Sytuacja wygląda tak, że po zmarłym mężu ustawowo dziedziczy żona, matka i ojciec. Dziedziczą procentowo 50% żona, 25% matka i 25% ojciec. Co w przypadku gdy żona czy ojciec odrzuca spadek? Albo oboje naraz?
Jeżeli jeden z ustawowych spadkobierców odrzuci spadek, jego część przypada innym ustawowym spadkobiercom w proporcji wynikającej z ustawy. Oznacza to, że jeśli żona odrzuci spadek, matka i ojciec dziedziczą po połowie (czyli po 50%). Jeśli żona i ojciec odrzucą spadek, całość przechodzi na matkę.
Jeżeli wszyscy ustawowi spadkobiercy odrzucą spadek, przechodzi on na dalszych spadkobierców, zgodnie z hierarchią określoną w Kodeksie cywilnym. Po zmarłej żonie dziedziczą kolejno: jej dzieci, a jeżeli ich nie ma - jej rodzice, a następnie rodzeństwo.
Co jeszcze w przypadku jeżeli w spadku jest dom i tylko matka przyjmie swoje 25% a wszyscy pozostali odmówią? 75% przechodzi na gminę i co dalej?
Jeśli pozostali spadkobiercy odrzucą spadek i nie będzie innych uprawnionych do dziedziczenia, to część spadku przypada Skarbowi Państwa. Gmina ma prawo do podjęcia działań zmierzających do zbycia nieruchomości, może próbować odkupić pozostałą część od matki lub zaoferować jej sprzedaż swojego udziału. Jednak dokładne działania zależą od decyzji gminy i jej polityki wobec nieruchomości.
Podsumowując:
Jeśli żona odrzuci spadek, matka i ojciec dziedziczą po połowie. Jeśli żona i ojciec odrzucą spadek, całość przypada matce.
Jeśli wszyscy spadkobiercy odrzucą spadek, kolejność dziedziczenia określa Kodeks cywilny.
W przypadku odrzucenia spadku przez większość spadkobierców, a w spadku jest nieruchomość, gmina może podjąć decyzję o zbyciu nieruchomości lub podjęciu innych działań w stosunku do niej.