Błąd w akcie dziedziczenia.

Po śmierci mojego ojca doszło do podziału jego części majątku na moją mamę, mnie oraz moje rodzeństwo. Niestety po zarejestrowaniu aktu dziedziczenia przez Sąd okazuje się że dla mojej mamy i dla mnie wprowadzono w nim błędny adres zamieszkania.
Wyszło to na jaw dopiero po 3 latach kiedy okazało się że ojciec odziedziczył część działki po swoim bracie i z racji że ojciec nie żyje z automatu dziedziczenie przeszło na nas - nakaz płatniczy(podatek) przychodzi pocztą na mojego brata i siostrę a na mnie i mamę już nie(w nakazie płatniczym brata widnieje inny adres mój oraz mamy).
Jak tę sprawę mam teraz wyprostować krok po kroku?
anonim cytuj
07-11-2023
W urzędzie gminy która nalicza podatek trzeba zaktualizować dane adresowe podatników.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Tyle tylko wystarczy? Czy trzeba jeszcze zrobić jakąś korektę w księgach wieczystych czy w sądzie?
 
anonim cytuj
07-11-2023
Nie trzeba. Adresy zamieszkania podane w akcie notarialnym to są dane mało istotne. Trzeba tylko pamiętać że dokonując jakiejś czynności z użyciem tego aktu notarialnego to należy wskazać drugiej stronie czynności że adresy w treści aktu są nieaktualne i należy podać w treści swojego pisma (umowy/podania/formularza) właściwe adresy aktualne.
 
anonim cytuj
07-11-2023
W przypadku błędu w akcie dziedziczenia należy przede wszystkim zwrócić się do sądu, który wydał postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku z wnioskiem o jego sprostowanie. Zgodnie z art. 145 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd na wniosek zainteresowanej osoby może sprostować oczywistą omyłkę pisarską lub rachunkową zawartą w orzeczeniu. Błąd w adresie zamieszkania spadkobierców kwalifikuje się jako oczywista omyłka pisarska.

Wniosek o sprostowanie błędu powinien zawierać:

Dane wnioskodawcy (imię, nazwisko, adres),
Sygnaturę akt sprawy, w której wystąpił błąd,
Dokładny opis błędu do sprostowania,
Wskazanie właściwych danych,
Podstawę prawną (np. art. 145 § 1 KPC),
Dowody potwierdzające, że podane dane są błędne (np. odpis aktu urodzenia, dowód osobisty),
Podpis wnioskodawcy.
Po sprostowaniu błędu przez sąd, jeśli zmiana adresu dotyczy również wpisów w księgach wieczystych, konieczne będzie złożenie wniosku o zmianę danych w księdze wieczystej.

Jeżeli natomiast chodzi o podatek od nieruchomości, należy zgłosić zmianę danych adresowych w urzędzie gminy, który jest odpowiedzialny za naliczanie i pobór podatku. W tym przypadku wystarczy zazwyczaj złożyć stosowny formularz aktualizujący dane osobowe.

Ponadto, warto pamiętać, że zmiana adresu w akcie dziedziczenia nie wpływa na same prawa spadkowe – ma ona jedynie znaczenie administracyjne, np. dla celów korespondencji urzędowej czy podatkowej.
 
anonim cytuj
10-11-2023

Sugerowane Tematy

Ojciec dziecka zaprzestał płacenia zabezpieczenia alimentacyjnego.
Ojciec dziecka zaprzestał płacenia zabezpieczenia alimentacyjnego (zasądzona kwota w marcu tego roku i płacił do września), sprawa rozwodowa, alimenty w toku, kolejna rozprawa w grudniu. Sprawa u komornika już zgłoszona, mam pismo od komornika o kosztach i kwocie jaką ma zapłacić. Pytanie moje brzmi: po jakim czasie i co musi się wydarzyć, żeby pozwać rodziców (dziadków) o alimenty?...
Prawo spadkowe.
Sytuacja mojego bliskiego znajomego wygląda następująco: Całe życie mieszkał z babcią, którą w pojedynkę, pracując - opiekował się do końca Jej dni. Nie zostawiła ona jednak testamentu (najprawdopodobniej), oraz nie przepisała na niego swojej własności. Po Jej śmierci w pojedynkę i na własny koszt zorganizował pogrzeb i ją pochował. Zmarła była wdową z jedną córką - matką mojego znajomego. Nigdy nie interesowała się swoją matką, można rzec, ...
Czy mają prawo żądać jakiejkolwiek dopłaty, skoro wysłali przedmiot, po cenie po jakiej został kupiony?
Cześć, proszę o poradę. Przedmiot kupiony przez stronę internetową, promocja z 1400 na około 30 zł, 130 zł z przesyłką. Dostaliśmy wiadomość, że jest to pomyłka w cenie, z prośbą o dopłatę. Mimo to przedmiot został wysłany. W trakcie wysyłki odpowiedzieliśmy, że po regularnie cenie przedmiot nas nie interesuje i jeśli będzie to przesyłka pobraniowa to paczki nie odbierzemy. Paczka jednak przyszła, faktura wystawiona na kwotę po jakiej przedmiot k...
Czy jak wygram sprawę, to mogę się starać o zwrot kosztów, które poniosłam?
Czy jak wygram sprawę, to mogę się starać o zwrot kosztów, które poniosłam, czyli adwokata? Jaka jest szansa? Czy to ciężko odzyskać? Ciemna jestem w tych sprawach....

Wyszukiwarka