Fotograf ślubny, który notorycznie nie wywiązuje się z umowy.

Dzień dobry,
bardzo proszę o pomoc, ponieważ nie mam już pomysłu, w jaki sposób wyegzekwować realizację usługi.
Podpisaliśmy umowę na foto + video ze ślubu z terminem 3 miesiące. Wpłaciliśmy połowę pieniędzy zgodnie z umową.
Pierwsze zdjęcia miały być dzień po ślubie (ta część niestety tylko ustnie, ale mamy świadków na to).
Od tej pory praktycznie nie ma kontaktu. Fotograf albo pisze, że już wysyła, albo że wysłał, ale nie doszło, albo (90% czasu) ignoruje telefony maile i wiadomości zapadając się pod ziemię.
Materiał jest dla nas ważny, chcemy go odzyskać choćby w formie surowej.
Wysłałam wezwanie do realizacji umowy. Zero odpowiedzi.
Wysłałam wielokrotnie prośbę o wyznaczenie terminu odbioru (ponieważ minęło już 5 miesięcy, a my nie mamy nic poza stratą pieniędzy i nerwów).
Fotograf milczy jak zaklęty. Raz w miesiącu raczy nam odpowiedzieć, że za tydzień/miesiąc, po czym znów brak kontaktu.
W umowie mamy zapis, że na realizację ma 3 miesiące - minęły.
W umowie mamy zapis, że wyda nam wszystko po wpłacie. Z wiadomych względów nie chcę mu zrobić przelewu, ponieważ nie wywiązał się z żadnej swojej obietnicy. Chcemy osobiście odebrać rzeczy i zapłacić podczas odbioru. Nie reaguje na nic. Znalazłam teraz masę negatywnych opinii, że robi to samo innym - bierze pieniądze i milczy jak zaklęty.
Co byście poradzili? Pozew zbiorowy? Czy to ma sens?
W jaki sposób odzyskać materiał, który jest jedyną pamiątką ze ślubu i jak zrobić to zgodnie z prawem, żeby wyegzekwować to, co jest w umowie.
Żeby była jasność - chcę zapłacić pozostałą kwotę, ale nie chcę zrobić przelewu, bo poprzedni zrobiliśmy po jego obietnicy, że w ciągu 2-3 dni nam wyśle zdjęcia, a minęło od tego czasu 5 miesięcy.
anonim cytuj
15-08-2023
Pozew zbiorowy?

Jeśli zależy Tobie na pieniądzach bo zarejestrowanego materiału w ten sposób nie uzyskasz. Żaden Sąd nie jest władny nakazać twórcy oddanie, sprzedanie jego utworów.
Czyli my nie mamy żadnych prawnych możliwości wyegzekwować tego materiału?
Twórca twórcą, ale przecież został zatrudniony w celu realizacji konkretnej usługi, a tam jest przekazanie nam tego.
Dodatkowo jest to jedyna pamiątka jaką mamy, czy prawo jest na tyle dziurawe w tym zakresie, że chroni naciągających?
Widziałam gdzieś w necie wyrok, gdzie sąd nakazał wręcz odszkodowanie, bo prawem jest godne przeżywanie ślubu, a taki sposób realizacji usługi to wyklucza.
Czy mamy jakieś środki czy pozostaje po prostu czekać na łasce fotografa?

Nie, pozostaje on własnością twórcy, Wy co najwyżej możecie dochodzić roszczeń pieniężnych.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Podpisaliśmy umowę na foto + video ze ślubu z terminem 3 miesiące. Wpłaciliśmy połowę pieniędzy zgodnie z umową.

Jeżeli podpisaliście umowę, w której zostały określone konkretne warunki dotyczące wykonania usługi oraz jej termin realizacji, a fotograf nie wywiązał się z tych zobowiązań, to można dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

Po pierwsze, jeżeli w umowie określono termin realizacji na 3 miesiące, a ten termin minął, to mamy do czynienia z niewykonaniem umowy przez jedną ze stron. W takim przypadku przysługuje Wam prawo do odstąpienia od umowy i żądania zwrotu wpłaconej kwoty na podstawie art. 491 Kodeksu cywilnego. Jeżeli fotograf nie wywiąże się z tego obowiązku, możecie wystąpić na drogę sądową.

