Mandat za brak legitymacji do biletu.

Wczoraj jechałam pociągiem do Łodzi kupiłam bilet ulgowy ponieważ skan/zdjęcie legitymacji miałam w telefonie, po pokazaniu panu zdjęcia nawet nie spojrzał na zdjęcie i powiedział że to nie jest dokument dostałam mandat 137zł+ opłatę za bilet normalny. Nigdy nikt nie robił z tego problemu i bez problemu uznawali zdjęcie. Czy jest sens się odwoływać od tego?
anonim cytuj
22-02-2023
Nie ma, bo zdjęcie legitymacji nie jest legitymacją.
 
anonim cytuj
22-02-2023
Dokładnie tak jak jest wyżej napisane. W regulaminie przejazdu jest informacja, że przy kontroli masz obowiązek okazania dokumentu ze zdjęciem uprawniającego do ulgi. Zdjęcie legitymacji nie jest dokumentem ani tym bardziej nie pozwala zweryfikować czy dokument jest ważny lub prawdziwy. Pozostaje zapłacić mandat.
 
anonim cytuj
22-02-2023
Mogło Ci się wydawać, że to zadziała, bo ludzie jeżdżą na legitymacjach w mObywatel - jest to jedyna elektroniczna forma legitymacji jaką honorują przewoźnicy.
 
anonim cytuj
22-02-2023
Ja sie bym odwołą do rzexznika praw obywatelskich i zaskarżył danego przewoznika do Uoika napewno zmiękną, teraz kazdy dokument jest cyfrowy nawwt glupia legitymacja a przewoznik moze sobie jakies dziwaczne regulaminy ustalac ale prawo jest po stronie obywatela. Jak przewoznik dostanie kare pare mln to mu sie odechce takich praktyk. Dobry adwokat i leżą mozna zrobic nawet szum medialny
+1  
anonim cytuj
10-07-2023
Wczoraj jechałam pociągiem do Łodzi kupiłam bilet ulgowy ponieważ skan/zdjęcie legitymacji miałam w telefonie, po pokazaniu panu zdjęcia nawet nie spojrzał na zdjęcie i powiedział że to nie jest dokument dostałam mandat 137zł+ opłatę za bilet normalny.


W świetle polskiego prawa i regulaminów przewoźników kolejowych, istnieją konkretne zasady dotyczące korzystania z ulg na przejazdy kolejowe. Oto kilka kluczowych kwestii:

Dokument uprawniający do ulgi: Ustawa z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Dz.U. z 2020 r. poz. 798) nie określa konkretnie, w jakiej formie należy okazywać dokumenty uprawniające do ulgi. Jednakże przewoźnicy, w swoich regulaminach, mogą określić szczegółowe warunki korzystania z ulg, w tym formę i sposób przedstawienia dokumentu. Jeżeli regulamin jasno mówi, że konieczne jest okazanie oryginalnego dokumentu, to niestety zdjęcie legitymacji na telefonie nie będzie uznane.

Elektroniczna forma legitymacji: Aktualnie jedyną elektroniczną formą legitymacji, która jest powszechnie akceptowana przez przewoźników kolejowych, jest legitymacja w aplikacji mObywatel. Zdjęcie legitymacji na telefonie nie jest równoznaczne z elektroniczną legitymacją.

Możliwość odwołania: W przypadku niezgodności z regulaminem przewoźnika, osoba kontrolowana ma prawo odwołać się od nałożonego mandatu. Jednak, bazując na przedstawionych faktach i zgodności działania kontrolera z regulaminem, odwołanie wydaje się mało prawdopodobne do uwzględnienia.

Co do pomysłu odwołania się do rzecznika praw obywatelskich czy UODO, trzeba pamiętać, że przewoźnik ma prawo ustalać regulaminy zgodnie z obowiązującym prawem, a powszechna praktyka korzystania z ulg opiera się na przedstawianiu fizycznych dokumentów lub elektronicznych form uznawanych przez przewoźnika. Zaskarżenie przewoźnika do UODO w oparciu o naruszenie ochrony danych osobowych wydaje się nieodpowiednie w tej sytuacji, gdyż chodzi o przedstawienie prawidłowego dokumentu, a nie o przetwarzanie danych.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Odkładam pieniądze na koncie w banku, czy urząd skarbowy może domagać się jakiegoś podatku od tej kwoty?
Witam. Pracuje zarabiam ( legalnie w Polsce) odkładam sobie pewne kwoty na koncie w banku, czy po pewnym czasie urząd skarbowy może domagać się ode mnie abym z uzbieranej sumy np 80 tys musiała przelać do urzędu skarbowego jak to wygląda ...
Najniższa krajowa.
Czy jest komuś znany jakiś przypadek, kiedy to osoba będąca na samozatrudnieniu JDG /to jest tylko forma zatrudnienia, nic więcej/, oraz na etacie, u pracodawcy, na najniższej krajowej dla którego równocześnie świadczy usługi jako JDG, nie zarabia z tytułu etatu najniższej krajowej?...
Jak przejść na emeryturę?
Witam Mam takie pytanko i proszę o poważne potraktowanie, pytam jak to wygląda od strony pracownika. 1. W 4 kwartale roku pracownik uzyskuje prawo do emerytury, jak wygląda ten proces bo pracodawca nalega by rozwiązać umowę o prace z 3 miesięcznym wypowiedzeniem i za porozumieniem stron, księgowy trochę nie jasno odpowiada. 2. Pracownik jak napisze "wypowiedzenie" za porozumieniem stron z powodu odejścia na emeryturę, nie zostanie po...
nie odebrana paczka pobraniowa
Witam. Mam problem z kupującym. Sprzedałem mu rzecz za pobraniem. Sam zaproponował przesyłkę pobraniową. Ustaliliśmy również fakt że opłatę uiszcza kupujący. Został poinformowany przeze mnie że jest już na poczcie. Wszystko ładnie pięknie ale na dzień dzisiejszy paczka nadal leży do odbioru na poczcie. Pisałem kiedy ma zamiar odebrać paczkę ale zero odezwu. W jaki sposób mogę odzyskać pieniądze od kupującego? Bo z tego co wiem to jak paczka wrac...

Wyszukiwarka