Zmiana terminu wykonania.

Czy zapis w umowie że prace mogą być przesunięte ze względu na złe warunki atmosferyczne, które są typowe dla danej pory roku (firma się tłumaczy ujemnymi temperaturami w zimie) ma moc prawną. Czy można rozwiązać umowę z taką firmą? Ta zima raczej odbiega od typowych zim bo jest cieplejsze. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
anonim cytuj
15-08-2023
Czy zapis w umowie że prace mogą być przesunięte ze względu na złe warunki atmosferyczne, które są typowe dla danej pory roku (firma się tłumaczy ujemnymi temperaturami w zimie) ma moc prawną. Czy można rozwiązać umowę z taką firmą? Ta zima raczej odbiega od typowych zim bo jest cieplejsze. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Jeśli obydwie strony umowy się na to zgodziły to tak. Pytanie co znaczy "złe warunki atmosferyczne".
Znalazłem coś takiego więc zdaje mi się, że zawierając umowę w grudniu i wyznaczając czas realizacji na 30 dni zleceniobiorca mógł przewidzieć że w grudniu i styczniu będą występować ujemne temperatury? Dopisze tylko że w umowie jest termin 30 dni po którym jest kara umowna i możliwość rozwiązania umowy chyba że wykonania umowy uniemożliwi sam zleceniodawca lub wystąpią niekorzystne warunki atmosferyczne.
"IV CKN 150/00. W rozpatrywanym przypadku ujemne temperatury utrzymywały się bez przerwy w okresie od dnia 2 listopada 1995 r. do drugiej dekady kwietnia 1996 r. Sąd Apelacyjny uznał jednakże, iż przedsiębiorstwo budowlane zgodnie z art. 355 § 2 k.c. było zobowiązane do staranności wymaganej od profesjonalisty, tj. uwzględniającej zawodowy charakter jego działalności. W związku z tym, jako profesjonalista, powinno, zawierając umowę o roboty budowlane mające trwać 2,5 roku, przewidzieć cytowane niekorzystne zjawiska atmosferyczne i wyeliminować ich wpływ na realizację przyjętego zamówienia".

Wiesz 30 dni a 2,5 roku (921 dni) to różnica, w czasie której możliwe jest nadrobienie strat czasu spowodowanych złymi warunkami atmosferycznymi; nie sądzę, abyś miał jakiekolwiek szanse nawet porównywać swoją umowę do tamtej. Druga sprawa jest taka, że nie mam pojęcia czego umowa dotyczyła oraz jej pełnej treści toteż nie mam jak się odnieść do Twoich argumentów.
Umowa dotyczy montażu fotowoltaiki na gruncie. W zimie za zimno, w lecie za ciepło na wiosnę i jesień za bardzo deszczowo....hmm....w takim razie można odwlekać w nieskończoność. Jeśli ktoś podpisuje umowę w grudniu to powinien się liczyć że będzie zimno. Tamta umowa właśnie trwała 2.5 roku i tam trudniej jest przewidzieć warunków atmosferycznych a i tak Sąd stanął na stanowisku że przedsiębiorca powinien je przewidzieć. W mojej umowie jest to łatwiejsze do przewidzenia. Znalazłem jeszcze takie coś:
"Nie uważa się za czynnik zakłócający wpływ czynników atmosferycznych w czasie realizacji robót, który przy składaniu ofert musi być normalnie brany pod uwagę. Wstrzymanie robót budowlanych ze względu na warunki atmosferyczne typowe (właściwe) dla danej pory roku i miesiąca, lub zła organizacja robót nie uzasadnia zmiany umowy."

Nie uzasadnia, ale nic nie zabrania tak się umówić. Jeśli zatem masz już taki zapis to jedyne, co moim zdaniem może być punktem odniesienia w kwestii ustalenia tych "złych warunków" jest instrukcja montażu producenta(ów) poszczególnych elementów tej instalacji jeśli sama umowa nie określa "złych" warunków.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Zapis w umowie, że prace mogą być przesunięte ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne, ma moc prawną, o ile obie strony go zaakceptowały. Jednakże aby określić, czy takie warunki faktycznie miały miejsce, należy odnieść się do konkretów zawartych w umowie oraz porównać je z rzeczywistymi warunkami atmosferycznymi w danym okresie. Jeśli chodzi o możliwość rozwiązania umowy, konieczne jest przestudiowanie całości jej treści. Przytoczony wyrok IV CKN 150/00 podkreśla, że przedsiębiorstwa budowlane są zobowiązane do zachowania staranności wymaganej od profesjonalisty, co może obejmować przewidywanie typowych warunków atmosferycznych dla danej pory roku.

