Umowa najmu na czas określony bez możliwości wypowiedzenia.

Czy można tak spisać umowę najmu na czas określony by lokator nie mógł jej wypowiedzieć?
Mam w tym interes by jako właściciel zawrzeć umowę najmu mieszkania
na czas określony, co najmniej na rok ale tak, by lokator nie mógł jej wypowiedzieć wcześniej.
Mieszkam w innym mieście i wyszukiwanie lokatorów wiąże się dla mnie z dużą stratą czasu (co za tym idzie pieniędzy). Chcę tego uniknąć.
Czy prawo pozwala na zawarcie takiej umowy tak by lokator nie mógł z powodu swego kaprysu lub zmiany zdania jej wypowiedzieć?
Nie wliczam tu sytuacji "wyjątkowych" określonych w innych przepisach prawa.
anonim cytuj
27-08-2023
Z definicji umowy na czas określony nie można wypowiedzieć. Można ją rozwiązać na mocy porozumienia stron. Lub zawrzeć sytuację kiedy to możliwe ale nie jest to koniecznie.
Dziękuję bardzo. Mogę jeszcze zapytać?
1. Jakich roszczeń mógłbym dochodzić w sytuacji gdyby lokator rozwiązał umowę, i (w praktyce) wyprowadził się wcześniej nie płacąc czynszu?
2. Czy to nie koliduję z ustawą o ochronie lokatorów? i jak taki zapis doprecyzować w umowie? Czy może być:
"Strony ustalają, że w okresie trwania umowy nie może ona zostać wypowiedziana/ rozwiązana przez żadną ze stron"

1. Lokator nie może rozwiązać umowy jednostronnie. To nie miałoby mocy prawnej. Wymagana zgoda stron umowy: wynajmującego i najemcy.
2. Po co cokolwiek umieszczać. Wystarcza: umowa zawarta od dnia - do dnia - i na tym koniec.
 
anonim cytuj
27-08-2023
Czy można tak spisać umowę najmu na czas określony by lokator nie mógł jej wypowiedzieć?


Tak, umowy najmu mieszkania na czas określony, zgodnie z polskim prawem, nie przewidują możliwości jednostronnego wypowiedzenia przez stronę. Oznacza to, że taka umowa obowiązuje przez okres, na jaki została zawarta, i kończy się z upływem tego okresu.

1. Jakich roszczeń mógłbym dochodzić w sytuacji gdyby lokator rozwiązał umowę, i (w praktyce) wyprowadził się wcześniej nie płacąc czynszu?


W przypadku przedwczesnego opuszczenia mieszkania przez lokatora bez opłacenia należnego czynszu mógłbyś dochodzić roszczeń z tytułu niezapłaconego czynszu do końca okresu umowy. Oznacza to, że lokator byłby zobowiązany zapłacić całą kwotę czynszu za okres, na jaki została zawarta umowa, niezależnie od faktycznej długości trwania najmu.

2. Czy to nie koliduję z ustawą o ochronie lokatorów? i jak taki zapis doprecyzować w umowie? Czy może być: "Strony ustalają, że w okresie trwania umowy nie może ona zostać wypowiedziana/ rozwiązana przez żadną ze stron"


Umowa najmu mieszkania na czas określony jest zgodna z Kodeksem cywilnym i nie koliduje z ustawą o ochronie praw lokatorów, jeśli jest prawidłowo sformułowana. Zawarcie klauzuli o braku możliwości wypowiedzenia jest zbędne, ale jeśli chcesz podkreślić ten aspekt, taki zapis nie jest błędny. Jednak samo określenie w umowie daty początkowej i końcowej okresu najmu jest wystarczające, aby przesądzić, że umowa ta jest zawarta na czas określony i nie podlega wypowiedzeniu.

Pamiętaj jednak, że w przypadku umów na czas określony ważne jest precyzyjne sformułowanie treści umowy, aby nie pozostawiać wątpliwości co do jej charakteru oraz czasu trwania.
 
anonim cytuj
27-08-2023

Sugerowane Tematy

2 dni wolnego na poszukiwanie pracy
Dzień dobry. Mam pytanie o 2 dni wolnego na poszukiwanie pracy. Mąż dostał wypowiedzenie, okres wypowiedzenia 1 miesiąc. Przysługują mu 2 dni wolnego na poszukiwanie pracy. Maz pracuje 12 h/dzień. Czy dzień wolnego pokrywa 8h pracy czy mozna przyjąć że 12h? Z góry dziękuję za odpowiedź....
Jak mogę odzyskać córkę?
Witam, proszę o poradę właśnie rozeszłam się z konkubentem niestety córka została z nim bo nie pozwolili mi jej zabrać co w takim razie mogę zrobić zaznaczę że tylko córka ma tam meldunek bo mnie nie chcieli zameldować policja nic nie zdziałała bo takie same prawa mamy jak mogę odzyskać córkę...
Co może firma windykacyjna?
Dzień dobry, mam parę pytań: 1. Czy firma windykacyjna może powiększać sumę zadłużenia o koszty prowadzonych czynności windykacyjnych? 2. Czy wysyłając wezwanie do zapłaty firma windykacyjna musi wskazać jakiej wierzytelności dotyczy dług oraz kiedy powstał? 3. Jeżeli w wezwaniu (dot. pkt. 2) nie wskaże jakiej wierzytelności dotyczy dług oraz kiedy powstał można od niej tego zażądać? 4. Czy dłużnik po odebraniu wezwania do zapłaty może zażąd...
Znajoma dostała dziś w pracy zawiadomienie o zajęciu wynagrodzenia za pracę. Czy jest szansa żeby się z tego wybroniła?
Znajoma dostała dziś w pracy zawiadomienie o zajęciu wynagrodzenia za pracę. Wierzycielem jest firma xxx... Sprawa prowadzona na podstawie tytułu wykonawczego przez sąd w xxx z dn. 19-01-2011 zaopatrzonego w klauzule wykonalności z dn. 03-03-2011 Czy ten dług jest jeszcze ważny? Czy jest szansa żeby się z tego wybroniła?...

Wyszukiwarka