Wykonywanie pracy niezgodnej ze stanowiskiem.

Sklep wielkopowierzchniowy i należąca do sklepu ( jedna firma ) hurtownia spożywcza , pracownicy zatrudnieni na etatach sprzedawcy , magazynierów . Dotychczas , sklep jak i hurtownia obsługiwane były w kwestiach porządku , czystości w obu obiektach jak również w toaletach dla pracowników oraz klientów , a także szatniach i stołówkach przez zewnętrzną firmę sprzątającą.
Na dzień dzisiejszy z powodu braku firmy sprzątającej , pracodawca nakazuje codziennie innym , wybranym kilku pracownikom sklepu i hurtowni - sprzątanie wszystkich wyżej wymienionych miejsc i obiektów.
Pytanie : Czy pracodawca może nakazywać pracownikom zatrudnionym na wyżej wymienionych stanowiskach sprzątanie ?
anonim cytuj
18-08-2023
Jeśli pracownicy nie mają sprzątania w zakresie obowiązków to uważam, że należy odmówić. Poza tym nie można sprzedawcy wpisać w zakres obowiązków sprzątania szatni. Co prawda na podstawie art. 42 § 4 kp, pracodawca ma możliwość powierzenia pracy innej aniżeli w umowie o pracę, ale w opisanym przypadku ma to charakter dorywczy, jak rozumiem. Proponuję złożyć skargę do PIP.
 
anonim cytuj
18-08-2023
1. Sprzątaczka to stanowisko o charakterze robotniczym, a więc szkolenie bhp dedykowane dla tej grupy pracowniczej.
Choć ja bym może aż tak daleko nie szła (EDIT, bo teraz doczytałam o jakie osoby chodzi: okresowe szkolenia bhp takie zresztą chyba mają, skoro to sprzedawcy i magazynierzy?), natomiast z pewnością zrobiłabym choć instruktaż stanowiskowy bhp "dla sprzątaczki" i zrobiła stosowny wpis w II. części istniejącej już Karty szkolenia wstępnego.
2. Odnośnie ryzyka zawodowego - tak, oczywiście.
3. Równie ważne, jeśli nie najważniejsze: Otóż kwestia badań profilaktycznych.
Jeśli na skierowaniu na aktualne dotychczas badania profilaktyczne nie dopisano tego w opisie czynności wykonywanych (np. jako sporadyczne wykonywanie czynności związanych ze sprzątaniem pomieszczeń) i nie wpisano także kontaktu z czynnikami chemicznymi (niestety, środki do utrzymania czystości to chemia, niekoniecznie przyjazna każdemu człowiekowi), to jest to istotne naruszenie przepisów w spr. badań profil. Trzeba skierować pracownika na badania WSTĘPNE.
Bo co będzie, jeśli okaże się np., że pracownik jest uczulony, ma jakieś alergie wziewne albo skórne i coś się stanie?
To takie gdybanie, które jednak trzeba mieć na uwadze, bo zawsze dobrze jest dopóki, dopóty jest dobrze. A jak okaże się, że nie jest dobrze, to szuka się winnych. Lepiej więc zrobić co trzeba, choćby wydawało się to nawet działaniem na wyrost.
4. W takich sprawach PIP raczej nie daje Nakazów lecz Wystąpienia, a więc łagodniejsze "środki upominawcze" (oczywiście, jeśli teoretyczne zagrożenia spowodowane tymi zaniechaniami nie zmienią się w poważne zdarzenie zdrowotne).
 
anonim cytuj
18-08-2023
Na dzień dzisiejszy z powodu braku firmy sprzątającej, pracodawca nakazuje codziennie innym, wybranym kilku pracownikom sklepu i hurtowni - sprzątanie wszystkich wyżej wymienionych miejsc i obiektów.


