Zapis z wideorejestratora jazdy.

Nie wiem, czy piszę w odpowiednim do tego dziale? Ale mam takie oto pytania:
Czy jeśli mam w samochodzie kamerę (wideorejestrator jazdy), to czy w momencie jakiejś kontroli policji jestem zobowiązany udostępnić im - tzn. wydać kartę pamięci z tego rejestratora?
Czy jeśli dojdzie do jakiejś stłuczki, muszę i ktoś wezwie policję, to muszę im wydać kartę pamięci na miejscu? czy mogę w domu zgrać na komputerze i zrobić kopię dla policji i im to dostarczyć?
Intencja mojego pytania jest taka, że - przypuśćmy, że z kogoś winy miałem stłuczkę, przyjeżdża policja, ja daje im kartę pamięci (policjanci są też tylko ludźmi) w jakiś tajemniczy sposób ginie zapis z karty i ja nie mam dowodu na brak mojej winy zajścia zdarzenia???
anonim cytuj
18-08-2023
Zawsze możesz odmówić, albo powiedzieć, że kartę wyjąłeś i zapomniałeś włożyć.
 
anonim cytuj
18-08-2023
Zawsze możesz odmówić, albo powiedzieć, że kartę wyjąłeś i zapomniałeś włożyć.

A co w przypadku, gdybym, jak napisałeś, powiedział, ze wyjąłem kartę i zapomniałem włożyć, a na rozprawie sądowej bym się posłużył nagraniem z karty???
A czy za odmowę wydania karty mi coś z ich strony grozi???
A jak spytają czy w samochodzie jest zamontowana kamera ???
Tak dopytuję, bo w życiu, niestety, już miałem do czynienia z takimi manipulantami, że sam Machiavelli mógłby się od nich uczyć
mógłby się od nich uczyć.
 
anonim cytuj
18-08-2023
A co w przypadku, gdybym, jak napisałeś, powiedział, ze wyjąłem kartę i zapomniałem włożyć, a na rozprawie sądowej bym się posłużył nagraniem z karty???
A czy za odmowę wydania karty mi coś z ich strony grozi???
A jak spytają czy w samochodzie jest zamontowana kamera ???
Tak dopytuję, bo w życiu, niestety, już miałem do czynienia z takimi manipulantami, że sam Machiavelli mógłby się od nich uczyć
mógłby się od nich uczyć.

Na prośbę zawsze możesz odmówić, na żądanie wydania rzeczy, którą policjant zamierza zatrzymać, również możesz odmówić, ale wtedy może się to skończyć siłowym odebraniem – to tak w teorii, zatrzymanie rzeczy w takich sytuacjach, zwłaszcza siłowe, bardzo rzadko się zdarza, bo i bardzo rzadko Policja na miejscu kolizji chce takie rzeczy zabezpieczać.
Zazwyczaj odbywa się to tak, że policjant rozpyta Cię (albo i nawet tego nie, bo sytuacja może być oczywista), czy masz kamerkę i czy sytuacja się nagrała. Jeżeli to możliwe technicznie, to poprosi Cię o odtworzenie na miejscu, aby zobaczyć, co się nagrało. Te informacje umieści w notatce i powie Ci, abyś dostarczył całe nagranie.
Inaczej może sytuacja wyglądać, gdy będzie to wypadek, a zwłaszcza, gdybyś był sprawcą. Kamerka (wraz z kartą pamięci) może być zatrzymana na protokół zatrzymania rzeczy. Twoja zgoda, brak zgody, oświadczenie, że się nic nie nagrało – nie mają znaczenia; jeżeli policjant uzna, że należy zatrzymać, to czynność tę przeprowadzi. Ty otrzymasz wyłącznie „spis i opis rzeczy”, w którym będzie opisane, co i kiedy zostało zatrzymane.
 
anonim cytuj
18-08-2023
Odnosząc się do pytań postawionych w wątku, oto odpowiedzi na podstawie polskiego prawa:

O udostępnianiu nagrań policji: Jeżeli masz w samochodzie wideorejestrator jazdy, nie jesteś automatycznie zobowiązany do przekazania karty pamięci policji podczas kontroli drogowej. Policja może poprosić o dostęp do nagrań tylko wtedy, gdy istnieją podstawy do podejrzenia, że zawierają one dowody przestępstwa lub wykroczenia. W takiej sytuacji możesz zostać poproszony o odtworzenie konkretnej sekwencji nagrania.

