Umowa najmu.

Witam, czy w umowie najmu na czas nieokreślony, może być dopisek, że najemca jest zobowiązany nie wypowiadać jej przez jakiś czas? Czy jest to zgodne z prawem?
anonim cytuj
27-08-2023
Nie można zawrzeć takiego dopisku. Najemca może wypowiedzieć taką umowę z ustawowym terminem. Czyli jeśli czynsz jest płatny miesięcznie, to może ją wypowiedzieć z terminem 3 miesięcznym.
a jeśli w umowie jest dopisek „Strony umowy postanawiają, że Wynajmujący i Najemca może rozwiązać umowę za jednomiesięcznym wypowiedzeniem ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego w formie pisemnej bez podania przyczyn lub na podstawie porozumienia stron w formie pisemnej bez podania przyczyn, uwzględniając w przypadku najemcy zapis w ust. 2.”
A zapis w ustawie 2 brzmi „najemca zobowiązuje się nie wypowiadać umowy najmu w okresie pierwszych 18 msc do dnia…”

Taki zapis będzie nieważny. Oczywiście z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że najemca nie zna przepisów prawa i uzna taki zapis za wiążący. Ale nie będzie on wiążący i jeśli najemca będzie o tym wiedział, to nie będzie musiał go przestrzegać.
A jeśli chodzi o wynajmującego, to będzie on mógł wypowiedzieć umowę WYŁĄCZNIE na podstawie art. 11 ustawy o ochronie praw lokatorów. Z podanymi tam terminami i z zachowaniem podanych tam formalności.
I oczywiście na mocy porozumienia stron umowę można rozwiązać zawsze, niezależnie od czegokolwiek. Jeśli będzie to zgodna decyzja obu stron.
Czyli w takim wypadku wynajmujący musi podpisać wypowiedzenie z okresem 3 miesięcznym?

Wynajmujący nie musi podpisywać wypowiedzenia. To jednostronne oświadczenie woli. Po prostu składa Pani wypowiedzenie i jest ono obowiązujące.
 
anonim cytuj
27-08-2023
Zgłębiając problem postawiony w dyskusji dotyczącej umowy najmu, pragnę przedstawić poniższe wyjaśnienia:

Witam, czy w umowie najmu na czas nieokreślony, może być dopisek, że najemca jest zobowiązany nie wypowiadać jej przez jakiś czas? Czy jest to zgodne z prawem?


Zgodnie z polskim prawem, w umowie najmu na czas nieokreślony nie można zobowiązać najemcy do niewypowiadania umowy przez określony czas. Jednakże, można uzgodnić inny termin wypowiedzenia niż ten ustawowy, o ile nie jest on krótszy niż ten przewidziany ustawowo.

a jeśli w umowie jest dopisek „Strony umowy postanawiają, że Wynajmujący i Najemca może rozwiązać umowę za jednomiesięcznym wypowiedzeniem ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego w formie pisemnej bez podania przyczyn lub na podstawie porozumienia stron w formie pisemnej bez podania przyczyn, uwzględniając w przypadku najemcy zapis w ust. 2.”

A zapis w ustawie 2 brzmi „najemca zobowiązuje się nie wypowiadać umowy najmu w okresie pierwszych 18 msc do dnia…”


Powyższy zapis w ustawie 2, który zobowiązuje najemcę do niewypowiadania umowy przez pierwsze 18 miesięcy, jest niezgodny z prawem i w efekcie nieważny. Najemca może wypowiedzieć umowę zgodnie z ogólnymi przepisami prawa. Zgadza się, że wiele osób może nie znać przepisów i uznać taki zapis za wiążący, jednak nie oznacza to, że będzie on skuteczny.

A jeśli chodzi o wynajmującego, to będzie on mógł wypowiedzieć umowę WYŁĄCZNIE na podstawie art. 11 ustawy o ochronie praw lokatorów. Z podanymi tam terminami i z zachowaniem podanych tam formalności.


To prawda, art. 11 ustawy o ochronie praw lokatorów stanowi o przesłankach, na podstawie których wynajmujący może wypowiedzieć umowę najmu. Wszelkie inne przesłanki nieuwzględnione w tym artykule będą nieważne.

Czyli w takim wypadku wynajmujący musi podpisać wypowiedzenie z okresem 3 miesięcznym?


Nie. Wynajmujący nie "podpisuje" wypowiedzenia. Wynajmujący składa najemcy oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy. Jest to jednostronne działanie, które nie wymaga akceptacji najemcy. Jeśli zgodnie z umową przewidziano inny okres wypowiedzenia, należy się go trzymać. Jeśli nie, obowiązują przepisy ustawowe.
 
anonim cytuj
27-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy można przerwac L4?
Dzień dobry. Mam takie pytanie. Siostra przebywa tydzień na L4, ponieważ jej syn zachorował. Zwolnienie ma do jutra włącznie. Dziecko już jest zdrowe. I tu pytanie - czy może iść jutro do przedszkola, czy jednak nie bo nadal obowiązuje L4, czy może siostra powinna je przerwać (nie wiem czy coś takiego jest) Jak to wygląda prawnie, żeby nie bylo problemów? Dziękuję i pozdrawiam...
włam na telefon
Witam. Chciałem się dowiedzieć czy włamywanie się na telefon jest legalne ? Czy robienie zdjęć moich korespondencji w tym firmowych jest legalne. ? Oczywiście osobą włamujaca jest żona....
Błąd sprzedawcy. była zła cena podana i anulował zamówienie, czy może tak zrobić? co w takiej sytuacji?
Dzień dobry, bardzo proszę o poradę. Mój brat z przyszłą bratową chcieli zamówić zaproszenia ślubne. weszli na stronę internetową która ich interesowała i wybrali sobie zaproszenia . Na stronie głównej zaproszenie kosztowało 14 zł, ale po tym jak kliknęło się w dane zaproszenie pokazała się cena około 7 zł lub 7 zł z groszami. Moja bratowa postanowiła zamówić, ponieważ była to duża różnica cenowa i doszła do wniosku, że może jest jakaś Promoc...
Czy mogę zwrócić towar do 30dni bez podawania przyczyny jeżeli wcześniej była podana informacja że zwrotów nie przyjmują?
Witam, proszę o podpowiedź jak wygląda sytuacja zwrotu towaru w znanym sklepie Auchan. Mogę zwrócić towar (bizuteria?) Do 30dni bez podawania przyczyny? Była karteczka 'prosimy o przemyślane zakupy ponieważ zwrotów nie przyjmujemy' ale czy faktycznie nie mogę zwrócić? Z góry dziękuję za odpowiedź ...

Wyszukiwarka