Kilka pytań odnosnie spadku

Mam kilka pytań odnośnie spadku.
Mój mąż ma dużo długów, w tym alimentacyjny. Jest osobą nieodpowiedzialną finansowo, ciągle robi kolejne długi (porada o zmianie męża albo "widziały galy co braly" jest zbędna, człowiek czasem nie wie w co się pakuje...).
Nie wiem jak planuje płacić w przyszłości alimenty swojej eks, ale mogę zgadywać, że będzie to rosło, bo raz płaci jej a raz mówi, że nie ma pieniędzy i płaci tylko trochę. Mieszkamy w domu, który zapisany jest na brata, właśnie ze względu na długi męża. W remonty domu włożyłam dużo własnych pieniędzy i nie chciałbym go stracić (tzn chciałabym, żeby został dla moich dzieci).
Moje pytanie dotyczy wlasnie dzieci - jak uniknąć zostania z długami na głowie, ponieważ z mężem nie mogę zupełnie porozmawiać o zabezpieczaniu ich przyszłości, to dla niego drażliwy temat.

‌pyt. 1. Zakladajac, że brat męża umrze pierwszy, mąż oddziedziczy wtedy dom (brat nie ma i nie będzie miał dzieci). Po śmierci męża dom dziedziczę ja o ile żyję (?) Oraz wszystkie dzieci. I teraz, zakładając że do tego czasu mąż nie uregulował swoich długów, jak to wygląda przy przyjeciu spadku przez wszystkie dzieci. Rozumiem że dziedziczą długi razem z alimentacyjnym, ale co z tymi dziećmi wobec których ten dług alimentacyjny był. Czy spłacają dług ojca wobec samych siebie oraz czy moje dzieci mają płacić dług alimentacyjny ojca wobec przyrodniego rodzeństwa ?

2. Rozumiem też, że żeby zachowac dom dla moich dzieci, musiałabym spłacić dzieci męża. Czy w jakikolwiek sposób liczy się to, że ja wkładałam własne finanse w ten dom (mamy wspólnotę majątkowa, ale mąż generalnie nie loży nawet na naszą aktualną rodzinę, więc w praktyce mamy osobne finanse)? Czy powinnam to dokumentować w razie czego?

3. Czy jeśli brat męża przepisałby dom już teraz bezposrednio na nasze dzieci, uniknęlyby spłacania długów ojca / zrzekania się długów i " utracenia" domu. ?
anonim cytuj
04-12-2020
Brat Pani męża powinien testamentowo powołać bratanków do dziedziczenia, wtedy wierzyciele obejdą się smakiem.
 
anonim cytuj
04-12-2020
Dziękuję za odpowiedź! Czyli lepszym wyjściem jest powołanie dzieci do dziedziczenia w testamencie przez mojego szwagra niż np. już teraz przepisanie własności na nasze dzieci (małoletnie)? Dodam, że szwagier posiada małżonka.. płci męskiej, nie mieszkają w Polsce. Więc póki co chyba dziedziczenie nie wchodzi w grę dla związków homoseksualnych? Brat męża obiecał napisać w testamencie, że przepisuje to dla swoich bratanków, ale gdyby coś poszło nie tak z testamentem to wg prawa odziedziczyłby mąż?
 
anonim cytuj
04-12-2020
To lepiej nie ryzykować, jeszcze adoptują jakieś dziecko i będzie klops, na taką darowiznę (przyjęcie) potrzeba zgody sądu rodzinnego, bo wiąże się z koniecznością ponoszenia ciężarów.
 
anonim cytuj
04-12-2020

Sugerowane Tematy

Pracodawca odmówił urlopu.
Pracuje już 12 lat w jednej firmie, w tym roku zmienił się zarząd i dzieją się cuda. 18 listopada złożyłem wniosek urlopowy na dni 2-5 stycznia, kilka dni temu udało się kupić wyjazd last minute, a w dniu dzisiejszym kierownik przekazał mi wiadomość od pani prezes: wypisanie wniosku nie jest jednoznaczne z dostaniem urlopu. Do dziś nikt mi słowem nie powiedział że nie dostanę urlopu, zawsze po prostu był wpisany na liście obecności i tyle. Jes...
Spisany testament notarialnie z mężem że dziedziczy po mnie 100% i na odwrót. Czy te testamenty wystarczą żebyśmy dziedziczyli tylko względem siebie?
Dzień dobry, rodzice nie żyją, jest brat z którym nie utrzymuje kontaktów i dwie przyrodnie siostry. Mam męża, dzieci brak. Spisany testament notarialnie jeszcze przed ślubem gdzie wskazuje męża( wtedy jeszcze partnera) że dziedziczy po mnie 100 %. I na odwrót mąż wskazuje mnie w 100 % Wszystko co mam kupione jeszcze przed ślubem( mieszkanie) po ślubie samochód też na mnie. Nie mamy rozdzielności majątkowej. Mąż ma dzieci z poprzedniego małżeńst...
Wykreślenie wzmianki o egzekucji z księgi wieczystej.
Działka rolna wraz z budynkami gospodarczymi zajęta Przez Komornika . Dłużnik po dogadaniu się z Komornikiem znalazł sam kupca. Sprzedano połowę działki (bez budynków. Budynki zostały staremu właścicielowi, nowy kupił tylko działkę rolną) , spłacony dług była umowa u notariusza. Wszystko działo się w październiku 2019 roku. Do tej pory "stary" właściciel działki nie ma wykreślenie w księdze wieczystej zajęcia komorniczego, które zost...
Jak odrzucić spadek?
Mama koleżanki ma długi, które "zawdzięcza" zmarłemu mężowi. Niestety ta kwota jest spora i boi się że do końca życia jej nie spłaci. Mieszka u córki, bo sama nie ma żadnego majątku poza emeryturą. Pytanie w jaki sposób córka może uchronić się na przyszłość spadkowo. Czy lepiej na przyszłość odrzucić spadek w całości czy przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza, aby postępowanie szybciej się zakończyło bez ścigania dalekich krewnych ? Jeśli...

Wyszukiwarka