Wypłata pieniędzy po zmarłym ojcu z bankomatu za pomocą karty. Co grozi?

Wypłata pieniędzy po zmarłym ojcu z bankomatu za pomocą karty. Co grozi? W sensie jaka kara? Karta przekazana za życia dobrowolnie. Dopiero dowiedziałem się , że to jest przestępstwo. Dodam że mam dwójkę starszych braci. Całą kwotę mam w domu.
anonim cytuj
24-11-2022
Można zostać posądzonym o kradzież lub wyłudzenie. Kwota, która była zgromadzona na koncie w dniu śmierci właściciela wchodzi do masy spadkowej. Czy było robione postępowanie spadkowe?
 
anonim cytuj
26-11-2022
A jeśli za życia by spisali w banku pismo ,że może posługiwać się karta i ogólnie dysponować kontem to nie wchodzi to w spadek?
 
anonim cytuj
29-11-2022
Nie ma to znaczenia, wszelkie pełnomocnictwa z chwilą śmierci tracą ważność.
 
anonim cytuj
29-11-2022
Jedynie można zrobić w banku dyspozycje, że w razie śmierci jakiś % (są tu ograniczenia) jest dla osoby XY.
 
anonim cytuj
29-11-2022
Miałem w planie z tych pieniędzy założyć sprawę spadkową i utrzymywać dom po ojcu do czasu stwierdzenia nabycia spadku
 
anonim cytuj
29-11-2022
Absolutnie nie masz takiego prawa, środki te wchodzą w masę spadkową.
 
anonim cytuj
29-11-2022
A jak z braćmi podzielę się oczywiście by podpisali odpowiednie dokumenty.
 
anonim cytuj
29-11-2022
Pytanie czy bracia podejmą jakieś kroki prawne w tej sprawie. Ja bym się bronił że była to dorozumiana zgoda dysponenta dobrem chociaż ojciec mógł dać kartę żeby np. zrobić zakupy a nie żeby w całości ją opróżnić. Gdyby chciał przekazać te środki bez problemu to służy do tego dyspozycja na wypadek śmierci z ustawy prawo bankowe i takie środki nie wchodzą do masy spadkowej.
 
anonim cytuj
29-11-2022
Co do konsekwencji to może być tak, że w trakcie postępowania o dział spadku, na wniosek braci sąd ustali, że w skład masy spadkowej wchodzi kwota xx znajdująca się w chwili śmierci na rachunku i wtedy albo twoja scheda zostanie pomniejszona o pieniądze które już wziąłeś albo w sytuacji kiedy nic innego w spadku nie było bracia będą mieli roszczenie o zapłatę po 1/3 części tej kwoty do Ciebie.
 
anonim cytuj
29-11-2022
W dniu śmierci wszystkie środki na koncie wchodzą w część spadku. Nikt nie może ich wyciągnąć do momentu postępowania spadkowego.
 
anonim cytuj
29-11-2022
A gdybym chciał oddać te pieniądze dobrowolnie do banku? Bracia wiedzą że wybrałem pieniądze. Radca prawny z gminy mówił ze bracia mogą podpisać ze zrzekają się na moją rzecz pieniędzy ale tez mogę się z nimi podzielić tylko muszą podpisać,że otrzymali pieniądze lub zrzekają się na moją rzecz. Więc nie wiem gdzie leży prawda
 
anonim cytuj
29-11-2022
Tak można. Do notariusza i podpisać takowe porozumienie-że otrzymali lub zrzekają się i nie będą wnosić roszczeń co do tej kwoty jak i konsekwencji podjęcia pieniędzy z konta po śmierci ojca. Dokładnie nie pamiętam treści.
 
anonim cytuj
29-11-2022
Z chwila śmierci to co na koncie należy do spadku i w drodze postępowania spadkowego jest wypłacane na wszystkich spadkobierców. Bank wyda do sądu jaki stan konta był na dzień śmierci. Musisz to oddać i podzielic się z reszta osób które dziedziczą
 
anonim cytuj
29-11-2022
Ale pytanie czy będziecie robić postępowanie spadkowe czy po prostu zamknięcie konto i sami się podzielicie co nie jest do końca zgodne z prawem ale zaś wiele osób tak robi
 
