Praca hybrydowa.

Cześć, pracuje w firmie która zatrudnia ponad 100 tys osób na całym świecie. Ostatnio u nas w Polsce większość działów dostała maila o powrocie do biura na dwa dni w tygodniu. Nigdzie w oficjalnej korespondencji nie jest wspomniane, które to mają być dni. I teraz pytanie, czy mój team leader może wybrać w których dniach mam być w biurze? np. każdy poniedziałek i wtorek mam być w biurze. Czy to jeszcze jest w jego kompetencjach? Rozumiem raz na jakiś czas, jeśli zajdzie potrzeba, to może zasugerować aby spotkać się w biurze w dany dzień (mimo że przez ostatnie 3 lata nie było takiej potrzeby, ale załóżmy że nagle będzie). Ale zadecydowanie za cały zespół w które dni mamy chodzić myślicie że jest ok? Czy to już jest poza jego kompetencjami? Wybrane dni mi nie odpowiadają, HRy w firmie działają dramatycznie i nawet nie chcę się ich pytać bo wielokrotnie wprowadziły mnie w błąd. Czy mogę gdzieś to sprawdzić na własną rękę?
Dzięki
anonim cytuj
15-08-2023
Czy mogę gdzieś to sprawdzić na własną rękę?

Tak, w umowie o pracę, którą podpisałeś (zakładam, że jesteś zatrudniony w oparciu umowy o pracę).
 
anonim cytuj
15-08-2023
Należy zapoznać sie z regulaminem pracy zdalnej ,a jeżeli pracodawca nie ma obowiązku tworzenia regulaminu z obwieszczeniem
W tych dokumentach powinno być określone w które dni pracownicy maja pracować zdalnie a które stacjonarnie lub wskazane do kogo wyznaczenie tych dni należy, całkiem możliwe, że team leader jest taka osobą.
Czytaj Art. 67.19. i kolejne
 
anonim cytuj
15-08-2023
Rozumiejąc Pańskie obawy i pytania odnośnie pracy hybrydowej, warto jest podkreślić kilka kluczowych kwestii związanych z polskim prawem pracy:

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy (w tym Art. 67.19. i kolejne), jeśli pracodawca wprowadza pracę zdalną, powinien określić zasady jej wykonywania. Mogą one być zawarte w umowie o pracę, w regulaminie pracy lub w porozumieniu zawartym z przedstawicielami pracowników.

W przypadku, gdy pracodawca wprowadza pracę zdalną, ale nie określi dokładnie w umowie czy innym dokumencie, które dni są przeznaczone do pracy zdalnej, a które stacjonarnie, decyzja może być pozostawiona do uznania team leadera lub innego odpowiedzialnego menedżera. Ważne jest jednak, aby było to działanie spójne z ogólnymi zasadami pracy w firmie oraz uwzględniające potrzeby i możliwości pracowników.

Jeśli wyznaczone dni nie są dla Pana akceptowalne, warto podnieść tę kwestię bezpośrednio z team leaderem, wyjaśnić swoje stanowisko i spróbować negocjować bardziej odpowiedni harmonogram.
jeśli uważa Pan, że działania team leadera są niezgodne z przepisami prawa pracy, można skierować sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy w celu zbadania legalności tych działań. Jednak zanim podejmie się takie kroki, warto jest dokładnie zapoznać się z dokumentami dotyczącymi pracy zdalnej w Pańskiej firmie oraz próbować rozwiązania kwestii w drodze dialogu z przełożonym.
 
anonim cytuj
15-08-2023

Sugerowane Tematy

Prawo do widzenia z dzieckiem a inni domownicy.
Moja starsza siostra, mieszkająca wiele lat w Niemczech wzięła ślub we wrześniu 2022 roku. Rok wcześniej urodziła córkę. Miesiąc po ślubie odkryła, że jej mąż ma raka, którego ukrywał przez ponad rok czasu. Nie chce się poddać leczeniu i zaczął się psychicznie znęcać nad siostrą. Postanowiła czasowo wrócić do rodzinnego domu w Polsce, w którym mieszkam ja oraz moja mama. Oczywiście moja mama mieszka w sąsiednim mieście, więc praktycznie mieszkamy...
Odroczenie rozprawy.
W sądzie toczy się postepowanie o zmianę wyroku rozwodowego w zakresie wykonywania władzy rodzicielskiej. Złożone zostały wnioski dowodowe potwierdzające brak zainteresowania dzieckiem, dowody że ojciec na stałe przebywa za granicą co według KRIO jest trwałą przeszkodą w wykonywaniu władzy rodzicielskiej oraz została załączona opinia psychologa dziecięcego w której stwierdzono że dziecko nie zna ojca, nie chce się z nim spotykać i nie ma z nim wi...
Płatne zwolnienie lekarskie na umowie zlecenie.
Czy studentka na umowie zlecenie będzie miała płatne zwolnienie lekarskie w przypadku ciąży ( ciąża zagrożona)...
Spadek w trakcie trwania małżeństwa.
Pytanie , w trakcie trwania małżeństwa dostałem w spadku po mamie mieszkanie . Za pieniądze ze sprzedaży mieszkania kupiłem dom . Teraz rozwodzę się z żoną i mam pytanie co z domem ? W akcie notarialnym zakupu domu jest zapis "Kupiono że środków własnych". Czy żonie należy się jakaś część tego domu ?...

Wyszukiwarka