Zatarcie skazania.

Dzień dobry,
Chciałabym się zapytać na jakich zasadach działa zatarcie skazania?
Czy w przypadku osoby, która 5 lat temu była skazana za sfałszowanie podpisu, poddała się dobrowolnie karze oraz zapłaciła grzywnę ma zastosowanie?
anonim cytuj
18-08-2023
Dzień dobry. Zgodnie z art. 37 Kodeksu karnego, zatarcie skazania orzeka sąd, chyba że zatarcie nastąpiło z mocy prawa. Wniosek o zatarcie skazania można złożyć po upływie określonego w ustawie czasu, który wynosi 3 lata od dnia odbycia kary pozbawienia wolności, ograniczenia wolności lub grzywny oraz 5 lat od dnia uprawomocnienia się wyroku skazującego, jeżeli kara orzeczona w wyroku skazującym nie wymienia się w art. 34 § 1 pkt 1-3 Kodeksu karnego.
W przypadku osoby, która została skazana za sfałszowanie podpisu, zatarcie skazania może mieć zastosowanie, jeśli upłynęło 5 lat od uprawomocnienia się wyroku skazującego i nie została wymieniona w art. 34 § 1 pkt 1-3 Kodeksu karnego. Jednakże, ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie sąd, który będzie badał okoliczności sprawy i podejmie decyzję o ewentualnym zatarciu skazania.
Ustawą regulującą kwestię zatarcia skazania jest Kodeks karny z dnia 6 czerwca 1997 roku (Dz. U. z 2022 r. poz. 1055). Artykuł 37 Kodeksu karnego reguluje zasady zatarcia skazania.
 
anonim cytuj
18-08-2023
Aby odpowiedzieć na postawione pytanie, warto wyjaśnić kilka kluczowych kwestii dotyczących zatarcia skazania w świetle Kodeksu karnego:

Co to jest zatarcie skazania?
Zatarcie skazania to instytucja prawna, która pozwala na usunięcie skutków prawnych wyroku skazującego. Po zatarciu skazania osoba uznawana jest za nieskazaną, co oznacza, że skazanie nie jest uwzględniane w rejestrach publicznych ani w dokumentach dotyczących przestępstw.

Kiedy można wystąpić z wnioskiem o zatarcie skazania?
Jak wspomniano w odpowiedzi, zgodnie z art. 37 Kodeksu karnego, wniosek o zatarcie skazania można złożyć po upływie określonego czasu, zależnego od wymierzonej kary. Dla kar takich jak grzywna czy kara pozbawienia wolności, czas ten wynosi 3 lata od odbycia kary. Jeśli natomiast kara nie jest wymieniona w art. 34 § 1 pkt 1-3 Kodeksu karnego, czas oczekiwania wynosi 5 lat od uprawomocnienia się wyroku skazującego.

Kiedy sąd może orzec zatarcie skazania?
Sąd rozpatruje wniosek o zatarcie skazania w oparciu o okoliczności konkretnej sprawy. Decyzja o zatarciu skazania zależy od tego, czy skazany przestrzegał prawo w okresie oczekiwania oraz czy nie popełnił w tym czasie żadnego przestępstwa.

Mając na uwadze przedstawioną sytuację, jeżeli osoba, o której mowa, nie popełniła w ciągu ostatnich 5 lat żadnego przestępstwa i nie naruszyła warunków określonych w Kodeksie karnym, to istnieje prawdopodobieństwo, że wniosek o zatarcie skazania zostanie uwzględniony przez sąd. Warto zwrócić się do sądu z wnioskiem o zatarcie skazania w celu uzyskania pełnej pewności co do tej kwestii.
 
anonim cytuj
18-08-2023

Sugerowane Tematy

Przelew od rodzica 30k
Witam, Jako, że często kupuje coś za swoje pieniądze rodzicom, a następnie oni mi oddają chciałbym zapytać jak wygląda to z zgłaszaniem do US. Czy takie przelewy 500zł/1k liczą się do darowizny? Druga sprawa, że potrzebuję od rodziców 30k, które oddam w ciągu 3m. Jako, że limit darowizny wynosi ponad 30k czy muszę to podpisać jako darowizna, czy np można z tytułem - mieszkanie/życie i przejdzie? Dodam że już kiedyś pożyczałem od nich 15k(rok te...
Nadpłata czynszu.
Kupione mieszkanie spółdzielcze. Poprzedni właściciel nadpłacił czynsz i domaga się jego zwrotu od nowego właściciela mieszkania. Czy ma takie prawo?...
Nieuzasadnione rozwiązanie umowy na czas nieokreślony.
Umowa na czas nieokreślony, wypowiedzenie ze strony pracodawcy, odwołanie do Sądu pracy. Sprawa zakończyła się, podpisaniem ugody Sądowej na 1szej rozprawie. Pracodawca zobowiązał się do zapłaty na moją "rzecz" odszkodowania kwoty 18.000 złotych brutto (słownie: osiemnaście tysięcy złotych brutto). 2. Kwotę wskazaną w ust. 1 powyżej Pozwana przeleje na rachunek bankowy Powódki nr [______], po potrąceniu należności publicznoprawnych prze...
Jakie są moje prawa, gdy jestem zwalniany z pracy?
no więc tak... jestem w mega dołku, bo szefostwo postanowiło się mnie pozbyć. Robiłem w tej firmie od 6 lat, i tak nagle, z dnia na dzień... zwolnienie. Przygotowali mi jakieś papiery, mówią, że z winy pracownika i coś tam jeszcze. Niby niby ale ja tam się nie znam, prawo to dla mnie czarna magia, więc stwierdziłem, że zapytam się was, bo na dlajurysty.pl zawsze ktoś pomoże, co nie? Po pierwsze, to czy mogą mnie tak po prostu zwolnić? Czy nie ...

Wyszukiwarka