Współwłaściciel auta.

Jestem współwłaścicielem auta razem z tatą, tata zmarł w czerwcu. Czy mogę przekazać darowizną swoją część mamie? Tak by za jakiś czas mogła sprzedać auto bez konieczności robienia sprawy spadkowej ?
anonim cytuj
15-08-2023
Jeśli wszyscy są zgodni mogą przyjąć spadek u notariusza. Może wyższe koszty ale szybszy termin niż w Sądzie. Później można zrobić darowiznę.
A czy np. może być tak, że spadkobiercy mama i brat zrzekną się swojej części dla mnie ? Tak by auto należało tylko do mnie ? Wtedy nie byłoby problemu ze sprzedażą.

Nie da się zrzec. Mogą odrzucić spadek ale wówczas spadek wędruje niżej, Niech przyjmą u notariusza spadek a potem dokonają darowizny. po ojcu dziedziczy zona i wy z bratem. Pani wiec docelowo ma 4/6 samochodu, matka i brat po 1/6.
 
anonim cytuj
15-08-2023
W świetle prawa polskiego, jeśli osoba zmarła, jej majątek (w tym także współwłasność pojazdu) przechodzi na spadkobierców w drodze dziedziczenia. W przypadku współwłaścicielstwa auta, należy mieć na uwadze, że przysługująca współwłaścicielowi część przechodzi na jego spadkobierców.

Po pierwsze, jeśli chcesz przekazać swoją część auta mamie w formie darowizny, masz takie prawo. Wskazane jest jednak, by dokonać tego za pośrednictwem notariusza w formie umowy darowizny. W ten sposób Twoja mama stanie się współwłaścicielką auta z tytułu nabycia Twojej części.

A czy np. może być tak, że spadkobiercy mama i brat zrzekną się swojej części dla mnie ?


Po drugie, istnieje różnica między zrzeczeniem się spadku a odrzuceniem spadku. Zrzeczenie się spadku w praktyce nie istnieje w polskim prawie spadkowym. Można odrzucić spadek, ale jak wspomniano, spadek wówczas przechodzi na kolejnych spadkobierców zgodnie z kolejnością dziedziczenia. Jeśli matka i brat chcieliby przekazać swoją część spadku (w tym część samochodu) na Twoją korzyść, mogliby to zrobić poprzez darowiznę na Twoją korzyść po wcześniejszym przyjęciu spadku.

W odniesieniu do proporcji własności, jeśli ojciec nie pozostawił testamentu, stosuje się zasady dziedziczenia ustawowego. W takim przypadku, majątek zmarłego zostanie podzielony pomiędzy małżonka a dzieci, gdzie małżonek dziedziczy 1/4 majątku, a pozostałe 3/4 są dzielone między dzieci. Jeśli byłyby dwójka dzieci, każde z nich dostawałoby 3/8 majątku. W kontekście auta, jeśli był współwłaścicielem z Tobą, Twoja mama dostawałaby 1/4 jego części, a Ty i Twój brat po 3/8 tej części. Jeśli dodamy Twoją pierwotną własność, otrzymujemy ostateczny podział własności auta.
 
anonim cytuj
15-08-2023

Sugerowane Tematy

Jak uniknąć długów po rodzeństwie.
Mieszkamy z rodzicami w piętrówce. Ja zajmuje cały dół. Jest to osobne mieszkanie bo osobne wejście i podliczniki. Rodzice mają mi to przepisać. Z nimi na górze mieszka siostra i brat którzy mają spore długi w bankach komorników itd...w chwili obecnej gdyby nagle rodzice zmarli dom przechodzi na nas trzech dlatego ja chcę się zabezpieczyć przepisując dół na mnie. Jak zabezpieczyć się żeby komornik nie zainteresował się spadkiem tzn. mieszkaniem k...
Chciałabym ,żeby syn nosił nazwisko mojego męża.
Dzień dobry. Mam syna lat 12. Jego ojciec jest pozbawiony praw rodzicielskich. Od 7 lat jestem po ślubie i chciałabym ,żeby syn nosił nazwisko mojego męża. Mogę zmienić mu nazwisko?...
Spadek działki
Mam pytanie. Działka która jest notarialnie zapisana na małżeństwo które ma rozdzielność majątkowa- moja mama i moj tata. Nie maja rozwodu. Natomiast tata ma komorników. Trafił do szpitala . W przypadku jego śmierci jak wyglada to prawnie ? Nie chce przejąć długów ojca, wiem ze musze się zrzec spadku. Natomiast co się dzieje z dzialka? Mama nie ma żadnych dlugow....
Prawo do ulgi na dziecko w przypadku rozwodu rodziców.
Jestem z mężem po rozwodzie od ponad roku. Dzieci są ze mną, a mąż rozlicza się z ulgi na dzieci przez co ja nie mogę. Czy ma do tego prawo?...

Wyszukiwarka