Praca w niedzielę i święta.

Witam, zaczęłam pracować w lodziarni, jak wygląda prawnie praca w niedziele i święta w takim biznesie? Jestem na umowie o pracę. Szefostwo goni nas do roboty codziennie plus w każdą niedziele i w każde święto. Pracujemy we dwie. Czy kłania się tu PIP?
anonim cytuj
15-08-2023
Witam, zaczęłam pracować w lodziarni, jak wygląda prawnie praca w niedziele i święta w takim biznesie? Jestem na umowie o pracę. Szefostwo goni nas do roboty codziennie plus w każdą niedziele i w każde święto. Pracujemy we dwie. Czy kłania się tu PIP?

Codziennie ? 7 dni w tygodniu ? po ile godzin ?
Mamy do wyboru pracować codziennie bez dnia wolnego po 6h lub co drugi dzień po 12h. Tylko w każdą niedzielę musimy być, nie ma że boli. I oczywiście po takiej całej niedzieli gdzie człowiek przychodzi ledwo żywy, bo młyn niesamowity, również w poniedziałek trzeba iść do pracy. I teraz niedziela przypada 13-stego i święto 15-stego, jesteśmy takie zmęczone a szefostwo nie rozumie że też chcemy mieć wolne. Nie powinni oni sami pracować w święta a nie pracownice?

W sierpniu jest do przepracowania 176 h w 22 dni
Każda godzina wypracowana wiecej to nadgodziny za które należy sie dodatek
Za każdy dzień pracy ponad 22 dni należy sie dodatek do wynagrodzenia 100%
Nadgodziny nie mogą być codziennością = należy sprawę zgłosić do PIP
Czyli nie może nam rozkazać żebyśmy przyszły w święto do pracy? Jak zgłosić coś takiego anonimowo do PIP? Bo do szefostwa nic nie dociera, czują się bezkarni

Niestety może nakazać prace w święto.
Jak zgłosić coś takiego anonimowo do PIP?

Anonimowo nie można zgłosić - anonimów PIP nie kontroluje , ale można na dole skargi napisać że - nie wyrażasz zgody na ujawnienie danych skarżącego
Lub prowadzić dokładnie zapiski kiedy i ile godzin pracujecie a na koniec umowy ( myślę ,że jest tylko na okres letni ) złożyć wtedy skargę i żądać wynagrodzenia za godziny nadliczbowe wraz z odsetkami
Roszczenia pracownika przedawniają się po 3 latach
Już teraz należy domagać się kasy za nadgodziny
Ok, a czy możemy się po prostu zbuntować i nie przyjść do pracy 15-stego w święto?

Niestety zostanie to potraktowanie jako naruszenie obowiązków pracowniczych. Jeśli do pracodawcy nie dodarło do tej pory to już raczej nie dotrze. PIP udzieli takiemu pracodawcy "porady prawnej", ale musicie to głosić.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Praca w niedzielę: Według Kodeksu pracy (art. 151 K.p.), w zasadzie praca w niedzielę jest zakazana, jednak istnieją wyjątki. Jednym z nich jest działalność w zakładach usługowych, do których można zaliczyć lodziarnie. Jednak pracownikowi, który pracował w danym tygodniu w niedzielę, przysługuje inny dzień wolny w tym tygodniu.

Praca w święto: Podobnie jak w przypadku niedziel, praca w święto jest w zasadzie zakazana, ale też z wyjątkami. Jeśli pracownik pracuje w święto, powinien otrzymać za to dodatkowe wynagrodzenie oraz inny dzień wolny albo wyższe wynagrodzenie za pracę w święto.

Nadgodziny: Jeśli pracownik pracuje ponad normatywny czas pracy, czyli ponad 8 godzin na dobę (lub 7,6h jeśli zakład stosuje czterodniowy tydzień pracy), pracodawca ma obowiązek wypłacić wynagrodzenie za nadgodziny. W przypadku pracy w nadgodzinach pracodawca ma obowiązek zapłacić co najmniej 50% więcej za każdą godzinę pracy ponad normatywny czas pracy (zgodnie z art. 15110 K.p.).

Skargi do PIP: Zgłoszenia do Państwowej Inspekcji Pracy można dokonać osobiście, pisemnie lub telefonicznie. Anonimowość nie jest gwarantowana, ale można poprosić o nieujawnianie danych zgłaszającego.

Nieobecność w pracy bez powodu: Nieobecność w pracy bez uzasadnionego powodu może być traktowana jako naruszenie obowiązków pracowniczych. Może to prowadzić do konsekwencji dyscyplinarnych, włącznie z możliwością rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

W oparciu o powyższe informacje, pracownik powinien upewnić się, że jest świadomy swoich praw i obowiązków oraz, jeśli to konieczne, dochodzić swoich roszczeń przed sądem pracy.
 
anonim cytuj
15-08-2023

Sugerowane Tematy

Podział majątku.
Czy po podziale majątku, kiedy mieszkanie zostanie w przydziale dla mnie (a ja muszę spłacić byłego męża ). Powinnam udać się do notariusza sporządzić akt notarialny na mnie czy z postanowieniem sądu to jest automatycznie wpisywane do księgi wieczystej?...
Koleżanka chcę skorzystać z bezpłatnego urlopu wychowawczego ale szefowa stawia dziwne warunki
Witam. Piszę w imieniu koleżanki. Zacznę od tego że pracowała w sklepie monopolowym 3 lata. Umowy miała różne zlecenia , na pół etatu. Od grudnia 2020 ma umowę na czas nieokreślony. W lutym poszła na zwolnienie ze względu na ciążę(szefowa wiedziała o ciąży, mimo to dała jej taką umowę). 3 sierpnia 2021 urodziła dziecko. 01.08.2022 kończy jej się macierzyński i chciała by skorzystać z bezpłatnego urlopu wychowawczego. I tu zaczyna się cyrk. Szef...
Wyrok z uzasadnieniem.
Jaki czas ma sąd na wydanie wyroku z uzasadnieniem?...
Spółdzielcze własnościowe prawo własności bez księgi wieczystej.
Witam proszę wytłumaczyć mi co dokładnie oznacza sformułowanie "mieszkanie posiada spółdzielcze własnościowe prawo własności bez księgi wieczystej"? Czy warto kupić takie mieszkanie? Jakie ewentualne niebezpieczeństwa na mnie czyhają?...

Wyszukiwarka