Zatarcie skazania.

Dzień dobry,
Chciałabym się zapytać na jakich zasadach działa zatarcie skazania?
Czy w przypadku osoby, która 5 lat temu była skazana za sfałszowanie podpisu, poddała się dobrowolnie karze oraz zapłaciła grzywnę ma zastosowanie?
anonim cytuj
18-08-2023
Dzień dobry. Zgodnie z art. 37 Kodeksu karnego, zatarcie skazania orzeka sąd, chyba że zatarcie nastąpiło z mocy prawa. Wniosek o zatarcie skazania można złożyć po upływie określonego w ustawie czasu, który wynosi 3 lata od dnia odbycia kary pozbawienia wolności, ograniczenia wolności lub grzywny oraz 5 lat od dnia uprawomocnienia się wyroku skazującego, jeżeli kara orzeczona w wyroku skazującym nie wymienia się w art. 34 § 1 pkt 1-3 Kodeksu karnego.
W przypadku osoby, która została skazana za sfałszowanie podpisu, zatarcie skazania może mieć zastosowanie, jeśli upłynęło 5 lat od uprawomocnienia się wyroku skazującego i nie została wymieniona w art. 34 § 1 pkt 1-3 Kodeksu karnego. Jednakże, ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie sąd, który będzie badał okoliczności sprawy i podejmie decyzję o ewentualnym zatarciu skazania.
Ustawą regulującą kwestię zatarcia skazania jest Kodeks karny z dnia 6 czerwca 1997 roku (Dz. U. z 2022 r. poz. 1055). Artykuł 37 Kodeksu karnego reguluje zasady zatarcia skazania.
 
anonim cytuj
18-08-2023
Aby odpowiedzieć na postawione pytanie, warto wyjaśnić kilka kluczowych kwestii dotyczących zatarcia skazania w świetle Kodeksu karnego:

Co to jest zatarcie skazania?
Zatarcie skazania to instytucja prawna, która pozwala na usunięcie skutków prawnych wyroku skazującego. Po zatarciu skazania osoba uznawana jest za nieskazaną, co oznacza, że skazanie nie jest uwzględniane w rejestrach publicznych ani w dokumentach dotyczących przestępstw.

Kiedy można wystąpić z wnioskiem o zatarcie skazania?
Jak wspomniano w odpowiedzi, zgodnie z art. 37 Kodeksu karnego, wniosek o zatarcie skazania można złożyć po upływie określonego czasu, zależnego od wymierzonej kary. Dla kar takich jak grzywna czy kara pozbawienia wolności, czas ten wynosi 3 lata od odbycia kary. Jeśli natomiast kara nie jest wymieniona w art. 34 § 1 pkt 1-3 Kodeksu karnego, czas oczekiwania wynosi 5 lat od uprawomocnienia się wyroku skazującego.

Kiedy sąd może orzec zatarcie skazania?
Sąd rozpatruje wniosek o zatarcie skazania w oparciu o okoliczności konkretnej sprawy. Decyzja o zatarciu skazania zależy od tego, czy skazany przestrzegał prawo w okresie oczekiwania oraz czy nie popełnił w tym czasie żadnego przestępstwa.

Mając na uwadze przedstawioną sytuację, jeżeli osoba, o której mowa, nie popełniła w ciągu ostatnich 5 lat żadnego przestępstwa i nie naruszyła warunków określonych w Kodeksie karnym, to istnieje prawdopodobieństwo, że wniosek o zatarcie skazania zostanie uwzględniony przez sąd. Warto zwrócić się do sądu z wnioskiem o zatarcie skazania w celu uzyskania pełnej pewności co do tej kwestii.
 
anonim cytuj
18-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy za sprawę, apelację płaci się dla adwokata z góry?
Czy za sprawę, apelację płaci się dla adwokata z góry? Koszt napisania apelacji 5500, dodatkowo liczy sobie za sprawę na której nie będzie obecny 1000zł, wyśle kogoś w zastępstwie. Czy część opłat jest po rozprawie sądowej?...
jak mogę pomóc mamie starać się o zachówek?
Dzień dobry. Proszę o wskazówki jak mogę pomóc mamie starać się o zachówek? Mojej mamy rodzice nie żyją (babcia 4lata, dziadek tydzień), mieszkanie w darowiźnie dostała moja siostra, nie znamy daty tej darowizny, wiemy że je sprzedała. Jakie dokumenty trzeba złożyć oraz czy damy radę sami czy konieczna jest pomoc prawnika? ...
Czy za wypadek poza pracą należy się jednorazowe odszkodowanie z ubezpieczenia grupowego?
Czy za wypadek poza pracą jak i również nie w drodze do pracy ani z pracy należy się jednorazowe odszkodowanie z ubezpieczenia grupowego?...
Odpowiedzialność za stan kasetki.
Ktoś okradł kasetkę w pracy. Sprawa wygląda tak, że pracuje jako rejestratorka medyczna w przychodni stomatologicznej. Na rejestracji jest nas 4. Lekarzy jest więcej i asystentek również. Również u nas jest pomoc nocna, wiec praca przychodni jest całodobowa. Zmiany wyglądają następująco: od poniedziałku do piątku od 9:00 do 19:00, od 19 jest dyżur do 7 rano a w weekendy 24h. Pewnego dnia zamykałyśmy kasę we 3. Wszystko było dobrze sprawdzone, ...

Wyszukiwarka