Otrzymano więcej sztuk produktu zamówionego w sklepie internetowym.

Dzień dobry.
Sytuacja jest następująca: Osoba X zamówiła w sklepie internetowym 1 produkt Y, a kurierem otrzymała 2 produkty Y w jednej paczce. Prawdopodobnie pomyłka na magazynie.
Wiem, że w przypadku kontaktu ze strony sprzedającego (jeśli nie żąda zapłaty za drugi produkt) jest obowiązek zwrotu drugiego produktu na koszt sprzedawcy.
Chciałbym się dowiedzieć co w przypadku, gdy sprzedający nie upomni się o drugi produkt. Czy istnieje obowiązek poinformowania sprzedawcy o takim fakcie? Jeśli nie, ile czasu musi upłynąć, aby sprzedawca nie mógł już prosić o zwrot?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
anonim cytuj
31-08-2023
Wypadałoby poinformować sprzedawcę i niech organizuje sobie transport/odbiór we własnym zakresie. Jak nie poinformujesz to jest to przywłaszczenie towaru.
 
anonim cytuj
31-08-2023
Oczywiście należałoby by powiadomić sprzedawcę, jednak moim zdaniem brak informowania o tym fakcie sprzedawcy nie wyczerpuje jeszcze znamion przywłaszczenia towaru.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 29 listopada 2011 r. (sygn. akt II AKa 115/12), o bycie przestępstwa przywłaszczenia rzeczy decyduje nie tylko samo jej zatrzymanie, a nawet używanie, wbrew woli właściciela, ale cel ostateczny – definitywne włączenie mienia (rzeczy) do majątku sprawcy. Zatem dla bytu przestępstwa przywłaszczenia nie jest wystarczające samo rozporządzenie cudzym mieniem jak własnym, ale musi towarzyszyć zamiar włączenia rzeczy (mienia) do swojego majątku, mogący np. ujawniać się, jako chęć powiększenia swojego majątku kosztem pokrzywdzonego.
Orzecznictwo sądowe przyjmuje, że o zamiarze przywłaszczenia może świadczyć odmowa zwrotu cudzej rzeczy, zaprzeczenie jej posiadania, sprzedaż lub darowanie innej osobie.
Jednak jak pisałem wcześniej doradzam powiadomić sprzedającego, jednak sam brak powiadomienia nie można przyjmować jako przywłaszczenie.
 
anonim cytuj
31-08-2023
Oczywiście, że wypadałoby. Chciałbym się tylko dowiedzieć jak to wygląda w kwestii prawa, bo ciężko mi wyobrazić sobie sytuację, w której sprzedawca podaje kupującego do sądu o przywłaszczenie, bez uprzedniego kontaktu z kupującym i prośbą o zwrot towaru.
Jeśli kontakt ze strony sprzedającego nastąpi to sytuacja jest jasna. Chodzi mi o sytuację, w której sprzedawca nie podejmuje jakiegokolwiek kontaktu. Czy kupujący ma PRAWNY OBOWIĄZEK zgłosić, że dostał za dużo sztuk, czy jest to kwestii jego dobrej woli?
 
anonim cytuj
31-08-2023
Chłopie, chyba czekasz aż ktoś napisze "tak, zatrzymaj to sobie, nic Ci nie grozi".
Bezpodstawne wzbogacenie się dotyczy również podmiotów nie będących osobami fizycznymi. Przykład? Pracodawca się pomylił i zamiast 2000 pensji przelał Ci 20000. Te 18000 różnicy to właśnie bezpodstawne wzbogacenie się.
Już z samego poczucia uczciwości wypadałoby zwrócić lub poinformować dostawcę, on jest stratny a Ty (tak, wiem, nie o Ciebie chodzi...) masz coś, czego nie powinieneś mieć.
 
anonim cytuj
31-08-2023

Sugerowane Tematy

JPK VAT MAT FA PKPIR
czym sie roznia miedzy soba JPK VAT MAT FA PKPIR?...
Zameldowanie a opłata za gospodarowanie odpadami.
Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie opłaty za wywóz śmieci. Czy jeżeli osoba jest zameldowana, ale nie mieszka, wyjechała do innego miasta - ja nie wiem czy ona tam opłaca wywóz śmieci. Czy ja mogę u siebie ją wykreślić z opłat ? (Mieszkanie w spółdzielni mieszkaniowej)....
Odmowa wypłaty odszkodowania za uszkodzoną przesyłkę.
Dzień dobry, potrzebuje porady czy jest sens się odwoływać czy składać pozew do Sądu? Dnia 9 około 12/13 kurier dostarcza mi przesyłkę, proszę aby pozostawił paczkę przy garażu na podwórku a między czasie przyjeżdżam z gotówką. O 17 wracam z pracy, sprawdzam przesyłkę. Jest uszkodzenie na kartonie więc dzwonię do kuriera od razu, nie odbiera. Próbuję złożyć odwołanie przez DHL - niestety nie mogę tego zrobić. Następnego dnia kurier generuje jak...
działka rekreacyjna
Witam, w sierpniu podpisaliśmy umowę wstępną na kupno działki rekreacyjnej za 5700zł. Wpłaciliśmy zadatek w wysokości 1000zł. Dzisiaj dowiedziałam się, że właściciele nie chcą nam tego za tą cenę sprzedać gdyż sąsiedzi powiedzieli że stanowczo za mało. Chcą od nas 9000zł. Czy mogą tak zrobić? Jakie my mamy prawa w tej sytuacji a jakie oni? Z góry dziękuję za poradę...

Wyszukiwarka