Czy jest możliwość że sąd nakaże wyprowadzkę partnera z mieszkania żebym została sama z dzieckiem?

Dzień dobry, bardzo proszę o radę. Mam mieszkanie kupione na kredyt wspólnie z partnerem, mamy dziecko. Syn ma ostre ADHD i problemy z agresją. Partner jest bardzo porywczy. Nie będę się rozpisywać ale chcę się z nim rozstać. Pozostaje kwestia mieszkania. W normalnych okolicznościach gdybyśmy byli sami sprzedali byśmy mieszkanie i podzielili się na pół ale ja zostanę z dzieckiem i nie będzie mnie stać na kupno nowego. Czy jest możliwość że sąd nakaże wyprowadzkę partnera z mieszkania żebym została sama z dzieckiem? Nie wiem co robić, proszę o radę
anonim cytuj
27-08-2023
1. Kto formalnie jest właścicielem mieszkania - Pani i Partner?
2. Czy przypadki przemocy zostały gdzieś zgłoszone? Czy jest założona niebieska karta?
3. Czy jest Pani w stanie spłacić udział w mieszkaniu partnera?
właścicielem jesteśmy oboje, nie jestem w stanie spłacić partnera ponieważ na mieszkanie mamy kredyt. Chcę się jak najszybciej rozstać bez szarpania się w sądzie. Nie chcę żeby dziecko na tym cierpiało

Odejść od partnera może Pani w każdej chwili. Skoro nie jesteście małżeństwem to nie będzie podziału majątku- > sad nie będzie dzielił mieszkania. Każdy z Was ma 1/2 mieszkania. Kwestia sprzedaży wydaje się najrozsadn9wjsza bo proszę pamiętać że kredyt też jest wspólny- i muszą go Państwo razem spłacać. Po wyprowadzce może Pani zarządach alimentów na dziecko od partnera, w wyliczeniach miesięcznych kosztów utrzymania można uwzględnić 1/2 kosztów mieszkania (czynsz wynajem media etc)
 
anonim cytuj
27-08-2023
właścicielem jesteśmy oboje, nie jestem w stanie spłacić partnera ponieważ na mieszkanie mamy kredyt. Chcę się jak najszybciej rozstać bez szarpania się w sądzie. Nie chcę żeby dziecko na tym cierpiało


Mając na uwadze powyższe informacje:

Skoro obie strony są współwłaścicielami nieruchomości, prawo nie przewiduje automatycznego prawa jednej ze stron do pozostania w nieruchomości kosztem drugiej strony. Jeżeli jednak istnieją poważne obawy dotyczące bezpieczeństwa Pani lub dziecka, możliwe jest wystąpienie o tymczasowe wydanie nieruchomości na korzyść jednej ze stron, biorąc pod uwagę dobro dziecka.

W przypadku potwierdzonych przypadków przemocy domowej, Pani może wystąpić z wnioskiem o tymczasowe wydalenie partnera z mieszkania na mocy przepisów o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Co do kredytu, obie strony są solidarnie odpowiedzialne za jego spłatę. Nawet jeżeli Pani partner opuści mieszkanie, nadal będzie odpowiedzialny za spłatę swojej części kredytu.

W przypadku roszczeń alimentacyjnych na rzecz dziecka, koszty związane z mieszkaniem mogą być uwzględnione w wyliczeniach miesięcznych kosztów utrzymania dziecka. Jeśli partner nie będzie mieszkać w tym mieszkaniu, możliwe jest uwzględnienie połowy kosztów mieszkania (czynsz, media itp.) w wyliczeniach.

Podsumowując, o ile prawo nie przewiduje automatycznego wydalenia współwłaściciela z nieruchomości, o tyle w szczególnych okolicznościach, takich jak przemoc domowa, Pani ma możliwość wystąpienia do sądu z wnioskiem o tymczasowe wydalenie partnera z mieszkania. Ważne jest, aby Pani miała odpowiednie dowody potwierdzające te okoliczności.
 
anonim cytuj
27-08-2023

Sugerowane Tematy

Podwyższenie alimentów.
Płacę alimenty na syna 14 lat. Była partnerka, wniosła o podwyższenie alimentów na kwotę 1000zł i zabezpieczenie które na tą chwilę przyznał Sąd w kwocie 800zł, rozprawa koniec stycznia, czy jest taka możliwość aby Sąd na rozprawie zszedł poniżej zabezpieczenia? Czy kwestia tylko teraz tych 200zł? Z góry dziękuję za odpowiedź. ...
Ograniczona władza rodzicielska.
Oboje z rodziców mają ograniczoną władzę rodzicielską nad małoletnim dzieckiem w postaci nadzoru kuratora. Czy w tej sytuacji jeden rodzic może samodzielnie zdecydować o zmianie trybu edukacji dziecka na edukację domową do czasu wydania przez sąd decyzji o ustalenie przy kim dziecko zostanie?...
Składowanie odpadów przez sąsiada.
Sprawa wygląda tak, sąsiad postawił coś w rodzaju szopy -wiaty o wymiarach około 2,5x2,5 metra na pojemniki ze śmieciami itp. Wiatę tą ustawił bezpośrednio przy ścianie swego budynku przy narożniku domu w odległości około 1.5 metra od swojego okna oraz około 1.5 metra od granicy mojej posesji. sprawdzając w internecie wyczytać można iż taka budowla powinna się znajdować 2 metry od działki sąsiedniej i 5 metrów od okna pomieszczenia na pobyt stały...
Wynagrodzenie za korzystanie z mojej części mieszkania.
Witam czy mogę od byłego męża brać czynsz za korzystanie z mojej części mieszkania? Mieszkanie jest wspólne, jest podział po 50%z czego ja przez 5lat nie korzystałam ze swojej części....

Wyszukiwarka