anonim cytuj
29-11-2022
Do masy spadkowej nie wchodzi kwota wypłacona z konta zmarłego na organizację pogrzebu ( oczywiście do wysokości udowodnionych kosztów pogrzebu), jak również budowy pomnika, zakup miejsca na cmentarzu itp. (podobno także na organizację "stypy"). Wystarczy mieć faktury z zakładu pogrzebowego i zakładu kamieniarskiego - osoba organizująca pogrzeb otrzyma zwrot tych kwot z banku. Dopiero reszta pozostała po odliczeniu kosztów pogrzebu i po odliczeniu kwoty zadysponowanej przez zmarłego w bankowej Dyspozycji na Wypadek Śmierci (o ile takowa była -też nie wchodzi do masy spadkowej) - stanowi masę spadkową, do podziału na spadkobierców. Jeśli to ty organizowałeś pogrzeb i na ciebie są faktury - to miałeś prawo wyjąć z konta potrzebną na ten cel kwotę, masz pokrycie w fakturach.
 
anonim cytuj
29-11-2022
Wypłata pieniędzy po zmarłym ojcu z bankomatu za pomocą karty. Co grozi?


Po śmierci osoby, wszelkie pełnomocnictwa nadané przez nią tracą ważność. W świetle prawa, karta bankowa oraz środki zgromadzone na koncie zmarłego wchodzą do masy spadkowej.

A jeśli za życia by spisali w banku pismo ,że może posługiwać się karta i ogólnie dysponować kontem to nie wchodzi to w spadek?


Nie ma to znaczenia. Jak już wspomniano, wszelkie pełnomocnictwa tracą ważność z chwilą śmierci uprawnionego.

Miałem w planie z tych pieniędzy założyć sprawę spadkową i utrzymywać dom po ojcu do czasu stwierdzenia nabycia spadku


Bez względu na twoje intencje, nie miałeś prawa do dysponowania tymi środkami przed przeprowadzeniem postępowania spadkowego.

A jak z braćmi podzielę się oczywiście by podpisali odpowiednie dokumenty.


Jeżeli bracia zgodzą się podpisać odpowiednie dokumenty zrzekając się roszczeń w stosunku do ciebie lub potwierdzając otrzymanie od ciebie określonej części środków, możecie to zrobić. Należy jednak pamiętać, że taka umowa musi być zawarta w formie notarialnej, aby była ważna.

Pytanie czy bracia podejmą jakieś kroki prawne w tej sprawie.


Jeśli bracia podpiszą odpowiednie porozumienie zrzekając się roszczeń co do wyjętych środków, nie będą mogli później dochodzić roszczeń w tej sprawie.

A gdybym chciał oddać te pieniądze dobrowolnie do banku? Bracia wiedzą że wybrałem pieniądze.


Jeżeli zdecydujesz się oddać środki do banku, to byłoby najbezpieczniejsze rozwiązanie, aby uniknąć ewentualnych konsekwencji prawnych.

Z chwila śmierci to co na koncie należy do spadku i w drodze postępowania spadkowego jest wypłacane na wszystkich spadkobierców.


Dokładnie, środki te stanowią masę spadkową i nie można ich wypłacać przed przeprowadzeniem postępowania spadkowego.

Do masy spadkowej nie wchodzi kwota wypłacona z konta zmarłego na organizację pogrzebu


Masz rację, koszty pogrzebu są wyłączane z masy spadkowej, ale muszą być odpowiednio udokumentowane. Dopiero po ich pokryciu pozostałe środki stanowią masę spadkową do podziału między spadkobiercami.
 
anonim cytuj
07-08-2023
Witam. Zmarł wujek, który chciał spisać testament na moją korzyść. Nie ma żadnego dokumentu prawdopodobnie tego nie zrobił a przed śmiercią poinformował mnie, że nie zdążył wypłacić pieniędzy dla mnie. Natomiast wujek przez prawie 40 lat żył w związku nieformalnym. Czy dla cioci jako wieloletniej partnerki jest szansa na uzyskanie tych pieniędzy? Wujek miał dzieci i brata, którzy się nim nie interesowali i sam też nie chciał mieć z nimi kontaktu. Zabronił nawet informowania ich po jego śmierci. Jeśli w banku ciocia (bądź ja) została beneficjentem po śmierci t czy otrzyma jakakolwiek wpłatę? Ciocia była pełnomocnikiem konta.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Zmarł wujek, który chciał spisać testament na moją korzyść. Nie ma żadnego dokumentu prawdopodobnie tego nie zrobił a przed śmiercią poinformował mnie, że nie zdążył wypłacić pieniędzy dla mnie. Natomiast wujek przez prawie 40 lat żył w związku nieformalnym.


