Czy partner może wziąć opiekę nad dziećmi jak jestem w szpitalu?

Mam pytanie czy partner może wziąć opiekę nad dziećmi jak jestem w szpitalu mimo, że nie są to jego dzieci ?
anonim cytuj
03-10-2023
Co do dzieci małżonka nie ma wątpliwości bo to ustawa reguluje. Na dzieci własne bądź dzieci małżonką i na dzieci przyjęte jako rodzina zastępcza. Nie reguluje kwestia dzieci partnera/partnerki i nie ma takiej opcji na wniosku o wypłatę zasiłku.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Partner nie jest ojcem dzieci ,więc w świetle prawa nie może o nich decydować ani decydować w ich interesie. Ja teraz przed operacja musiałam męża notarialnie upoważniać do wszystkiego począwszy od szkół kończywszy na lekarzach .
 
anonim cytuj
03-10-2023
Zgodnie z art. 97 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.), rodzice są zobowiązani do sprawowania opieki nad swoimi małoletnimi dziećmi, co obejmuje dbałość o ich osoby i wychowanie. Kiedy rodzic nie jest w stanie sprawować opieki (np. z powodu hospitalizacji), problematyczne może być formalne powierzenie opieki osobie, która nie jest drugim rodzicem dziecka.

Mam pytanie czy partner może wziąć opiekę nad dziećmi jak jestem w szpitalu mimo, że nie są to jego dzieci ?


Choć partner, który nie jest biologicznym rodzicem dziecka, nie posiada w świetle prawa bezpośrednich uprawnień do podejmowania decyzji w sprawach dziecka, istnieje kilka możliwości, które mogą ułatwić funkcjonowanie rodziny w czasie tymczasowej nieobecności rodzica.

Opcja pierwsza to upoważnienie notarialne. W świetle art. 98 § 2 K.r.o., jeżeli ze względu na stan zdrowia jednego z rodziców nie jest możliwe sprawowanie przez niego władzy rodzicielskiej, drugi z rodziców sprawuje ją samodzielnie. Jeśli obaj rodzice są niezdolni do sprawowania władzy rodzicielskiej, opiekę nad dzieckiem powierza sąd. Niemniej jednak, w praktyce stosuje się także inne rozwiązania.

Jednym z takich rozwiązań jest udzielenie przez rodzica pełnomocnictwa notarialnego, które uprawnia partnera (lub inną osobę) do podejmowania konkretnych decyzji lub wykonywania konkretnych czynności w imieniu i na rzecz dziecka. Taki dokument może zawierać upoważnienie do podejmowania wszelkich czynności związanych z codziennym życiem dziecka, w tym także decyzji medycznych czy edukacyjnych, podczas nieobecności rodzica. Oczywiście, zakres pełnomocnictwa zależy od woli rodzica i jest kwestią indywidualnej decyzji.

Partner nie jest ojcem dzieci ,więc w świetle prawa nie może o nich decydować ani decydować w ich interesie.


Jest to prawda do pewnego stopnia, ponieważ - jak wspomniano powyżej - możliwe jest udzielenie pełnomocnictwa notarialnego, które umożliwi partnerowi podejmowanie pewnych decyzji w imieniu rodzica.

Podsumowując, choć prawo polskie jest skonstruowane tak, aby to rodzice mieli pierwszeństwo w podejmowaniu decyzji dotyczących dzieci, istnieją środki prawne, które mogą umożliwić sprawowanie opieki nad dziećmi przez osobę trzecią (np. partnera) podczas tymczasowej nieobecności rodzica. Upoważnienie notarialne to jedno z dostępnych i często stosowanych rozwiązań, które pozwala na pewien zakres delegowania obowiązków rodzicielskich.
 
anonim cytuj
05-10-2023

Sugerowane Tematy

Czy można prosić dzielnicowego żeby był podczas zabierania swoich rzeczy z domu?
Witam. 1.czy można prosić dzielnicowego żeby był podczas zabierania swoich rzeczy z domu? (18 -latka wyrzucona z domu boi się sama odebrać swoje rzeczy ) Uczy się została bez grosza i dachu.(18 lat skończyła w czerwcu) Czy może starać się o alimenty co ma zrobić od czego zacząć?...
Odrzucenie spadku po terminie
Witam. Został przeze mnie przekroczony 6-miesięczny termin na odrzucenie spadku. W 2022 roku spadek po osobie, o której istnieniu w rodzinie nie mieliśmy pojęcia, odrzucił mój dziadek, następnie mama. Wiedziałam, że w następnej kolejności będę ja. Dziadek dostał wezwanie na rozprawę, na której odrzucił spadek (nie składał wcześniej wniosku o odebranie oświadczenia o odrzuceniu). Moja mama przekazała mi informację po swojej rozprawie, że teraz...
Jak sprawdzić czy to darowizna?
Będę wdzięczna za udzielenie mi odpowiedzi na następujące pytanie: czy po około 42-44 latach można sprawdzić czy działkę w której posiadaniu jest mój wujek on sam nabył czy dostał od swojego ojca? Wujek oczywiście twierdzi że ją kupił, ale dziadek jeszcze dwóm swoim synom w akcie darowizny dał działki tylko ten jeden twierdzi że ją odkupił od ojca. Dziadek zmarł miesiąc temu, nie zostawił testamentu a z tego co czytałam to jest to różnica przy us...
Udostępniłam auto koledze i on dostał mandat
Proszę o poradę! Mojemu sąsiadowi udostępniłam auto, niestety stanął na zakazie zatrzymania i ja dostałam mandat, przesłałam straży miejskiej jego dane żeby go zapłacił ale jak się okazało on przebywa teraz za granicą nie wiadomo na jak długo i nie może odebrać tego mandatu. Chciałabym zapłacić ten mandat tylko nie wiem jak to teraz odwrócić. Z góry dziękuję za pomoc...

Wyszukiwarka