Poręczenie pożyczki w banku.

Co mam zrobić w sytuacji gdy poręczyłam pożyczkę byłemu, której nie chce spłacać a na mnie ciąży dług, nie spisałam z nim żadnego oświadczenia.
anonim cytuj
13-04-2023
Niestety nic...
 
anonim cytuj
13-04-2023
A jak z nim spisze teraz oświadczenie, że zobowiązuje się do spłaty? Pożyczka brana w 2019 r.
 
anonim cytuj
13-04-2023
Ale pożyczka była brana 4 lata temu...i to Ty poręczyłaś, że będziesz za niego spłacać.
 
anonim cytuj
13-04-2023
Ale jeśli on nie będzie spłacał to i tak na Tobie będzie ciążyć spłata. Spiszesz z nim oświadczenie i co jak nadal nie będzie płacił. Nic się nie zmieni. Poręczyłaś w banku.
 
anonim cytuj
13-04-2023
To była pożyczka nie w banku, chwilówka w bluefino, a z tym oświadczeniem chodzi mino to czy jeśli mi je napisze to, czy mogę iść do sądu z tym, aby na mnie dług nie ciążył.
 
anonim cytuj
13-04-2023
Najlepiej niech Cię z niego wypisze. A sąd wątpię, że coś pomoże.
 
anonim cytuj
13-04-2023
Dużo tego masz?
 
anonim cytuj
13-04-2023
Nie możesz, bo kolejny raz tłumacze KREDYT SPADŁ NA CIEBIE, a oświadczenie w niczym nie pomoże.
 
anonim cytuj
13-04-2023
Nic nie zmieni wasza prywatna umowa, jeżeli On będzie płacił raty nikt Ciebie nie będzie szukał ale jeżeli on nie będzie spłacał, bo niema, z czego a Ty masz przykładowo dobrą płacę, to niestety będziesz płaciła.
 
anonim cytuj
13-04-2023
W 2020 r. było 4 tys
 
anonim cytuj
13-04-2023
Nie mam pracy, a on pracuje na międzynarodówce.
 
anonim cytuj
13-04-2023
To on spłaca, Tobie nic nie zrobią jeżeli nie masz kasy. Jeżeli bylibyście małżeństwem i byli po rozwodzie to resztę kredytu rozpisaliby po połowie, tu jeżeli on ma pracę, kasę będzie spłacał do końca. Chyba że masz prywatny dom, mieszkanie, ziemię, coś wartościowego OFICJALNIE NA SIEBIE to potrafią zabrać jeżeli kredyt niespłacany.
 
anonim cytuj
13-04-2023
Nie mam kompletnie nic.
 
anonim cytuj
13-04-2023
I jest OK, nikt nic nie zabierze jeżeli nic nie ma.
 
anonim cytuj
13-04-2023
Niestety musisz spłacić, poręczyłaś.
 
anonim cytuj
13-04-2023
Formalnie nic. Można założyć sprawę w sądzie jeżeli się ma jakieś dowody na to jak rozmowy itd. Można próbować. Najlepiej skoczyć do prawnika on oceni szanse na podstawie tego co masz.
 
anonim cytuj
13-04-2023
On mi tylko w wiadomościach pisał ze to spłaci i nic więcej.
 
anonim cytuj
13-04-2023
Nie doczytałem, że jesteś poręczycielem. Jak jesteś poręczycielem, to świadomie zaakceptowałaś to, że spłacisz za niego pożyczkę gdy on przestanie spłacać. To w końcu poręczenie. Wiec powinnaś się z tym liczyć, że może tak być. Jest cienka granica miedzy wiedza, a pieniędzmi. Możesz jedynie dać umowę do weryfikacji prawnikowi czy jest poprawna. Być może ma błędy i skorzystasz z sankcji kredytu darmowego, czyli nie zapłacisz odsetek albo umowa zostanie anulowana. Ostatnio o tym głośno.
 
anonim cytuj
13-04-2023
A ja Ci w wiadomości piszę, że ziemia jest płaska...aż tak łatwowierna Jesteś?
 
anonim cytuj
13-04-2023
Nie jestem łatwowierna i wiem, że nie spłaci mi tego, byłam głupia, że poręczyłam dlatego chce coś z tym zrobić jeśli się da. Nie trzeba od razu głupich komentarzy pisać, przyszłam tu po poradę prawną, a nie wyśmiewanie.
 
anonim cytuj
13-04-2023
Oświadczenie i tak nic Ci nie da, bo pożyczkodawca chce odzyskać swoje pieniądze, a jak on nie spłaca i ukrywa dochody, to wejdzie na konto do ciebie i żadne Oświadczenie nie będzie ich interesować.
 
anonim cytuj
13-04-2023
Na przyszłość radzę, czytać co się podpisuje + jak chodzi o pieniądze, to nie można ufać nikomu.
 
anonim cytuj
13-04-2023
Skoro poręczyłaś, to wiedziałaś, na co się piszesz.
 
anonim cytuj
13-04-2023
Trzeba spłacić. Potem jedynie za pomocą dowodów itd. walczyć w sądzie. Dopóki pożyczka nie będzie spłacona, nic się nie zrobi.
 
