Czy można nie stawić się na przesłuchanie?

Mój tata dostał wezwanie do Sądu w charakterze świadka. Sąd oddalony jest o około 150 km od miejsca zamieszkania. Wiek mojego taty to około 70 lat. Sprawa toczy się około 6 lat. W tym czasie już raz był wezwany przez Sąd i zeznawał. Nie chce tego robić po raz drugi. Czy można w jakiś sposób zrezygnować i nie pojechać do sądu? Np złozyc odpowiedni wniosek lub zaświadczenie od lekarza?
Jeśli tak, to jak to miałoby wyglądać? Jakich użyć argumentów?
anonim cytuj
03-10-2023
Nie można nie stawić się na wezwanie sądu - ewentualnie można poprosić o przesłuchanie przez sąd właściwy dla miejsca zamieszkania świadka. Świadek nie może sobie nie chcieć zeznawać.
 
anonim cytuj
03-10-2023
w jaki sposób o to poprosić?
pisemnie. Pismo uzasadnić

rozumiem, ze piszę je do sądu, który mnie wezwał i on kontaktuje się z ,,moim" sadem i jest wyznaczony nowy termin tak?
Oczywiście - wniosek/prośbę należy wysłać do sądu, który prowadzi sprawę (który wzywa świadka).
 
anonim cytuj
03-10-2023
W polskim systemie prawnym, obowiązkiem świadka jest stawić się na wezwanie sądu i złożyć zeznania. Odpowiedzialność za niezastosowanie się do tego obowiązku regulowana jest przez art. 233 Kodeksu postępowania karnego oraz art. 154 § 1 i 2 Kodeksu postępowania cywilnego, zależnie od rodzaju prowadzonego postępowania.

Jednakże, możliwe jest wystąpienie z wnioskiem o przesłuchanie świadka w jego miejscu zamieszkania, lub zastosowanie innej formy przesłuchania, ze względu na odległość, stan zdrowia, czy też inne okoliczności.

W przypadku, gdy świadek nie może lub nie chce pojawić się osobiście w sądzie, istnieje kilka opcji:

Wniosek o przesłuchanie przez sąd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania świadka – tak jak wspomniano, wniosek taki składa się do sądu wezwującego świadka, na podstawie art. 185 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego lub art. 177 § 1 Kodeksu postępowania karnego.

Złożenie wniosku o możliwość zeznawania za pośrednictwem środków komunikacji, takich jak wideokonferencja. To również regulowane jest w Kodeksie postępowania cywilnego (art. 201 § 1a i 1b) oraz w Kodeksie postępowania karnego (art. 393b).

W każdym wniosku ważne jest, aby:

Wskazać konkretne powody, dla których świadek nie może lub nie chce pojawić się osobiście przed sądem. W przypadku problemów zdrowotnych, stosowne będzie dołączenie dokumentacji medycznej.
Podać wszelkie dostępne informacje co do tego, w jaki sposób sąd mógłby zorganizować przesłuchanie świadka, uwzględniając proponowane rozwiązania i możliwości techniczne.
rozumiem, ze piszę je do sądu, który mnie wezwał i on kontaktuje się z ,,moim" sadem i jest wyznaczony nowy termin tak?


Tak, dokładnie. Wniosek skierowuje się do sądu, który prowadzi sprawę i to ten sąd dokonuje wszelkich kolejnych czynności, takich jak kontakty z sądem właściwym dla miejsca zamieszkania świadka czy też ustalanie nowego terminu przesłuchania. Ważne jest, aby wniosek złożyć możliwie jak najszybciej po otrzymaniu wezwania, aby sąd miał odpowiednią ilość czasu na rozpatrzenie go i organizację ewentualnego przesłuchania w innej formie lub miejscu.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

Nękający klient.
Witam. Doprowadzałem u klienta przewód zasilający pod transformator w kuchni. Od tego transformatora Pan od ścian regipsowych wyprowadził tylko 2 żyły pod ledy rgb. Klient wydzwania do mnie i straszy mnie sądem, że jest to moja wina. Klient oczywiście zapłacił po wykonanym zleceniu i otrzymał fakturę. Powiedzcie mi czy faktycznie jest to moja wina jeżeli tego nie robiłem? Ja tutaj nie widzę oczywiście swojej winy bo jak mogę odpowiadać za coś cze...
Bank nie uznał reklamacji.
Dzień dobry , zostałem oszukany na blika , dostałem email od olx z fałszywym likiem i potwierdzeniem danych , zalogowałem się do banku zostałem poproszony o numer blik , podałem go i w tej samej chwili pobrało mi 3tys ,zgłosiłem sprawę na policję i olx , bank nie uznał mi reklamacji , napisali że ja wszystko potwierdziłem a oni w niczym nie zawinili . Czy mogę się jakoś odwołać i jest szansa na to ze bank odda mi stracone pieniądze ? Blik został...
Najemca zrezygnował z wynajmu na kilka dni przed wprowadzeniem.
Witam. Moje pytanie dotyczy sytuacji gdy najemca zrezygnował z wynajmu na kilka dni przed wprowadzeniem, a znalezienie kolejnego zajęło dwa tygodnie po umówionej dacie wprowadzenia i zostało ostatecznie wynajęte po niższej cenie. Czy jako wynajmujący mogę odliczyć sobie z pobranej kaucji dni w których mieszkanie stało puste i różnicę ceny czynszu?...
Rozwód a podział majątku.
Mam 2 samochody na siebie niestety kupione po ślubie teraz czekam.na sprawę rozwodową. I chciała bym sprzedać drugi samochód bo nie są mi potrzebne 2. Ale "jeszcze" mąż nie chce oddać mi ani samochodu ani dowodu rejestracyjnego żebym mogła auto na siebie przerejestrować. Dodam ze auto stoi na mnie ubezpieczenie także. Policjant kiedyś mi powiedział, że jeśli auto jest na mnie i ubezpieczenie tez to ja decyduje kto jeździ samochodem, al...

Wyszukiwarka