Zgodnie z art. 42 § 4 Kodeksu pracy, pracodawca może powierzyć pracownikowi pracę inna niż określona w umowie o pracę, ale muszą być spełnione pewne warunki. Przede wszystkim, praca ta nie może być sprzeczna z kwalifikacjami pracownika i może być powierzone tylko na okres nie dłuższy niż trzy miesiące w ciągu roku kalendarzowego. Jeśli sprzątanie nie jest zawarte w zakresie obowiązków pracownika zapisanych w umowie o pracę, pracodawca nie może wymagać od niego wykonywania takich zadań bez uzgodnienia i wprowadzenia odpowiednich zmian do umowy.

Oto niektóre kluczowe aspekty w tej sytuacji:

Szkolenie BHP: Każdy pracownik, niezależnie od zajmowanego stanowiska, musi przejść odpowiednie szkolenie BHP. Jeżeli pracodawca zobowiązuje pracownika do sprzątania, musi zapewnić mu odpowiednie szkolenie stanowiskowe, uwzględniające specyfikę tej pracy.

Ryzyko zawodowe: Jeśli pracodawca zmienia zakres obowiązków pracownika, musi również uwzględnić nowe ryzyka zawodowe związane z wykonywaną pracą i dostosować środki ochrony osobistej.

Badania profilaktyczne: Pracodawca jest zobowiązany do kierowania pracowników na badania profilaktyczne. Jeżeli zakres obowiązków pracownika zostanie zmieniony, może być konieczne przeprowadzenie dodatkowych badań profilaktycznych, zwłaszcza jeśli pracownik ma mieć kontakt z czynnikami chemicznymi.

Interwencja PIP: W przypadku naruszenia przepisów prawa pracy przez pracodawcę, pracownik ma prawo zgłosić się z interwencją do Państwowej Inspekcji Pracy.

Podsumowując, jeśli pracodawca chce powierzyć pracownikowi nowe obowiązki, musi dostosować się do obowiązujących przepisów prawa pracy, zapewnić odpowiednie szkolenie BHP oraz dostosować warunki pracy do nowego zakresu obowiązków pracownika.
 
anonim cytuj
19-08-2023

Sugerowane Tematy

Sprzedaż mieszkania a fundusz remontowy.
Witam, sprzedałem mieszkanie własnościowe i posiadałem na FR nadpłatę w zaliczkach ok. 6-7tys zł, zaliczki pobierane co m-c. W chwili sprzedaży mieszkania wspólnota nie wykorzystała środków z FR na remonty. Czy należy mi się zwrot moich wkładów?...
Emerytura a komornik.
Jestem emerytem a z emerytury komornik mi potrąca max tyle ile może (ok 1350zł). Mam możliwość dalej pracować w firmie x i w związku z tym moje pytanie. Czy od zarobków pracując na pół etatu komornik też będzie miał prawo zrobić potrącenie? Jeszcze nie wiem jaka to forma zatrudnienia będzie jaka umowa....
Czy jest okres wypowiedzenia na okresie próbnym?
Mam umowę próbną z pracodawcą zawartą na czas określony 6 miesięcy. W umowie jest zapisane, że okres wypowiedzenia jest zgodny z kodeksem pracy. Normalnie jest tak, że pracując do 6 miesięcy okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie, od 6 miesięcy wzwyż miesiąc. Powiedzcie mi, czy przy takiej umowie jak wyżej okres wypowiedzenia liczy się jako 2 tygodnie, czy jako miesiąc?...
Urlop na żądanie na dzień wolny
Witam, pracuje w dużym zakładzie produkcyjnym. Jestem zatrudniona na umowę na czas nieokreślony. Wymiar czasu pracy to 40h tygodniowo (pon-pt). Wynagrodzenie to podstawa plus premie. Ostatnio w zakładzie praktykowane jest zabieranie premii i wbijanie urlopu na żądanie za nie przyjście do pracy w sobotę. Czy jest to zgodne z prawem? Czy kierownik może zabrać mi urlop na żądanie nawet jak żadnej karty urlopowej nie podpisałam i nie została mi przed...

Wyszukiwarka