Prawo Rodzinne 24-11-2022 7 odpowiedzi

Czy mąż który jest obcokrajowcem mieszkającym w Polsce ma prawo zarejestrować dziecko w Ambasadzie bez wiedzy i zgody matki??

Pytanie użytkownika
Witam przychodzę z zapytaniem czy mąż który jest obcokrajowcem mieszkającym w Polsce od 3 lat ma prawo zarejestrować dziecko w Ambasadzie Nigeryjskiej w Warszawie Bez wiedzy i zgody matki? Zdaje mi się że musi zostać wyrażona zgoda matki i musi być podpis ,matka nie zgodziła się na rejestrację A jednak do niej doszło bez jej wiedzy i podpisu. Proszę bez hejtu.
Dziękuję.
7 odpowiedzi
Odpowiedź
26-11-2022
Z tego co się orientuje to nie musi być specjalnie zgodny. Do Ambasady idzie się z aktem urodzenia dziecka i na tej podstawie to robią.
Odpowiedź
27-11-2022
Jeśli matka nie ma zabranych praw do dziecka. Musi być zgoda.
Odpowiedź
28-11-2022
Jest ojcem z wszelkimi prawami, jest obywatelem Nigerii, czyli jego syn też może być nigeryjczykiem
Odpowiedź
29-11-2022
Dziecko ma polskie obywatelstwo po urodzeniu zostało zarejestrowane w urzędzie polskim ojciec dziecka oświadczył że dokonał rejestracji w ambasadzie nigerysjskiej w warszawie matka nie wyraziła żadnej zgody ani nie dała podpisu swojego ani nic więc jakim cudem doszło do rejestracji dziecka bez matki?
Odpowiedź
29-11-2022
Zrobił transkrypcję aktu urodzenia, a do tego zgoda matki nie jest potrzebna.
Odpowiedź
29-11-2022
O tym mówi prawo Nigeryjskie, a nie polskie.
Odpowiedź
07-08-2023
Czy mąż który jest obcokrajowcem mieszkającym w Polsce ma prawo zarejestrować dziecko w Ambasadzie bez wiedzy i zgody matki??


Sytuacja dotycząca rejestracji dziecka w ambasadzie danego kraju opiera się na prawie tego kraju, a nie na prawie kraju, w którym dana ambasada się znajduje. W tym przypadku, odnosząc się do rejestracji dziecka w Ambasadzie Nigeryjskiej w Warszawie, kluczowe będzie prawo Nigeryjskie.

Jednak warto odnotować, że:

W Polsce, oba rodzice mają równorzędne prawa do dziecka, co wynika z art. 97 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Jeśli chodzi o sprawy ważne dla dobra dziecka, obaj rodzice muszą działać wspólnie.
Do Ambasady idzie się z aktem urodzenia dziecka i na tej podstawie to robią.


Tak, transkrypcja aktu urodzenia jest często podstawą do rejestracji dziecka w ambasadzie. Jednak zasady dotyczące takiej rejestracji mogą się różnić w zależności od kraju i jego przepisów prawnych.

Dziecko ma polskie obywatelstwo po urodzeniu zostało zarejestrowane w urzędzie polskim ojciec dziecka oświadczył że dokonał rejestracji w ambasadzie nigerysjskiej w warszawie matka nie wyraziła żadnej zgody ani nie dała podpisu swojego ani nic więc jakim cudem doszło do rejestracji dziecka bez matki?


Rejestracja dziecka w ambasadzie nigeryjskiej w Warszawie nie wpływa na obywatelstwo polskie dziecka. Jeśli ojciec jest obywatelem Nigerii, prawo Nigeryjskie może pozwalać na rejestrację dziecka jako obywatela Nigerii bez konieczności zgody drugiego rodzica, ale to już zależy od konkretnych przepisów prawa Nigeryjskiego.

O tym mówi prawo Nigeryjskie, a nie polskie.


Dokładnie. Aby uzyskać pełen obraz sytuacji, warto zapoznać się z przepisami prawa Nigeryjskiego dotyczącymi rejestracji obywatelstwa dziecka w ambasadzie. Jeśli matka nie zgadza się na takie działanie ojca, może to być kwestią do rozstrzygnięcia w sądzie w Nigerii, jeśli uzna, że działanie to narusza jej prawa lub prawa dziecka.

Twoja odpowiedź

Dodaj odpowiedź do wątku

Podobne pytania

Wątki z tej samej kategorii

Prawo rodzinne 09-08-2023
Kto dziedziczy po zmarłej żonie?

Witam moje pytanie brzmi tak, Narzeczona ma syna z poprzedniego związku, który mieszka z ojcem, my mamy dziecko razem i planujemy ...

28 odpowiedzi 09-08-2023