Nie trzeba. Adresy zamieszkania podane w akcie notarialnym to są dane mało istotne. Trzeba tylko pamiętać że dokonując jakiejś czynności z użyciem tego aktu notarialnego to należy wskazać drugiej stronie czynności że adresy w treści aktu są nieaktualne i należy podać w treści swojego pisma (umowy/podania/formularza) właściwe adresy aktualne.
W przypadku błędu w akcie dziedziczenia należy przede wszystkim zwrócić się do sądu, który wydał postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku z wnioskiem o jego sprostowanie. Zgodnie z art. 145 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd na wniosek zainteresowanej osoby może sprostować oczywistą omyłkę pisarską lub rachunkową zawartą w orzeczeniu. Błąd w adresie zamieszkania spadkobierców kwalifikuje się jako oczywista omyłka pisarska.
Wniosek o sprostowanie błędu powinien zawierać:
Dane wnioskodawcy (imię, nazwisko, adres),
Sygnaturę akt sprawy, w której wystąpił błąd,
Dokładny opis błędu do sprostowania,
Wskazanie właściwych danych,
Podstawę prawną (np. art. 145 § 1 KPC),
Dowody potwierdzające, że podane dane są błędne (np. odpis aktu urodzenia, dowód osobisty),
Podpis wnioskodawcy.
Po sprostowaniu błędu przez sąd, jeśli zmiana adresu dotyczy również wpisów w księgach wieczystych, konieczne będzie złożenie wniosku o zmianę danych w księdze wieczystej.
Jeżeli natomiast chodzi o podatek od nieruchomości, należy zgłosić zmianę danych adresowych w urzędzie gminy, który jest odpowiedzialny za naliczanie i pobór podatku. W tym przypadku wystarczy zazwyczaj złożyć stosowny formularz aktualizujący dane osobowe.
Ponadto, warto pamiętać, że zmiana adresu w akcie dziedziczenia nie wpływa na same prawa spadkowe – ma ona jedynie znaczenie administracyjne, np. dla celów korespondencji urzędowej czy podatkowej.