Jeśli nie ma spisanego testamentu, to spadek dzieli się według przepisów o dziedziczeniu ustawowym. Oznacza to, że pierwszeństwo w dziedziczeniu mają dzieci zmarłego wujka, a następnie jego rodzeństwo.

Czy dla cioci jako wieloletniej partnerki jest szansa na uzyskanie tych pieniędzy?


Partnerzy będący w związku nieformalnym nie mają ustawowego prawa do dziedziczenia po sobie w świetle polskiego prawa. Oznacza to, że ciocia nie dziedziczyłaby po zmarłym wujku na podstawie przepisów o dziedziczeniu ustawowym. Jednak jeśli zmarły wujek zostawił jakiekolwiek pismo, choćby nieformalne, w którym wyraziłby wolę, żeby pewne środki przeszły na korzyść cioci, może to być brane pod uwagę w postępowaniu sądowym, chociaż nie gwarantuje to sukcesu.

Wujek miał dzieci i brata...


Jeśli wujek miał dzieci, to one jako najbliżsi spadkobiercy ustawowi mają pierwszeństwo w dziedziczeniu. Jeżeli dzieci zrezygnują z dziedziczenia lub zostaną wydziedziczone, wtedy dopiero spadek przypada bratu wujka. W praktyce oznacza to, że mając dzieci, brat wujka dostaje spadek dopiero, gdy dzieci z jakiegoś powodu nie mogą lub nie chcą go przyjąć.

Warto też pamiętać, że w polskim systemie prawnym ważne jest to, aby testament był sporządzony w jednej z form przewidzianych przez Kodeks cywilny (np. akt notarialny, testament holograficzny), w przeciwnym razie może być on nieważny. Jeśli więc wujek miał zamiar coś przekazać cioci czy Tobie, ale nie sporządził testamentu zgodnie z wymogami prawa, niestety jego wola nie będzie miała mocy prawnej.
 
anonim cytuj
16-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy inwestor musi zapłacić umówiona na początku kwotę?
Została zawarta umowa ustna między inwestorem a wykonawcą. Wykonawca miał poprawić i dokończyć pracę po kimś. Istotne było to by zrobić to szybko ze względu na pogodę. Praca i materiały zostały wycenione na 2250 zł i inwestor zgodził się na podaną kwotę. Ze względu na pogodę praca została wykonana od razu w ciągu weekendu. Zakończenie pracy zostało zgłoszone inwestorowi po czym inwestor poprosił o numer konta celem przelania ustalonej kwoty za wy...
Sprzedaż mieszkania w trakcie umowy najmu.
Od 6 lat wynajmuję mieszkanie. Zawsze w terminie robię opłaty. Kilka dni temu właściciel poinformował mnie, że mieszkanie zostało wystawione na sprzedaż, a ja mam prawo pierwokupu. Niestety Bank nie udzieli mi tak wysokiego kredytu, a jedynie 1/3 potrzebnej kwoty. W rozmowie właściciel powiedział, że w związku z tym da mi wymówienie. Nie mam dokąd się wyprowadzić. Jak ta sytuacja ma się prawnie. Może mnie po prostu wyrzucić? Proszę o pomoc. D...
Zapis w umowie, zwrot zadatku.
Umówiłem się z deweloperem że do umowy dodamy zapis o zwrocie zadatku w przypadku nieotrzymania kredytu na dom. Czy może ktoś podpowiedzieć czy poniższy zapis jest sensowny czy coś trzeba poprawić? § 1 Sprzedający oświadcza, że: 1. Jest właścicielem nieruchomości gruntowej położonej w XXXX na ul. XXXX, działka numer XXXX/1 o pow. 614 m2 , dla której prowadzona jest księga wieczysta nr KW XXXXXX/1 w Sądzie Rejonowym w XXXXX. Nieruchomość za...
Odprawa pośmiertna.
Zmarły przez wiele lat (ponad 10 lat) pracował na umowę o pracę na rzecz pracodawcy X. Później odszedł na emeryturę. Po kilku miesiącach przebywania na emeryturze powrócił do pracy na pół etatu lecz umowa o pracę nie była zawarta z pracodawcą X lecz z agencją pracy która świadczyła usługi dla firmy pracodawcy X tj. zmarły był pracownikiem tymczasowym na umowę i pracę. W trakcie trwania umowy o pracę zmarł. Czy rodzinie (dzieciom pełnoletnim) prz...

Wyszukiwarka