Uszkodzenie wypożyczonego pojazdu.

Proszę o pomoc, wypożyczyłem skuter wodny, którym podczas użytkowania wjechałem na mieliznę. Elementy silnika i napędowe zassały kamieni i mułu i skuter nie chciał odpalić. Wpłynięcie na mieliznę oczywiście nie było celowe, z uwagi na niski stan jeziora nie wiedziałem że jest tam tak płytko. Nie mam patentu na korzystanie z tego typu pojazdów.
Po całym zajściu spisaliśmy oświadczenie, że pokryję koszty naprawy.
Proszę o informację czy wypożyczalnia może mnie obciążyć kosztami za uszkodzenia?
anonim cytuj
27-08-2023
To chyba oczywiste ze odpowiadasz za uszkodzenia wypożyczonego sprzętu. Skąd wogóle wątpliwości po twojej stronie?
 
anonim cytuj
27-08-2023
To chyba oczywiste ze odpowiadasz za uszkodzenia wypożyczonego sprzętu. Skąd wogóle wątpliwości po twojej stronie?

1. Wątpliwości mam stąd, że do uszkodzenia skutera doszło ok. 100m od brzegu, nie wiedziałem ze jest tam tak płytko (ponoć stan jeziora jest bardzo mały w tym roku). Musiałem dojść do brzegu i prosić ludzi o pomoc w skontaktowaniu się z żoną. Jak szedłem do brzegu woda sięgała mi do kolan a raz do pasa, czyli poziom dna nie był jednolity. W miejscu, w którym pływałem nie było wyznaczonego obszaru (bojami czy innymi linami) po którym mam się poruszać. Miałem całe jezioro do dyspozycji. Czy to może być podstawą do tego aby uznać moją winę za nieumyślną i mnie nie obciążać kosztami?
2. Czy do wyceny uszkodzeń wypożyczalnia potrzebuje rzeczoznawcy? Mogą sobie wystawić rachunek na 5000,00 zł bez żadnej oceny rzeczoznawcy? Czy takie rzeczy dopiero się w sądzie dzieją?
3. Czy mogę domagać się obniżenia rachunku ze względu na amortyzację części? Teraz zostały zamontowane nowe elementy ale jak wypożyczyłem skuter to przecież były sprawne ale używane.
4. Czy mogę ustalić czy stare części nie nadawały się do regeneracji/naprawy
po czym mogły ponownie zostać zamontowane w skuterze a jeśli nie to czy wypożyczalnia może je sprzedać jako uszkodzone i obniżyć sobie koszta naprawy?
Czy firma nie powinna mieć ubezpieczenia na takie okoliczności?
Może mieć ubezpieczenie ale to ona decyduje czy będzie z niego korzystała czy nie. Nikt nie może zmusić drugiej strony aby korzystała ze swojej polisy.
 
anonim cytuj
27-08-2023
Aby uznać moją winę za nieumyślną i mnie nie obciążać kosztami?

No właśnie uznajemy za nieumyślną - inaczej odpowiadałbyś z art. 288 kodeksu KARNEGO (do lat 5 - choć tu raczej byłoby potraktowane jako mniejszej wagi).
Zobacz czy nie masz polisy OC w życiu prywatnym - choć wątpię by coś pomogło bo kierowałeś pojazdem BEZ uprawnień? Zapomniałeś, że ich nie masz czy (już) ŚWIADOMIE to zrobiłeś?
mam OC w życiu prywatnym w ubezpieczeniu domu, ale pewnie tak jak mówisz, prowadziłem bez uprawnień także nic z tego.
Czy fakt, że na umowie najmu pojazdu nie jest mój podpis wpływa na moją korzyść? Podpisywała się moja żona (ale nie jako osoba upoważniona, podrobiła mój podpis). Czy jeżeli zakwestionuję autentyczność podpisu, mogę zaszkodzić żonie, bo druga strona zezna ze to ona podpisywała? Czy w ogóle może mi to pomóc?

Szkody dokonałeś ty, Tak więc to ty za szkody odpowiadasz, a fakt ze żona się podpisała za ciebie dodatkowo może ja narazić na zarzuty karne.
 
anonim cytuj
27-08-2023
Czy wypożyczalnia może mnie obciążyć kosztami za uszkodzenia?

Tak, wypożyczalnia ma prawo obciążyć Cię kosztami za uszkodzenia, ponieważ w ramach umowy wypożyczenia masz obowiązek zwrócić skuter w stanie niegorszym niż przy jego odbiorze. Nawet jeśli uszkodzenie nastąpiło nieumyślnie, to odpowiedzialność za szkody wypływająca z umowy nadal obowiązuje.

Czy to może być podstawą do tego aby uznać moją winę za nieumyślną i mnie nie obciążać kosztami?

