Wykonywanie pracy niezgodnej ze stanowiskiem.

Sklep wielkopowierzchniowy i należąca do sklepu ( jedna firma ) hurtownia spożywcza , pracownicy zatrudnieni na etatach sprzedawcy , magazynierów . Dotychczas , sklep jak i hurtownia obsługiwane były w kwestiach porządku , czystości w obu obiektach jak również w toaletach dla pracowników oraz klientów , a także szatniach i stołówkach przez zewnętrzną firmę sprzątającą.
Na dzień dzisiejszy z powodu braku firmy sprzątającej , pracodawca nakazuje codziennie innym , wybranym kilku pracownikom sklepu i hurtowni - sprzątanie wszystkich wyżej wymienionych miejsc i obiektów.
Pytanie : Czy pracodawca może nakazywać pracownikom zatrudnionym na wyżej wymienionych stanowiskach sprzątanie ?
anonim cytuj
18-08-2023
Jeśli pracownicy nie mają sprzątania w zakresie obowiązków to uważam, że należy odmówić. Poza tym nie można sprzedawcy wpisać w zakres obowiązków sprzątania szatni. Co prawda na podstawie art. 42 § 4 kp, pracodawca ma możliwość powierzenia pracy innej aniżeli w umowie o pracę, ale w opisanym przypadku ma to charakter dorywczy, jak rozumiem. Proponuję złożyć skargę do PIP.
 
anonim cytuj
18-08-2023
1. Sprzątaczka to stanowisko o charakterze robotniczym, a więc szkolenie bhp dedykowane dla tej grupy pracowniczej.
Choć ja bym może aż tak daleko nie szła (EDIT, bo teraz doczytałam o jakie osoby chodzi: okresowe szkolenia bhp takie zresztą chyba mają, skoro to sprzedawcy i magazynierzy?), natomiast z pewnością zrobiłabym choć instruktaż stanowiskowy bhp "dla sprzątaczki" i zrobiła stosowny wpis w II. części istniejącej już Karty szkolenia wstępnego.
2. Odnośnie ryzyka zawodowego - tak, oczywiście.
3. Równie ważne, jeśli nie najważniejsze: Otóż kwestia badań profilaktycznych.
Jeśli na skierowaniu na aktualne dotychczas badania profilaktyczne nie dopisano tego w opisie czynności wykonywanych (np. jako sporadyczne wykonywanie czynności związanych ze sprzątaniem pomieszczeń) i nie wpisano także kontaktu z czynnikami chemicznymi (niestety, środki do utrzymania czystości to chemia, niekoniecznie przyjazna każdemu człowiekowi), to jest to istotne naruszenie przepisów w spr. badań profil. Trzeba skierować pracownika na badania WSTĘPNE.
Bo co będzie, jeśli okaże się np., że pracownik jest uczulony, ma jakieś alergie wziewne albo skórne i coś się stanie?
To takie gdybanie, które jednak trzeba mieć na uwadze, bo zawsze dobrze jest dopóki, dopóty jest dobrze. A jak okaże się, że nie jest dobrze, to szuka się winnych. Lepiej więc zrobić co trzeba, choćby wydawało się to nawet działaniem na wyrost.
4. W takich sprawach PIP raczej nie daje Nakazów lecz Wystąpienia, a więc łagodniejsze "środki upominawcze" (oczywiście, jeśli teoretyczne zagrożenia spowodowane tymi zaniechaniami nie zmienią się w poważne zdarzenie zdrowotne).
 
anonim cytuj
18-08-2023
Na dzień dzisiejszy z powodu braku firmy sprzątającej, pracodawca nakazuje codziennie innym, wybranym kilku pracownikom sklepu i hurtowni - sprzątanie wszystkich wyżej wymienionych miejsc i obiektów.


