Służebność gruntowa.

Witam!
Proszę o pomoc. Jestem właścicielem nieruchomości była to darowizna od mamy. Podzieliliśmy dużą działkę na 3 mniejsze. Musze dojechać do swojej działki nr 2 przez działkę nr 1. Do swojej działki mam ustaloną nieodpłatnie i na czas nieokreślony objętych Księgą Wieczystą służebność gruntową polegającą na prawie przechodu i przejazdu przez działkę nr 1 pasem szerokości 4m.
Jak wygląda to w perspektywie czasu i prawa jeśli w przyszłości działka nr 1 była by sprzedana, to nowy właściciel może zabronić mi przejazdu do mojej działki nr 2, czy dalej działa mi slużebnsc gruntowa przechodu i przejazdu 4 m przez działkę nr 1.
Proszę o podpowiedź prawna.
Czy mogę sobie tą służebność 4m wyznaczyć przez geodetę i wykupić tą drogę od mamy.
anonim cytuj
30-08-2023
Służebność jest przypisana do nieruchomości. Zmiana właściciela nie ma na nią wpływu.
Co do zasady możesz odkupić fragment działki mamy i przyłączyć go do swojej, choć czasem może to być niemożliwe (np. gdyby wskutek takiej operacji działka mamy stała się mniejsza niż minimalna powierzchnia dopuszczalna MPZP)
 
anonim cytuj
30-08-2023
jeśli w przyszłości działka nr 1 była by sprzedana

Sprzedajesz nieruchomość razem z obciążeniem tej działki służebnością gruntową polegającą na.
Czy mogę sobie tą służebność 4m wyznaczyć przez geodetę i wykupić tą drogę od mamy.

Można, tylko po co? Zarobi geodeta, notariusz i sąd wieczystoksięgowy. To wszystko kosztuje. Ile czasu stracisz to już nie wspomnę.
nowy właściciel może zabronić mi przejazdu do mojej działki nr 2

Nie.
 
anonim cytuj
30-08-2023
Dziękuję za odpowiedz. Mam tą sluzebnosc już od 8 lat i wszystko jest ok.
Dzialka nr 1 obszar 0,1390 a działka nr 2 liczy 0,1830 ha.
Może nie jest taka mała, aby taki obszar drogi wydzielić na własność i śpi się spokojnie.
Niestety widziałam ostatnio reportaż jak ktoś co miał taką służebność gruntową jest ogrodzony przez nowego właściciela i nie ma przejazdu do ulicy. Spawę oddano do sądu -wygrano nawet. Nowy właściciel miał zrobić przejazd , ale odwołał się od decyzji sądu i tak się ciągnie bez przejazdu dalej i sprawy w sądzie.
Szukam jakiegoś rozwiązania, aby nigdy nie mieć problemów z dojazdem.
 
anonim cytuj
30-08-2023

Sugerowane Tematy

Jakie grożą konsekwencje za brak udzielenia informacji publicznej?
Jakie grożą konsekwencje za brak udzielenia informacji publicznej?...
Zatrzymane prawo jazdy i brak zgłoszenia w urzędzie odblokowania w systemie po odbytej karze. (Kolejne zatrzymanie przez policję)
Dzień dobry. Przy zatrzymaniu przez policję okazało się że nie mam uprawnień do prowadzenia pojazdu. Miałam je zatrzymane półtora roku wcześniej na 3 miesiące. Kare odbyłam (3 miesiące nie wsiadałam za kółko). Nie byłam świadoma że muszę pojechać do urzędu żeby mnie odblokowali w systemie. Prawo jazdy fizycznie miałam (kartę) wiec myślałam że wszystko dzieje się automatycznie. Nie przyszło mi nawet do głowy żeby się upewnić czy mogę już prowadzić...
Nieuczciwa konkurencja.
Od 6 miesięcy pracuję dla nowej/ własnej firmie. W swojej pracy wykorzystuję kontakty oraz wiedzę o potrzebach klientów / aktualnych i przyszłych/. Stary pracodawca chce mi wytoczyć proces - twierdzi iż jest to tajemnica przedsiębiorstwa i jest to czyn nieuczciwej konkrecji. Jak to wygląda w świetle prawa ?...
Umowa o dożywocie.
Witam w 2016roku została mi przepisana działka z domem .Siostra mamy nie posiada dzieci z mężem są tylko we dwoje. Z racji tego iż moi rodzice całe Życie pomagali finansowo mamy siostrze np. w spłacie rat kredytu na dach wymianę okien zrobienie tarasy wymiana odrodzenia oto zgodziłam się podpisać umowę o dożywocie z ciotka i wujkiem. Niestety od jakiegoś czasu nasze relacje się pogorszyły ciotka ciągle chciała więcej i więcej oczywiście nie pomoc...

Wyszukiwarka