O wydawaniu karty pamięci: W praktyce, jeśli policja uważa, że nagranie jest istotne dla sprawy, mogą poprosić o przekazanie karty pamięci lub kopi nagrań. Masz prawo do odmowy, jednak w szczególnych przypadkach policja może podjąć decyzję o zabezpieczeniu karty jako dowodu w sprawie.

O wykorzystaniu nagrań w sądzie: Jeśli odmówiłeś przekazania karty pamięci na miejscu zdarzenia, ale później chciałbyś przedstawić nagranie jako dowód w sądzie, masz do tego prawo. Jednakże warto pamiętać, że kłamstwo wobec organów ścigania może być źle postrzegane przez sąd i wpłynąć na wiarygodność twojego zeznania.

O zapytaniu o kamerę: Jeśli zostaniesz zapytany, czy posiadasz kamerę w samochodzie, najlepiej jest odpowiedzieć prawdę. Kłamanie w tej kwestii nie przyniesie korzyści, a może skomplikować sprawę.

O siłowym zatrzymaniu karty pamięci: Tak jak wspomniano wcześniej, w ekstremalnych sytuacjach, jeśli policjant uzna, że nagranie jest kluczowe dla sprawy, może podjąć próbę zabezpieczenia karty pamięci jako dowodu. W praktyce takie sytuacje zdarzają się rzadko, ale jeśli do nich dojdzie, warto zachować spokój i skonsultować się z adwokatem w celu oceny dalszych kroków.

Podsumowując, mając kamerę w samochodzie, nie jesteś automatycznie zobowiązany do przekazywania nagrań policji. Jeśli jednak istnieją podstawy do przypuszczenia, że nagranie może zawierać ważne dowody, warto współpracować z organami ścigania, pamiętając o swoich prawach i możliwych konsekwencjach ich nieprzestrzegania.
 
anonim cytuj
18-08-2023

Sugerowane Tematy

Brak wypłaty od 2 miesięcy.
Witam. Pracowałem jako kierowca ciężarówki, mój pracodawca wpadł w problemy finansowe, z tego co mówi to urząd skarbowy zablokował mu konto firmowe. Pracodawca ogłosił nam że będzie ogłaszać upadłość, ale nie chciał nas zwolnić ze swojej winy tylko przymusił pracowników do rozwiązania umowy za porozumieniem stron (każdy chciał iść gdzie indziej do pracy żeby zarabiać, niż być fikcyjne zatrudnionym w firmie która nie wypłaci wynagrodzenia) W chw...
Darowizna mieszkania za dożywotnią opiekę.
Dzień dobry. Proszę o poradę. Rodzice aktem darowizny chcą przepisać na mnie dom, umową dożywocia. Mam 4-rkę rodzeństwa w tym dwójka niepełnoletnich. Jak to wszystko wygląda od sprawy prawnej?...
Kiedy policja może mnie wylegitymować?
Dzień dobry. Dziś ok 2 nad ranem idąc po rynku w jednym z miast wojewódzkich znalazłem leżące luzem na ziemi przedmioty, portfel, kartę płatniczą oraz dowód osobisty. Przedmioty te podniosłem, a następnie niezwłocznie podszedłem do stojącego kilkanaście metrów dalej pojazdu policyjnego, w którym siedziało dwóch umundurowanych funkcjonariuszy. Zgłosiłem im znalezienie i oddanie tych przedmiotów, przy czym zaznaczyłem, że żadnych pieniędzy w tym ...
Śmierć współwłaściciela pojazdu.
Jakiś czas temu odszedł główny właściciel pojazdu, którego ja jestem współwłaścicielką (stosunek rodzinny: dziadek-wnuczka). Zagwozdka polega na tym, czy w takiej sytuacji automatycznie stałam się główną właścicielką pojazdu czy też teraz współdzielę pojazd z żoną głównego właściciela, w następnej kolejności z jego dziećmi? Nikt się w rodzinie nie wykłóca, ale chcielibyśmy załatwić prawne sprawy do porządku tak, aby samochód był już wyłącznie moj...

Wyszukiwarka