Czy można nie stawić się na przesłuchanie?

Mój tata dostał wezwanie do Sądu w charakterze świadka. Sąd oddalony jest o około 150 km od miejsca zamieszkania. Wiek mojego taty to około 70 lat. Sprawa toczy się około 6 lat. W tym czasie już raz był wezwany przez Sąd i zeznawał. Nie chce tego robić po raz drugi. Czy można w jakiś sposób zrezygnować i nie pojechać do sądu? Np złozyc odpowiedni wniosek lub zaświadczenie od lekarza?
Jeśli tak, to jak to miałoby wyglądać? Jakich użyć argumentów?
anonim cytuj
03-10-2023
Nie można nie stawić się na wezwanie sądu - ewentualnie można poprosić o przesłuchanie przez sąd właściwy dla miejsca zamieszkania świadka. Świadek nie może sobie nie chcieć zeznawać.
 
anonim cytuj
03-10-2023
w jaki sposób o to poprosić?
pisemnie. Pismo uzasadnić

rozumiem, ze piszę je do sądu, który mnie wezwał i on kontaktuje się z ,,moim" sadem i jest wyznaczony nowy termin tak?
Oczywiście - wniosek/prośbę należy wysłać do sądu, który prowadzi sprawę (który wzywa świadka).
 
anonim cytuj
03-10-2023
W polskim systemie prawnym, obowiązkiem świadka jest stawić się na wezwanie sądu i złożyć zeznania. Odpowiedzialność za niezastosowanie się do tego obowiązku regulowana jest przez art. 233 Kodeksu postępowania karnego oraz art. 154 § 1 i 2 Kodeksu postępowania cywilnego, zależnie od rodzaju prowadzonego postępowania.

Jednakże, możliwe jest wystąpienie z wnioskiem o przesłuchanie świadka w jego miejscu zamieszkania, lub zastosowanie innej formy przesłuchania, ze względu na odległość, stan zdrowia, czy też inne okoliczności.

W przypadku, gdy świadek nie może lub nie chce pojawić się osobiście w sądzie, istnieje kilka opcji:

Wniosek o przesłuchanie przez sąd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania świadka – tak jak wspomniano, wniosek taki składa się do sądu wezwującego świadka, na podstawie art. 185 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego lub art. 177 § 1 Kodeksu postępowania karnego.

Złożenie wniosku o możliwość zeznawania za pośrednictwem środków komunikacji, takich jak wideokonferencja. To również regulowane jest w Kodeksie postępowania cywilnego (art. 201 § 1a i 1b) oraz w Kodeksie postępowania karnego (art. 393b).

W każdym wniosku ważne jest, aby:

Wskazać konkretne powody, dla których świadek nie może lub nie chce pojawić się osobiście przed sądem. W przypadku problemów zdrowotnych, stosowne będzie dołączenie dokumentacji medycznej.
Podać wszelkie dostępne informacje co do tego, w jaki sposób sąd mógłby zorganizować przesłuchanie świadka, uwzględniając proponowane rozwiązania i możliwości techniczne.
rozumiem, ze piszę je do sądu, który mnie wezwał i on kontaktuje się z ,,moim" sadem i jest wyznaczony nowy termin tak?


Tak, dokładnie. Wniosek skierowuje się do sądu, który prowadzi sprawę i to ten sąd dokonuje wszelkich kolejnych czynności, takich jak kontakty z sądem właściwym dla miejsca zamieszkania świadka czy też ustalanie nowego terminu przesłuchania. Ważne jest, aby wniosek złożyć możliwie jak najszybciej po otrzymaniu wezwania, aby sąd miał odpowiednią ilość czasu na rozpatrzenie go i organizację ewentualnego przesłuchania w innej formie lub miejscu.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

Jakie dokumenty potrzebuje jeśli nie mogę się dogadać z mamą i bratem o podział majątku?
Jakie dokumenty potrzebuje jeśli nie mogę się dogadać z mamą i bratem o podział majątku po tacie żebym ja założyła sprawę i sąd rozstrzygnie ile co komu się należy?...
Właściciel wymienił zamki w drzwiach
Dzień dobry. Mam problem z wynajmującym mieszkanie. Dokładnie 4 dni się opóźniłem z zapłatą za mieszkanie. W tym czasie nie było mnie w domu bo leżałem chory i w tym samym czasie właściciel mieszkania wymienił zamki do drzwi i nie chcę oddać moich ubrań i innych rzeczy. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Czy mogę wejść do mieszkania z policją i ślusarzem? Chodzi mi tylko o ubrania i bieliznę bo resztę rzeczy takich jak tv i inne chcę zostawić wł...
Zyski z adsense a podatki
Mam małą stronkę internetową, na której co prawda nic nie robię, ale są tam reklamy od google (adsense), i co miesiąc mam z tego tytułu ok. 500zł. Czy w zwiazku z tym jestem zobowiazany do rozliczania sie z dochodu, placic podatki, albo zalozyc dzialalnosc gospodarcza?...
Czy można wnosić o zasiedzenie, jeśli od lat 80-tych corocznie był płacony podatek
Czy można wnosić o zasiedzenie, jeśli od lat 80-tych corocznie był płacony podatek (decyzje podatkowe z urzędu miasta wysyłane jako do głównego właściciela), ale nieruchomość była wynajmowana najemcy? "Kto rzeczą włada..." wynajmowanie najemcy nieruchomości ( oddanie w posiadanie zależne) jest chyba też formą jej władania (samoistnego)... ...

Wyszukiwarka