Zlecenie wykonania drogą mailową.

Chcę zlecić wykonanie formatek w płycie MDF pewnej firmie i na prośbę o spisanie zlecenia/umowy dostałem info, że oni przyjmują takie zlecenia drogą mailową. Tzn. trzeba wysłać plik do obróbki na CNC i podać parametry płyty MDF.
Czy to wystarczająca forma umowy by móc rozliczyć ich z pracy, tj. jeśli nie wykonają tak jak się umawialiśmy? Np. nie odebrać towaru i zażądać nowej formatki albo zwrotu wpłaty? Wpłatę już zrobiłem na podstawie wcześniejszych maili z przypuszczalnym kosztem. Teraz chciałem się zabezpieczyć, jak coś przypadkiem zniszczą albo porysują, np. podczas składowania albo transportu itp itd.
anonim cytuj
15-08-2023
Czy to wystarczająca forma umowy by móc rozliczyć ich z pracy, tj. jeśli nie wykonają tak jak się umawialiśmy?

Można nawet ustnie i umowa zostanie zawarta. To tylko kwestia udokumentowania ustaleń zawartej umowy.
Sądziłem, że w dobie internetu łatwo jest podważyć ustalenia poczynione drogą mailową i iść w zaparte, że to czy tamto nie było ustalone. A na maila odpowiedziała, np. "sprzątaczka" a nie przedstawiciel zleceniobiorcy.

Tak samo jak umowę zawartą słownie, a jednak prawo jak najbardziej sankcjonuje taką formę jako skuteczną.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Dziękuje za szybką odpowiedz.
Pozdrawiam.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Chcę zlecić wykonanie formatek w płycie MDF pewnej firmie i na prośbę o spisanie zlecenia/umowy dostałem info, że oni przyjmują takie zlecenia drogą mailową.


W świetle polskiego prawa, zawieranie umów drogą elektroniczną jest w pełni dopuszczalne. Artykuł 60 § 1 Kodeksu cywilnego stanowi, że umowy można zawierać w dowolnej formie, chyba że przepisy stanowią inaczej. Umowa zawarta drogą mailową jest więc w pełni ważna. W przypadku sporu o treść zawartych ustaleń, korespondencja e-mailowa może posłużyć jako dowód.

Co do obaw związanych z ewentualnymi uszkodzeniami formatek, ważne jest, aby w mailu dokładnie określić warunki realizacji zlecenia, takie jak rodzaj płyty MDF, wymagania co do jakości wykonania, termin realizacji oraz sposób dostawy. Każdy szczegół umowy, który jest istotny z punktu widzenia obu stron, powinien zostać jasno i dokładnie określony w mailu.

Sądziłem, że w dobie internetu łatwo jest podważyć ustalenia poczynione drogą mailową i iść w zaparte, że to czy tamto nie było ustalone. A na maila odpowiedziała, np. "sprzątaczka" a nie przedstawiciel zleceniobiorcy.


Zawieranie umów drogą elektroniczną, podobnie jak ustnie, może rodzić pewne ryzyko, jeśli chodzi o możliwość udowodnienia zawartych ustaleń. Ważne jest jednak, aby korespondować z oficjalnego adresu e-mail firmy oraz upewnić się, że rozmawiamy z uprawnioną osobą. Jeśli masz obawy co do wiarygodności osoby kontaktującej się z Tobą, warto poprosić o potwierdzenie zawartych ustaleń w innej formie, np. poprzez podpisanie umowy pisemnej lub wysłanie potwierdzenia drogą tradycyjną.

Podsumowując:

Umowa zawarta drogą mailową jest ważna w świetle polskiego prawa.
Aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami, warto dokładnie określić wszystkie warunki realizacji zlecenia w mailu.
Jeśli masz wątpliwości co do tożsamości osoby kontaktującej się z Tobą, warto upewnić się, z kim dokładnie prowadzisz korespondencję i ewentualnie poprosić o potwierdzenie zawartych ustaleń w innej formie.
 
anonim cytuj
16-08-2023

Sugerowane Tematy

Wyrok prawomocny a upadłość dłużnika.
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą zatrudniając kilka osób. Byłem podwykonawcą spółki z o.o. która to nie zapłaciła mi ok. 100 tys. zł. Doszły koszty prawnika i opłata sądowa, ale sprawę wygrałem. Wyrok jest prawomocny z klauzulą wykonalności, ale dłużnik nie płaci. Dłużnik zgłosił upadłość zmienił KRS i ma się świetnie wygrywając kolejne przetargi. Wierzycieli jest długa u syndyka kolejka: ZUSy, leasingi, i oszukane firmy. Mój p...
Kupno mieszkania obciążonego kredytem hipotecznym.
Partner chce mi sprzedać mieszkanie. W ten sposób zabieram kredyt na siebie i spłacam jego. (mieszkanie wtedy jest moje) Czy może lepiej przejąć jego kredyt hipoteczny? Czy wtedy też będę miała mieszkanie?...
Zbyt wysokie koszty adwokackie dla oskarżyciela posiłkowego.
Mój znajomy miał sprawę o niewielką kradzież, poddał się karze na podstawie 387 kpk., żeby skrócić postępowanie i dostał bardzo niskie zawiasy. Na rozprawę stawił się pokrzywdzony z adwokatem, który działał jako oskarżyciel posiłkowy. Rozprawa trwała max. 40 minut, sąd go skazał i zasądził od niego dla pokrzywdzonego 2300 zł kosztów adwokackich. To chyba lekka przesada. Co znajomy może zrobić ?...
Umowa dożywocia.
W czerwcu moi teściowie przepisali na mnie i na męża swój dom w ramach umowy dożywocia. Generalnie teraz to my powinniśmy być jego właścicielami. Dzisiaj w wyszukiwarce ksiąg wieczystych zobaczyłam że dalej oni widnieją jako właściciele a jedynie w którymś tam dziale jest tylko wpis że jest użytkowanie dożywotnie. O mnie i o mężu nie jest nigdzie napisane że jesteśmy teraz właścicielami domu. Czy to jest prawidłowo zapisane czy po prostu KW nie z...

Wyszukiwarka