Odmowa przyjęcia mandatu za przekroczenie prędkości

Witam,
odmówiłam przyjęcia mandatu za przekroczenie prędkości - pomiar wykonany urządzeniem UltraLite, uważam, że pomiar nie był mój a aut znajdujących się przede mną. Czy na przesłuchaniu na komisariacie, policjant może anulować mandat czy sprawa i tak trafia do sądu? Czy na takie przesłuchanie warto udać się z adwokatem? A w sytuacji gdy sprawa trafia do sądu to czy jest szansa wybronienia się bez adwokata czy jednak należy go zatrudnić (dodatkowe koszty dla poszkodowanego)?
anonim cytuj
06-08-2023
policja to nie sąd. oni tylko powiedzią ze za składanie falszywych zeznan grozi odpowiedzialnosc karna, i przepytają ze sprawy i na tym koniec przesłuchania. Jak sie nie przyznasz do winy to sprawa trafi do sądu i tam dopiero bedziesz mogl udowadniac swoja niewinność
 
anonim cytuj
07-08-2023
W sytuacji odmowy przyjęcia mandatu karnego za przekroczenie prędkości, sprawa zostaje skierowana do sądu. Tak stanowi art. 97 § 1 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, który mówi, że "Jeżeli sprawca wykroczenia nie zapłaci należności pieniężnej w terminie 7 dni, sprawa trafia do sądu". Warto wiedzieć, że sprawy o przekroczenie prędkości rozpatrywane są na podstawie Kodeksu wykroczeń, a przepis ten znajduje się w art. 86 §1. Policjant nie ma uprawnień do anulowania mandatu - decyzję podejmuje sąd.

Co do obecności adwokata na przesłuchaniu na komisariacie - to zależy od konkretnej sytuacji. Zazwyczaj jednak przesłuchanie odbywa się bez obecności adwokata. W związku z tym, że mandat karny jest środkiem represji za drobne wykroczenia, obecność adwokata na przesłuchaniu na komisariacie nie jest konieczna.

Jeżeli jednak sprawa trafi do sądu, warto rozważyć zatrudnienie adwokata. Chociaż nie jest to wymóg, adwokat posiada odpowiednie doświadczenie i wiedzę, która może pomóc skutecznie obronić się przed zarzutami.

Nie zapominajmy, że zawsze można zgłosić zastrzeżenia do sposobu pomiaru prędkości. Jeżeli kwestionujesz prawidłowość pomiaru, możesz wnioskować o powtórne badanie urządzenia do pomiaru prędkości.

Zastosowanie wynika z art. 25a § 1 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia: "Osoba przeciwko której prowadzi się postępowanie, może zapoznać się z materiałami sprawy i wnosić o ich kserokopie oraz składać wyjaśnienia, zarzuty, wnioski dowodowe i zaznajomić się z wynikami czynności procesowych, do których nie brała udziału".
+1  
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Umowa o dochodzenie roszczeń
Umowa o dochodzenie roszczeń - czy podpisując taką umowę z kancelarią prawną do ustalonego procentu od kwoty zasądzonej przez sąd należnego kancelarii czy ZAWSZE doliczany jest podatek VAT? To kancelarię zgodnie z przepisami on obowiązuje, a niejako jest on przerzucony na osobę, która podpisała takową umowę. Czy taka praktyka jest nagminnie stosowana? Jak chronić się przed nią po podpisaniu takiej umowy? Czy jest jeszcze jakaś możliwość wybrnięci...
Wymiar etatu, a czas pracy.
Jestem zatrudniony na 0,5 etatu czyli tak na logikę powinienem pracować 4 godziny dziennie. Po raz kolejny w nowym grafiku na listopad ani razu nie mam dnia z czterema godzinami w pracy. Ja rozumiem: jestem zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy, ale czy to nie jest przesada ? A może wręcz mobbing: bo to wpływa na moje życie bo już kilka lat temu odrzuciłem z przyczyn właśnie osobistych propozycję przejścia na 0,75 etatu....
Najem okazjonalny
Witam serdecznie, piszę tutaj poniewaz moze juz ktos mial podobne doswiadczenia i może mi poradzić co powinienem zrobić w tej sytuacji. Od ponad czterech lat wynajmuje mieszkania na umowie najmu okazjonalnego. Do tej pory mialem juz trzech lokatorów. Przy dwóch pierwszych nie bylo problemow. Mieszkanie zostało pozostawiane w stanie do posprzątania, lekkiego odświeżenia i mogłem wynająć je dalej. Przy ostatniej kobiecie odebrałem mieszkanie w moc...
L4 po ustaniu zatrudnienia
Witam. Pod koniec października zostało mi przyznane l4, stosunek mojej pracy kończył się 1 listopada, kiedy byłam na zwolnieniu. Niebawem kończy mi się l4, lecz z pewnością będę miała je przedłużone. Czy lekarz wystawiający mi l4 ma jakąś informację w systemie, że nie pracuję już w tej firmie? ...

Wyszukiwarka