Brak urlopu.

Pracuje w firmie 5 lat. Od początku jest to UOP na czas nieokreślony, na pełny etat. W rzeczywistości nigdy nie pracowałem w wymiarze 40h tygodniowo. Pracuje we wszystkie dni raz dłużej, raz krócej, we wszystkie weekendy, święta i dni wolne od pracy. Gdyby zliczyć godziny z miesiąca uzbiera się ich średnio ok 80-90 w miesiącu. Ale umowa od początku wskazywała na pełny etat, pracodawca nigdy jej nie zmieniał i nawet jak doszły podwyżki to też forma umowy się nie zmieniła. Przez te 5 lat nigdy nie miałem urlopu (inni pracownicy również), wszystkie dni wolne, które brałem z potrzeby były nie płatne i dodatkowo musiałem załatwiać zastępstwo we własnym zakresie. Po tych 5 latach poprosiłem szefa (ustnie, nie na piśmie) o urlop, bo już zwyczajnie potrzebuje. Dostałem odmowę, powiedział dosłownie " urlopu nie ma i nie będzie, bo nie pracujesz 40h tygodniowo, więc nie da się tego wyliczyć". Co dla mnie jest totalna bzdura. Nazbierało się więcej dziwnych sytuacji więc w tym miesiącu składam wypowiedzenie. Obowiązuje mnie 3 miesięczny okres wypowiedzenia, jak mogę zmusić szefa do udzielenia mi na wypowiedzeniu całego urlopu bieżącego i zaległego lub do wypłacenia ekwiwalentu ? Ja uważam że mi się należy. A wniosku urlopowego nigdy nie podpisywałem, więc nie wiem jak pracodawca się z tego rozlicza.
anonim cytuj
18-08-2023
NIESTETY NIE JEST W PORZĄDKU = pracodawca musi przestrzegać przepisy KP
musisz napisać skargę do PIP , bo inaczej przedawni sie urlop za 2019 r z końcem września tego roku - masz 3 miesięczny okres wypowiedzenia , chyba ze rozwiążesz umowę za porozumieniem stron wcześniej
Za każdy rok pracy należy ci sie 26 dni urlopu wypoczynkowego - lekko licząc należy ci sie kasa za 4 miesiące
Za 2023 urlop będzie proporcjonalny do czasu zakończenia umowy - za każdy miesiąc ,2,16 dnia urlopu
Nie ma znaczenia fakt ze pracowałeś mniej godzin jak wynika z normy - urlop należny jest do wysokości etatu , a ty masz 1/1 pełny etat
Zapewnienie pracy zgodnie z wymiarem etatu to problem pracodawcy.
 
anonim cytuj
18-08-2023
Pracuje w firmie 5 lat. Od początku jest to UOP na czas nieokreślony, na pełny etat.


Zgodnie z Kodeksem pracy każdy pracownik na umowie o pracę ma prawo do urlopu wypoczynkowego.

Przez te 5 lat nigdy nie miałem urlopu


Nieudzielenie pracownikowi przysługującego mu urlopu wypoczynkowego stanowi naruszenie przez pracodawcę obowiązków wynikających z Kodeksu pracy. Zgodnie z art. 167 Kodeksu pracy, pracownikowi, który nie skorzystał z urlopu wypoczynkowego w ciągu danego roku kalendarzowego, w następnym roku przysługuje urlop zaległy. Zastosowanie ma tu też art. 168 § 1 Kodeksu pracy, który wskazuje, że pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym. Jeśli tego nie zrobi, urlop staje się urlopem zaległym.

urlopu nie ma i nie będzie, bo nie pracujesz 40h tygodniowo, więc nie da się tego wyliczyć


Powyższa wypowiedź pracodawcy jest nieprawdziwa. Rzeczywista ilość przepracowanych godzin nie ma wpływu na przysługujący Ci urlop. Jeśli jesteś zatrudniony na pełen etat, przysługuje Ci urlop wypoczynkowy wynikający z pełnego etatu.

Jeżeli zdecydujesz się zakończyć współpracę z pracodawcą, to zgodnie z art. 192 § 1 Kodeksu pracy, masz prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Jeśli pracodawca odmówi wypłaty tego ekwiwalentu, możesz dochodzić swoich praw przed sądem pracy.

Reasumując:

Masz prawo do urlopu wypoczynkowego za każdy rok pracy.
Rzeczywista ilość przepracowanych godzin nie wpływa na przysługujący Ci urlop.
Jeśli pracodawca nie udzieli Ci niewykorzystanego urlopu podczas okresu wypowiedzenia, masz prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.
Zalecam dokładne przemyślenie sytuacji oraz ewentualne podjęcie działań prawnych w celu dochodzenia swoich praw. Możesz również zwrócić się do inspekcji pracy w celu interwencji w Twojej sprawie.
 
anonim cytuj
19-08-2023

Sugerowane Tematy

Przedsądowe wezwanie do zapłaty.
Na wstępie chciałbym zaznaczyć, iż w pełni poczuwam się do odpowiedzialności za wyrządzoną przeze mnie szkodą (zalanie mieszkania sąsiadce mieszkającej poniżej) - jednak nie zgadzam się z kwotą, która ode mnie chce. Mianowicie, dostałem dziś przedsądowe wezwanie do zapłaty z opisem kosztów, które opiewa na kwotę 1000 PLN - jednak wydaje mi się to kwota zdecydowanie za duża (zalanie rogu pokoju, kilkanaście cm2 powierzchni). Skontaktowałem się z s...
Zasiłek dla bezrobotnych
Osoba planuje się zarejestrować w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna z dniem 28 grudnia 2022 r. Z dniem 27 grudnia 2021 roku wyrejestrowała się z up ze względu na podjęcie zatrudniania ( prawo do zasiłku dla bezrobotnych). W okresie od 27 grudnia 2021 do 26 marca 2022 była zatrudniona na pełen etat, następnie była 91 dni na zasiłku chorobowym z ZUS i kolejno do 22 grudnia na świadczeniu rehabilitacyjnym. Licząc od dnia 28 grudnia 2022 wstecz 18...
Przywłaszczenie pieniędzy.
Dzień dobry, cześć. Pewnego dnia robiłem przelew blik na numer telefonu. Pech chciał, że pomyliłem niestety jedną z cyfr. Bank niewiele w tej kwestii może zrobić, prócz podania danych odbiorcy po reklamacji. Tak też się stało. Przegadałem temat z niewłaściwym odbiorcą telefonicznie, natomiast nadal nie dostałem zwrotnego przelewu. Wykonałem już dwa telefony. Co w takiej sytuacji mogę zrobić?...
Były mąż nie płaci za prąd i wodę. Umowy prądu i wodociągów są na mnie. Co zrobić w takiej sytuacji?
W kwietniu wyprowadziłam się od męża z domu jego matki. W październiku dostaliśmy rozwód. Od kwietnia były już mąż nie płaci za prąd i wodę. Umowy prądu i wodociągów są na mnie. Długi urosły do 2 tys. Co mam zrobić ? Nie mogę się z nim dogadać w celu przepisania umowy i spłaty...... Da się coś zrobić ?????...

Wyszukiwarka