Witam, w dniu 19.07.2017 roku wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów z artykułów 56,61,62 kks. Już 22 maja 2018 roku wydano postanowienie o zawieszeniu śledztwa ze względu na niemożność przesłuchania świadków. Natomiast w dniu 28 kwietnia 2020 roku ponownie wydano postanowienie o kontynuacji zawieszenia śledztwa z tego samego powodu ( braku możliwości przesłuchania świadka).
Zawieszenie postępowania karnego jest regulowane przez Kodeks postępowania karnego. Postępowanie można zawiesić z różnych powodów, w tym w przypadku gdy przeszkody w prowadzeniu postępowania są długotrwałe i nie dają się usunąć w krótkim czasie.
Czy można zawieszać śledztwo w nieskończoność?
Nie, nie można zawieszać śledztwa w nieskończoność. Zgodnie z art. 324 § 1 k.p.k., postępowanie można zawiesić, jeśli nie można dokonać czynności procesowej z powodu długotrwałej przeszkody uniemożliwiającej jej dokonanie. Jednakże organ prowadzący postępowanie powinien podejmować czynności w kierunku usunięcia tych przeszkód. Jeżeli przeszkoda nie zostanie usunięta w ciągu 6 miesięcy, organ powinien co pół roku podejmować uchwałę o dalszym zawieszeniu postępowania lub jego umorzeniu.
Oraz wg moich ustaleń przestępstwo które przedstawiono w zarzutach Sąd powinien umorzyć po 10 latach od czynu. Tzn. dobrze rozumuje że Sąd nie powinien rozpoznawać sprawy bo doszło do przedawnienia przestępstwa?
Prawidłowo zwróciłeś uwagę na kwestię przedawnienia. W polskim prawie karnym terminy przedawnienia różnią się w zależności od rodzaju przestępstwa. Jeżeli chodzi o przestępstwa, do których odnoszą się wymienione przez Ciebie artykuły Kodeksu karnego skarbowego, to termin przedawnienia wynosi 5 lat od dnia popełnienia czynu zabronionego. Warto zaznaczyć, że zawieszenie postępowania nie wpływa na bieg terminu przedawnienia (art. 101 § 2 k.k.).
Jeśli więc od momentu popełnienia przestępstwa minęło 10 lat, a śledztwo zostało zawieszone i nie było prowadzone w tym czasie żadne inne postępowanie w tej sprawie, które by przedłużało bieg przedawnienia, to wydaje się, że przestępstwo uległo przedawnieniu. W takiej sytuacji warto wystąpić z wnioskiem o umorzenie postępowania z powodu przedawnienia przestępstwa.