Umowa najmu na czas określony bez możliwości wypowiedzenia.

Czy można tak spisać umowę najmu na czas określony by lokator nie mógł jej wypowiedzieć?
Mam w tym interes by jako właściciel zawrzeć umowę najmu mieszkania
na czas określony, co najmniej na rok ale tak, by lokator nie mógł jej wypowiedzieć wcześniej.
Mieszkam w innym mieście i wyszukiwanie lokatorów wiąże się dla mnie z dużą stratą czasu (co za tym idzie pieniędzy). Chcę tego uniknąć.
Czy prawo pozwala na zawarcie takiej umowy tak by lokator nie mógł z powodu swego kaprysu lub zmiany zdania jej wypowiedzieć?
Nie wliczam tu sytuacji "wyjątkowych" określonych w innych przepisach prawa.
anonim cytuj
27-08-2023
Z definicji umowy na czas określony nie można wypowiedzieć. Można ją rozwiązać na mocy porozumienia stron. Lub zawrzeć sytuację kiedy to możliwe ale nie jest to koniecznie.
Dziękuję bardzo. Mogę jeszcze zapytać?
1. Jakich roszczeń mógłbym dochodzić w sytuacji gdyby lokator rozwiązał umowę, i (w praktyce) wyprowadził się wcześniej nie płacąc czynszu?
2. Czy to nie koliduję z ustawą o ochronie lokatorów? i jak taki zapis doprecyzować w umowie? Czy może być:
"Strony ustalają, że w okresie trwania umowy nie może ona zostać wypowiedziana/ rozwiązana przez żadną ze stron"

1. Lokator nie może rozwiązać umowy jednostronnie. To nie miałoby mocy prawnej. Wymagana zgoda stron umowy: wynajmującego i najemcy.
2. Po co cokolwiek umieszczać. Wystarcza: umowa zawarta od dnia - do dnia - i na tym koniec.
 
anonim cytuj
27-08-2023
Czy można tak spisać umowę najmu na czas określony by lokator nie mógł jej wypowiedzieć?


Tak, umowy najmu mieszkania na czas określony, zgodnie z polskim prawem, nie przewidują możliwości jednostronnego wypowiedzenia przez stronę. Oznacza to, że taka umowa obowiązuje przez okres, na jaki została zawarta, i kończy się z upływem tego okresu.

1. Jakich roszczeń mógłbym dochodzić w sytuacji gdyby lokator rozwiązał umowę, i (w praktyce) wyprowadził się wcześniej nie płacąc czynszu?


W przypadku przedwczesnego opuszczenia mieszkania przez lokatora bez opłacenia należnego czynszu mógłbyś dochodzić roszczeń z tytułu niezapłaconego czynszu do końca okresu umowy. Oznacza to, że lokator byłby zobowiązany zapłacić całą kwotę czynszu za okres, na jaki została zawarta umowa, niezależnie od faktycznej długości trwania najmu.

2. Czy to nie koliduję z ustawą o ochronie lokatorów? i jak taki zapis doprecyzować w umowie? Czy może być: "Strony ustalają, że w okresie trwania umowy nie może ona zostać wypowiedziana/ rozwiązana przez żadną ze stron"


Umowa najmu mieszkania na czas określony jest zgodna z Kodeksem cywilnym i nie koliduje z ustawą o ochronie praw lokatorów, jeśli jest prawidłowo sformułowana. Zawarcie klauzuli o braku możliwości wypowiedzenia jest zbędne, ale jeśli chcesz podkreślić ten aspekt, taki zapis nie jest błędny. Jednak samo określenie w umowie daty początkowej i końcowej okresu najmu jest wystarczające, aby przesądzić, że umowa ta jest zawarta na czas określony i nie podlega wypowiedzeniu.

Pamiętaj jednak, że w przypadku umów na czas określony ważne jest precyzyjne sformułowanie treści umowy, aby nie pozostawiać wątpliwości co do jej charakteru oraz czasu trwania.
 
anonim cytuj
27-08-2023

Sugerowane Tematy

Wyrok bez uzasadnienia.
Moja sprawa została rozpatrzona na posiedzeniu niejawnym. Dostałem informację jedynie o wyroku. Aby dostać uzasadnienie, muszę wysłać pismo. Pytanie: kto to w ogóle wymyślił? Dlaczego?...
Pracodawca nie zapewnia odpowiedniej temperatury pracy.
Dzień dobry, co mam zrobić w wypadku jeśli pracodawca nie zapewnia odpowiedniej temperatury pracy? Mogę odmówić wykonywania pracy wtedy? Nie ma możliwości oddelegowania do innej pracy w cieple. Nie dostajemy nawet posiłku ciepłego....
Spadek po tacie.
Mój tata zmarł ponad miesiąc temu, w związku z brakiem testamentu dom po nim jak rozumiem zostaje przepisany w połowie na mamę, a druga połowa jest podzielona pomiędzy mnie a brata. Mama dom zamieszkuje i z bratem absolutnie chcemy by dalej tak było. Natomiast stan ten rozumiem może być problematyczny w kontekście zawierania umów, decyzji inwestycyjnych w posiadłość etc. - może też powodować, że gdy mama się zadłuży - my będziemy z automatu te ...
Wynajem mieszkania obcokrajowcą.
Wynajmuję od niespełna roku przez najem okazjonalny mieszkanie parze z Ukrainy (mają karty stałego pobytu, przybyli do Polski przed wojną) + niepełnoletniemu bratu (on przybył po rozpoczęciu wojny, siostra sprawuje opiekę nad nim (jej mama podpisywała to u notarialnie, jednak on kończy 18 lat w połowie roku).) Niedługo kończy się umowa (była na rok) i będziemy chcieli ją z nimi przedłużyć. Moje pytania 1. Jeżeli zrobimy to poprzez aneks do umow...

Wyszukiwarka