Umowa najmu na czas określony bez możliwości wypowiedzenia.

Czy można tak spisać umowę najmu na czas określony by lokator nie mógł jej wypowiedzieć?
Mam w tym interes by jako właściciel zawrzeć umowę najmu mieszkania
na czas określony, co najmniej na rok ale tak, by lokator nie mógł jej wypowiedzieć wcześniej.
Mieszkam w innym mieście i wyszukiwanie lokatorów wiąże się dla mnie z dużą stratą czasu (co za tym idzie pieniędzy). Chcę tego uniknąć.
Czy prawo pozwala na zawarcie takiej umowy tak by lokator nie mógł z powodu swego kaprysu lub zmiany zdania jej wypowiedzieć?
Nie wliczam tu sytuacji "wyjątkowych" określonych w innych przepisach prawa.
anonim cytuj
27-08-2023
Z definicji umowy na czas określony nie można wypowiedzieć. Można ją rozwiązać na mocy porozumienia stron. Lub zawrzeć sytuację kiedy to możliwe ale nie jest to koniecznie.
Dziękuję bardzo. Mogę jeszcze zapytać?
1. Jakich roszczeń mógłbym dochodzić w sytuacji gdyby lokator rozwiązał umowę, i (w praktyce) wyprowadził się wcześniej nie płacąc czynszu?
2. Czy to nie koliduję z ustawą o ochronie lokatorów? i jak taki zapis doprecyzować w umowie? Czy może być:
"Strony ustalają, że w okresie trwania umowy nie może ona zostać wypowiedziana/ rozwiązana przez żadną ze stron"

1. Lokator nie może rozwiązać umowy jednostronnie. To nie miałoby mocy prawnej. Wymagana zgoda stron umowy: wynajmującego i najemcy.
2. Po co cokolwiek umieszczać. Wystarcza: umowa zawarta od dnia - do dnia - i na tym koniec.
 
anonim cytuj
27-08-2023
Czy można tak spisać umowę najmu na czas określony by lokator nie mógł jej wypowiedzieć?


Tak, umowy najmu mieszkania na czas określony, zgodnie z polskim prawem, nie przewidują możliwości jednostronnego wypowiedzenia przez stronę. Oznacza to, że taka umowa obowiązuje przez okres, na jaki została zawarta, i kończy się z upływem tego okresu.

1. Jakich roszczeń mógłbym dochodzić w sytuacji gdyby lokator rozwiązał umowę, i (w praktyce) wyprowadził się wcześniej nie płacąc czynszu?


W przypadku przedwczesnego opuszczenia mieszkania przez lokatora bez opłacenia należnego czynszu mógłbyś dochodzić roszczeń z tytułu niezapłaconego czynszu do końca okresu umowy. Oznacza to, że lokator byłby zobowiązany zapłacić całą kwotę czynszu za okres, na jaki została zawarta umowa, niezależnie od faktycznej długości trwania najmu.

2. Czy to nie koliduję z ustawą o ochronie lokatorów? i jak taki zapis doprecyzować w umowie? Czy może być: "Strony ustalają, że w okresie trwania umowy nie może ona zostać wypowiedziana/ rozwiązana przez żadną ze stron"


Umowa najmu mieszkania na czas określony jest zgodna z Kodeksem cywilnym i nie koliduje z ustawą o ochronie praw lokatorów, jeśli jest prawidłowo sformułowana. Zawarcie klauzuli o braku możliwości wypowiedzenia jest zbędne, ale jeśli chcesz podkreślić ten aspekt, taki zapis nie jest błędny. Jednak samo określenie w umowie daty początkowej i końcowej okresu najmu jest wystarczające, aby przesądzić, że umowa ta jest zawarta na czas określony i nie podlega wypowiedzeniu.

Pamiętaj jednak, że w przypadku umów na czas określony ważne jest precyzyjne sformułowanie treści umowy, aby nie pozostawiać wątpliwości co do jej charakteru oraz czasu trwania.
 
anonim cytuj
27-08-2023

Sugerowane Tematy

Wypowiedzenie za porozumieniem stron.
Dzień dobry. Mam pilne pytanie w sprawie prawa pracy. 8.04 kończy mi się urlop rodzicielski. Chcę odejść z obecnej pracy. Muszę zrobić to już, ponieważ mam nowa pracę. Czy mogę zamknąć /skrócić urlop rodzicielski na tzw. już. I z datą kolejnego dnia złożyć wypowiedzenie za porozumieniem stron bez zachowania okresu wypowiedzenia?...
Kwarantanna
Dobry wieczór, bardzo proszę o pomoc. Niestety nigdzie nie umiem znaleźć odpowiedzi. Mieszkam z narzeczonym i teściami. Jest to dom dwurodzinny z klatką schodową i dwoma osobnymi mieszkaniami (parter i piętro) jednak adres jest jeden, nie prowadzimy wspólnie gospodarstwa domowego. Teściowa jest chora na covid (pozytywny wynik) została zgłoszona do sanepidu na izolację, mój partner został skierowany na kwarantanne, gdyż był przy mamie w trakcie j...
spadek, zachowek, scheda spadkowa
Witam czy jesli Majatek mojego ojca opiewa na 1000000 i ma trojke dzieci. Ja otrzymalem dom z dzialka i budynkami gospodarczymi o wartosci 500000 bez wylaczenia ze schedy spadkowej.Kazdy z reszty rodzenstwa otrzymal w gotowce i dzialkach po 250000 z wylaczeniem ze schedy spadkowej. Czy dwojga z rodzenstwa moze wymagac jakiegos zachowku ode mnie ?...
Kopiowanie ubrań innych projektantów
Witam. Czy kopiowanie ubrań od innych projektantów i promowanie jako swoich jest legalne? Czy można zgłosić tą działalność gdzieś? Jak dla mnie to nie uczciwe praktyki i cierpią na tym artyści którym są kradzione pomysły. Dzięki....

Wyszukiwarka