anonim cytuj
13-04-2023
Pożyczkę i tak Ty spłacisz, bo się na to zgodziłaś. Co najwyżej możesz poszukać jakiegoś dobrego prawnika i pokazać mu te wasze rozmowy i wszystko, co masz, to prawnik Ci powie, czy możesz iść z tym do sądu.
 
anonim cytuj
13-04-2023
Trzeba sobie uświadomić, że bank wymaga poręczenia dlatego, że dany klient nie jest dla nich pewnym klientem, a bank musi być zabezpieczony na takie sytuacje. Jeśli znajdzie się poręczyciel, to swoim podpisem zabezpiecza bank, że pieniądze wrócą do banku. Tak to działa, że poręczeniem bierzemy za kogoś odpowiedzialność w razie niespłacania.
 
anonim cytuj
13-04-2023
Spłacić i dochodzić zwrotu...
 
anonim cytuj
13-04-2023
No niestety od tego jest poręczyciel, nie da się z tego wykręcić. Gdyby się dało przestać być poręczycielem to żaden bank/parabank ani chwilówka nie brałaby pod uwagę poręczyciela, bo po co? Skoro jest, a za chwilę go może nie być. Poręczyłaś za niego i niestety, ale nikogo nie będzie interesowało, że wasze relacje się zmieniły. Od tego jest poręczyciel, że jeśli pożyczkobiorca nie wywiązuje się ze spłaty to osoba, która poręczała, musi odpowiadać za pożyczkobiorcę.
 
anonim cytuj
13-04-2023
Poręczenie to instytucja prawna oparta na zaufaniu między stronami. Jako poręczyciel, zobowiązałaś się do spłaty długu byłego partnera w przypadku, gdy on nie wywiąże się ze swojego zobowiązania. Zgodnie z polskim prawem, zawarte poręczenie jest traktowane jako odrębna umowa (art. 390 Kodeksu cywilnego).

Niestety, jako poręczyciel, jesteś zobowiązana do spłaty długu, jeśli byłego partnera nie będzie w stanie tego zrobić. Możesz jednak spróbować podjąć pewne kroki, aby zabezpieczyć swoje interesy:

Nawiązać kontakt z byłym partnerem i spróbować wynegocjować pisemne porozumienie, w którym zobowiązuje się do spłaty pożyczki. Taki dokument może posłużyć jako dowód, jeśli sprawa trafi do sądu. Warto zwrócić uwagę, że takie oświadczenie nie będzie miało wpływu na Twoje zobowiązania wobec wierzyciela, ale może pomóc w ewentualnym dochodzeniu swoich praw w stosunku do byłego partnera.

Jeśli był partner nie chce współpracować, możesz zebrać wszelkie dowody, które potwierdzą jego zobowiązanie do spłaty długu (np. korespondencję e-mailową, wiadomości tekstowe, zeznania świadków) i skonsultować się z prawnikiem. Profesjonalna ocena sytuacji może pomóc określić Twoje szanse w przypadku procesu sądowego.

Możesz także zgłosić się do sądu i spróbować uzyskać nakaz zapłaty lub inne orzeczenie, które zmusi byłego partnera do spłaty pożyczki. Warto jednak mieć na uwadze, że takie postępowanie sądowe może być czasochłonne i kosztowne.

Podsumowując, jako poręczyciel jesteś zobowiązana do spłaty długu, jeśli twój były partner nie będzie w stanie tego zrobić. Możesz jednak podjąć pewne kroki, aby zabezpieczyć swoje interesy.
 
anonim cytuj
16-04-2023

Sugerowane Tematy

PIP - roszczenia pracownicze - przedawnienie.
Jak wynika z mojej ubogiej wiedzy , roszczenia pracownicze , konkretnie -zaległe składniki wynagrodzenia ( nadgodziny dobowe , nocne, dodatki nocne itd . przedawniają się z upływem 3 lat od chwili ich powstania - czyli od dnia w którym pracodawca powinien je wypłacić zgodnie z kodeksem pracy czy też obowiązującym w firmie regulaminem pracy . Dla mnie zrozumiałym jest ,że jeśli pracodawca w wyniku przeprowadzonych z nim rozmów dotyczących zaległy...
prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość.
Sprzedawca nie zwrócił pieniędzy w ciągu ustawowych 14 dni od daty odebrania przesyłki. Co mogę w takiej sytuacji zrobić? Chodzi o prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość....
Wyrok z uzasadnieniem.
Jaki czas ma sąd na wydanie wyroku z uzasadnieniem?...
Pozbycie się niechcianego lokatora.
Mój tata posiada działkę wraz z nieruchomością na której dożywotnio, wg. aktu notarialnego będą mieszkać jego rodzice. Dodatkowo mieszka tam siostra jego mamy. Jest to stara panna (ok 75 lat) posiadająca mieszkanie w innym mieście ale przesiaduje tam aby uniknąć płacenia rachunków. Ów ciotka jest pasożytem. Nie pomaga dziadkom, w żaden sposób nie można się z nią dogadać, zajmuje się tylko sobą a i z tym ma problem. Pokój który zamieszkuje jest to...

Wyszukiwarka