Mieszkanie w darowiźnie, a zniesienie współwłasności.

Witam. Partner otrzymał jakiś czas temu część mieszkania w darowiźnie od mamy, drugą część otrzymała jego siostra. Partner poprosił aby go spłaciła jednak ta nie chce twierdząc że nie ma pieniędzy. W jaki sposób można wyegzekwować spłatę od siostry partnera?
anonim cytuj
17-08-2023
Jeśli nie dogadacie się co do spłaty, to sprzedaż i podział kasy.
Jeśli siostra nie zechce sprzedać należy wystąpić do sądu o zniesienie współwłasności.
Koszt ok 1000 zł we wniosku wskazujesz w jaki sposób chcesz to rozwiązać:
1. spłacasz siostrę
2. ona Ciebie (partnera)
3. sprzedaż przez komornika (najmniej korzystne rozwiązanie, bo może okazać się, że mieszkanie pójdzie poniżej wartości rynkowej)
 
anonim cytuj
17-08-2023
Jeśli nie dogadacie się co do spłaty, to sprzedaż i podział kasy.
Jeśli siostra nie zechce sprzedać należy wystąpić do sądu o zniesienie współwłasności.
Koszt ok 1000 zł we wniosku wskazujesz w jaki sposób chcesz to rozwiązać:
1. spłacasz siostrę
2. ona Ciebie (partnera)
3. sprzedaż przez komornika (najmniej korzystne rozwiązanie, bo może okazać się, że mieszkanie pójdzie poniżej wartości rynkowej)

Czyli składając wniosek do sądu wybieram jeden z tych punktów?
 
anonim cytuj
17-08-2023
Czyli składając wniosek do sądu wybieram jeden z tych punktów?

Tak
 
anonim cytuj
17-08-2023
Jeżeli jedna ze stron nie chce dobrowolnie uregulować spłaty, można skorzystać z instytucji prawnego "zniesienia współwłasności". Zniesienie współwłasności polega na przekształceniu majątku, który jest przedmiotem współwłasności, tak by każdy z właścicieli uzyskał wydzieloną część tego majątku albo uzyskał odszkodowanie z tytułu jego sprzedaży. Procedura ta jest opisana w Kodeksie cywilnym w art. 197 i nast.

Na Post 2:
Twoje informacje są zasadniczo poprawne. Wybór między trzema wymienionymi opcjami zależy od okoliczności i preferencji stron. Warto jednak podkreślić, że sprzedaż przez komornika może być mniej korzystna z uwagi na potencjalnie niższą cenę niż wartość rynkowa mieszkania.

W procesie o zniesienie współwłasności strona składająca pozew określa swoje postulaty, czyli wskazuje preferowany sposób zniesienia współwłasności. Może to być jedno z proponowanych rozwiązań. Sąd oczywiście może podjąć inną decyzję, jeżeli uzna to za bardziej odpowiednie w danej sytuacji, ale początkowo opiera się na wniosku strony składającej pozew.

Składając wniosek do sądu, wskazujesz preferowany sposób rozwiązania sprawy, ale decyzja ostateczna leży po stronie sądu. Sąd będzie oceniał sytuację i okoliczności oraz postulaty obu stron, by podjąć ostateczną decyzję.
 
anonim cytuj
17-08-2023

Sugerowane Tematy

Pracodawca nie wezwał pogotowia do kobiety, która potrzebowała pomocy medycznej.
Sytuacja taka ? Pracodawca nie wezwał pogotowia do kobiety która miała ponad 200 tętna, kobieta prawie zeszła na kuchni… szef stwierdził ze „przejdzie jej” Oraz ze on nie jest zobowiązany do tego aby wyzywać pogotowie bo „nie ma po co wyzywać i tak nie przyjedzie” jak to sobie zażartował ? Te osobę koleżanka zwiozla do domu i jej facet wezwał pogotowie. Trafiła do szpitala i znajduje się tam w złym stanie. Czy można pociągnąć pracodawcę do od...
Dziedziczenie po zmarłej.
Witam, przed zadaniem pytania zapoznałem się z poradnikiem spadkowym oraz FAQ, jednak sprawa dalej nie jest dla mnie jasna, więc proszę o poradę. Babcia Małgorzata, wraz z mężem Krzysztofem, mieszkała w mieszkaniu (komunalnym lub spółdzielczym). Mieli dwoje synów Piotra i Pawła. Paweł ma żonę Grażynę w wieku 60 lat, córkę Katarzynę w wieku 40 lat, wszyscy mieszkają w Polsce. Piotr mieszka w Hiszpanii. Była możliwość wykupienia mieszkania na włas...
Zaprzestanie pracy dzień po zakończeniu umowy.
Mam taki problem z moim pracodawcą. W przyszły poniedziałek potrzebuje koniecznie wolne. Problem w tym, że pracodawca nie chce się na to zgodzić. Moja umowa zakończyła się z dniem wczorajszym i zastanawiam się czy stanie się coś jeżeli np. jutro nie stawie się w pracy mimo to, że mam rozpisany grafik na cały miesiąc? Od razu mówię też, że o zakończeniu współpracy myślę od dłuższego czasu głównie przez brak wyrozumienia pracodawcy w co do studiów....
Uchylenie obowiązku alimentacyjnego na dorosłe dzieci.
Chce złożyć wnioski o uchylenie obowiązku alimentacyjnego na dorosłe dzieci które dawno się usamodzielniły. I tu mam problem gdzie taki wniosek składać, w miejscu mojego zamieszkania czy do sądu, który wydawał postanowienia. I tu kolejny problem, bo sądy już nie istnieją, te które wydawały postanowieniem problem jest z ustaleniem akt spraw. Czy jak złoże wniosek o uchylenie do sądu rejonowego w miejscu mojego zamieszkania, to będzie to rozpatryw...

Wyszukiwarka