Spadkobiercy ustawowi, odrzucenie spadku.

Witam.
Chciałem zapytać o odrzucenie spadku przez 1 czy 2 osoby.
Sytuacja wygląda tak, że po zmarłym mężu ustawowo dziedziczy żona, matka i ojciec. Dziedziczą procentowo 50% żona, 25% matka i 25% ojciec. Co w przypadku gdy żona czy ojciec odrzuca spadek? Albo oboje naraz? Wtedy ich część przechodzi na pozostałych na zasadzie przyrostu czy są powoływani następni spadkobiercy? Jeżeli na zasadzie przyrostu to czy oni mogą tego przyrostu nie przyjmować i pozostać tylko przy swojej części?
Z góry dziękuję za pomoc.
anonim cytuj
14-08-2023
Przyrost ma miejsce wyłącznie przy dziedziczeniu na podstawie testamentu gdy jeden z powołanych spadkobierców nie chce lub nie może dziedziczyć. W przypadku odrzucenia spadku w miejsce odrzucającego wchodzą dalsi spadkobiercy.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Przyrost ma miejsce wyłącznie przy dziedziczeniu na podstawie testamentu gdy jeden z powołanych spadkobierców nie chce lub nie może dziedziczyć. W przypadku odrzucenia spadku w miejsce odrzucającego wchodzą dalsi spadkobiercy.

Czyli po rodzicach dziedziczą ich pozostałe dzieci a po nich ich dzieci i na tym się koczńy? A co w przypadku zony, kto jest po niej w dalszej kolejności jeżeli nie ma dzieci? Jej rodzice, rodzeństwo?
Co jeszcze w przypadku jeżeli w spadku jest dom i tylko matka przyjmie swoje 25% a wszyscy pozostali odmówią? 75% przechodzi na gminę i co dalej? Jak to praktycznie wygląda, w sensie czy gmina będzie próbowała odsprzedać swoja część matce czy będzie chciała się jej stamtąd pozbyć?
 
anonim cytuj
14-08-2023
Jeśli żona odrzuci spadek to traktowana jest tak jakby nie dożyła otwarcia spadku i wtedy dziedziczyliby rodzice spadkodawcy po połowie, ale tak jak wyżej z opisu wynika ze ojciec chce odrzucić wiec w takim przypadku zostaje matka (50%) i rodzeństwo spadkodawcy jako następcy ojca (50%), lub ich dzieci jeśli rodzeństwo odrzuci.
Co do pytania co w sytuacji gdy cześć spadku przejmie gmina a cześć matka: tego nie wiadomo, nikt nie jest w stanie przewidzieć co będzie chciała zrobić gmina, czy będzie chciała odsprzedać swoją cześć czy odkupić pozostałą część.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Sytuacja wygląda tak, że po zmarłym mężu ustawowo dziedziczy żona, matka i ojciec. Dziedziczą procentowo 50% żona, 25% matka i 25% ojciec. Co w przypadku gdy żona czy ojciec odrzuca spadek? Albo oboje naraz?


Jeżeli jeden z ustawowych spadkobierców odrzuci spadek, jego część przypada innym ustawowym spadkobiercom w proporcji wynikającej z ustawy. Oznacza to, że jeśli żona odrzuci spadek, matka i ojciec dziedziczą po połowie (czyli po 50%). Jeśli żona i ojciec odrzucą spadek, całość przechodzi na matkę.

Jeżeli wszyscy ustawowi spadkobiercy odrzucą spadek, przechodzi on na dalszych spadkobierców, zgodnie z hierarchią określoną w Kodeksie cywilnym. Po zmarłej żonie dziedziczą kolejno: jej dzieci, a jeżeli ich nie ma - jej rodzice, a następnie rodzeństwo.

Co jeszcze w przypadku jeżeli w spadku jest dom i tylko matka przyjmie swoje 25% a wszyscy pozostali odmówią? 75% przechodzi na gminę i co dalej?


Jeśli pozostali spadkobiercy odrzucą spadek i nie będzie innych uprawnionych do dziedziczenia, to część spadku przypada Skarbowi Państwa. Gmina ma prawo do podjęcia działań zmierzających do zbycia nieruchomości, może próbować odkupić pozostałą część od matki lub zaoferować jej sprzedaż swojego udziału. Jednak dokładne działania zależą od decyzji gminy i jej polityki wobec nieruchomości.

Podsumowując:

Jeśli żona odrzuci spadek, matka i ojciec dziedziczą po połowie. Jeśli żona i ojciec odrzucą spadek, całość przypada matce.
Jeśli wszyscy spadkobiercy odrzucą spadek, kolejność dziedziczenia określa Kodeks cywilny.
W przypadku odrzucenia spadku przez większość spadkobierców, a w spadku jest nieruchomość, gmina może podjąć decyzję o zbyciu nieruchomości lub podjęciu innych działań w stosunku do niej.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

Sprzedaż mieszkania spadkowego, bez zgody współwłaścicieli.
Mieszkanie ma 3 współwłaścicieli (mieszkanie spadkowe) Jeden ze współwłaścicieli chce je sprzedać, na co pozostałe dwie osoby się na to nie godzą. Co możemy zrobić z mężem, aby je sprzedać? Nie wchodzi w grę spłacenie przez pozostałych. Kontakt z pozostałymi i dojście do porozumienia nie istnieje. Czy są jakiekolwiek szanse na to, aby mąż mógł sprzedać mieszkanie, mimo iż pozostali się na to nie zgadzają? Jakie możemy podjąć kroki i działani...
Upadłość konsumencka.
Witam. Od jakiegoś czasu jestem dość sporo zadłużony. Przez pewien czas miałem pewne problemy w życiu przez co odsetki urosły do tego stopnia, że nie jestem w stanie spłacić wszystkiego. Przez trudną sytuację materialną byłem zmuszony wrócić do rodziców. Od pewnego czasu czytam i zastanawiam się nad ogłoszeniem upadłości konsumenckiej. Mam jednak kilka pytań: 1.Czy syndyk może zająć nieruchomość i ruchomości moich rodziców, z których korzystam n...
Wypłata środków z OFE po śmierci.
Witajcie. Po śmierci taty złożyłem wniosek w zusie o wypłatę środków z ofe. Tata był rok ma emeryturze i zmarł. Według zusu wypłata środków to Ok 3 miesiące. Zaraz mija 7 miesięcy i ani widu ani słychu. Dzwoniąc do ZUSu dostałem informacje ze wniosek jest złożony ale i tak czeka na weryfikacje a zajmuje się tym firma jedna w Polsce i oczekiwanie jest długie. Czy wypłacał ktoś środki z tego ofe i czy jest sens na to czekać ?...
Odmowa wydania zaświadczenia.
Złożyłem wniosek o wydanie świadectwa ukończenia studiów. Regulamin przewidywał wydawanie takich świadectw z urzędu. Po wielu miesiącach walki dotrzymałem odpowiedź bez podania podstawy prawnej, że świadectwo nie może mi być wydane. Co mam teraz robić? Od takiego pisma ani nie mam jak się odwołać do rektora. W mojej ocenie uczelnia powinna w takim przypadku zastosować przepisy z kpa dotyczące wydawania zaświadczeń i jeśli nie chciała tego świadec...

Wyszukiwarka