Rezygnacja z kupna działki budowlanej.

Dzień dobry, zdecydowałem się na kupno działki budowlanej. Z właścicielem działki ustaliliśmy już cenę. Mieliśmy też ustalony termin podpisania umowy notarialnej. Wszystko było w zasadzie gotowe. Niestety z przyczyn osobistych musiałem zrezygnować z kupna tej działki. Właściciel grozi mi sądem za to, że zrezygnowałem, a się "umawialiśmy" i że przeze mnie "stracił ponad tydzień czasu". Czy w związku z tym, właściciel będzie miał prawo podać mnie do sądu i żądać jakiegokolwiek odszkodowania albo będę musiał jednak kupić tą działkę budowlaną? Żadnej umowy przedwstępnej nie podpisywaliśmy. Wszystko było jedynie ustalane telefonicznie.
anonim cytuj
31-08-2023
W kwestii rezygnacji z zakupu działki budowlanej po ustaleniu warunków, ale przed podpisaniem umowy notarialnej, kluczowe jest zrozumienie kilku aspektów prawa polskiego:

Podstawowym przepisem w tej kwestii jest art. 68 Kodeksu cywilnego, który mówi, że "oświadczenia woli składane wprost do drugiej strony można cofnąć przez oświadczenie skierowane do tej strony przed jej zapoznaniem się lub możliwością zapoznania się z oświadczeniem pierwotnym".

Jeśli nie podpisano żadnej umowy przedwstępnej ani żadnego innego pisemnego porozumienia dotyczącego sprzedaży, to nie istnieje żaden formalny dokument potwierdzający zobowiązanie do dokonania zakupu. Umowy ustne są w Polsce ważne, jednak w praktyce są trudne do udowodnienia, jeżeli strony mają różne zdania na temat ich treści.

Jeśli wszystko było ustalane jedynie telefonicznie, to trudno będzie właścicielowi działki udowodnić w sądzie, że zawarłeś z nim konkretną umowę. Co więcej, w świetle polskiego prawa, umowa sprzedaży nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego (art. 158 Kodeksu cywilnego), aby była ważna.

Jeśli chodzi o odszkodowanie, to właściciel mógłby domagać się jedynie zwrotu rzeczywistych strat, które poniósł w związku z Twoim wycofaniem się z umowy (np. koszty związane z przygotowaniem umowy przez notariusza). Jednakże, aby mógł ubiegać się o takie odszkodowanie, musiałby udowodnić, że zawarłeś z nim wiążącą umowę.

Podsumowując, jeżeli nie podpisano żadnej umowy przedwstępnej ani innej formy pisemnego zobowiązania, to ryzyko poniesienia konsekwencji prawnych z powodu rezygnacji jest niewielkie. Jednakże zawsze warto być świadomym ewentualnych roszczeń, które mogą się pojawić.
 
anonim cytuj
08-09-2023

Sugerowane Tematy

Praca zdalna.
Witam, zacząłem ostatnio pracę zdalna i dowiedziałem się od pracowników, że na komputerze firmowym jest program team viewer, który ma włączona opcję nagrywania dźwięku i kamerki. Zacząłem się zastanawiać czy w ogóle jest to legalne. Dodam, że w umowie nie było żadnego zapisu o tym....
wesele i opłata ZAiKS
Dzień dobry mam pytanie co do zaiksu mamy wesele w sobotę, w umowie z orkiestra mamy napisane że my mamy zapłacić zaiks, w umowie z salą nie ma słowa na ten temat. W Internecie sprzeczne zdania jedni mówią że trzeba inni że to sala i orkiestra ma się tym martwić, jak to w końcu wygląda?:) ...
Zniesienie współwłasności.
Dzień dobry. Mam partnera, z którym nie mamy ślubu. Wybudowaliśmy dom wyceniony przez bank na 1mln 200 tys. Działkę, na której stoi dom i kredyt mamy wspólny. Chcemy się rozstać, ale ja chce sprzedać dom i podzielić się pieniędzmi a partner wyklucza sprzedaż. Moje pytanie brzmi jak wygląda spłata drugiej osoby w takim przypadku, kiedy jedna osoba zostaje w tym domu? Od czego zacząć? Od przepisania działki i kredytu na partnera z pisemną gwarancją...
Kupowanie/ posiadanie narkotyków.
Witam serdecznie. Mam pewien problem, a dokładniej mój chłopak. Otóż podczas przesłuchania w większej sprawie (w której nie brał udziału) jedna osoba pomówiła go o to, że mój chłopak kupował od niego notorycznie w odstępach co 2-3 dni narkotyki (amfetamine, po 1-2g). Łącznie wyliczyli około 75 porcji po 2g. Podejrzany jest o popełnienie przestępstwa z art. 62 ust. 2. Na podstawie nakazu straż graniczna przesłuchała mnie i przeszukała moje mieszk...

Wyszukiwarka