Nieumyślność nie zwalnia z odpowiedzialności cywilnej za wyrządzone szkody. Brak wyznaczenia obszaru do pływania przez wypożyczalnię nie jest wystarczającym argumentem, aby uniknąć odpowiedzialności za uszkodzenie skutera.

Czy do wyceny uszkodzeń wypożyczalnia potrzebuje rzeczoznawcy?

Nie ma takiego wymogu, ale jeśli masz wątpliwości co do wysokości roszczenia, możesz poprosić o przedstawienie szczegółowego kosztorysu lub opinii niezależnego rzeczoznawcy.

Czy mogę domagać się obniżenia rachunku ze względu na amortyzację części?

Tak, możesz argumentować, że wycena powinna uwzględniać stopień zużycia części przed ich uszkodzeniem. W praktyce jednak może to być trudne do udowodnienia bez opinii rzeczoznawcy.

Czy mogę ustalić czy stare części nie nadawały się do regeneracji/naprawy

Możesz to zrobić, ale w praktyce może być to trudne, chyba że masz dostęp do uszkodzonych części i możesz je pokazać rzeczoznawcy.

Czy firma nie powinna mieć ubezpieczenia na takie okoliczności?

Wypożyczalnia może mieć ubezpieczenie, ale jak zostało to zaznaczone, to jej decyzja, czy z niego skorzysta.

Czy fakt, że na umowie najmu pojazdu nie jest mój podpis wpływa na moją korzyść?

Fakt, że na umowie nie ma Twojego podpisu, może komplikować sytuację. Jeśli jednak przyznasz się do korzystania ze skutera, to i tak będziesz odpowiedzialny za szkody. Co więcej, podrobienie podpisu jest przestępstwem, więc żona może narazić się na odpowiedzialność karną.

Podsumowując, choć istnieją pewne kwestie, które możesz podnieść w obronie swojego stanowiska, to generalnie jesteś odpowiedzialny za szkody wyrządzone wypożyczonemu pojazdowi. Ostateczna decyzja może zależeć od szczegółów umowy oraz ewentualnych negocjacji z wypożyczalnią.
 
anonim cytuj
27-08-2023
Jak zakończyła się sprawą?
 
anonim cytuj
12-09-2023

Sugerowane Tematy

Rozliczanie mediów w wynajmowanym mieszkaniu
Mam problem z właścicielem mieszkania, które wynajmuje. Dostaje tylko kwotę do zapłaty za cały miesiąc-ciąg cyfr, dopiero jeśli się upomnę to dostaję te jego rozliczenia z zeszytu, na których w zasadzie może pisać co chce. Czuję że jestem oszukiwana, moje rachunki są naprawdę spore. Na prośbę pokazania Faktur zasłania się tym, że tam są jego dane itp., nie może mi tego pokazać. Jest to najem zwykły, umowa nie została przedłużona automatycznie ...
Ustanie stosunku pracy.
Czy będąc na L4 od 08.10 i nadal jestem. Z Informacji od Pani z ZUS wiem, że z moim pracodawcą ustał stosunek pracy z dniem 4.11, a ja nadal nie mam świadectwa pracy dodam, że wcześniej sprawa była zgłoszona do PIP z powodu niewypłacenia wynagrodzenia za miesiąc wrzesień i październik oraz nie dostałam ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Moje pytanie brzmi czy pracodawca może wysłać owe świadectwo pracy listownie ?? A jeżeli tak to czy w ogóle ...
Co z domem wybudowanym na mojej działce?
Biorę rozwód, nie mamy dzieci, chciałem bez winy, powódka wniosła z winy. Prawdopodobnie sprawa będzie trwała długo i będzie orzeczona z obopólnej winy. Nie ukrywa ,że specjalnie przedłuża, bo chce pieniędzy. Wybudowalismy dom na mojej działce z przed małżeństwa , kredyt mamy wspólny, ona zamieszkuje tam sama, ja się wyprowadzilem bo prowokowała przemoc. Czy mogę sam sprzedać dom i czy ona musi się zgodzić? Czy pieniądze po ewentualnej spr...
Zawieszenie komornika. Czy jest to możliwe że komornik ściągnął za dużo?
Mam pytanie odnośnie zawieszenie komornika. Sprawa wygląda tak wygrałam sprawę o podwyższenie alimentów były mąż płaci regularnie ale nie zapłacił mi pieniądze które sąd przeznaczył że ma zapłacić zaległości alimenty od złożenia wniosku w sumie wyszło to 1300 zł więc podałam go do komornika by ściągnął mu tą kwotę wszystko dostałam . A Były mąż pisze żebym poszła i zapytała bo po raz kolejny ściągnęli mu dużą kwotę. I co teraz mam zrobić ? Cz...

Wyszukiwarka