Spadkobiercy ustawowi, odrzucenie spadku.

Witam.
Chciałem zapytać o odrzucenie spadku przez 1 czy 2 osoby.
Sytuacja wygląda tak, że po zmarłym mężu ustawowo dziedziczy żona, matka i ojciec. Dziedziczą procentowo 50% żona, 25% matka i 25% ojciec. Co w przypadku gdy żona czy ojciec odrzuca spadek? Albo oboje naraz? Wtedy ich część przechodzi na pozostałych na zasadzie przyrostu czy są powoływani następni spadkobiercy? Jeżeli na zasadzie przyrostu to czy oni mogą tego przyrostu nie przyjmować i pozostać tylko przy swojej części?
Z góry dziękuję za pomoc.
anonim cytuj
14-08-2023
Przyrost ma miejsce wyłącznie przy dziedziczeniu na podstawie testamentu gdy jeden z powołanych spadkobierców nie chce lub nie może dziedziczyć. W przypadku odrzucenia spadku w miejsce odrzucającego wchodzą dalsi spadkobiercy.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Przyrost ma miejsce wyłącznie przy dziedziczeniu na podstawie testamentu gdy jeden z powołanych spadkobierców nie chce lub nie może dziedziczyć. W przypadku odrzucenia spadku w miejsce odrzucającego wchodzą dalsi spadkobiercy.

Czyli po rodzicach dziedziczą ich pozostałe dzieci a po nich ich dzieci i na tym się koczńy? A co w przypadku zony, kto jest po niej w dalszej kolejności jeżeli nie ma dzieci? Jej rodzice, rodzeństwo?
Co jeszcze w przypadku jeżeli w spadku jest dom i tylko matka przyjmie swoje 25% a wszyscy pozostali odmówią? 75% przechodzi na gminę i co dalej? Jak to praktycznie wygląda, w sensie czy gmina będzie próbowała odsprzedać swoja część matce czy będzie chciała się jej stamtąd pozbyć?
 
anonim cytuj
14-08-2023
Jeśli żona odrzuci spadek to traktowana jest tak jakby nie dożyła otwarcia spadku i wtedy dziedziczyliby rodzice spadkodawcy po połowie, ale tak jak wyżej z opisu wynika ze ojciec chce odrzucić wiec w takim przypadku zostaje matka (50%) i rodzeństwo spadkodawcy jako następcy ojca (50%), lub ich dzieci jeśli rodzeństwo odrzuci.
Co do pytania co w sytuacji gdy cześć spadku przejmie gmina a cześć matka: tego nie wiadomo, nikt nie jest w stanie przewidzieć co będzie chciała zrobić gmina, czy będzie chciała odsprzedać swoją cześć czy odkupić pozostałą część.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Sytuacja wygląda tak, że po zmarłym mężu ustawowo dziedziczy żona, matka i ojciec. Dziedziczą procentowo 50% żona, 25% matka i 25% ojciec. Co w przypadku gdy żona czy ojciec odrzuca spadek? Albo oboje naraz?


Jeżeli jeden z ustawowych spadkobierców odrzuci spadek, jego część przypada innym ustawowym spadkobiercom w proporcji wynikającej z ustawy. Oznacza to, że jeśli żona odrzuci spadek, matka i ojciec dziedziczą po połowie (czyli po 50%). Jeśli żona i ojciec odrzucą spadek, całość przechodzi na matkę.

Jeżeli wszyscy ustawowi spadkobiercy odrzucą spadek, przechodzi on na dalszych spadkobierców, zgodnie z hierarchią określoną w Kodeksie cywilnym. Po zmarłej żonie dziedziczą kolejno: jej dzieci, a jeżeli ich nie ma - jej rodzice, a następnie rodzeństwo.

Co jeszcze w przypadku jeżeli w spadku jest dom i tylko matka przyjmie swoje 25% a wszyscy pozostali odmówią? 75% przechodzi na gminę i co dalej?


Jeśli pozostali spadkobiercy odrzucą spadek i nie będzie innych uprawnionych do dziedziczenia, to część spadku przypada Skarbowi Państwa. Gmina ma prawo do podjęcia działań zmierzających do zbycia nieruchomości, może próbować odkupić pozostałą część od matki lub zaoferować jej sprzedaż swojego udziału. Jednak dokładne działania zależą od decyzji gminy i jej polityki wobec nieruchomości.

Podsumowując:

Jeśli żona odrzuci spadek, matka i ojciec dziedziczą po połowie. Jeśli żona i ojciec odrzucą spadek, całość przypada matce.
Jeśli wszyscy spadkobiercy odrzucą spadek, kolejność dziedziczenia określa Kodeks cywilny.
W przypadku odrzucenia spadku przez większość spadkobierców, a w spadku jest nieruchomość, gmina może podjąć decyzję o zbyciu nieruchomości lub podjęciu innych działań w stosunku do niej.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

Zwolniono mnie z pracy po powrocie z L4.
Dzień dobry. W dniu dzisiejszym otrzymałem wypowiedzenie umowy o prace. Przez 3 miesiące przebywałem na zwolnieniu lekarskim, ponieważ doznałem poważnego urazu kręgosłupa. Podczas zwolnienia 3 razy byłem wzywany do ZUSu na kontrole i za każdym razem lekarz orzecznik uznawał zwolnienie za zasadne. Każdorazowo do ZUSu zgłaszał mnie pracodawca, nasłał tez na mnie ZUS, który przyjechał mnie sprawdzić do domu. Również nie mieli żadnych uwag. Wróciłem ...
Czy nauczycielowi przysługuje prawo do stawiania ocen ze sprawdzianu gdy uczeń był nieobecny
Szanowni Państwo, Mam pytania dotyczące zachowań nauczycieli w szkole. 1.Proszę o informację, czy nauczyciel w szkole ma prawo postawić uczniowi ocenę niedostateczną, za to że był nieobecny w szkole na sprawdzianie? Niezależnie od tego, czy jednego dnia nie było ucznia w szkole, czy przez dłuższy okres czasu. 2. Czy nauczycielowi przysługuje prawo do stawiania ocen za próbne matury i za testy diagnostyczne?...
Spadek po śmierci ojca.
Witam, zgłaszam się z prośbą co mam dalej zrobić w tej sytuacji. Mój tato po śmierci ojca dostał wezwanie do sądu w sprawie podział majątku pomiędzy dwójkę braci. Decyzją sądu był podział majątku na pół. Mój dziadek posiadał działkę rolną, więc każdy z nich ma po połowie. Po około 4 miesiącach tato dostał pismo że widnieje wraz z wujkiem jako właściciele tej działki. Mój tato swoją część działki chce przepisać na mnie w darowiźnie ale nie w...
Apelacja
Ile czasu sąd ma na rozpatrzenie apelacji w 2023r ?...

Wyszukiwarka