Postanowienie o zawieszeniu śledztwa.

Witam, w dniu 19.07.2017 roku wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów z artykułów 56,61,62 kks. Już 22 maja 2018 roku wydano postanowienie o zawieszeniu śledztwa ze względu na niemożność przesłuchania świadków. Natomiast w dniu 28 kwietnia 2020 roku ponownie wydano postanowienie o kontynuacji zawieszenia śledztwa z tego samego powodu ( braku możliwości przesłuchania świadka).
I tak od przedstawienia zarzutów minęło już 6 lat, a sprawa dotyczy lat 2012-2013 czyli sprzed 10-11 lat.
Moje pytania :
Czy można zawieszać śledztwo w nieskończoność?
Oraz wg moich ustaleń przestępstwo które przedstawiono w zarzutach Sąd powinien umorzyć po 10 latach od czynu. Tzn. dobrze rozumuje że Sąd nie powinien rozpoznawać sprawy bo doszło do przedawnienia przestępstwa?
anonim cytuj
27-08-2023
Zawieszenie jest możliwe wtedy, kiedy zachodzi długotrwała przeszkoda uniemożliwiająca prowadzenie postępowania. W tym czasie nie biegnie termin przedawnienia. Jeśli jest Pan stroną postępowania i uważa Pan, że przeszkoda minęła (albo organy nie zrobiły nic, by minęła), to może Pan wnieść o podjęcie zawieszonego postępowania, a na ewentualną odmowę złożyć zażalenie.
 
anonim cytuj
27-08-2023
Witam, w dniu 19.07.2017 roku wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów z artykułów 56,61,62 kks. Już 22 maja 2018 roku wydano postanowienie o zawieszeniu śledztwa ze względu na niemożność przesłuchania świadków. Natomiast w dniu 28 kwietnia 2020 roku ponownie wydano postanowienie o kontynuacji zawieszenia śledztwa z tego samego powodu ( braku możliwości przesłuchania świadka).


Zawieszenie postępowania karnego jest regulowane przez Kodeks postępowania karnego. Postępowanie można zawiesić z różnych powodów, w tym w przypadku gdy przeszkody w prowadzeniu postępowania są długotrwałe i nie dają się usunąć w krótkim czasie.

Czy można zawieszać śledztwo w nieskończoność?


Nie, nie można zawieszać śledztwa w nieskończoność. Zgodnie z art. 324 § 1 k.p.k., postępowanie można zawiesić, jeśli nie można dokonać czynności procesowej z powodu długotrwałej przeszkody uniemożliwiającej jej dokonanie. Jednakże organ prowadzący postępowanie powinien podejmować czynności w kierunku usunięcia tych przeszkód. Jeżeli przeszkoda nie zostanie usunięta w ciągu 6 miesięcy, organ powinien co pół roku podejmować uchwałę o dalszym zawieszeniu postępowania lub jego umorzeniu.

Oraz wg moich ustaleń przestępstwo które przedstawiono w zarzutach Sąd powinien umorzyć po 10 latach od czynu. Tzn. dobrze rozumuje że Sąd nie powinien rozpoznawać sprawy bo doszło do przedawnienia przestępstwa?


Prawidłowo zwróciłeś uwagę na kwestię przedawnienia. W polskim prawie karnym terminy przedawnienia różnią się w zależności od rodzaju przestępstwa. Jeżeli chodzi o przestępstwa, do których odnoszą się wymienione przez Ciebie artykuły Kodeksu karnego skarbowego, to termin przedawnienia wynosi 5 lat od dnia popełnienia czynu zabronionego. Warto zaznaczyć, że zawieszenie postępowania nie wpływa na bieg terminu przedawnienia (art. 101 § 2 k.k.).

Jeśli więc od momentu popełnienia przestępstwa minęło 10 lat, a śledztwo zostało zawieszone i nie było prowadzone w tym czasie żadne inne postępowanie w tej sprawie, które by przedłużało bieg przedawnienia, to wydaje się, że przestępstwo uległo przedawnieniu. W takiej sytuacji warto wystąpić z wnioskiem o umorzenie postępowania z powodu przedawnienia przestępstwa.
 
anonim cytuj
27-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy zleceniodawca ma prawo żądać ode mnie zaświadczenia od lekarza?
Jestem zatrudniona w firmie w oparcie o umowę zlecenie. Ogólnie zasada wolnych dni jest taka, że trzeba odpowiednio wcześniej je zgłosić i nie ma żadnego problemu. 30 września zgłosiłam dzień wolny na 13 października z dopiskiem, że mam wizytę u lekarza. Mój zleceniodawca zażądał żebym po wizycie u lekarza wysłała zaświadczenie, że taka wizyta się odbyła. Czy zleceniodawca ma prawo żądać ode mnie takiego dokumentu?...
Warunkowe umorzenie kary.
Prokurator w mojej sprawie wystąpił o warunkowe umorzenie kary, złożył wniosek do sądu. Jak wyglądają dalsze czynności? Jest rozprawa z powoływaniem świadków? Czy jest zasądzone jakieś zadośćuczynienie dla pokrzywdzonego?...
Jak powinna wyglądać umowa darowizny?
Jak poprawnie, powinna być sporządzona umowa darowizny? Czy wartość przedmiotu, również musi być ujęta? Jak darczyńca, może zastrzec, że nie życzy sobie, aby darowana rzecz weszła do wspólności majątkowej. Ktoś, mógł by pomóc? ...
Obowiązek alimentacyjny.
Jak ma się sytuacja odnośnie tego, gdy to nowa żona płaci alimenty przelewem ze swojego konta tytułując „ alimenty” za swojego małżonka ? Bo ten rzecz jasna, ukrywa dochody ponieważ ma problem z łożenie na dziecko. Jakieś rady do takiego zachowania...

Wyszukiwarka