Czy pracodawca ma prawo wliczyć 500+ do wyliczenia wczasów pod gruszą?

Witam.
Czy pracodawca ma prawo wliczyć 500+ do wyliczenia wczasów pod gruszą tłumacząc że muszę podać swoją sytuację finansową wszystkich domowników? Jest jakaś podstawa prawna mimo że 500+ nie jest opodatkowane?
anonim cytuj
08-12-2020
Świadczenia 500 plus nie wlicza się do dochodu, od którego uzależnione jest korzystanie z innych form wsparcia dla rodzin, w tym zasiłku rodzinnego czy świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Jednak wsparcie z zfśs do nich nie należy. Ma ono charakter uznaniowy.
 
anonim cytuj
08-12-2020
dziękuję uprzejmie
 
anonim cytuj
08-12-2020
Tak, 500+ może, a nawet wręcz powinno być wliczane jako dochód, ponieważ pracodawca ma obowiązek badać sytuację pracownika przyznając mu świadczenia z ZFŚS:
" Art. 8 [Zasady korzystania ze środków Funduszu]
1. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu."
Nie ma żadnej podstawy, która pozwalałaby uznać, że świadczenia socjalne nie wypływają na sytuację życiową i materialną osoby uprawnionej.
 
anonim cytuj
08-12-2020
Czy pracodawca ma prawo wliczyć 500+ do wyliczenia wczasów pod gruszą tłumacząc że muszę podać swoją sytuację finansową wszystkich domowników? Jest jakaś podstawa prawna mimo że 500+ nie jest opodatkowane?


Świadczenie 500+ jest formą wsparcia rodziny, nie jest traktowane jako dochód podatkowy. Jednakże, przyznawanie świadczeń ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) odbywa się na podstawie art. 8 ustawy o ZFŚS, który stanowi o możliwości przyznawania świadczeń w zależności od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej.

Oznacza to, że pracodawca, decydując o przyznaniu świadczeń z ZFŚS, może brać pod uwagę różnorodne kryteria, w tym także te, które wskazują na sytuację materialną pracownika. W praktyce oznacza to, że pracodawca może chcieć poznać pełny obraz sytuacji materialnej pracownika, włączając w to również świadczenia, które wpływają na jego sytuację finansową, takie jak 500+.

Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że art. 8 ustawy o ZFŚS daje pewną swobodę w zakresie określenia kryteriów przyznawania świadczeń i dopłat z Funduszu, co może prowadzić do różnic w praktyce stosowanej przez poszczególnych pracodawców.

Podsumowując, prawo nie zabrania pracodawcy wliczania świadczenia 500+ do wyliczenia wczasów pod gruszą, jednakże jest to kwestia uznaniowa i zależy od polityki socjalnej danego pracodawcy oraz regulaminu ZFŚS obowiązującego w danym zakładzie pracy.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Przekroczenie prędkości a błąd pomiarowy fotoradaru.
Może ktoś poradzi - dostałem mandat za przekroczenie prędkości o 16km/h (dozwolone 50, fotoradar wskazał 66). Kara za przekroczenie o11-15km/h wynosi 100zł a od 16km/h - 200zł. Uwzględniając błąd pomiaru urządzenia, powinienem otrzymać mandat 100-złotowy. Nie uchylam się przed karą, ale chcę być traktowany sprawiedliwie. Czy jedyna droga odwołania się od kwoty mandatu to sąd? Nie można odwołać się do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego,...
Czy mogę uniknąć płacenia alimentów na ojca z racji jego niezdolności do pracy??
Witam, mam ojca, który ma zasądzone na mnie 200 zł alimentów. Poza tym nigdy nie zapytał czy czegoś potrzebuję i jak tylko dzwoni, to często narzeka, że musi płacić mi pieniądze:(. Nienawidzę go za to i nie chcę mieć z nim nic wspólnego... Aktualnie jeszcze się uczę, ale obawiam się, że jak już zakończę edukację to ja będę musiała płacić alimenty na niego z racji jego niezdolności do pracy. Stąd moje pytanie czy przez zerwanie z nim kontaktu ...
Banery wyborcze.
Mam pytanie, Czy jeśli na ogrodzeniu mojej posesji pojawił się plakat/ baner wyborczy, bez mojej wiedzy i zgody, to czy mogę go legalnie usunąć?...
Kable energetyczne na działce.
Zakupiłem dom w zabudowie szeregowej od dewelopera. Zauważyłem, że przez całą moją działkę przebiega pod ziemią kabel energetyczny, który również w jej obrysie rozgałęzia się w dwóch miejscach i zasila kolejne 4 domy. Projekt spowodował, iż w szerokości 3m biegną równolegle 2 nitki kabli. Czy w przypadku takiego rozwiązania, gdzie wszystkie rozgałęzienia leżą w obrębie mojej działki przysługuje mi jakiekolwiek odszkodowanie? Czy przy zakupie od d...

Wyszukiwarka