Dostałam prezent urodzinowy o wartości ok 1000-2000 zł. Teraz ta osoba oczekuje jego zwrotu. Czy prawnie mam obowiązek go zwrócić?

Dostałam prezent urodzinowy o wartości ok 1000-2000 zł. Osoba potwierdzała ze jest to prezent na urodziny. Teraz oczekuje jego zwrotu. Czy prawnie mam obowiązek go zwrócić i czy osoba może wyciągnąć w stosunku do mnie jakieś prawne konsekwencje jeśli nie zwroce? W rozmowach naszych prywatnych również mam potwierdzenie że to prezent urodzinowy.
anonim cytuj
24-08-2022
Darczyńca ma prawo odwołać darowiznę tylko w sytuacji gdy nastąpiła rażąca niewdzięczność. Czy nastąpiła?
 
anonim cytuj
25-08-2022
Darczyńca tworzył ze mną związek. Porzucił mnie z dnia na dzień bez powodu - znudziło się życie w związku jemu.
A czy mogę dopytać co można rozumieć przez rażąca niewdzięczność?
 
anonim cytuj
26-08-2022
To takie działania obdarowanego, które są wymierzone w darczyńce z zamiarem nieprzyjemnym np przestępstwo przeciwko darczyńcy.
 
anonim cytuj
28-08-2022
Dostałam prezent urodzinowy o wartości ok 1000-2000 zł. Teraz oczekuje jego zwrotu. Czy prawnie mam obowiązek go zwrócić?


Prezent, który otrzymałaś, jest formą darowizny. Darowizna jest to umowa, na mocy której darczyńca przekazuje obdarowanemu jakieś dobro, nie oczekując nic w zamian. Skoro jest potwierdzenie w rozmowach prywatnych, że jest to prezent urodzinowy, to możemy zakładać, że nie było związanych z nim żadnych dodatkowych warunków.

Po pierwsze, zgodnie z art. 888 Kodeksu Cywilnego, darowizna jest umową nieodpłatnego świadczenia. Jeżeli darowizna została dokonana i nie była darowizną obciążoną żadnymi warunkami, to nie można jej odwołać z powodu, że darczyńca po prostu zmienił zdanie.

Darczyńca ma prawo odwołać darowiznę tylko w sytuacji gdy nastąpiła rażąca niewdzięczność. Czy nastąpiła?


Po drugie, zgodnie z art. 895 Kodeksu Cywilnego, darczyńca może odwołać darowiznę z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego tylko w sytuacjach określonych w tym przepisie. Rażąca niewdzięczność to, na przykład, sytuacje, gdy obdarowany dopuszcza się wobec darczyńcy przestępstwa czy też poważnie go obraża.

Darczyńca tworzył ze mną związek. Porzucił mnie z dnia na dzień bez powodu - znudziło się życie w związku jemu. A czy mogę dopytać co można rozumieć przez rażąca niewdzięczność?


Po pierwsze, samo zakończenie związku, nawet jeśli nastąpiło bez wyraźnego powodu, nie jest uznawane za rażącą niewdzięczność w rozumieniu prawa. Rażąca niewdzięczność odnosi się do poważnych krzywd czy czynów skierowanych w stronę darczyńcy.

To takie działania obdarowanego, które są wymierzone w darczyńce z zamiarem nieprzyjemnym np przestępstwo przeciwko darczyńcy.


Zgadza się, jednym z przykładów rażącej niewdzięczności może być popełnienie przez obdarowanego przestępstwa wobec darczyńcy. Jednakże na podstawie przedstawionych informacji nie ma dowodów na to, że doszło do takiego działania ze strony obdarowanego w stosunku do darczyńcy.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

konto bankowe po zmarłym tacie
Nabyłem spadek przez sąd po zmarłym tacie w postawieniu mam wpisane nieruchomość oraz gospodarstwo rolne. Tata miał konto bankowego i mam rozumieć że nie mam do niego praw?...
Uzasadnienie wyroku.
Witam dziś minęło 14 dni od momentu złożenia wniosku o uzasadnienie wyroku. Do dnia dzisiejszego nie mam uzasadnienia. Co dalej Drodzy Państwo ?...
Jakie są konsekwencje braku badań medycyny pracy?
Chciałam się dopytać jakie są konsekwencje braku badań medycyny pracy, zarówno wstępnych jak i okresowych? Pracuje w mojej obecnej firmie na umowę o pracę od ponad 4 latach lat i nigdy nie miałam zleconych żadnych badań - ani na początku ani później. Dopiero ostatnio ktoś ze znajomych wspomniał że wybiera się na te badania i dopiero wtedy zaświeciła mi się lampka w głowie. Wiem że to moja własna głupota i powinnam tego dopilnować, ale wcześnie...
Krajowy Rejestr Karny.
Proszę o odpowiedź,mąż kobiety, która podała mnie do sądu, był karany. Ma to istotne znaczenie dla sprawy. Czy mogę dostać informacje z Rejestru o jego karalności ja lub mój adwokat? Dziękuję....

Wyszukiwarka