Środki z przestępstwa.

Witam mam takie pytanie. Mój znajomy około 10 lat temu został skazany za oszustwo, dzisiaj już sprawa jest zamknięta, poszkodowani spłaceni i znajomy jest osoba oficjalnie nie karana (zatarcie wyroku)
Po 10 latach otrzymał wiadomość od banku, że posiada u nich kont, które kiedyś zajęła mu prokuratura wraz z środkami. Myślał, że to konto jest zamknięte, ale nie jest. Poszedł do banku aby zamknąć konto, a okazało się, że są tam jeszcze środki z oszustwa, które popełnił. Aby zamknąć konto musi wypłacić te środki.
Teraz pytanie czy w pełni legalne jest to, że wypłaci środki z tego konta i je zamknie? Tak jak wspominałem poszkodowani są w 100% spłaceni, ale dalej są to pieniądze pochodzące z przestępstwa i znajomy zastanawia się czy może je legalnie wypłacić. Z góry dziękujemy za odpowiedzi.
anonim cytuj
18-08-2023
Jak najbardziej może wypłacić.
 
anonim cytuj
18-08-2023
Jak najbardziej może wypłacić.

Skontaktowałem się z bankiem i dalej nie mogę nic wypłacić, mimo, że sprawa jest sprzed 10 lat. Może prokuratura na tyle lat zablokować środki na rachunku mimo, że już wszystko jest spłacone? Co mam teraz zrobić żeby zamknąć to konto i mieć spokój?
To pytanie do prokuratury. To nadal twoje konto i widać że zajęte.
 
anonim cytuj
18-08-2023
Kwestia pieniędzy pochodzących z przestępstwa jest traktowana w polskim prawie bardzo poważnie, a wykorzystywanie środków uzyskanych w wyniku czynów zabronionych może prowadzić do konsekwencji prawnych.

Jeśli pieniądze są jeszcze na koncie, ale dostęp do nich jest zablokowany, oznacza to, że prawdopodobnie nadal obowiązuje pewne zajęcie konta. Oto kilka punktów w odpowiedzi na Pani pytania:

Może się zdarzyć, że zajęcie konta przez organy ścigania nie zostało zdjęte, mimo upływu czasu od zakończenia postępowania. Istnieją różne przyczyny, dla których mogło do tego dojść. Mogło to być przeoczenie ze strony prokuratury lub sądu albo inna procedura jest jeszcze w toku.

Zalecam skontaktowanie się z prokuraturą, która prowadziła postępowanie w sprawie Twojego znajomego. Jeśli wszystkie sprawy zostały uregulowane, a zajęcie nie zostało zdjęte, można wystąpić z wnioskiem o zdjęcie tego zajęcia.

Jeśli prokuratura potwierdzi, że nie ma podstaw do dalszego blokowania konta, ale bank nadal tego nie robi, możesz potrzebować dokumentu od prokuratury potwierdzającego, że zajęcie zostało zdjęte. Ten dokument powinien być dostarczony bankowi.

Jeśli środki są legalnie dostępne i nie ma żadnych przeszkód prawnych, Twoj znajomy powinien mieć pełne prawo do dysponowania nimi.

W przypadku dalszych problemów warto rozważyć konsultację z prawnikiem specjalizującym się w prawie karnym czy cywilnym, aby uzyskać dokładniejsze informacje na temat sytuacji Twojego znajomego i możliwych działań w tej sprawie.
 
anonim cytuj
18-08-2023

Sugerowane Tematy

Zaległość w alimentach.
Witam, czy jak spłacę alimenty a zostaną odsetki do spłaty, czy komornik będzie zabierał 60%z pensji czy nie może?...
Jak ograniczyć niepotrzebne wydatki starszej osobie?
Witajcie, sytuacja trochę żenująca, trochę śmieszna,chociaż rodzinie do śmiechu nie jest. W skrócie wygląda to tak, jest dziadek,wdowiec,80l. Dziadek mieszka sam i całkiem nieźle sobie radzi,gdyby nie to, że całą emeryturę wydaje na oglądanie filmów dla dorosłych w internecie. Potem chodzi i mówi, że nie ma co jeść,więc rodzina kupuje mu leki,jedzenie i generalnie zabezpiecza jego podstawowe potrzeby życiowe. Zabrali mu kartę, to ją zablo...
Zaniżenie wartości nieruchomości.
Jeśli osoba w pozwie o przeniesienie własności nieruchomości wycenia nieruchomość na 10 tysięcy, a ona jest warta ponad 100 tysięcy to poniesie jakieś konsekwencje w sądzie? W tym przypadku opłata od pozwu wyniosła 500 złotych, a powinna dużo więcej....
Jak dopisać żone jako współwłaściciela domu?
Mąż odziedziczył przed ślubem dom razem z siostra. Już po ślubie wzięliśmy wspólny kredyt, żeby spłacić siostrę. Wiem, że co dostał mąż przed ślubem jest jego. Jednak on chce, żebym się czuła bezpiecznie i chce mnie wpisać również jako właściciela. Jak się za to zabrać, jaki to koszt?...

Wyszukiwarka