Prawo Cywilne 17-08-2023 4 odpowiedzi

Mieszkanie w darowiźnie, a zniesienie współwłasności.

Pytanie użytkownika
Witam. Partner otrzymał jakiś czas temu część mieszkania w darowiźnie od mamy, drugą część otrzymała jego siostra. Partner poprosił aby go spłaciła jednak ta nie chce twierdząc że nie ma pieniędzy. W jaki sposób można wyegzekwować spłatę od siostry partnera?
4 odpowiedzi
Odpowiedź
17-08-2023
Jeśli nie dogadacie się co do spłaty, to sprzedaż i podział kasy.
Jeśli siostra nie zechce sprzedać należy wystąpić do sądu o zniesienie współwłasności.
Koszt ok 1000 zł we wniosku wskazujesz w jaki sposób chcesz to rozwiązać:
1. spłacasz siostrę
2. ona Ciebie (partnera)
3. sprzedaż przez komornika (najmniej korzystne rozwiązanie, bo może okazać się, że mieszkanie pójdzie poniżej wartości rynkowej)
Odpowiedź
17-08-2023
Jeśli nie dogadacie się co do spłaty, to sprzedaż i podział kasy.
Jeśli siostra nie zechce sprzedać należy wystąpić do sądu o zniesienie współwłasności.
Koszt ok 1000 zł we wniosku wskazujesz w jaki sposób chcesz to rozwiązać:
1. spłacasz siostrę
2. ona Ciebie (partnera)
3. sprzedaż przez komornika (najmniej korzystne rozwiązanie, bo może okazać się, że mieszkanie pójdzie poniżej wartości rynkowej)

Czyli składając wniosek do sądu wybieram jeden z tych punktów?
Odpowiedź
17-08-2023
Czyli składając wniosek do sądu wybieram jeden z tych punktów?

Tak
Odpowiedź
17-08-2023
Jeżeli jedna ze stron nie chce dobrowolnie uregulować spłaty, można skorzystać z instytucji prawnego "zniesienia współwłasności". Zniesienie współwłasności polega na przekształceniu majątku, który jest przedmiotem współwłasności, tak by każdy z właścicieli uzyskał wydzieloną część tego majątku albo uzyskał odszkodowanie z tytułu jego sprzedaży. Procedura ta jest opisana w Kodeksie cywilnym w art. 197 i nast.

Na Post 2:
Twoje informacje są zasadniczo poprawne. Wybór między trzema wymienionymi opcjami zależy od okoliczności i preferencji stron. Warto jednak podkreślić, że sprzedaż przez komornika może być mniej korzystna z uwagi na potencjalnie niższą cenę niż wartość rynkowa mieszkania.

W procesie o zniesienie współwłasności strona składająca pozew określa swoje postulaty, czyli wskazuje preferowany sposób zniesienia współwłasności. Może to być jedno z proponowanych rozwiązań. Sąd oczywiście może podjąć inną decyzję, jeżeli uzna to za bardziej odpowiednie w danej sytuacji, ale początkowo opiera się na wniosku strony składającej pozew.

Składając wniosek do sądu, wskazujesz preferowany sposób rozwiązania sprawy, ale decyzja ostateczna leży po stronie sądu. Sąd będzie oceniał sytuację i okoliczności oraz postulaty obu stron, by podjąć ostateczną decyzję.

Twoja odpowiedź

Dodaj odpowiedź do wątku

Podobne pytania

Wątki z tej samej kategorii

Prawo cywilne 04-05-2025
Umowa najmu okazjonalnego.

Chcę wynająć mieszkanie na podstawie umowy najmu okazjonalnego. Zgłaszają się głównie osoby z dziećmi i zwierzętami lub Ukraińcy. ...

54 odpowiedzi 04-05-2025
Prawo cywilne 28-10-2023
Ojciec dziecka nie płaci alimentów.

Mam problem z byłym mężem, który ciągle się miga od płacenia alimentów. Komornik jest, złożyłam wniosek o egzekucje z ruchomości. ...

33 odpowiedzi 28-10-2023
Prawo cywilne 04-05-2025
Czy jest jakaś szansa na anulowanie kary z UFG?

Witam Teść zakupił auto w czerwcu, jego ubezpieczenie kończyło się 8.07 dopatrzył się tego dopiero 13.07 (od tego dnia jest wykupi...

30 odpowiedzi 04-05-2025
Prawo cywilne 16-04-2023
Poręczenie pożyczki w banku.

Co mam zrobić w sytuacji gdy poręczyłam pożyczkę byłemu, której nie chce spłacać a na mnie ciąży dług, nie spisałam z nim żadnego ...

29 odpowiedzi 16-04-2023