Czy można nie stawić się na przesłuchanie?

Mój tata dostał wezwanie do Sądu w charakterze świadka. Sąd oddalony jest o około 150 km od miejsca zamieszkania. Wiek mojego taty to około 70 lat. Sprawa toczy się około 6 lat. W tym czasie już raz był wezwany przez Sąd i zeznawał. Nie chce tego robić po raz drugi. Czy można w jakiś sposób zrezygnować i nie pojechać do sądu? Np złozyc odpowiedni wniosek lub zaświadczenie od lekarza?
Jeśli tak, to jak to miałoby wyglądać? Jakich użyć argumentów?
anonim cytuj
03-10-2023
Nie można nie stawić się na wezwanie sądu - ewentualnie można poprosić o przesłuchanie przez sąd właściwy dla miejsca zamieszkania świadka. Świadek nie może sobie nie chcieć zeznawać.
 
anonim cytuj
03-10-2023
w jaki sposób o to poprosić?
pisemnie. Pismo uzasadnić

rozumiem, ze piszę je do sądu, który mnie wezwał i on kontaktuje się z ,,moim" sadem i jest wyznaczony nowy termin tak?
Oczywiście - wniosek/prośbę należy wysłać do sądu, który prowadzi sprawę (który wzywa świadka).
 
anonim cytuj
03-10-2023
W polskim systemie prawnym, obowiązkiem świadka jest stawić się na wezwanie sądu i złożyć zeznania. Odpowiedzialność za niezastosowanie się do tego obowiązku regulowana jest przez art. 233 Kodeksu postępowania karnego oraz art. 154 § 1 i 2 Kodeksu postępowania cywilnego, zależnie od rodzaju prowadzonego postępowania.

Jednakże, możliwe jest wystąpienie z wnioskiem o przesłuchanie świadka w jego miejscu zamieszkania, lub zastosowanie innej formy przesłuchania, ze względu na odległość, stan zdrowia, czy też inne okoliczności.

W przypadku, gdy świadek nie może lub nie chce pojawić się osobiście w sądzie, istnieje kilka opcji:

Wniosek o przesłuchanie przez sąd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania świadka – tak jak wspomniano, wniosek taki składa się do sądu wezwującego świadka, na podstawie art. 185 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego lub art. 177 § 1 Kodeksu postępowania karnego.

Złożenie wniosku o możliwość zeznawania za pośrednictwem środków komunikacji, takich jak wideokonferencja. To również regulowane jest w Kodeksie postępowania cywilnego (art. 201 § 1a i 1b) oraz w Kodeksie postępowania karnego (art. 393b).

W każdym wniosku ważne jest, aby:

Wskazać konkretne powody, dla których świadek nie może lub nie chce pojawić się osobiście przed sądem. W przypadku problemów zdrowotnych, stosowne będzie dołączenie dokumentacji medycznej.
Podać wszelkie dostępne informacje co do tego, w jaki sposób sąd mógłby zorganizować przesłuchanie świadka, uwzględniając proponowane rozwiązania i możliwości techniczne.
rozumiem, ze piszę je do sądu, który mnie wezwał i on kontaktuje się z ,,moim" sadem i jest wyznaczony nowy termin tak?


Tak, dokładnie. Wniosek skierowuje się do sądu, który prowadzi sprawę i to ten sąd dokonuje wszelkich kolejnych czynności, takich jak kontakty z sądem właściwym dla miejsca zamieszkania świadka czy też ustalanie nowego terminu przesłuchania. Ważne jest, aby wniosek złożyć możliwie jak najszybciej po otrzymaniu wezwania, aby sąd miał odpowiednią ilość czasu na rozpatrzenie go i organizację ewentualnego przesłuchania w innej formie lub miejscu.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

Jak długo jest się ubezpieczonym po urlopie macierzyńskim?
Witam. Skończył mi się urlop macierzyński (1 rok), umowę miałam do dnia porodu czyli zasiłek wypłacał mi ZUS. Czy ja musze złożyć jakiś dokument w ZUSIE, żeby być ubezpieczoną czy pracodawca mnie rejestrując wystarczy? Poproszę o pomoc....
Pytanie odnośnie zachowku
Dzień dobry, mam pytanie odnośnie zachowku. Czy o zachowek występuje rodzeństwo wspólnie czy każde z osobna?...
Wypadek w drodze do pracy.
Jestem na stażu i rozwaliłem sobie staw skokowy w drodze do pracy na podwórku. Świadkiem tego była osoba, która pracuję w tym samym miejscu i mieszka niedaleko mnie. Aktualnie mam sporządzoną kartę wypadku przez bhpowca, byłem też wcześniej na SOR ze względu na długie kolejki oraz u prywatnego ortopedy. Największym problemem dla mnie jest to, że musiałem płacić za prywatne wizyty (mam paragony oczywiście) bo terminy były dość dalekie i mam pytani...
Czy alimenty mogę płacić w gotówce?
Mam do was następujące pytanie. Czy istnieje jakaś przeszkoda żebym płacił bezpiecznie dla siebie alimenty na dziecko w gotówce ? Chodzi o to że nie jestem fanem pieniądza bezgotówkowego z różnych powodów i dlatego nie chcę wspierać tej patologii (no bo jeżeli rząd wie o każdej mojej transakcji to nie czuję się komfortowo) a dzięki gotówce jestem w 100% anonimowy. Zatem czy istnieje opcja żebym płacił alimenty w gotówce oczywiście tak żeby moja ż...

Wyszukiwarka