[quote]Witam, zaczęłam pracować w lodziarni, jak wygląda prawnie praca w niedziele i święta w takim biznesie? Jestem na umowie o pracę. Szefostwo goni nas do roboty codziennie plus w każdą niedziele i w każde święto. Pracujemy we dwie. Czy kłania się tu PIP?[/quote]
Codziennie ? 7 dni w tygodniu ? po ile godzin ?
[quote]Mamy do wyboru pracować codziennie bez dnia wolnego po 6h lub co drugi dzień po 12h. Tylko w każdą niedzielę musimy być, nie ma że boli. I oczywiście po takiej całej niedzieli gdzie człowiek przychodzi ledwo żywy, bo młyn niesamowity, również w poniedziałek trzeba iść do pracy. I teraz niedziela przypada 13-stego i święto 15-stego, jesteśmy takie zmęczone a szefostwo nie rozumie że też chcemy mieć wolne. Nie powinni oni sami pracować w święta a nie pracownice?[/quote]
W sierpniu jest do przepracowania 176 h w 22 dni
Każda godzina wypracowana wiecej to nadgodziny za które należy sie dodatek
Za każdy dzień pracy ponad 22 dni należy sie dodatek do wynagrodzenia 100%
Nadgodziny nie mogą być codziennością = należy sprawę zgłosić do PIP
[quote]Czyli nie może nam rozkazać żebyśmy przyszły w święto do pracy? Jak zgłosić coś takiego anonimowo do PIP? Bo do szefostwa nic nie dociera, czują się bezkarni[/quote]
Niestety może nakazać prace w święto.
[quote]Jak zgłosić coś takiego anonimowo do PIP?[/quote]
Anonimowo nie można zgłosić - anonimów PIP nie kontroluje , ale można na dole skargi napisać że - nie wyrażasz zgody na ujawnienie danych skarżącego
Lub prowadzić dokładnie zapiski kiedy i ile godzin pracujecie a na koniec umowy ( myślę ,że jest tylko na okres letni ) złożyć wtedy skargę i żądać wynagrodzenia za godziny nadliczbowe wraz z odsetkami
Roszczenia pracownika przedawniają się po 3 latach
Już teraz należy domagać się kasy za nadgodziny
[quote]Ok, a czy możemy się po prostu zbuntować i nie przyjść do pracy 15-stego w święto?[/quote]
Niestety zostanie to potraktowanie jako naruszenie obowiązków pracowniczych. Jeśli do pracodawcy nie dodarło do tej pory to już raczej nie dotrze. PIP udzieli takiemu pracodawcy "porady prawnej", ale musicie to głosić.

Potwiedź że nie jesteś botem

Wyszukiwarka