Umowa najmu na czas określony bez możliwości wypowiedzenia.

Czy można tak spisać umowę najmu na czas określony by lokator nie mógł jej wypowiedzieć?
Mam w tym interes by jako właściciel zawrzeć umowę najmu mieszkania
na czas określony, co najmniej na rok ale tak, by lokator nie mógł jej wypowiedzieć wcześniej.
Mieszkam w innym mieście i wyszukiwanie lokatorów wiąże się dla mnie z dużą stratą czasu (co za tym idzie pieniędzy). Chcę tego uniknąć.
Czy prawo pozwala na zawarcie takiej umowy tak by lokator nie mógł z powodu swego kaprysu lub zmiany zdania jej wypowiedzieć?
Nie wliczam tu sytuacji "wyjątkowych" określonych w innych przepisach prawa.
anonim cytuj
27-08-2023
Z definicji umowy na czas określony nie można wypowiedzieć. Można ją rozwiązać na mocy porozumienia stron. Lub zawrzeć sytuację kiedy to możliwe ale nie jest to koniecznie.
Dziękuję bardzo. Mogę jeszcze zapytać?
1. Jakich roszczeń mógłbym dochodzić w sytuacji gdyby lokator rozwiązał umowę, i (w praktyce) wyprowadził się wcześniej nie płacąc czynszu?
2. Czy to nie koliduję z ustawą o ochronie lokatorów? i jak taki zapis doprecyzować w umowie? Czy może być:
"Strony ustalają, że w okresie trwania umowy nie może ona zostać wypowiedziana/ rozwiązana przez żadną ze stron"

1. Lokator nie może rozwiązać umowy jednostronnie. To nie miałoby mocy prawnej. Wymagana zgoda stron umowy: wynajmującego i najemcy.
2. Po co cokolwiek umieszczać. Wystarcza: umowa zawarta od dnia - do dnia - i na tym koniec.
 
anonim cytuj
27-08-2023
Czy można tak spisać umowę najmu na czas określony by lokator nie mógł jej wypowiedzieć?


Tak, umowy najmu mieszkania na czas określony, zgodnie z polskim prawem, nie przewidują możliwości jednostronnego wypowiedzenia przez stronę. Oznacza to, że taka umowa obowiązuje przez okres, na jaki została zawarta, i kończy się z upływem tego okresu.

1. Jakich roszczeń mógłbym dochodzić w sytuacji gdyby lokator rozwiązał umowę, i (w praktyce) wyprowadził się wcześniej nie płacąc czynszu?


W przypadku przedwczesnego opuszczenia mieszkania przez lokatora bez opłacenia należnego czynszu mógłbyś dochodzić roszczeń z tytułu niezapłaconego czynszu do końca okresu umowy. Oznacza to, że lokator byłby zobowiązany zapłacić całą kwotę czynszu za okres, na jaki została zawarta umowa, niezależnie od faktycznej długości trwania najmu.

2. Czy to nie koliduję z ustawą o ochronie lokatorów? i jak taki zapis doprecyzować w umowie? Czy może być: "Strony ustalają, że w okresie trwania umowy nie może ona zostać wypowiedziana/ rozwiązana przez żadną ze stron"


Umowa najmu mieszkania na czas określony jest zgodna z Kodeksem cywilnym i nie koliduje z ustawą o ochronie praw lokatorów, jeśli jest prawidłowo sformułowana. Zawarcie klauzuli o braku możliwości wypowiedzenia jest zbędne, ale jeśli chcesz podkreślić ten aspekt, taki zapis nie jest błędny. Jednak samo określenie w umowie daty początkowej i końcowej okresu najmu jest wystarczające, aby przesądzić, że umowa ta jest zawarta na czas określony i nie podlega wypowiedzeniu.

Pamiętaj jednak, że w przypadku umów na czas określony ważne jest precyzyjne sformułowanie treści umowy, aby nie pozostawiać wątpliwości co do jej charakteru oraz czasu trwania.
 
anonim cytuj
27-08-2023

Sugerowane Tematy

Prawo jazdy.
Robiłam kurs na prawo jazdy w 2011 roku. Zdawałam w OSK egzamin praktyczny, do teorii nie przystąpiłam wtedy, dopiero w tym roku. Teraz chciałabym sprawę dokończyć. Od OSK nie otrzymałam kart jazd, tylko umowę i rachunek. Oni karty jazdy zniszczyli. Nie chcą wystawić żadnego zaświadczenia o ukończeniu kursu, namawiają do ponownego wykupienia kursu. Teoretycznie kurs jest dożywotni, no ale bez ukończonych obydwu egzaminów wtedy nie uznają go jako ...
Zachowanie okresu wypowiedzenia.
Dostałam wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia z powodu likwidacji stanowiska pracy z powodów ekonomicznych. Pracowałam w tej firmie ponad 12 lat a firma zatrudnia ponad 20 pracowników. Czy w związku z tym przysługuje mi odprawa?...
Sprawa o podział majątku.
Witam mam pytanie ,jestem po rozwodzie już 1,5 roku i toczy się sprawa o podział majątku ,chodzi o dom którego jesteśmy współwłaścicielami, kupiony przez ślubem .W domu mieszkam ja razem z dziećmi . Były mąż żąda takiej kwoty żeby go spłacić na którą mnie nie stać . Dom był wystawiony przez jakiś czas ale odezwała się jedna osoba i kwota taka śmieszna że jak się podzielimy to nie starczy nawet na kawalerkę do remontu. Czy były mąż może wyrzucić m...
Zabezpieczenie kontaktów ojca z dzieckiem.
Odbyła się rozprawa sądowa o zabezpieczenie kontaktów ojca z dzieckiem na której każdy z nas. Podpisał zgodę że zgadzamy się na to zabezpieczenie.3 dni po rozprawie ojciec dziecka przynosi mi grafik z firmy do której został świeżo zatrudniony i chce zmiany widzeń według jego grafiku. Czy tak można postąpić gdy zabezpieczenie jest już przyznane przez sąd w innych dniach?...

Wyszukiwarka