Błąd w akcie dziedziczenia.

Po śmierci mojego ojca doszło do podziału jego części majątku na moją mamę, mnie oraz moje rodzeństwo. Niestety po zarejestrowaniu aktu dziedziczenia przez Sąd okazuje się że dla mojej mamy i dla mnie wprowadzono w nim błędny adres zamieszkania.
Wyszło to na jaw dopiero po 3 latach kiedy okazało się że ojciec odziedziczył część działki po swoim bracie i z racji że ojciec nie żyje z automatu dziedziczenie przeszło na nas - nakaz płatniczy(podatek) przychodzi pocztą na mojego brata i siostrę a na mnie i mamę już nie(w nakazie płatniczym brata widnieje inny adres mój oraz mamy).
Jak tę sprawę mam teraz wyprostować krok po kroku?
anonim cytuj
07-11-2023
W urzędzie gminy która nalicza podatek trzeba zaktualizować dane adresowe podatników.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Tyle tylko wystarczy? Czy trzeba jeszcze zrobić jakąś korektę w księgach wieczystych czy w sądzie?
 
anonim cytuj
07-11-2023
Nie trzeba. Adresy zamieszkania podane w akcie notarialnym to są dane mało istotne. Trzeba tylko pamiętać że dokonując jakiejś czynności z użyciem tego aktu notarialnego to należy wskazać drugiej stronie czynności że adresy w treści aktu są nieaktualne i należy podać w treści swojego pisma (umowy/podania/formularza) właściwe adresy aktualne.
 
anonim cytuj
07-11-2023
W przypadku błędu w akcie dziedziczenia należy przede wszystkim zwrócić się do sądu, który wydał postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku z wnioskiem o jego sprostowanie. Zgodnie z art. 145 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd na wniosek zainteresowanej osoby może sprostować oczywistą omyłkę pisarską lub rachunkową zawartą w orzeczeniu. Błąd w adresie zamieszkania spadkobierców kwalifikuje się jako oczywista omyłka pisarska.

Wniosek o sprostowanie błędu powinien zawierać:

Dane wnioskodawcy (imię, nazwisko, adres),
Sygnaturę akt sprawy, w której wystąpił błąd,
Dokładny opis błędu do sprostowania,
Wskazanie właściwych danych,
Podstawę prawną (np. art. 145 § 1 KPC),
Dowody potwierdzające, że podane dane są błędne (np. odpis aktu urodzenia, dowód osobisty),
Podpis wnioskodawcy.
Po sprostowaniu błędu przez sąd, jeśli zmiana adresu dotyczy również wpisów w księgach wieczystych, konieczne będzie złożenie wniosku o zmianę danych w księdze wieczystej.

Jeżeli natomiast chodzi o podatek od nieruchomości, należy zgłosić zmianę danych adresowych w urzędzie gminy, który jest odpowiedzialny za naliczanie i pobór podatku. W tym przypadku wystarczy zazwyczaj złożyć stosowny formularz aktualizujący dane osobowe.

Ponadto, warto pamiętać, że zmiana adresu w akcie dziedziczenia nie wpływa na same prawa spadkowe – ma ona jedynie znaczenie administracyjne, np. dla celów korespondencji urzędowej czy podatkowej.
 
anonim cytuj
10-11-2023

Sugerowane Tematy

Czy mogę nie posyłać dziecka do ojca, pomimo ustanowionych spotkań przez sąd?
Proszę o poradę co począć w sytuacji gdy mój 10 letni syn wraca z weekendu od ojca z płaczem. Problem leży w obecnej partnerce mojego byłego męża. Ciągle krytykuje syna, wzbudza poczucie w nim winy typu "to przez ciebie jest mi smutno", ostatnio doszło , że wyzwała go od wieśniaków. Neguje jego wygląd i wagę. Syn jest wrażliwym dzieckiem i wszystko bardzo przezywa. Ojciec nie reaguje ,syn już nie chce tam jeździć i tak ostatnio był tam ...
Pracuje w Zakładzie Pielęgnacyjnym i zaraziłam się, czy leki powinnam zakupić za swoje pieniądze??
Witam. Sprawa wygląda następująco: Jeśli pracuje w Zakładzie Pielęgnacyjnym i zaraziłem się świerzbem, ale nie tylko i ja bo i reszta kadry też to czy leki powinnam zakupić za swoje pieniądze?? Pytam ponieważ wszystkich jednocześnie pracowników proszono o zakup lekòw związanych z tą chorobą o kupno na swój koszt. Dziękuje za wszelkie odpowiedzi ...
Czy mogę odrzucić spadek po terminie?
Czy na etapie ustalania spadkobierców z wniosku wierzyciela, spadkobiercy ustawowi mogą nie przyjąć spadku po zmarłej? Od śmierci spadkodawcy minęły 3 lata a bank wystąpił o ustalenie spadkobierców po osobie która zaciągnęła kredyt. Dodam że spadkobiercy ustawowi nie odrzucili spadku w terminie 6 miesięcy....
Czy mój partner może wziąć w pracy opiekę nad naszymi dziećmi?
Proszę o pomoc. Doznałam dziś dość poważnego urazu stopy. Niestety nie obyło się bez założenia gipsu. Nie jestem w stanie dać jednego kroku a co dopiero zająć się małymi dzieci. Czy mój partner może wziąć w pracy opiekę nad naszymi dziećmi? Czy mu się przysługuje? Z góry dziękuję za pomoc. ...

Wyszukiwarka