Egzekucja z rachunku bankowego.

Cześć,
miałem dwie sprawy egzekucyjne, które zostały w całości spłacone i zamknięte. Głównie przez zajęcie wynagrodzenia - 50%.
Ostatnia sprawa została oficjalnie zamknięta - dostałem pismo od komornika, które odebrałem w dniu 01.08.2023r. Mimo to w dniu 09.08 pracodawca dokonał przelewu pomniejszony o 50%. Co w takim wypadku? Skarga na komornika? Nie powinien tego faktu też zgłosić do pracodawcy?
Nie dostałem też innej korespondencji mówiącej o wszczęciu innego postępowania egzekucyjnego.
anonim cytuj
14-08-2023
Co w takim wypadku? Skarga na komornika?

Komornik zakończył swoje czynności egzekucyjne, dlatego nie jest jego winą że pracodawca dokonał kolejnego przelewu. Należy się skontaktować z komornikiem w celu odzyskania nieprawnie przelanych należności przez swojego pracodawcę.
Jak zakończył swoje czynności to nie powinien o tym poinformować pracodawcę? Tak jak to robi w przypadku gdy zajmuje wynagrodzenie? Wtedy odpis postanowienia trafia do dłużnika i pracodawcy.

Tak ma taki obowiązek, być może pismo zostało przez komornika wysłane do zakładu pracy, lecz ktoś z pracowników administracji nie dopilnował tego. Dlatego dobrze byłoby się skontaktować z księgową i powiadomić o tej sytuacji, jeśli by twierdzili że takowego pisma nie było, to pozostaje kontakt tylko z komornikiem.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Mógł zawalić pracodawca, komornik albo mogła zostać wszczęta kolejna egzekucja (nie koniecznie przez tego samego komornika). Takie gdybanie. Wyjaśnij sprawę u źródła, czyli tam gdzie dokonano potrącenia, potem ewentualnie komornik. Pisanie od razu skargi na czynności komornika, to działanie od końca.
 
anonim cytuj
14-08-2023
miałem dwie sprawy egzekucyjne, które zostały w całości spłacone i zamknięte.

Ostatnia sprawa została oficjalnie zamknięta - dostałem pismo od komornika


W świetle prawa polskiego, po zakończeniu postępowania egzekucyjnego komornik ma obowiązek niezwłocznie powiadomić o tym wierzyciela oraz dłużnika. Dodatkowo, jeżeli komornik zwrócił się do pracodawcy z upomnieniem o potrącenie wynagrodzenia pracownika w związku z postępowaniem egzekucyjnym, po zakończeniu tego postępowania również ma obowiązek powiadomić pracodawcę o zakończeniu egzekucji, tak aby ten przestał dokonywać potrąceń z wynagrodzenia. To wynika z art. 831 § 1 oraz art. 867 Kodeksu postępowania cywilnego.

Jeśli więc otrzymałeś od komornika oficjalne pismo potwierdzające zakończenie postępowania egzekucyjnego, ale twój pracodawca nadal dokonuje potrąceń z twojego wynagrodzenia, możesz podjąć następujące kroki:

Skontaktuj się z działem kadr lub księgowością w swoim miejscu pracy i przedstaw pismo od komornika potwierdzające zakończenie egzekucji. Możliwe jest, że pismo od komornika nie dotarło do odpowiedniego działu w firmie lub nie zostało przez nich uwzględnione. Jeśli pracodawca nadal będzie twierdził, że nie otrzymał takiego pisma, krok drugi to kontakt z komornikiem.

Skontaktuj się z komornikiem, który prowadził twoją sprawę. Upewnij się, że komornik wysłał pismo do pracodawcy informujące o zakończeniu egzekucji. Jeśli komornik potwierdzi wysłanie takiego pisma, poproś o jego kopię.

Jeśli potrącenie wynagrodzenia nastąpiło po zamknięciu postępowania egzekucyjnego i nie jest związane z inną sprawą, należy dochodzić zwrotu potrąconej kwoty.

Pamiętaj, że w przypadku nieprawidłowego postępowania komornika masz prawo wniesienia skargi do właściwego sądu. Jednak zanim to zrobisz, warto wyjaśnić sprawę bezpośrednio z komornikiem i pracodawcą.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

Fotopułapka jako dowód w sprawie.
Przy domu jednorodzinnym suszyło się drzewo na opał. Drzewo było ścięte w własnym lesie. Przez okres od wiosny do jesieni złodziej skradł 2/3 opału. Czy jeśli złodziej zostanie nagrany na fotopułapce, można wykorzystać takie dowody przed policją? Czy jest szansa na ukaranie złodzieja?...
Wypowiedzenie umowy wcześniej niż przewiduje umowa.
To mój pierwszy post, dlatego chciałbym się na początek serdecznie przywitać. Moje pytanie dotyczy umowy dzierżawy gruntu rolnego, a dokładniej, jestem dzierżawcą stawu, w którym hoduję ryby. Umowa dzierżawy jest zawarta na czas określony do 31.12.2024 roku. Zmienił się właściciel gruntu, czyli de facto Wydzierżawiający. Czy nowy właściciel gruntu - nowy Wydzierżawiający ma prawo wypowiedzieć mi umowę i kazać mi się wyprowadzić przed czasem 31...
Ubezpieczenie OC na nowe auto.
Dzień dobry. Mam pytanie, dotyczące ubezpieczenie OC auta. Kupiłam je wczoraj, ale jeszcze nie odebrałam z komisu. Obecne ubezpieczenie wygasa 24.01. Czy mogę je w jakiś sposób opłacić, aby nie było przerwy (bez nowej rejestracji)? Będę w stanie odebrać samochód dopiero w poniedziałek (22.01) i prawdopodobnie nie zdążę go przerejestrować....
Zasiłek dla bezrobotnych
Osoba planuje się zarejestrować w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna z dniem 28 grudnia 2022 r. Z dniem 27 grudnia 2021 roku wyrejestrowała się z up ze względu na podjęcie zatrudniania ( prawo do zasiłku dla bezrobotnych). W okresie od 27 grudnia 2021 do 26 marca 2022 była zatrudniona na pełen etat, następnie była 91 dni na zasiłku chorobowym z ZUS i kolejno do 22 grudnia na świadczeniu rehabilitacyjnym. Licząc od dnia 28 grudnia 2022 wstecz 18...

Wyszukiwarka