Zatarcie skazania.

Dzień dobry,
Chciałabym się zapytać na jakich zasadach działa zatarcie skazania?
Czy w przypadku osoby, która 5 lat temu była skazana za sfałszowanie podpisu, poddała się dobrowolnie karze oraz zapłaciła grzywnę ma zastosowanie?
anonim cytuj
18-08-2023
Dzień dobry. Zgodnie z art. 37 Kodeksu karnego, zatarcie skazania orzeka sąd, chyba że zatarcie nastąpiło z mocy prawa. Wniosek o zatarcie skazania można złożyć po upływie określonego w ustawie czasu, który wynosi 3 lata od dnia odbycia kary pozbawienia wolności, ograniczenia wolności lub grzywny oraz 5 lat od dnia uprawomocnienia się wyroku skazującego, jeżeli kara orzeczona w wyroku skazującym nie wymienia się w art. 34 § 1 pkt 1-3 Kodeksu karnego.
W przypadku osoby, która została skazana za sfałszowanie podpisu, zatarcie skazania może mieć zastosowanie, jeśli upłynęło 5 lat od uprawomocnienia się wyroku skazującego i nie została wymieniona w art. 34 § 1 pkt 1-3 Kodeksu karnego. Jednakże, ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie sąd, który będzie badał okoliczności sprawy i podejmie decyzję o ewentualnym zatarciu skazania.
Ustawą regulującą kwestię zatarcia skazania jest Kodeks karny z dnia 6 czerwca 1997 roku (Dz. U. z 2022 r. poz. 1055). Artykuł 37 Kodeksu karnego reguluje zasady zatarcia skazania.
 
anonim cytuj
18-08-2023
Aby odpowiedzieć na postawione pytanie, warto wyjaśnić kilka kluczowych kwestii dotyczących zatarcia skazania w świetle Kodeksu karnego:

Co to jest zatarcie skazania?
Zatarcie skazania to instytucja prawna, która pozwala na usunięcie skutków prawnych wyroku skazującego. Po zatarciu skazania osoba uznawana jest za nieskazaną, co oznacza, że skazanie nie jest uwzględniane w rejestrach publicznych ani w dokumentach dotyczących przestępstw.

Kiedy można wystąpić z wnioskiem o zatarcie skazania?
Jak wspomniano w odpowiedzi, zgodnie z art. 37 Kodeksu karnego, wniosek o zatarcie skazania można złożyć po upływie określonego czasu, zależnego od wymierzonej kary. Dla kar takich jak grzywna czy kara pozbawienia wolności, czas ten wynosi 3 lata od odbycia kary. Jeśli natomiast kara nie jest wymieniona w art. 34 § 1 pkt 1-3 Kodeksu karnego, czas oczekiwania wynosi 5 lat od uprawomocnienia się wyroku skazującego.

Kiedy sąd może orzec zatarcie skazania?
Sąd rozpatruje wniosek o zatarcie skazania w oparciu o okoliczności konkretnej sprawy. Decyzja o zatarciu skazania zależy od tego, czy skazany przestrzegał prawo w okresie oczekiwania oraz czy nie popełnił w tym czasie żadnego przestępstwa.

Mając na uwadze przedstawioną sytuację, jeżeli osoba, o której mowa, nie popełniła w ciągu ostatnich 5 lat żadnego przestępstwa i nie naruszyła warunków określonych w Kodeksie karnym, to istnieje prawdopodobieństwo, że wniosek o zatarcie skazania zostanie uwzględniony przez sąd. Warto zwrócić się do sądu z wnioskiem o zatarcie skazania w celu uzyskania pełnej pewności co do tej kwestii.
 
anonim cytuj
18-08-2023

Sugerowane Tematy

Pobrało mi dwa razy pieniądze z karty podczas płatności.
Zatankowałam auto i po sprawdzeniu konta (po dwóch dniach) okazało się że pobrało dwa razy pieniądze z karty co powinnam zrobić aby odzyskać pieniądze?...
imie-nieznanego-ojca-dziecka-w-akcie-urodzenia
Witam.Mam nadzieje,ze tutaj znajde rade co robic.Chcialam zameldowac mojego wnuczka,ma On angielski akt urodzenia,nie ma tam wpisanego ojca,tylko mame,gdy poszlam do Urzedu Gminy Pani kazala mi wpisac byle jakie imie taty dziecka bo musi byc .Jak moge to zrobic przeciez to klamstwo.Jak tak mozna?Przeciez moj wnuczek nie jest synem Jana czy Stanislawa.Przeciez imie ojca trzeba podawac u roznych urzedach.W Angli rubryka imie ojca jest pusta a w Pol...
Oszustwo - brak zapłaty za faktury wystawione na kogoś innego.
Witam. Zgłosił się do mnie skład budowlany w którym zostały wzięte towary na kwotę około 5tys. Okazało się, że faktura jest wystawiona na dane mojej firmy i skład budowlany oczekuje, że za to zapłacę. Towar wziął mój znajomy, który uciekł do Niemiec. W składzie mają jego oświadczenie, że zobowiązuje się do zapłaty, ale stał się dla nich nieosiągalny i teraz zgłaszają się do mnie po pieniądze. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Zgłosić się na polic...
Rozwiązanie umowy o pracę.
Witam mam pytanie odnoście wypowiedzenia umowy o pracę a mianowicie sytuacja wygląda tak: mam umowę na czas nieokreślony, postanowiłem się rozstać z obecnym pracodawcą (już mam nagraną nową pracę). Problem w tym jak mam rozwiązać z obecnym pracodawcą umowę o pracę jeśli ten nie zgodzi się na porozumienie stron. Mój nowy pracodawca został powiadomiony o takowej sytuacji że mogą być problemy a chce żebym jak najszybciej zaczął pracę u niego. Proszę...

Wyszukiwarka