Freelancer na umowy o dzieło - pracujący czy bezrobotny?

Witam. Jestem freelancerem wykonującym usługi graficzne dla różnych firm bądź instytucji. Rozliczam się za pomocą umów o dzieło. Takich umów podpisuje np. 1-2 w miesiącu, czasem z przerwami między nimi.
Pytanie tak jak w tytule. To, że nie można rejestrować się wtedy jako bezrobotny jest mi znane, gdyż to normalna praca zarobkowa - ale nie jest ciągła (umowy o dzieło często mają przerwy czasowe) Jak zatem można określić status takiej osoby gdy trzeba zadeklarować jedną z dwóch opcji : pracujący / bezrobotny?
anonim cytuj
15-08-2023
Wykonując umowę o dzieło nie można nabyć statusu osoby bezrobotnej. Na czas wykonywania dzieła trzeba się wyrejestrować, nawet jeśli to jeden dzień. Kolejnego dnia można zarejestrować się ponownie dostarczając tylko tę jedną umowę, nie trzeba całego kompletu dokumentów od początku.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Wykonując umowę o dzieło nie można nabyć statusu osoby bezrobotnej. Na czas wykonywania dzieła trzeba się wyrejestrować, nawet jeśli to jeden dzień. Kolejnego dnia można zarejestrować się ponownie dostarczając tylko tę jedną umowę, nie trzeba całego kompletu dokumentów od początku.

Dzięki za pomoc.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Jeśli ktoś podejmuje działalność zarobkową na podstawie umowy o dzieło, nie może on zostać zarejestrowany jako osoba bezrobotna na czas wykonywania tej umowy. Zgodnie z polskim prawem, osoby, które podpisują umowę o dzieło, traktowane są jako osoby zatrudnione na czas realizacji tego dzieła. Jeśli między poszczególnymi umowami występują przerwy, osoba może być traktowana jako bezrobotna tylko w tych okresach, kiedy nie ma obowiązku wykonania dzieła wynikającego z umowy.

W związku z tym, jeśli konieczne jest zadeklarowanie jednego ze statusów - "pracujący" lub "bezrobotny" - w okresie realizacji umowy o dzieło będziesz uważany za "pracującego". W okresach między umowami, jeśli nie masz żadnej innej formy zatrudnienia, będziesz mógł zadeklarować status "bezrobotnego".

w nawiązaniu do odpowiedzi powyżej:

Zgadza się, jeśli podejmujesz działalność na podstawie umowy o dzieło, jesteś traktowany jako osoba pracująca. W przypadku zakończenia realizacji umowy o dzieło i braku innych form zatrudnienia, możesz zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Jeżeli podejmiesz następnie kolejną umowę o dzieło, musisz wyrejestrować się z urzędu pracy.
 
anonim cytuj
16-08-2023

Sugerowane Tematy

Wstrzymanie wypłaty na L4 / niewykorzystany urlop
Witam wszystkich! Mam dwa pytania: - Czy pracodawca moze wstrzymać wynagrodzenie jeśli pracownik jest na zwolnieniu lekarskim? - Złożyłem wypowiedzenie umowy o pracę a mam nie wykorzystany urlop za rok poprzedni i dwa lata wstecz. Czy pracodawca winien wypłacić ekwiwalent za wcześniejsze lata?...
Przebywam na urlopie wypoczynkowym i prawdopodobnie zostanę z niego wezwana. Czy mam obowiązek odebrać telefon od pracodawcy?
Przebywam na urlopie wypoczynkowym. Wiem, że najprawdopodobniej zostanę wezwana z urlopu - brakuje pracowników. Czy mam obowiązek odebrać telefon od pracodawcy? Jak wygląda powiadomienie pracownika o tym, aby wrócił z urlopu ( forma pisemna/telefoniczna)? Dziękuję za ewentualne odpowiedzi....
Brak ubezpieczenia zdrowotnego.
Sytuacja wyglada tak że potrzebuję receptę na tabletki ale nie mam ubezpieczenia zdrowotnego Czytałam że lekarz rodzinny może wystawić mi taka receptę ale leki będę 100% płatne Czy to prawda ?...
Odrzucenie spadku po zmarłym.
Witam. Będę pisała do sądu pismo z prośbą o zrzeczenie się spadku w imieniu syna po dziadku. Czy jest może ktoś to by mi podpowiedział w jaki sposób mam takie pismo napisać, byłabym ogromnie wdzięczna....

Wyszukiwarka