Błąd w akcie dziedziczenia.

Po śmierci mojego ojca doszło do podziału jego części majątku na moją mamę, mnie oraz moje rodzeństwo. Niestety po zarejestrowaniu aktu dziedziczenia przez Sąd okazuje się że dla mojej mamy i dla mnie wprowadzono w nim błędny adres zamieszkania.
Wyszło to na jaw dopiero po 3 latach kiedy okazało się że ojciec odziedziczył część działki po swoim bracie i z racji że ojciec nie żyje z automatu dziedziczenie przeszło na nas - nakaz płatniczy(podatek) przychodzi pocztą na mojego brata i siostrę a na mnie i mamę już nie(w nakazie płatniczym brata widnieje inny adres mój oraz mamy).
Jak tę sprawę mam teraz wyprostować krok po kroku?
anonim cytuj
07-11-2023
W urzędzie gminy która nalicza podatek trzeba zaktualizować dane adresowe podatników.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Tyle tylko wystarczy? Czy trzeba jeszcze zrobić jakąś korektę w księgach wieczystych czy w sądzie?
 
anonim cytuj
07-11-2023
Nie trzeba. Adresy zamieszkania podane w akcie notarialnym to są dane mało istotne. Trzeba tylko pamiętać że dokonując jakiejś czynności z użyciem tego aktu notarialnego to należy wskazać drugiej stronie czynności że adresy w treści aktu są nieaktualne i należy podać w treści swojego pisma (umowy/podania/formularza) właściwe adresy aktualne.
 
anonim cytuj
07-11-2023
W przypadku błędu w akcie dziedziczenia należy przede wszystkim zwrócić się do sądu, który wydał postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku z wnioskiem o jego sprostowanie. Zgodnie z art. 145 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd na wniosek zainteresowanej osoby może sprostować oczywistą omyłkę pisarską lub rachunkową zawartą w orzeczeniu. Błąd w adresie zamieszkania spadkobierców kwalifikuje się jako oczywista omyłka pisarska.

Wniosek o sprostowanie błędu powinien zawierać:

Dane wnioskodawcy (imię, nazwisko, adres),
Sygnaturę akt sprawy, w której wystąpił błąd,
Dokładny opis błędu do sprostowania,
Wskazanie właściwych danych,
Podstawę prawną (np. art. 145 § 1 KPC),
Dowody potwierdzające, że podane dane są błędne (np. odpis aktu urodzenia, dowód osobisty),
Podpis wnioskodawcy.
Po sprostowaniu błędu przez sąd, jeśli zmiana adresu dotyczy również wpisów w księgach wieczystych, konieczne będzie złożenie wniosku o zmianę danych w księdze wieczystej.

Jeżeli natomiast chodzi o podatek od nieruchomości, należy zgłosić zmianę danych adresowych w urzędzie gminy, który jest odpowiedzialny za naliczanie i pobór podatku. W tym przypadku wystarczy zazwyczaj złożyć stosowny formularz aktualizujący dane osobowe.

Ponadto, warto pamiętać, że zmiana adresu w akcie dziedziczenia nie wpływa na same prawa spadkowe – ma ona jedynie znaczenie administracyjne, np. dla celów korespondencji urzędowej czy podatkowej.
 
anonim cytuj
10-11-2023

Sugerowane Tematy

Alimenty na córkę oraz niespłacony dług
Witam. Rozstałam się z partnerem z którym mam córkę. Był mi winien 5tys z czego 3tys nie oddał. Ma zasądzone alimenty 1tys zł na dziecko. W maju dostałam od niego przelew 2tys ( bez żadnego tytułu) po czym napisał,żebym te pieniądze przelała dla jego kolegi. Napisałam,że absolutnie nie i zostawiam te 2tys sobie na poczet zaległego długu. Po czym on stwierdził że w takim razie, te pieniądze mają być na alimenty za maj i czerwiec. Moje pytanie. ...
Własność i udział w spadku.
Witam wszystkich Dowiedziałam się, że mogę domagać się czynszu od użytkowniczki pozostałego majątku, chciałabym wiedzieć czy takie mam prawo Osoba ta nie trzyma się kawałka posiadłości, w skład wchodzą (przestrzeń otwarta i budynek gospodarczy) korzysta ona z całości a ja nie zgadzam się z tym ponieważ połowa tej posiadłości należy do mnie Na podział spadku przez Sąd i zniesienie współwłasności jeszcze czekamy Proszę o potwierdzenie czy czyns...
Depresja a renta
Czy mam prawo ubiegać się o rentę z powodu czasowej niezdolności do pracy przy depresji? Zostałam zdiagnozowana co prawda po 18 rż, mając 19 lat ale będąc jeszcze w liceum. Aktualnie mam skończone 20, niestety nie mam stażu pracy przez właśnie tę chorobę, na studia też nie poszłam przez depresję. Mam za sobą 3 hospitalizacje plus 6 miesięcy na oddziale dziennym. Pytanie, czy w ogóle mam prawo się ubiegać o to? Jestem pod stałą opieką lekarza p...
rozwiązanie umowy o prace, urlop itp. kwestie
Dzień dobry kilka pytań do obeznanych w temacie 1). umowa na czas nieokreślony. Jestem zmuszony rozwiązać umowę z pracodawca w jak najdogodniejszej dla mnie formie. Mam urlop zaległy za 2023 r. w wymiarze 26 dni + z obecnego roku (wypracowany). W przypadku gdybym jutro tj 13.022024 złożył wypowiedzenie, to ile dokładnie należy mi się urlopu za 2024? Rozumiem, ze będąc na urlopie za 2023 r. nadal mi rośnie urlop za 2024? 26 dni ...

Wyszukiwarka