Brak zgody ojca na badanie w poradni psychologiczno - pedagogicznej

Dzień dobry, ojciec dziecka odmówił podpisu na wniosku do poradni psychologiczno - pedagogicznej. Czy jest jakaś możliwość uzyskania zgody przez Sąd? Córka ma już jedno orzeczenie o KS że względu na swoje zaburzenie rozwojowe i potrzebujemy kontynuacji. Ojciec ma ograniczone prawa do współdecydowania o wynikach w nauce i leczeniu.
Ewentualnie na czy jest jakiś wzór wniosku, na jakie artykuły się powołać.

Bardzo proszę o pomoc.
anonim cytuj
15-06-2023
Dzień dobry,

Jeżeli drugi rodzic odmawia zgody na niezbędne działania związane z opieką nad dzieckiem, takie jak kontynuacja wsparcia psychologiczno-pedagogicznego, możliwe jest wystąpienie do sądu o zmianę zakresu władzy rodzicielskiej. Tego typu sprawy reguluje Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy.

Konkretnie, art. 58 §1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego mówi, że sąd może ograniczyć władzę rodzicielską w odniesieniu do konkretnych spraw, jeśli jest to zgodne z dobrem dziecka. Zgodnie z art. 97 § 1, do sądu można zwrócić się z wnioskiem o rozstrzygnięcie sporu pomiędzy rodzicami. W przypadku, gdy jeden z rodziców utrudnia realizację praw dziecka, sąd może zmienić zakres władzy rodzicielskiej.

W Twoim przypadku, wniosek powinien zawierać informację o tym, że dziecko ma orzeczenie o specjalnych potrzebach edukacyjnych i potrzebuje kontynuacji wsparcia. Powinno być także wskazane, że ojciec dziecka odmawia podpisania wymaganego dokumentu, co przeszkadza w realizacji praw dziecka.

Nie jestem w stanie dostarczyć Ci konkretnego wzoru takiego wniosku, jako że jest to zależne od konkretnej sytuacji. Jednak mogę Cię zapewnić, że taki wniosek powinien zawierać:

Twoje dane osobowe i dane ojca dziecka,
dane dziecka,
opis sytuacji, w tym informację o specjalnych potrzebach edukacyjnych dziecka,
opis problemu, w tym odmowę ojca podpisania dokumentu,
wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej ojca w odniesieniu do tej konkretnej sprawy.
Rekomenduję skorzystanie z pomocy profesjonalnego prawnika, który specjalizuje się w prawie rodzinnym i będzie mógł Ci pomóc przygotować skuteczny wniosek.
 
anonim cytuj
22-07-2023
W przypadku sporów dotyczących władzy rodzicielskiej, sąd ocenia wszystkie informacje, które mogą wpływać na dobro dziecka. Z tego powodu, warto dodać więcej szczegółów, które mogą pomóc sądowi zrozumieć sytuację. Do takich informacji mogą należeć:

Szczegóły na temat potrzeb dziecka: Jeśli dziecko ma specjalne potrzeby edukacyjne, ważne jest, aby dostarczyć jak najwięcej informacji na ten temat. Może to obejmować diagnozy, rekomendacje od nauczycieli czy terapeutów, a także opis, w jaki sposób wsparcie psychologiczno-pedagogiczne pomaga dziecku.

Dowody na to, że ojciec nie współpracuje: Jeśli masz jakiekolwiek dowody na to, że ojciec odmówił podpisania wniosku lub utrudniał proces w inny sposób, powinnaś je przedstawić. Może to obejmować korespondencję e-mailową, wiadomości tekstowe, nagrania rozmów telefonicznych itp.

Opis wpływu sytuacji na dziecko: Jeśli brak zgody ojca na kontynuację wsparcia wpływa negatywnie na dziecko, powinnaś to opisać. Może to obejmować trudności w szkole, problemy emocjonalne, itp.

Opis Twojej roli i zaangażowania: Opisz, jak się angażujesz w edukację i rozwój dziecka. Może to obejmować informacje o tym, jak wspierasz dziecko w domu, jak często spotykasz się z nauczycielami i terapeutami, jakie kroki podjąłeś, aby zapewnić dziecku niezbędne wsparcie, itp.

Inne informacje, które mogą wpłynąć na decyzję sądu: Jeśli są jakiekolwiek inne informacje, które mogą wpłynąć na decyzję sądu, warto je uwzględnić. Mogą to być na przykład informacje o tym, że ojciec nie bierze aktywnego udziału w życiu dziecka, lub że miał problemy z prawem.

Pamiętaj, że sąd będzie oceniał sytuację w kontekście dobra dziecka, dlatego ważne jest, aby dostarczyć jak najwięcej informacji, które pomogą sądowi zrozumieć, jak brak zgody ojca wpływa na dziecko.
 
anonim cytuj
22-07-2023

Sugerowane Tematy

Jak zrobić testament?
Chciałabym zrobić testament tak aby był ważny i przekazać go urzędowi na przechowanie (chce wykluczyć rodzinę). Jak to zrobić najtaniej? Jakie są opcje?...
Ciąża a przedłużenie umowy.
Witam mam zapewne taką sytuację jak wiele kobiet ale nie mogę znaleźć odpowiedzi. Od początku czerwca jestem zatrudniona na okres próbny na 3 miesiące . Właśnie okazało się że jestem w ciąży. Jedni mówią żebym do przedłużenia umowy nic nie mówiła (ale czy nikt do tego czasu nic nie zauważy nawet jeśli będę uważała i jeśli to się wyda wiem że jestem do porodu chroniona ) ale czy nie poniosę z tego powodu jakiś konsekwencji kiedy przedłuża mi umowę...
Zaniżone wynagrodzenie.
Hej, moja dziewczyna zatrudniła się w sklepie spożywczym na umowie zlecenie, jest studentką i na umowie ma 23,50 za godzinę. Pracuje od połowy lipca, więc pierwsza wypłata była niższa ponad 250 zł miała mniej godzin więc przymknęliśmy oko na to, w tym miesiącu dostała 3010 zł wypłaty, a przepracowała 170 godzin, szef jej powiedział że ma wypłatę za 120 + za przepracowane soboty Najniższa krajowa w tej chwili dla studenta to 3600 bez podatków, co...
Termin rozprawy sądowej.
Po zaparkowaniu w niewłaściwym miejscu miałem bardzo nie miłą sytuację z policją. Zostałem zabrany na badania krwi a sprawa trafiła do sądu. Wyniki krwi przyszły z dużym opóźnieniem a cała sprawa ciągnie się w czasie jakby nikogo nie obchodziło to jak cała sytuacja wpływa na moje życie. Czy mogę jakoś przyśpieszyć to kiedy w końcu dostanę list z terminem rozprawy ? Chciałbym żeby sprawa już się zakończyła a jej status to oczekuje na posiedzenie....

Wyszukiwarka