Przedawnienie pomówienia.

Ile mam czasu na dochodzenie zadośćuczynienia za niesłuszne pomówienie przez ochronę ? Od razu nie występowałem bo się obawiałem zemsty pracodawcy jednak teraz zmieniłem pracę i wróciłbym do tego tematu tylko nie wiem czy 4 lata to nie jest za dużo?
anonim cytuj
31-08-2023
Moim zdaniem 3 lata od chwili dowiedzenia się o tym kto i jak naruszył twoje dobra osobiste.
Dla kompletności wypowiedzi wspomnę, że jeżeli udałoby ci się wykazać, że to naruszenie wynikało z przestępstwa (powiedzmy 212 par. 1 kk) to termin ulega wydłużeniu do lat 20, ale w przypadku przestępstw ściganych z oskarżenia prywatnego takie wykazanie bez wyroku skazującego jest bardzo skomplikowane. Musiałbyś samodzielnie wykazać, że zostały spełnione wszystkie przesłanki do uznania osoby za winną takiego przestępstwa, a sąd cywilny musiałby się do tego przychylić. Zatem raczej 3 lata dla bezpieczeństwa.
A jeżeli w wyniku tego pomówienia zostałem ukarany karą nagany?

W pracy? To nie ma znaczenia.
Decydujące w takiej sprawie jest ustalenie potencjalnego istnienia odpowiedzialności karnej pozwanego (w twoim przypadku pracownika ochrony), jako że do zastosowania dłuższego terminu przedawnienia konieczne jest uznanie, że jego zachowanie było przestępstwem.
A czy wpisanie przez pracowników ochrony do raportu że wyzywałem ochronę straszyłem zwolnieniem nie kwalifikuje się- tym bardziej że mam dowód że nic takiego nie miało miejsca?

Cały czas piszesz o tym samym. Wszystko zależy od oceny sądu i siły twoich argumentów. No i rzeczywistego stanu faktycznego, nie tylko wybiórczych kwestii. Jedynym sposobem, żebyś się dowiedział jest wniesienie pozwu. Tylko uprzedzam, że dokonanie przez sąd cywilny wstępnej kwalifikacji karnej zachowania ewentualnego pozwanego nie jest rzeczą najłatwiejszą.
 
anonim cytuj
31-08-2023

Sugerowane Tematy

Jak wyegzekwować alimenty od osoby, która przebywa w zakładzie karnym.
Witam . Od 5 lat zbieram się o podanie matki mojego obecnie 8 letniego syna o alimenty. Tydzień temu poszła siedzieć, jest w więzieniu. Nie wiem za co ale nie interesuje mnie to. Pytanie: jak w takiej sytuacji sąd rozstrzyga wysokość alimentów skoro rodzic jest w zakładzie karnym?...
Wyrok w zawieszeniu u spłata szkody.
Dzień dobry. Mam wyrok w zawieszeniu za przywłaszczenie mienia (3 lata). Dostałem nakaz spłaty powstałej szkody. Kończy mi się wyrok a nie zdążę spłacić całej kwoty z nakazu zapłaty. Czy w tym przypadku sąd odwiesi mi wyrok i pójdę do więzienia?...
Jak wynająć mieszkanie bez ryzyka?
Jak zabezpieczyć się przed lokatorami? Będę wynajmować mieszkanie i nie chciałabym znaleźć się w sytuacji ze ktoś nie będzie płacić i zajmować mieszkanie. Czy można np. spisać taka umowę ze jeśli osoba nie będzie płacić to wyraża zgodę na eksmisję z mieszkania? Czy to będzie poprawne prawnie i obroni mnie?...
Umowa dożywocia.
Czy jeśli osoba, która ma podpisaną umowę dożywocia na mieszkanie, umrze przed osobą, którą ma utrzymywać do śmierci umrze przed nim? Dzieci dziedziczą umowę dożywocia czy wchodzi to do spadku ?...

Wyszukiwarka