Żądanie oddania auta.

Witam , nie wiem czy dobry dział jeśli nie to przepraszam. Mam pytanie , osoba otrzymuje auto w prezencie od kogoś , użytkuje itd. posiada dokumenty zakupu natomiast nie została sporządzona umowa na nowego właściciela. Po czasie właściciel chcę "prezent "z powrotem . Jak to wygląda od strony prawnej ?
anonim cytuj
31-08-2023
Mówimy więc o umowie darowizny. W tym przypadku można żądać zwrotu pojazdu, jeżeli obdarowany dopuścił się względem darczyńcy rażącej niewdzięczności. Konieczne jest zatem wystąpienie "rażącej niewdzięczności", nie można żądać zwrotu pojazdu ot tak, bo się darczyńca rozmyślił. Odsyłam do art. 898 i nast. kc.
Dzięki za odpowiedź . Niestety nie została sporządzona umowa darowizny. Osoba , która jeździ autem i dostała je w prezencie posiada dokumenty dowód zakupu itp. ale właściciele jest osobą , która dała prezent .

Brak umowy nic tutaj nie zmienia, nadal mamy do czynienia z darowizną.
Czyli że prezent musi zostać zwrócony tak?

Jest dokładnie odwrotnie niż myślisz.
Czyli co powiedzieć właścicielowi auta, który chce je z powrotem? Zaznaczam , że osoba która je dostała ma papiery dowód zakupu itd użytkuje auto około 2 lat , naprawy itd.

Nie jest to taka prosta sprawa. Jeżeli nie było na papierze spisanej darowizny to nie łatwo udowodnić że takowa darowizna była. Właściciel może wezwać policję i w jej asyście to auto odebrać. Tobie wtedy pozostaje udowadnianie przed sądem cywilnym iż to auto było darowizną.
 
anonim cytuj
31-08-2023
Witam , nie wiem czy dobry dział jeśli nie to przepraszam. Mam pytanie , osoba otrzymuje auto w prezencie od kogoś , użytkuje itd. posiada dokumenty zakupu natomiast nie została sporządzona umowa na nowego właściciela. Po czasie właściciel chcę "prezent "z powrotem . Jak to wygląda od strony prawnej ?


Sytuacja opisana przez Ciebie dotyczy darowizny. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego:

Darowizna to jednostronny akt prawny, który polega na bezpłatnym przeniesieniu własności. Jeżeli strony nie sporządziły umowy darowizny na piśmie, to kwestie takie jak przeniesienie własności samochodu mogą być problematyczne.

Jeżeli darowizna została dokonana (czyli dawca przekazał auto), to jej cofnięcie przez dawcę jest możliwe tylko w przypadku rażącej niewdzięczności obdarowanego. Mowa o tym w art. 895 Kodeksu cywilnego. Rażąca niewdzięczność musi być jednoznacznie udowodniona.

Czyli że prezent musi zostać zwrócony tak?


Nie, nie musi. Chyba że udowodniono by rażącą niewdzięczność.

Czyli co powiedzieć właścicielowi auta, który chce je z powrotem? Zaznaczam , że osoba która je dostała ma papiery dowód zakupu itd użytkuje auto około 2 lat , naprawy itd.


W odpowiedzi na ten fragment, można powiedzieć właścicielowi, że:

Jeżeli darowizna została dokonana i obdarowany korzystał z pojazdu przez około 2 lata, dokonując napraw itp., to potwierdza to faktyczne korzystanie z przedmiotu darowizny.
Właściciel samochodu może mieć trudności z odzyskaniem pojazdu bez formalnej umowy darowizny, chyba że udowodni rażącą niewdzięczność.
W przypadku próby odebrania pojazdu przez właściciela przy pomocy policji, obdarowany powinien przedstawić wszelkie dowody na to, że pojazd był używany przez niego jako prezent (np. dowody napraw, świadków, ewentualne wiadomości lub inne dokumenty potwierdzające darowiznę).
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Wypowiedzenie od szefowej czy za porozumieniem stron? Co będzie dla mnie lepsze?
Witam. Mam umowę zlecenie na czas nieokreślony, jednakże Szefowa chce dać mi wypowiedzenie ponieważ stwierdziła ze przerósł ją nowy lokal i musi zamknąć usługi. Co będzie dla mnie lepsze? Wypowiedzenie od niej czy za porozumieniem stron?...
Spadek po mamie. Co mogę zrobić by bratowa zaprzestała rozdawnictwa?
Zmarła mama ,z bratem jestem skłócona, wniosek o spadek został złożony, sprawa koniec września. Tymczasem bratowa rozdaje rzeczy po mojej mamie po rodzinie i znajomych. Co mogę zrobić by bratowa zaprzestała rozdawnictwa ,bo zanim dojdzie do sprawy nic nie zostanie....
Wypowiedzenie umowy najmu
Witam, wynajmuje mieszkanie lecz znalazłem coś innego i chciałbym wypowiedzieć umowę. Jest taki problem, że są wydrukowane dwa egzemplarze umowy , na mojej wersji jest miesięczny okres wypowiedzenia, a na swojej właścicielka mieszkania przekreslila długopisem i dopisała 2 miesiące. Nie pamiętam czy postawilem przy tym parafke czy nie, ale czy nie powinno być na obu wersjach tak samo? Jest zapisek ,,Zmiana umowy wymaga formy pisemnej pod rygorem ...
Czy musze składać wniosek PCC-3
Czy musze składać wniosek PCC-3, jeśli wartość pojazdu nie przekracza 1000 ZŁ? Wiem, że w tym przypadku wartość podatku wynosi 0 ZŁ, jednakże nigdzie nie może znalezc, czy pomimo tego takowy wniosek należy złożyć....

Wyszukiwarka