Odpowiedź na Post 2:
Zgoda, kluczową kwestią jest, jak zostały zdefiniowane "złe warunki atmosferyczne" w umowie. Jeżeli definicja jest nieprecyzyjna lub jej brak, można odnieść się do wytycznych lub instrukcji montażu producenta wykorzystywanych elementów instalacji. Takie instrukcje często zawierają konkretne wytyczne dotyczące temperatur i warunków, w których można bezpiecznie i skutecznie instalować urządzenia.

Odpowiedź na Post 3:
Zawarcie umowy w grudniu sugeruje, że zleceniobiorca powinien był przewidzieć typowe warunki atmosferyczne dla tej pory roku. Z przytoczonej informacji wynika, że czynniki atmosferyczne, które są typowe dla danej pory roku, nie powinny być traktowane jako przeszkoda w realizacji robót. Zatem jeśli umowa nie zawiera dokładnej definicji "złych warunków", a zimowe warunki były typowe (lub nawet cieplejsze niż zwykle), argument o niekorzystnych warunkach atmosferycznych może być nieważny. Ponadto, jeśli w umowie jest wyraźnie określony termin realizacji oraz kara umowna za jego niewywiązanie się, masz prawo do jej egzekwowania, o ile nie wystąpiły inne wyjątkowe okoliczności uniemożliwiające wykonanie pracy.
 
anonim cytuj
16-08-2023

Sugerowane Tematy

Postanowienie o zawieszeniu śledztwa.
Witam, w dniu 19.07.2017 roku wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów z artykułów 56,61,62 kks. Już 22 maja 2018 roku wydano postanowienie o zawieszeniu śledztwa ze względu na niemożność przesłuchania świadków. Natomiast w dniu 28 kwietnia 2020 roku ponownie wydano postanowienie o kontynuacji zawieszenia śledztwa z tego samego powodu ( braku możliwości przesłuchania świadka). I tak od przedstawienia zarzutów minęło już 6 lat, a sprawa dot...
Nieuzasadnione rozwiązanie umowy na czas nieokreślony.
Umowa na czas nieokreślony, wypowiedzenie ze strony pracodawcy, odwołanie do Sądu pracy. Sprawa zakończyła się, podpisaniem ugody Sądowej na 1szej rozprawie. Pracodawca zobowiązał się do zapłaty na moją "rzecz" odszkodowania kwoty 18.000 złotych brutto (słownie: osiemnaście tysięcy złotych brutto). 2. Kwotę wskazaną w ust. 1 powyżej Pozwana przeleje na rachunek bankowy Powódki nr [______], po potrąceniu należności publicznoprawnych prze...
Zwolnienie z pracy w dobie pandemii
Dzień dobry, mam pytanie odnośnie zwolnienia się z pracy mailowo w dobie pandemii (umowa o pracę). Obecnie cała firma pracuje zdalnie i aktualnie nie mam możliwości dać wypowiedzenia bezpośrednio swojemu szefowi. Z tego co zdążyłam dowiedzieć się z internetu, forma taka jest poprawna tylko w przypadku, gdy dokument wypowiedzenia zawarty w mailu posiada kwalifikowany podpis elektroniczny. Jakie są ewentualne konsekwencje przesłania wypowiedzenia p...
Prawa klienta do reklamacji.
Witam, prowadzę serwis komputerowy, klient przyniósł na wymianę baterii swój laptop ponieważ szybko się rozładowywała. Bateria została szybko wymieniona, przetestowana, ładowała się i działo wszystko. Po dwóch dniach klient do mnie pisze że laptop umarł w czasie pracy, odebrałem od sprzęt i rzeczywiście nie uruchamiał się, uszkodził się chip na płycie głównej, z powodu braku sprzętu do takiej naprawy oddałem sprzęt do serwisu który takie wymiany ...

Wyszukiwarka