Praca ponad normę.

Witam.
Jakie mam prawo, gdyż pracuje ogólnie od poniedziałku do piątku. Nagle w sytuacji musze przyjść w sobotę i w niedzielę do pracy ale za te dni mi nie zapłacą. Czy też z automatu należą mi się za te dni dwa dni wolne?? Też forma pracy na orzeczeniu niepełnosprawności.
anonim cytuj
14-08-2023
Jeżeli masz orzeczoną niepełnosprawność i lmp nie wydał na twoją prośbę zgody na prace w normach ogólnych to pracodawca nie może cię wezwać do pracy w sobotę i niedziele. Czas pracy dl niepełnosprawnego jest sztywny = nie może przekraczać 7 h dziennie 35 tygodniowo ( umiarkowany ) chyba ze praca przy pilnowaniu mienia. Możesz odmówić , takie polecenie pracy jest niezgodne z prawem.
Ale jaki stopień , jest zgoda czy nie lmp?
Także co mogę, a czego nie mogę? Nie ma zgody, a praca na produkcji, a stopień umiarkowany.

Art. 15. 1. Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.
2. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
2a. (uchylony)
3. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.
4. (uchylony)
Tej normy nie można przekroczyć , za polecenie takiej pracy pracodawca może zostać ukarany nawet do 5 tyś zł.
Art. 281. kp
Możesz odmówić tej pracy bo jest niezgodna z prawem
 
anonim cytuj
14-08-2023
Pracodawca nie może polecić pracy w nadgodzinach tej grupie pracowników gdyż ci pracownicy mają zakaz wykonywania takiej pracy
pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń lub natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia art.151 § 2 K.p.
pracownicy w ciąży art. 178 § 1 K.p.
pracownikowi młodocianemu art. 203 § 1 K.p.
pracownikowi niepełnosprawnemu art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych chyba że jest zatrudniony przy pilnowaniu lub gdy na jego wniosek lmp wyraził na to zgodę.
Pracownik może też odmówić pracy nadliczbowej wtedy gdy ta praca mogła by zagrażać jego zdrowiu art. 210 k.p. ,a w tym wypadku tak by mogło być
W razie nałożenia kary należy napisać sprzeciw od nałożonej kary - termin na złożenie sprzeciwu to 7 dni , jak nie pomoże pozostaje PIP - ten wyłoży pracodawcy przepisy za odpłatnością.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Jakie mam prawo, gdyż pracuje ogólnie od poniedziałku do piątku. Nagle w sytuacji musze przyjść w sobotę i w niedzielę do pracy ale za te dni mi nie zapłacą. Czy też z automatu należą mi się za te dni dwa dni wolne?? Też forma pracy na orzeczeniu niepełnosprawności.


Zgodnie z art. 15 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych:

Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniana w porze nocnej ani w godzinach nadliczbowych.
Dla osoby niepełnosprawnej z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, czas pracy nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
Oznacza to, że pracodawca nie ma prawa wymagać od Ciebie pracy w weekendy, jeżeli w ten sposób przekroczysz dopuszczalny tygodniowy czas pracy. Jeżeli jednak doszło do takiej sytuacji, powinieneś mieć prawo do dodatkowych dni wolnych w zamian za przepracowane dni weekendowe, chyba że istnieją inne umowy lub regulacje wewnętrzne zakładu pracy.

Także co mogę, a czego nie mogę? Nie ma zgody, a praca na produkcji, a stopień umiarkowany.


Nie możesz pracować ponad normatywny czas pracy określony dla osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, czyli nie więcej niż 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo. Brak zgody lmp na pracę w normach ogólnych dodatkowo potwierdza, że Twoje prawa były naruszane.

Dalej, art. 281 Kodeksu pracy stanowi, że naruszenie przepisów prawa pracy przez pracodawcę może skutkować karą finansową. Możesz odmówić wykonania pracy w weekendy, jeżeli przekroczy to Twój dopuszczalny czas pracy.

Pracownik może też odmówić pracy nadliczbowej wtedy gdy ta praca mogła by zagrażać jego zdrowiu art. 210 k.p. ,a w tym wypadku tak by mogło być


To prawda, pracownik ma prawo odmówić wykonania pracy, jeśli może ona zagrozić jego zdrowiu. Jeśli pracodawca nałożyłby karę za odmowę pracy w weekendy, masz prawo do złożenia sprzeciwu w terminie 7 dni. Jeżeli sprzeciw nie przyniesie skutku, możesz zgłosić się do Państwowej Inspekcji Pracy, która może interweniować w Twoim imieniu.

Podsumowując, Twoje prawa jako osoby niepełnosprawnej zostały naruszone, jeżeli pracodawca wymagał od Ciebie pracy w weekendy, przekraczając tym samym dozwolony czas pracy. W takiej sytuacji masz prawo do odmowy oraz do dochodzenia swoich praw.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy jest jakaś szansa na anulowanie kary z UFG?
Witam Teść zakupił auto w czerwcu, jego ubezpieczenie kończyło się 8.07 dopatrzył się tego dopiero 13.07 (od tego dnia jest wykupione OC) . Dziś otrzymał wezwanie do zapłaty 2800 zł z ufg. Czy jest jakaś szansa na anulowanie kary lub jej zmniejszenie ? Co możemy zrobić ?...
Postępowanie spadkowe.
Chciałbym się dowiedzieć czy postępowanie spadkowe jest potrzebne czy zbędne. Moi rodzice byli właścicielami dwóch mieszkań, jednego spółdzielczego w Sopocie w bloku, które z czasem wykupili na własność oraz drugiego zakupionego bezpośrednio od developera w Gdyni. W obu przypadkach własność potwierdzona jest aktami notarialnymi. Niestety prawie 3 lata temu mój Tata zmarł a Mama żyje i zastanawia się czy zachodzi potrzeba uregulowania prawa własno...
Czy przyjęty spadek można odrzucić?
Cześć. Mam prośbę i wiele pytań. Mama zmarła w maju, w maju również przyjęliśmy spadek po mamie ( ojciec i 4 dzieci) i okazuje się, że w banku jest zadłużenie na 31 tys. Czy możemy zmienić decyzje i spadek odrzucić?...
Został złożony wniosek do sądu o zniesienie alimentów, czy trzeba jeszcze zapłacić te alimenty do czasu wyznaczenia rozprawy?
Jeżeli w tym miesiącu został złożony wniosek do sądu o zniesienie alimentów to czy musi dana osoba jeszcze zapłacić te alimenty do czasu wyznaczenia rozprawy sądowej. Moim zdaniem chyba jeszcze ma obowiązek płacenia ale nie wiem czy dobrze myślę?...

Wyszukiwarka