Zatarcie skazania.

Dzień dobry,
Chciałabym się zapytać na jakich zasadach działa zatarcie skazania?
Czy w przypadku osoby, która 5 lat temu była skazana za sfałszowanie podpisu, poddała się dobrowolnie karze oraz zapłaciła grzywnę ma zastosowanie?
anonim cytuj
18-08-2023
Dzień dobry. Zgodnie z art. 37 Kodeksu karnego, zatarcie skazania orzeka sąd, chyba że zatarcie nastąpiło z mocy prawa. Wniosek o zatarcie skazania można złożyć po upływie określonego w ustawie czasu, który wynosi 3 lata od dnia odbycia kary pozbawienia wolności, ograniczenia wolności lub grzywny oraz 5 lat od dnia uprawomocnienia się wyroku skazującego, jeżeli kara orzeczona w wyroku skazującym nie wymienia się w art. 34 § 1 pkt 1-3 Kodeksu karnego.
W przypadku osoby, która została skazana za sfałszowanie podpisu, zatarcie skazania może mieć zastosowanie, jeśli upłynęło 5 lat od uprawomocnienia się wyroku skazującego i nie została wymieniona w art. 34 § 1 pkt 1-3 Kodeksu karnego. Jednakże, ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie sąd, który będzie badał okoliczności sprawy i podejmie decyzję o ewentualnym zatarciu skazania.
Ustawą regulującą kwestię zatarcia skazania jest Kodeks karny z dnia 6 czerwca 1997 roku (Dz. U. z 2022 r. poz. 1055). Artykuł 37 Kodeksu karnego reguluje zasady zatarcia skazania.
 
anonim cytuj
18-08-2023
Aby odpowiedzieć na postawione pytanie, warto wyjaśnić kilka kluczowych kwestii dotyczących zatarcia skazania w świetle Kodeksu karnego:

Co to jest zatarcie skazania?
Zatarcie skazania to instytucja prawna, która pozwala na usunięcie skutków prawnych wyroku skazującego. Po zatarciu skazania osoba uznawana jest za nieskazaną, co oznacza, że skazanie nie jest uwzględniane w rejestrach publicznych ani w dokumentach dotyczących przestępstw.

Kiedy można wystąpić z wnioskiem o zatarcie skazania?
Jak wspomniano w odpowiedzi, zgodnie z art. 37 Kodeksu karnego, wniosek o zatarcie skazania można złożyć po upływie określonego czasu, zależnego od wymierzonej kary. Dla kar takich jak grzywna czy kara pozbawienia wolności, czas ten wynosi 3 lata od odbycia kary. Jeśli natomiast kara nie jest wymieniona w art. 34 § 1 pkt 1-3 Kodeksu karnego, czas oczekiwania wynosi 5 lat od uprawomocnienia się wyroku skazującego.

Kiedy sąd może orzec zatarcie skazania?
Sąd rozpatruje wniosek o zatarcie skazania w oparciu o okoliczności konkretnej sprawy. Decyzja o zatarciu skazania zależy od tego, czy skazany przestrzegał prawo w okresie oczekiwania oraz czy nie popełnił w tym czasie żadnego przestępstwa.

Mając na uwadze przedstawioną sytuację, jeżeli osoba, o której mowa, nie popełniła w ciągu ostatnich 5 lat żadnego przestępstwa i nie naruszyła warunków określonych w Kodeksie karnym, to istnieje prawdopodobieństwo, że wniosek o zatarcie skazania zostanie uwzględniony przez sąd. Warto zwrócić się do sądu z wnioskiem o zatarcie skazania w celu uzyskania pełnej pewności co do tej kwestii.
 
anonim cytuj
18-08-2023

Sugerowane Tematy

Alimenty na rzecz żony po zmarłym bracie.
Dzień dobry, Niedawno zmarł mój brat, jedyną rodziną dla niego i Jego żony jestem/byłem ja, Oni nie mieli dzieci a rodzice obu stron dawno nie żyją. Brat z żoną nie bardzo radzili sobie finansowo, wieczni bezrobotni utrzymujący się z rent i zasiłków, mieszkali w mieszkaniu które sfinansowali Im nasi rodzice a ja opłacałem im latami rachunki. Zamierzałem się zrzec prawa do spadku po bracie ale niestety dowiedziałem się pocztą pantoflową, że żona...
Najem okazjonalny
Witam serdecznie, piszę tutaj poniewaz moze juz ktos mial podobne doswiadczenia i może mi poradzić co powinienem zrobić w tej sytuacji. Od ponad czterech lat wynajmuje mieszkania na umowie najmu okazjonalnego. Do tej pory mialem juz trzech lokatorów. Przy dwóch pierwszych nie bylo problemow. Mieszkanie zostało pozostawiane w stanie do posprzątania, lekkiego odświeżenia i mogłem wynająć je dalej. Przy ostatniej kobiecie odebrałem mieszkanie w moc...
Całkowita spłata kredytu.
Złożyliśmy deklaracje całkowitej spłaty kredytu hipotecznego, w umowie zapis że ma nastąpić spłata bez dodatkowych kosztów tzn. bez prowizji banku. Bank jednak zabrał prowizję prawie 4tys. Co teraz zrobić?...
Pozew o uchylenie kary porządkowej.
Po wyczerpaniu procedur (decyzja o nałożeniu kary , sprzeciw ) pracownik otrzymał decyzje o odrzuceniu sprzeciwu bez zachowania terminu przewidzianego w procedurze ( 14dni ) wraz z pouczeniem o możliwości odwołania się do Sądu Pracy. Czy zasadne jest złożenie pozwu ? Pracodawca pomimo przekroczenia terminu nie wydał decyzji o uchyleniu kary. Czy zasadne jest w tej sytuacji żądanie pisemnej decyzji o uchyleniu kary i na jakiej podstawie prawnej...

Wyszukiwarka