Po drugie, w przypadku, gdy materiał stanowi dla Was wartość nie tylko materialną, ale także emocjonalną (jest jedyną pamiątką ze ślubu), można próbować żądać odszkodowania za doznaną krzywdę moralną, opierając się na art. 445 § 1 Kodeksu cywilnego. Chociaż prawo autorskie chroni prawa twórcy, nie chroni go w sytuacji, gdy nie wywiązał się on z zawartej umowy.

Czyli my nie mamy żadnych prawnych możliwości wyegzekwować tego materiału?

Nie jest całkowicie prawdą, że materiał pozostaje wyłącznie własnością fotografa. Jeżeli zawarliście umowę na realizację i dostarczenie konkretnego materiału, to w ramach tej umowy fotograf zobowiązał się do przekazania Wam tego materiału. W przeciwnym razie narusza postanowienia umowy. Dlatego możecie domagać się przekazania materiału na podstawie art. 471 Kodeksu cywilnego. W przypadku odmowy przez fotografa, drogą sądową można również domagać się wydania tego materiału.

Pozew zbiorowy?

Pozew zbiorowy jest możliwy, gdy istnieje grupa osób poszkodowanych przez tego samego dłużnika w taki sam sposób. W takim przypadku można rozważyć złożenie pozwu zbiorowego, opierając się na przepisach ustawy o pozwach zbiorowych z dnia 17 grudnia 2009 r. Jednak zanim zdecydujecie się na taki krok, warto zbadać, czy spełnione są warunki przewidziane w ww. ustawie, takie jak liczba poszkodowanych czy jednorodność roszczeń.

Reasumując, mając na uwadze zawartą umowę oraz nie wywiązanie się fotografa z jego zobowiązań, posiadasz podstawy prawne do podjęcia działań sądowych w celu wyegzekwowania swoich praw zarówno w zakresie otrzymania materiału, jak i ewentualnego odszkodowania.
 
anonim cytuj
16-08-2023

Sugerowane Tematy

Zniesienie współwłasności.
Po śmierci rodziców stałem się właścicielem 1/3 mieszkania własnościowego. Po 10 latach kłótni udało nam uzgodnić z rodzeństwem, że zrzekniemy się współwłasności na rzecz jednego z nas (który w tam mieszka wraz z rodzina) pod warunkiem spłaty pozostałych. Już się orientowałem i rozumiem, że skoro jesteśmy zgodni co to wartości i kwoty spłat najprościej będzie przeprowadzić zniesienie współwłasności w drodze sądowej, gdzie wystarczy, żeby jeden z ...
Odszkodowanie za błąd medyczny.
Witam w 2018 żona rozcięła sobie palec 5 lewej ręki pojechała do szpitala gdzie została przyjęta przez lekarza chirurga, lekarz zszył jej ranę bez żadnego zdjęcia RTG wywiadu lub odesłaniu do placówki która może zrobić takie zdjęcie itd. Po tygodniu okazało się że nie może ruszać palcem bo lekarz nie zszył ścięgien tylko ranę powierzchownie . Obecnie w palec wszczepiona jest rurka żeby palec nie obumarł i można było wszczepić ścięgno, jego sprawn...
Zniesienie współwłasności nieruchomości.
Dzień dobry. Jestem współwłaścicielem posesji ( dwa budynki). Powołałem biegłego sadowego by dokonał wyceny. Złożyłem wniosek w sadzie o zniesienie współwłasności. Współwłaścicielowi zaproponowałem wykup jego części. Moja sytuacja finansowa się zmieniła i podjąłem decyzje o sprzedaży. Chce powołać biegłego by raz jeszcze wycenił nieruchomość ( motywuje to tym że ceny nieruchomości wzrosły). Pieniędzmi ze sprzedaży podzielimy się z współwłaścicie...
Pielęgniarka zrobiła mi test pcr wymaz z gardła, zamiast zrobić wymaz dźgnęła mnie w gardło od czego mam paraliż prawego nerwu fałdu gardła oraz paraliż połowy krtani
Witam 2 lata temu w sierpniu podczas przyjęcia do szpitala pielegniarka oddziałowa zrobiła mi test pcr wymaz z gardła . Niestety były to początki testowania i zamiast zrobić wymaz dźgnęła mnie w gardło od czego mam paraliż prawego nerwu fałdu gardła oraz paraliż połowy krtani … straciłam głos + problemy z połykaniem ( krztusze się własna ślina lub podczas jedzenia picia ) . Czy była by możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności szpitala ? Dodam...

Wyszukiwarka