Umowa najmu na czas określony bez możliwości wypowiedzenia.

Czy można tak spisać umowę najmu na czas określony by lokator nie mógł jej wypowiedzieć?
Mam w tym interes by jako właściciel zawrzeć umowę najmu mieszkania
na czas określony, co najmniej na rok ale tak, by lokator nie mógł jej wypowiedzieć wcześniej.
Mieszkam w innym mieście i wyszukiwanie lokatorów wiąże się dla mnie z dużą stratą czasu (co za tym idzie pieniędzy). Chcę tego uniknąć.
Czy prawo pozwala na zawarcie takiej umowy tak by lokator nie mógł z powodu swego kaprysu lub zmiany zdania jej wypowiedzieć?
Nie wliczam tu sytuacji "wyjątkowych" określonych w innych przepisach prawa.
anonim cytuj
27-08-2023
Z definicji umowy na czas określony nie można wypowiedzieć. Można ją rozwiązać na mocy porozumienia stron. Lub zawrzeć sytuację kiedy to możliwe ale nie jest to koniecznie.
Dziękuję bardzo. Mogę jeszcze zapytać?
1. Jakich roszczeń mógłbym dochodzić w sytuacji gdyby lokator rozwiązał umowę, i (w praktyce) wyprowadził się wcześniej nie płacąc czynszu?
2. Czy to nie koliduję z ustawą o ochronie lokatorów? i jak taki zapis doprecyzować w umowie? Czy może być:
"Strony ustalają, że w okresie trwania umowy nie może ona zostać wypowiedziana/ rozwiązana przez żadną ze stron"

1. Lokator nie może rozwiązać umowy jednostronnie. To nie miałoby mocy prawnej. Wymagana zgoda stron umowy: wynajmującego i najemcy.
2. Po co cokolwiek umieszczać. Wystarcza: umowa zawarta od dnia - do dnia - i na tym koniec.
 
anonim cytuj
27-08-2023
Czy można tak spisać umowę najmu na czas określony by lokator nie mógł jej wypowiedzieć?


Tak, umowy najmu mieszkania na czas określony, zgodnie z polskim prawem, nie przewidują możliwości jednostronnego wypowiedzenia przez stronę. Oznacza to, że taka umowa obowiązuje przez okres, na jaki została zawarta, i kończy się z upływem tego okresu.

1. Jakich roszczeń mógłbym dochodzić w sytuacji gdyby lokator rozwiązał umowę, i (w praktyce) wyprowadził się wcześniej nie płacąc czynszu?


W przypadku przedwczesnego opuszczenia mieszkania przez lokatora bez opłacenia należnego czynszu mógłbyś dochodzić roszczeń z tytułu niezapłaconego czynszu do końca okresu umowy. Oznacza to, że lokator byłby zobowiązany zapłacić całą kwotę czynszu za okres, na jaki została zawarta umowa, niezależnie od faktycznej długości trwania najmu.

2. Czy to nie koliduję z ustawą o ochronie lokatorów? i jak taki zapis doprecyzować w umowie? Czy może być: "Strony ustalają, że w okresie trwania umowy nie może ona zostać wypowiedziana/ rozwiązana przez żadną ze stron"


Umowa najmu mieszkania na czas określony jest zgodna z Kodeksem cywilnym i nie koliduje z ustawą o ochronie praw lokatorów, jeśli jest prawidłowo sformułowana. Zawarcie klauzuli o braku możliwości wypowiedzenia jest zbędne, ale jeśli chcesz podkreślić ten aspekt, taki zapis nie jest błędny. Jednak samo określenie w umowie daty początkowej i końcowej okresu najmu jest wystarczające, aby przesądzić, że umowa ta jest zawarta na czas określony i nie podlega wypowiedzeniu.

Pamiętaj jednak, że w przypadku umów na czas określony ważne jest precyzyjne sformułowanie treści umowy, aby nie pozostawiać wątpliwości co do jej charakteru oraz czasu trwania.
 
anonim cytuj
27-08-2023

Sugerowane Tematy

sprawa sądowa w związku z zadłużeniem z przed 10lat
Dzień dobry, niemal 10lat temu mój rodzić miał sprawę sądową w związku z zadłużeniem czynszu, miałem wtedy 13 lat, teraz po takim czasie otrzymałem zawiadomienie o wszczęciu postępowania egzekucyjnego w którym pokryć mam koszta sądowe/adwokackie/korespondencyjne+prowizje czy to jest zgodne z prawem? Że pokrywać muszę koszta za sprawę która odbyła się niemal 10 lat temu, a ja byłem niepełnoletni?...
Windykacja komornicza.
Znajoma ma zajęcie komornicze środków na rachunkach bankowych. Podjęła legalne zatrudnienie, poprosiła mnie bym udostępniła jej swój rachunek bankowy na którym miałoby wpływać jej wynagrodzenie za pracę. Pomijając aspekt moralny, czy takie działanie jest zgodne z prawem? Jeślibym na to przyzwoliła, czy grożą mi jakieś konsekwencje prawne?...
GOPS odmówił żonie przyznania rodzinnego i świadczenia pielęgnacyjnego na dziecko.
W tym roku musiałem zawiesić działalność, ale w zeszłym roku miałem dosyć dobry zarobek. Teraz pytanie- gops odmówił żonie przyznania rodzinnego i świadczenia pielęgnacyjnego na dziecko (żona nie pracuje bo zajmuje się niepełnosprawnym synem) z powodu że działalność mam zawieszoną a nie zamkniętą.. To gdybym zamknął działalność wtedy dochód za zeszły rok nie ma znaczenia a jak jest zawieszona to ma???...
Wypowiedzenie umowy najmu.
Witam ,chciałbym zapytać się o wypowiedzenie umowy przez najemcę tzn. mnie . Wprowadziłem się do tego mieszkania 4 lata temu ,umowa była podpisana na okres roku z miesięcznym wypowiedzeniem i po roku automatycznie przeszła na czas nieokreślony z miesiąca na miesiąc . Chciałbym teraz się wyprowadzić z mieszkania ze względu głownie na wynajmującego i jego zachowanie ,czynsz płace co miesiąc ,czasami płaciłem go z góry na dwa miesiące bo miałem nadw...

Wyszukiwarka