Rezygnacja z kupna działki budowlanej.

Dzień dobry, zdecydowałem się na kupno działki budowlanej. Z właścicielem działki ustaliliśmy już cenę. Mieliśmy też ustalony termin podpisania umowy notarialnej. Wszystko było w zasadzie gotowe. Niestety z przyczyn osobistych musiałem zrezygnować z kupna tej działki. Właściciel grozi mi sądem za to, że zrezygnowałem, a się "umawialiśmy" i że przeze mnie "stracił ponad tydzień czasu". Czy w związku z tym, właściciel będzie miał prawo podać mnie do sądu i żądać jakiegokolwiek odszkodowania albo będę musiał jednak kupić tą działkę budowlaną? Żadnej umowy przedwstępnej nie podpisywaliśmy. Wszystko było jedynie ustalane telefonicznie.
anonim cytuj
31-08-2023
W kwestii rezygnacji z zakupu działki budowlanej po ustaleniu warunków, ale przed podpisaniem umowy notarialnej, kluczowe jest zrozumienie kilku aspektów prawa polskiego:

Podstawowym przepisem w tej kwestii jest art. 68 Kodeksu cywilnego, który mówi, że "oświadczenia woli składane wprost do drugiej strony można cofnąć przez oświadczenie skierowane do tej strony przed jej zapoznaniem się lub możliwością zapoznania się z oświadczeniem pierwotnym".

Jeśli nie podpisano żadnej umowy przedwstępnej ani żadnego innego pisemnego porozumienia dotyczącego sprzedaży, to nie istnieje żaden formalny dokument potwierdzający zobowiązanie do dokonania zakupu. Umowy ustne są w Polsce ważne, jednak w praktyce są trudne do udowodnienia, jeżeli strony mają różne zdania na temat ich treści.

Jeśli wszystko było ustalane jedynie telefonicznie, to trudno będzie właścicielowi działki udowodnić w sądzie, że zawarłeś z nim konkretną umowę. Co więcej, w świetle polskiego prawa, umowa sprzedaży nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego (art. 158 Kodeksu cywilnego), aby była ważna.

Jeśli chodzi o odszkodowanie, to właściciel mógłby domagać się jedynie zwrotu rzeczywistych strat, które poniósł w związku z Twoim wycofaniem się z umowy (np. koszty związane z przygotowaniem umowy przez notariusza). Jednakże, aby mógł ubiegać się o takie odszkodowanie, musiałby udowodnić, że zawarłeś z nim wiążącą umowę.

Podsumowując, jeżeli nie podpisano żadnej umowy przedwstępnej ani innej formy pisemnego zobowiązania, to ryzyko poniesienia konsekwencji prawnych z powodu rezygnacji jest niewielkie. Jednakże zawsze warto być świadomym ewentualnych roszczeń, które mogą się pojawić.
 
anonim cytuj
08-09-2023

Sugerowane Tematy

Pozew o zachowek.
Złożyłem pozew o zachowek. Została nadana sygnatura akt. Zostałem wezwany do uzupełnienia braków w pozwie, nie zdążę zrobić tego w terminie, bo nie wiem jak się za to zabrać. Zapewne pozew zostanie odrzucony. Czy będę miał szansę złożyć pozew jeszcze raz w komplecie czy zostanie oddalony?...
Czy pasierb może dziedziczyć?
Sytuacja przedstawia się następująco : jestem jedynakiem, rodzice nie żyją , dzieci nie mam. Kilka lat temu ożeniłem się, żona ma córkę z poprzedniego małżeństwa, pełnoletnią , samodzielną. Do naszego małżeństwa praktycznie majątek wniosłem ja sam, głównie nieruchomości. I tu moje pytanie, czy w przypadku śmierci mojej małżonki, pasierbica będzie uprawniona do spadku po żonie ? Jeśli tak, to jak można tego uniknąć, nie uśmiecha mi się tracić częś...
Wyprawka szkolna do zerówki
Czy rodzic jest zobowiązany prawnie do kupna przyborów szkolnych (kredek, farb, ryzy papieru do ksero) i podręczników do zerówki? Czy to powinno być w gestii szkoły?...
Wspólnota majątkowa a rozwód.
Otrzymałam w darowiźnie dom i działkę. Później wzięłam ślub i rozszerzałam umową majątkową małżeńską wspólność i wyszczególniona była ta darowizna od rodziców ze tez wchodzi w majątek wspólny. Czy ten akt notarialny jest sporządzony zgodnie z prawem? Chce się z nim rozwieźć i teraz nie wiem czy musimy to dzielić na pół?...

Wyszukiwarka