Praca ponad normę.

Witam.
Jakie mam prawo, gdyż pracuje ogólnie od poniedziałku do piątku. Nagle w sytuacji musze przyjść w sobotę i w niedzielę do pracy ale za te dni mi nie zapłacą. Czy też z automatu należą mi się za te dni dwa dni wolne?? Też forma pracy na orzeczeniu niepełnosprawności.
anonim cytuj
14-08-2023
Jeżeli masz orzeczoną niepełnosprawność i lmp nie wydał na twoją prośbę zgody na prace w normach ogólnych to pracodawca nie może cię wezwać do pracy w sobotę i niedziele. Czas pracy dl niepełnosprawnego jest sztywny = nie może przekraczać 7 h dziennie 35 tygodniowo ( umiarkowany ) chyba ze praca przy pilnowaniu mienia. Możesz odmówić , takie polecenie pracy jest niezgodne z prawem.
Ale jaki stopień , jest zgoda czy nie lmp?
Także co mogę, a czego nie mogę? Nie ma zgody, a praca na produkcji, a stopień umiarkowany.

Art. 15. 1. Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.
2. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
2a. (uchylony)
3. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.
4. (uchylony)
Tej normy nie można przekroczyć , za polecenie takiej pracy pracodawca może zostać ukarany nawet do 5 tyś zł.
Art. 281. kp
Możesz odmówić tej pracy bo jest niezgodna z prawem
 
anonim cytuj
14-08-2023
Pracodawca nie może polecić pracy w nadgodzinach tej grupie pracowników gdyż ci pracownicy mają zakaz wykonywania takiej pracy
pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń lub natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia art.151 § 2 K.p.
pracownicy w ciąży art. 178 § 1 K.p.
pracownikowi młodocianemu art. 203 § 1 K.p.
pracownikowi niepełnosprawnemu art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych chyba że jest zatrudniony przy pilnowaniu lub gdy na jego wniosek lmp wyraził na to zgodę.
Pracownik może też odmówić pracy nadliczbowej wtedy gdy ta praca mogła by zagrażać jego zdrowiu art. 210 k.p. ,a w tym wypadku tak by mogło być
W razie nałożenia kary należy napisać sprzeciw od nałożonej kary - termin na złożenie sprzeciwu to 7 dni , jak nie pomoże pozostaje PIP - ten wyłoży pracodawcy przepisy za odpłatnością.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Jakie mam prawo, gdyż pracuje ogólnie od poniedziałku do piątku. Nagle w sytuacji musze przyjść w sobotę i w niedzielę do pracy ale za te dni mi nie zapłacą. Czy też z automatu należą mi się za te dni dwa dni wolne?? Też forma pracy na orzeczeniu niepełnosprawności.


Zgodnie z art. 15 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych:

Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniana w porze nocnej ani w godzinach nadliczbowych.
Dla osoby niepełnosprawnej z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, czas pracy nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
Oznacza to, że pracodawca nie ma prawa wymagać od Ciebie pracy w weekendy, jeżeli w ten sposób przekroczysz dopuszczalny tygodniowy czas pracy. Jeżeli jednak doszło do takiej sytuacji, powinieneś mieć prawo do dodatkowych dni wolnych w zamian za przepracowane dni weekendowe, chyba że istnieją inne umowy lub regulacje wewnętrzne zakładu pracy.

Także co mogę, a czego nie mogę? Nie ma zgody, a praca na produkcji, a stopień umiarkowany.


Nie możesz pracować ponad normatywny czas pracy określony dla osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, czyli nie więcej niż 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo. Brak zgody lmp na pracę w normach ogólnych dodatkowo potwierdza, że Twoje prawa były naruszane.

Dalej, art. 281 Kodeksu pracy stanowi, że naruszenie przepisów prawa pracy przez pracodawcę może skutkować karą finansową. Możesz odmówić wykonania pracy w weekendy, jeżeli przekroczy to Twój dopuszczalny czas pracy.

Pracownik może też odmówić pracy nadliczbowej wtedy gdy ta praca mogła by zagrażać jego zdrowiu art. 210 k.p. ,a w tym wypadku tak by mogło być


To prawda, pracownik ma prawo odmówić wykonania pracy, jeśli może ona zagrozić jego zdrowiu. Jeśli pracodawca nałożyłby karę za odmowę pracy w weekendy, masz prawo do złożenia sprzeciwu w terminie 7 dni. Jeżeli sprzeciw nie przyniesie skutku, możesz zgłosić się do Państwowej Inspekcji Pracy, która może interweniować w Twoim imieniu.

Podsumowując, Twoje prawa jako osoby niepełnosprawnej zostały naruszone, jeżeli pracodawca wymagał od Ciebie pracy w weekendy, przekraczając tym samym dozwolony czas pracy. W takiej sytuacji masz prawo do odmowy oraz do dochodzenia swoich praw.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy jest jakiś limit, żeby nie płacić podatku od darowizny?
Witam. Czy jest jakiś limit ile matka może darować synowi, żeby nie płacić podatku od darowizny?...
Szkody podczas montażu fotowoltaiki.
Mam problem z firmą, która montowała u mnie instalację fotowoltaiczną. Na początek dodam, że umowę podpisaliśmy z firmą A, która zleciła montaż instalacji firmie B i o tej firmie będę pisać. Panowie podczas montażu tejże instalacji, wywiercili w dachu sporo dziur ( szukali krokwi grubym wiertłem zamiast cienkim, według umowy gwarantowali profesjonalny sprzęt ), dziurawiąc również membranę. Wykonaliśmy test szczelności i niestety ale woda ciekła t...
Wyrok sądu, kiedy i jak do mnie dotrze?
Witam miałam sprawę o alimenty z ojcem dziecka wygrana. Problem w tym że się przeprowadziłam a wyrok sądu nie dotarł. Cóż mogę zrobić gdzie go szukać? Nie było też żadnego awizo. Wyrok miał przyjść pocztą....
Staż z urzędu pracy
Dzień dobry! jestem w trakcie kończenia szkoły średniej i jestem zarejestrowana w urzędzie pracy aby być zwolnionym z opłaty za egzaminy, szukam pracy jako opiekunka do dziecka, pomoc nauczyciela ogólnie praca związana z dziećmi, po szkole średniej mam zamiar uczęszczać do szkoły policealnej własne na tym kierunku, na ostatniej wizycie rozmawiałam z doradcą o tym że gdy będę mieć już średnie to będę mogła zacząć u nich staż właśnie jako pomoc. Dz...

Wyszukiwarka