Czy pracodawca ma prawo wliczyć 500+ do wyliczenia wczasów pod gruszą?

Witam.
Czy pracodawca ma prawo wliczyć 500+ do wyliczenia wczasów pod gruszą tłumacząc że muszę podać swoją sytuację finansową wszystkich domowników? Jest jakaś podstawa prawna mimo że 500+ nie jest opodatkowane?
anonim cytuj
08-12-2020
Świadczenia 500 plus nie wlicza się do dochodu, od którego uzależnione jest korzystanie z innych form wsparcia dla rodzin, w tym zasiłku rodzinnego czy świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Jednak wsparcie z zfśs do nich nie należy. Ma ono charakter uznaniowy.
 
anonim cytuj
08-12-2020
dziękuję uprzejmie
 
anonim cytuj
08-12-2020
Tak, 500+ może, a nawet wręcz powinno być wliczane jako dochód, ponieważ pracodawca ma obowiązek badać sytuację pracownika przyznając mu świadczenia z ZFŚS:
" Art. 8 [Zasady korzystania ze środków Funduszu]
1. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu."
Nie ma żadnej podstawy, która pozwalałaby uznać, że świadczenia socjalne nie wypływają na sytuację życiową i materialną osoby uprawnionej.
 
anonim cytuj
08-12-2020
Czy pracodawca ma prawo wliczyć 500+ do wyliczenia wczasów pod gruszą tłumacząc że muszę podać swoją sytuację finansową wszystkich domowników? Jest jakaś podstawa prawna mimo że 500+ nie jest opodatkowane?


Świadczenie 500+ jest formą wsparcia rodziny, nie jest traktowane jako dochód podatkowy. Jednakże, przyznawanie świadczeń ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) odbywa się na podstawie art. 8 ustawy o ZFŚS, który stanowi o możliwości przyznawania świadczeń w zależności od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej.

Oznacza to, że pracodawca, decydując o przyznaniu świadczeń z ZFŚS, może brać pod uwagę różnorodne kryteria, w tym także te, które wskazują na sytuację materialną pracownika. W praktyce oznacza to, że pracodawca może chcieć poznać pełny obraz sytuacji materialnej pracownika, włączając w to również świadczenia, które wpływają na jego sytuację finansową, takie jak 500+.

Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że art. 8 ustawy o ZFŚS daje pewną swobodę w zakresie określenia kryteriów przyznawania świadczeń i dopłat z Funduszu, co może prowadzić do różnic w praktyce stosowanej przez poszczególnych pracodawców.

Podsumowując, prawo nie zabrania pracodawcy wliczania świadczenia 500+ do wyliczenia wczasów pod gruszą, jednakże jest to kwestia uznaniowa i zależy od polityki socjalnej danego pracodawcy oraz regulaminu ZFŚS obowiązującego w danym zakładzie pracy.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy pracodawca może nie przedłużyć umowy zawartej na czas określony?
Czy pracodawca może nie przedłużyć umowy zawartej na czas określony /to już trzecia umowa zawarta na 12 miesięcy plus na okres próbny 3 miesięczny/ osobie będącej w okresie ochronnym. Trzecia umowa jest zawarta do 31 sierpnia a wiek emerytalny będzie osiągnięty 2 września. Pracodawca zaproponował przedłużenie umowy z jednoczesnym przeniesieniem na inne stanowisko z pomniejszeniem wynagrodzenia, ale pracownik nie wyraził zgody. Jednocześnie cały c...
Czy dzieci mają obowiązek płacić alimenty dla ojca z ograniczonymi prawami?
Proszę o poradę. Ojciec dzieci ma ograniczone prawa. Nie płacił alimentów, dostawałam z Funduszu Alimentacyjnego. Ma duże zaległości do dziś. Dzieci są już pełnoletnie i mają swoje rodziny. Czy dzieci mają obowiązek płacić dla niego alimenty?...
Wykup mieszkania komunalnego.
Moi rodzice ze względu na długi okres wynajmu mają prawo wykupu mieszkania komunalnego(tzw. zasiedlenie). Miasto daje jednak warunek. Miasto ponosi koszty ekspertyzy tylko w przypadku jeżeli zainteresowany wykupi mieszkanie. W przeciwnym wypadku koszt ekspertyzy w tym przypadku poniosą rodzice. I tutaj moje pytanie. Czy miasto może wymagać od zainteresowanych poniesienia kosztów ekspertyzy w przypadku, gdy nie zdecydują się na wykup? W końcu nie ...
Odpowiedzialność pracownika za szkodę.
Dzień dobry, proszę o poradę, w jaki sposób rozwiązać sytuację . Firma posiada samochody służbowe jednak zdarzyło się tak, że osoba zajmująca się polisami przeoczyła termin na wznowienie OC, w związku z czym UFG nałożył na firmę wysoką karę w kwocie 10800 zł Firma chce przerzucić ten koszt na pracownika. Czy w ogóle ma do tego prawo? Pracownik zatrudniony jest na umowę o pracę na czas nieokreślony, relacje z pracodawcą w porządku. W umowie ni...

Wyszukiwarka