Czy można nie stawić się na przesłuchanie?

Mój tata dostał wezwanie do Sądu w charakterze świadka. Sąd oddalony jest o około 150 km od miejsca zamieszkania. Wiek mojego taty to około 70 lat. Sprawa toczy się około 6 lat. W tym czasie już raz był wezwany przez Sąd i zeznawał. Nie chce tego robić po raz drugi. Czy można w jakiś sposób zrezygnować i nie pojechać do sądu? Np złozyc odpowiedni wniosek lub zaświadczenie od lekarza?
Jeśli tak, to jak to miałoby wyglądać? Jakich użyć argumentów?
anonim cytuj
03-10-2023
Nie można nie stawić się na wezwanie sądu - ewentualnie można poprosić o przesłuchanie przez sąd właściwy dla miejsca zamieszkania świadka. Świadek nie może sobie nie chcieć zeznawać.
 
anonim cytuj
03-10-2023
w jaki sposób o to poprosić?
pisemnie. Pismo uzasadnić

rozumiem, ze piszę je do sądu, który mnie wezwał i on kontaktuje się z ,,moim" sadem i jest wyznaczony nowy termin tak?
Oczywiście - wniosek/prośbę należy wysłać do sądu, który prowadzi sprawę (który wzywa świadka).
 
anonim cytuj
03-10-2023
W polskim systemie prawnym, obowiązkiem świadka jest stawić się na wezwanie sądu i złożyć zeznania. Odpowiedzialność za niezastosowanie się do tego obowiązku regulowana jest przez art. 233 Kodeksu postępowania karnego oraz art. 154 § 1 i 2 Kodeksu postępowania cywilnego, zależnie od rodzaju prowadzonego postępowania.

Jednakże, możliwe jest wystąpienie z wnioskiem o przesłuchanie świadka w jego miejscu zamieszkania, lub zastosowanie innej formy przesłuchania, ze względu na odległość, stan zdrowia, czy też inne okoliczności.

W przypadku, gdy świadek nie może lub nie chce pojawić się osobiście w sądzie, istnieje kilka opcji:

Wniosek o przesłuchanie przez sąd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania świadka – tak jak wspomniano, wniosek taki składa się do sądu wezwującego świadka, na podstawie art. 185 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego lub art. 177 § 1 Kodeksu postępowania karnego.

Złożenie wniosku o możliwość zeznawania za pośrednictwem środków komunikacji, takich jak wideokonferencja. To również regulowane jest w Kodeksie postępowania cywilnego (art. 201 § 1a i 1b) oraz w Kodeksie postępowania karnego (art. 393b).

W każdym wniosku ważne jest, aby:

Wskazać konkretne powody, dla których świadek nie może lub nie chce pojawić się osobiście przed sądem. W przypadku problemów zdrowotnych, stosowne będzie dołączenie dokumentacji medycznej.
Podać wszelkie dostępne informacje co do tego, w jaki sposób sąd mógłby zorganizować przesłuchanie świadka, uwzględniając proponowane rozwiązania i możliwości techniczne.
rozumiem, ze piszę je do sądu, który mnie wezwał i on kontaktuje się z ,,moim" sadem i jest wyznaczony nowy termin tak?


Tak, dokładnie. Wniosek skierowuje się do sądu, który prowadzi sprawę i to ten sąd dokonuje wszelkich kolejnych czynności, takich jak kontakty z sądem właściwym dla miejsca zamieszkania świadka czy też ustalanie nowego terminu przesłuchania. Ważne jest, aby wniosek złożyć możliwie jak najszybciej po otrzymaniu wezwania, aby sąd miał odpowiednią ilość czasu na rozpatrzenie go i organizację ewentualnego przesłuchania w innej formie lub miejscu.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

Brak wynagrodzenia za wykonaną pracę.
Mój znajomy podjął się wykończenia domu. Nie ma założonej działalności gospodarczej. Kobieta nie wypłaciła mu wynagrodzenia za wykonaną pracę, argumentując że dom nie jest gotowy do odbioru, nie wskazując listy usterek, argumentując to tym, że na poprawę i pracę wykończeniowe mające na celu zlikwidowanie usterek nie ma czasu. Chce wypłacić różnice zatrudniając rzeczoznawcę do wyceny usterek. Jest to duża kwota niestety za pracę na czarno. Co mo...
Wyposażenie mieszkania przy jego sprzedaży.
Dzień dobry, wraz z żoną zakupiliśmy mieszkanie z rynku wtórnego. Podczas zawierania aktu notarialnego zawarliśmy ustne porozumienie co do rzeczy pozostających w mieszkaniu tj. Zabudowy kuchennej oraz szaf w dwóch pomieszczeniach. W dniu przekazania kluczy okazało się, że dotychczasowi właściciele zabrali ze sobą piekarnik w zabudowie, lampy, oraz zabudowany w ścianie kominek elektryczny. Wydaje mi się, że są to elementy stałe, które były element...
Działka ROD.
Witam, Jak wygląda dziedziczenie w przypadku działki ROD. Właścicielami byli moi rodzice . Tata zmarł w (2015) i głównym właścicielem automatycznie stała się moją mamą. Mama chciałaby mi przepisać działkę . Proszę o informację czy muszę spłacać rodzeństwo ? Spadek po tacie każdy z nas przyjął....
Pojazd z wadą prawną.
Witam zakupiliśmy pojazd osobowy używamy go już 1.5 tygodniu jutro miną 2 tygodnie okazało się że pojazd podczas rejestracji ma wadę prawną i nie da się go zarejestrować a dokładniej mówiąc nie zgadza się pierwsza umowa gdzie 1 właściciel zmarł w 2020 roku (bez możliwości naprawienia umowy ) . A poprzedni właściciel nie chce przyjąć nam zwrotu samochodu bo twierdzi że już go wyrejestrował co możemy zrobić z tym teraz...

Wyszukiwarka