Nieterminowe płacenie alimentów.

Witam, Mam pytanie gdzie mam zgłosić ze były mąż nie płaci alimentów? Czy mogę zgłosić już po nie zapłaceniu jednego miesiąca, czy muszę odczekać jakiś czas? Jak wygląda cała procedura?
anonim cytuj
14-08-2023
Idziesz do komornika i składasz wniosek. Oczywiście wyrok masz z klauzulą wykonalności.
Mogę to już zgłosić czy muszę czekać trzy miesiące? A kiedy do funduszu alimentacyjnego zgłosić?

Możesz iść już, skoro jest zaległość. Do funduszu dopiero jak egzekucja będzie nieskuteczna.
W przypadku bezskuteczności egzekucji otrzyma Pani od komornika stosowne zaświadczenie i z tym zaświadczeniem można zgłosić się do organu prowadzącego Fundusz. Gdyby jednak świadczenia alimentacyjnego nie udało się uzyskać a wyżej wymieninego zaświadczenia komornik z jakiegoś powodu Pani nie wydał to można zgłosić się do organu prowadzącego Fundusz Alimentacyjny nawet bez zaświadczenia.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Trzymiesięczna zaległość może być podstawa do odpowiedzialności karnej. Poczytaj o art. 209 kodeksu karnego.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Zgłoszenie zaległości w płaceniu alimentów można dokonać po przekroczeniu jednego miesiąca zaległości. Nie ma wymogu czekania trzech miesięcy, by podjąć działania prawne.

Jeżeli posiada Pani wyrok z klauzulą wykonalności, pierwszym krokiem powinno być zwrócenie się do komornika z wnioskiem o wszczęcie egzekucji.

Jeżeli egzekucja komornicza jest nieskuteczna, można ubiegać się o świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego. Do zgłoszenia się do Funduszu Alimentacyjnego konieczne jest zaświadczenie od komornika o bezskuteczności egzekucji. W sytuacji, gdy komornik odmówi wydania takiego zaświadczenia, można zgłosić się do organu prowadzącego Fundusz Alimentacyjny i przedstawić dowody na nieskuteczność egzekucji.

Warto również zwrócić uwagę na art. 209 kodeksu karnego, który mówi, że osoba, która unika obowiązku alimentacyjnego w stosunku do osoby najbliższej lub innej osoby, której jest zobowiązana do świadczeń alimentacyjnych na podstawie wyroku sądu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 2. W przypadku trzymiesięcznej zaległości w płaceniu alimentów, istnieje podstawa do wszczęcia postępowania karnego przeciwko dłużnikowi.

Mam nadzieję, że powyższe informacje pomogą w dalszych działaniach prawnych. W razie dodatkowych pytań, proszę o kontakt.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Jeszcze jedno, jeżeli podjęłabym działania prawne i złożyła wniosek do komornika, czy mój były mąż dowie się, że złożyłam ten wniosek? Czy istnieje jakikolwiek sposób, by zachować pewną anonimowość w tym procesie, z racji pewnych okoliczności w naszej przeszłości? Jeśli nie, czy to prawda, że komornik poinformuje go o wszczętym postępowaniu przed podjęciem jakichkolwiek działań? Czy mogłabym wiedzieć, co się stanie po złożeniu wniosku?
 
anonim cytuj
14-08-2023
Jeśli złoży Pani wniosek do komornika w sprawie egzekucji alimentów, były mąż zostanie o tym poinformowany. Proces egzekucji polega na tym, że dłużnik (w tym przypadku były mąż) jest informowany o wszczęciu postępowania egzekucyjnego i ma możliwość uregulowania długu przed podjęciem konkretnych działań przez komornika.

Nie ma możliwości zachowania anonimowości w procesie egzekucji alimentów, ponieważ jest to oficjalne postępowanie prawne, które wymaga informowania wszystkich stron o podjętych działaniach.

Tak, to prawda, że po złożeniu wniosku komornik poinformuje dłużnika o wszczętym postępowaniu egzekucyjnym przed podjęciem jakichkolwiek działań. Dłużnikowi przysługuje pewien okres czasu (określony w przepisach) na dobrowolne uregulowanie zaległych świadczeń. Jeżeli w tym czasie dłużnik nie ureguluje zobowiązań, komornik przystąpi do egzekucji, która może polegać na zajęciu wynagrodzenia, świadczeń socjalnych lub innych majątkowych praw dłużnika.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

kiedy nieletnia matka dostaje pelne prawa do dziecka
Witam, urodziłam córkę jak miałam 16 lat, prawnym opiekunem jest mój były partner, od urodzenia córki dał na jej utrzymanie może z 400 zł(dodam że córka już ma półtora roku), pozatym widzenia z dzieckiem tez były sporadyczne, dopiero od niedawna do niej przyjeżdża ale nie chce dawać mi żadnych pieniędzy mówi że jej coś kupi, czyli koszt jaki ma na myśli to ok 100 zł.... w tym momencie mam 17 lat i za 3 miesiące kończę 18 lat, pytanie brzmi czy g...
Sprzedaż domu odziedziczonego przez dziecko.
Dzieci w wieku 13 i 15 lat nabywają w spadku razem z matką dom po swoim zmarłym ojcu. Czy matka może sprzedać dom bez zgody dzieci i zgody sądu? Czy musi matka czekać do uzyskania pełnoletności przez dzieci i za ich zgodą dopiero wówczas może sprzedać nieruchomość ?...
Spadek i zachowek po dziadku.
Sprawa dotyczy spadku i zachowku po dziadku. Mój teść i dziadek moich dzieci wraz ze swoją drugą żoną w 2009 r. jednocześnie złożyli przed notariuszem testamenty. W testamencie żony teścia jest zapisane że powołuje do całości swojego małżonka a na wypadek gdyby nie chciał lub nie mógł dziedziczyć, do całości spadku powołuje bratanicę (nazwisko i imię). Teść powołuje do całości spadku małżonkę (nazwisko i imię). Żona teścia zmarła zmarła w cze...
Gmina jako spadkobierca.
Umiera starsza Pani, zostawia mieszkanie Rodzina odrzuca spadek. Spadek przy braku spadkobierców ma przejąć gmina. Tyle, że gmina się z tym nie spieszy (już 4 lata minęły). Czy jest jakiś sposób by to przyspieszyć? Żeby "zmusić gminę", żeby to zrobiła. Ile to może potrwać? Wspólnocie mieszkaniowej na tym zależy bo czynszu i funduszu remontowego za to mieszkanie nikt nie płaci (wspólnota spłaca kredyt) a to 1/5 wpływów wspólnoty....

Wyszukiwarka