Czy można nie stawić się na przesłuchanie?

Mój tata dostał wezwanie do Sądu w charakterze świadka. Sąd oddalony jest o około 150 km od miejsca zamieszkania. Wiek mojego taty to około 70 lat. Sprawa toczy się około 6 lat. W tym czasie już raz był wezwany przez Sąd i zeznawał. Nie chce tego robić po raz drugi. Czy można w jakiś sposób zrezygnować i nie pojechać do sądu? Np złozyc odpowiedni wniosek lub zaświadczenie od lekarza?
Jeśli tak, to jak to miałoby wyglądać? Jakich użyć argumentów?
anonim cytuj
03-10-2023
Nie można nie stawić się na wezwanie sądu - ewentualnie można poprosić o przesłuchanie przez sąd właściwy dla miejsca zamieszkania świadka. Świadek nie może sobie nie chcieć zeznawać.
 
anonim cytuj
03-10-2023
w jaki sposób o to poprosić?
pisemnie. Pismo uzasadnić

rozumiem, ze piszę je do sądu, który mnie wezwał i on kontaktuje się z ,,moim" sadem i jest wyznaczony nowy termin tak?
Oczywiście - wniosek/prośbę należy wysłać do sądu, który prowadzi sprawę (który wzywa świadka).
 
anonim cytuj
03-10-2023
W polskim systemie prawnym, obowiązkiem świadka jest stawić się na wezwanie sądu i złożyć zeznania. Odpowiedzialność za niezastosowanie się do tego obowiązku regulowana jest przez art. 233 Kodeksu postępowania karnego oraz art. 154 § 1 i 2 Kodeksu postępowania cywilnego, zależnie od rodzaju prowadzonego postępowania.

Jednakże, możliwe jest wystąpienie z wnioskiem o przesłuchanie świadka w jego miejscu zamieszkania, lub zastosowanie innej formy przesłuchania, ze względu na odległość, stan zdrowia, czy też inne okoliczności.

W przypadku, gdy świadek nie może lub nie chce pojawić się osobiście w sądzie, istnieje kilka opcji:

Wniosek o przesłuchanie przez sąd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania świadka – tak jak wspomniano, wniosek taki składa się do sądu wezwującego świadka, na podstawie art. 185 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego lub art. 177 § 1 Kodeksu postępowania karnego.

Złożenie wniosku o możliwość zeznawania za pośrednictwem środków komunikacji, takich jak wideokonferencja. To również regulowane jest w Kodeksie postępowania cywilnego (art. 201 § 1a i 1b) oraz w Kodeksie postępowania karnego (art. 393b).

W każdym wniosku ważne jest, aby:

Wskazać konkretne powody, dla których świadek nie może lub nie chce pojawić się osobiście przed sądem. W przypadku problemów zdrowotnych, stosowne będzie dołączenie dokumentacji medycznej.
Podać wszelkie dostępne informacje co do tego, w jaki sposób sąd mógłby zorganizować przesłuchanie świadka, uwzględniając proponowane rozwiązania i możliwości techniczne.
rozumiem, ze piszę je do sądu, który mnie wezwał i on kontaktuje się z ,,moim" sadem i jest wyznaczony nowy termin tak?


Tak, dokładnie. Wniosek skierowuje się do sądu, który prowadzi sprawę i to ten sąd dokonuje wszelkich kolejnych czynności, takich jak kontakty z sądem właściwym dla miejsca zamieszkania świadka czy też ustalanie nowego terminu przesłuchania. Ważne jest, aby wniosek złożyć możliwie jak najszybciej po otrzymaniu wezwania, aby sąd miał odpowiednią ilość czasu na rozpatrzenie go i organizację ewentualnego przesłuchania w innej formie lub miejscu.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

Zrzeczenie się spadku przez niepełnoletnią
Cześć, mam dwie siostry, jedna nie pełnoletnia. Jakiś czas temu zmarł mój ojciec. auto podzielone jest między mnie, dwie siostry i matką na 1/4 własności. Uzgodniliśmy, że auto będzie używać pierwsza siostra. Chciała ono je przepisać na siebie, lub w niedalekiej przyszłości wymienić na nowsze. Jednak problemem jest to, że druga z sióstr jest poniżej 18roku życia i nie może się zrzec swojej części. 1.Czy można jeździć normalnie autem, które je...
Podział zadłużonego mieszkania.
Witam. Chciałbym się dowiedzieć jak mam postąpić w sprawie mieszkania po mamie. Jest nas czworo. Brat od zawsze tam mieszka, reszta się wyprowadziła i założyła własne rodziny. Przed śmiercią mamy, zapłaciłem wszystkie długi(czynsz, wodę itp.) i wykupiliśmy mieszkanie na własność na mamę. Brat nadal mieszka i nie płaci czynszu. Sam wpłacam po trochu żeby komornik nie zabrał tego mieszkana. Jak najlepiej unormować prawnie tą sytuację. Czy mam iść ...
Pełnomocnictwo notarialne w sądzie.
Witam, mam pełnomocnictwo notarialne od swojej mamy, w którym zapisane jest w jednym z punktów że: "Nadto pełnomocnik upoważniony jest do reprezentowania mocodawcy przed wszelki władzami, urzędami administracji państwowej w tym urzędem skarbowym, sądami, bankami w jakimkolwiek charakterze, do składania wszelkich pism, wniosków i oświadczań oraz czynienia wszystkiego co przy realizacji niniejszego pełnomocnictwa okaże się konieczne, a także...
Sprzedaż przedmiotu na portalu ogłoszeniowym.
Witam, Sprzedałam na olx używany worek boxerski. Pani przyjechała , obejrzała go i kupiła. Po 5 dniach wysyła mi zdjęcie podartego worka i żąda zwrotu pieniędzy. Kiedy kupowała go worek nie miał wad. Czy ja powinnam jej oddać pieniądze?...

Wyszukiwarka