile wszystkie dokumenty są w porządku.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Wycinka drzewa i kontrola po terminie.
Witam, 2 października złożyłem zawiadomienie do gminy (wraz z załącznikami), że zamierzam wyciąć drzewa. Buduję sie i geolog na piśmie stwierdził konieczność stabilizacji gruntu co oznacza wycięcie kilkunastu drzew sadzonych jeszcze przez mojego dziadka. W zeszłym tygodniu, 25 października, wobec braku jakiejkolwiek reakcji gminy wyciąłem drzewa. A dzisiaj, to jest 30 października przyjechała pani z urzędu na kontrolę. Nie wyrobili się wcześniej,...
Wypowiedzenie umowy
Pracuje w urzędzie miasta. 3 lata pracowałem na umowie zleceniu . Od 1 stycznia 2022 otrzymałem umowę o pracę ,która trwa do teraz . Ile wynosi okres wypowiedzenia ?...
Służebność i długi.
Witam. Moi rodzice, przepisali na siebie mieszkanie mojego wujka alkoholika. Wujek ma dożywotnią służebność i nie płaci rachunków, moi rodzice mają przez niego 10 000zł długu. Czy jest możliwość zrzeknięcia się takiego mieszkania? Ledwo mamy pieniądze na spłatę własnych długów, a przez długi wujka może wejść na nas komornik. Czy można znieść służebność w inny sposób niż przez śmierć wujka?...
Jakie mogę ponieść konsekwencje nie wstawienia się w pracy
Cześć wszystkim.... mam zamiar jechać za granicę po 10 października, jakie mogę ponieść konsekwencje nie wstawienia się w pracy, oczywiście powiem, że rezygnuję z pracy i nawet będę chciał za porozumieniem stron, ale kierownik na pewno się nie zgodzi, bo brakuje ludzi do pracy. Czy dostanę pieniądze za zaległy urlop, gdy odejdę tak na dziko ?? bo mam 24 dni,...

Wyszukiwarka