Zgodnie z art. 42 § 4 Kodeksu pracy, pracodawca może powierzyć pracownikowi pracę inna niż określona w umowie o pracę, ale muszą być spełnione pewne warunki. Przede wszystkim, praca ta nie może być sprzeczna z kwalifikacjami pracownika i może być powierzone tylko na okres nie dłuższy niż trzy miesiące w ciągu roku kalendarzowego. Jeśli sprzątanie nie jest zawarte w zakresie obowiązków pracownika zapisanych w umowie o pracę, pracodawca nie może wymagać od niego wykonywania takich zadań bez uzgodnienia i wprowadzenia odpowiednich zmian do umowy.

Oto niektóre kluczowe aspekty w tej sytuacji:

Szkolenie BHP: Każdy pracownik, niezależnie od zajmowanego stanowiska, musi przejść odpowiednie szkolenie BHP. Jeżeli pracodawca zobowiązuje pracownika do sprzątania, musi zapewnić mu odpowiednie szkolenie stanowiskowe, uwzględniające specyfikę tej pracy.

Ryzyko zawodowe: Jeśli pracodawca zmienia zakres obowiązków pracownika, musi również uwzględnić nowe ryzyka zawodowe związane z wykonywaną pracą i dostosować środki ochrony osobistej.

Badania profilaktyczne: Pracodawca jest zobowiązany do kierowania pracowników na badania profilaktyczne. Jeżeli zakres obowiązków pracownika zostanie zmieniony, może być konieczne przeprowadzenie dodatkowych badań profilaktycznych, zwłaszcza jeśli pracownik ma mieć kontakt z czynnikami chemicznymi.

Interwencja PIP: W przypadku naruszenia przepisów prawa pracy przez pracodawcę, pracownik ma prawo zgłosić się z interwencją do Państwowej Inspekcji Pracy.

Podsumowując, jeśli pracodawca chce powierzyć pracownikowi nowe obowiązki, musi dostosować się do obowiązujących przepisów prawa pracy, zapewnić odpowiednie szkolenie BHP oraz dostosować warunki pracy do nowego zakresu obowiązków pracownika.
 
anonim cytuj
19-08-2023

Sugerowane Tematy

RODO
Dzień dobry nie wiem czy to dobry dział. ale mam pytanie. Chcę kupić nieruchomość i chcę się dowiedzieć czy właściciel nie zalega z opłatami np. śmieci , woda, podatek od nieruchomości itp. Czy taką informację otrzymam w urzędzie w miejscu zamieszkania właściciela czy takie informacje objęte są ochroną danych osobowych. Dziękuję za odpowiedź....
Obowiązek alimentacyjny.
Jak ma się sytuacja odnośnie tego, gdy to nowa żona płaci alimenty przelewem ze swojego konta tytułując „ alimenty” za swojego małżonka ? Bo ten rzecz jasna, ukrywa dochody ponieważ ma problem z łożenie na dziecko. Jakieś rady do takiego zachowania...
Towar niezgodny z opisem.
Zakupiłem telefon na Allegro, nie była to aukcja tylko zwykłe kup teraz. Poniżej wklejam dokładny opis aukcji: "Mam do sprzedania świetny telefon jakim jest LG G2. Telefon użytkowałem przez 10 miesięcy. Zakupiony został przeze mnie w polskim sklepie. Posiadam fakturę VAT oraz 13 miesięczną gwarancję. Telefon sprzedaję z racji zakupu innego modelu. Urządzenie chodzi płynnie, nie zawiesza się, ogólnie jest sprawne w 100%. Jego stan oceniam na...
czy muszę płacić za leczenie w szpitalu psychiatrycznym jeśli wygasło mi ubezpieczenie?
Szanowni Państwo! Z dniem dzisiejszym, czyli 30. września 2021 r. kończy mi się ubezpieczenie w ZUSie. Przebywam aktualnie w szpitalu psychiatrycznym w Samodzielnym Wojewódzkim Zespole Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Warszawie (Oddział IV, sala nr 6). Jestem w nim od dnia 8. września 2021 r. Mam 28 lat, dotychczas, byłam ubezpieczona przez swoją uczelnię- Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II w Lublinie. Jednak z powodu, (wg ...

Wyszukiwarka