Nieterminowe płacenie alimentów.

Witam, Mam pytanie gdzie mam zgłosić ze były mąż nie płaci alimentów? Czy mogę zgłosić już po nie zapłaceniu jednego miesiąca, czy muszę odczekać jakiś czas? Jak wygląda cała procedura?
anonim cytuj
14-08-2023
Idziesz do komornika i składasz wniosek. Oczywiście wyrok masz z klauzulą wykonalności.
Mogę to już zgłosić czy muszę czekać trzy miesiące? A kiedy do funduszu alimentacyjnego zgłosić?

Możesz iść już, skoro jest zaległość. Do funduszu dopiero jak egzekucja będzie nieskuteczna.
W przypadku bezskuteczności egzekucji otrzyma Pani od komornika stosowne zaświadczenie i z tym zaświadczeniem można zgłosić się do organu prowadzącego Fundusz. Gdyby jednak świadczenia alimentacyjnego nie udało się uzyskać a wyżej wymieninego zaświadczenia komornik z jakiegoś powodu Pani nie wydał to można zgłosić się do organu prowadzącego Fundusz Alimentacyjny nawet bez zaświadczenia.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Trzymiesięczna zaległość może być podstawa do odpowiedzialności karnej. Poczytaj o art. 209 kodeksu karnego.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Zgłoszenie zaległości w płaceniu alimentów można dokonać po przekroczeniu jednego miesiąca zaległości. Nie ma wymogu czekania trzech miesięcy, by podjąć działania prawne.

Jeżeli posiada Pani wyrok z klauzulą wykonalności, pierwszym krokiem powinno być zwrócenie się do komornika z wnioskiem o wszczęcie egzekucji.

Jeżeli egzekucja komornicza jest nieskuteczna, można ubiegać się o świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego. Do zgłoszenia się do Funduszu Alimentacyjnego konieczne jest zaświadczenie od komornika o bezskuteczności egzekucji. W sytuacji, gdy komornik odmówi wydania takiego zaświadczenia, można zgłosić się do organu prowadzącego Fundusz Alimentacyjny i przedstawić dowody na nieskuteczność egzekucji.

Warto również zwrócić uwagę na art. 209 kodeksu karnego, który mówi, że osoba, która unika obowiązku alimentacyjnego w stosunku do osoby najbliższej lub innej osoby, której jest zobowiązana do świadczeń alimentacyjnych na podstawie wyroku sądu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 2. W przypadku trzymiesięcznej zaległości w płaceniu alimentów, istnieje podstawa do wszczęcia postępowania karnego przeciwko dłużnikowi.

Mam nadzieję, że powyższe informacje pomogą w dalszych działaniach prawnych. W razie dodatkowych pytań, proszę o kontakt.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Jeszcze jedno, jeżeli podjęłabym działania prawne i złożyła wniosek do komornika, czy mój były mąż dowie się, że złożyłam ten wniosek? Czy istnieje jakikolwiek sposób, by zachować pewną anonimowość w tym procesie, z racji pewnych okoliczności w naszej przeszłości? Jeśli nie, czy to prawda, że komornik poinformuje go o wszczętym postępowaniu przed podjęciem jakichkolwiek działań? Czy mogłabym wiedzieć, co się stanie po złożeniu wniosku?
 
anonim cytuj
14-08-2023
Jeśli złoży Pani wniosek do komornika w sprawie egzekucji alimentów, były mąż zostanie o tym poinformowany. Proces egzekucji polega na tym, że dłużnik (w tym przypadku były mąż) jest informowany o wszczęciu postępowania egzekucyjnego i ma możliwość uregulowania długu przed podjęciem konkretnych działań przez komornika.

Nie ma możliwości zachowania anonimowości w procesie egzekucji alimentów, ponieważ jest to oficjalne postępowanie prawne, które wymaga informowania wszystkich stron o podjętych działaniach.

Tak, to prawda, że po złożeniu wniosku komornik poinformuje dłużnika o wszczętym postępowaniu egzekucyjnym przed podjęciem jakichkolwiek działań. Dłużnikowi przysługuje pewien okres czasu (określony w przepisach) na dobrowolne uregulowanie zaległych świadczeń. Jeżeli w tym czasie dłużnik nie ureguluje zobowiązań, komornik przystąpi do egzekucji, która może polegać na zajęciu wynagrodzenia, świadczeń socjalnych lub innych majątkowych praw dłużnika.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy na umowe zlecenie mozna sie ubezpieczyc skladka chorobowa jesli nie ukonczyłam 26 lat
Witam prracuje od 8 mc na umowe zlecenie ,nie mam ukonczone 26 lat złozyłam taka deklaracjie pracodawcy przy zatrudnieniu .Teraz okazuje sie ze zycie mnie zakoczyło i jestem w ciazy ,w ZUS powiedziano mi ze nie mam takowych sładek odprowadzanych prosze o rade co moge w tej sytuacji zrobic ,bo przaktycznie zostaje bez srodkow do zycia bez pracy bo pracodawca nie chce kobiety w ciazy zasilek dla bezrobotnych tez nie przysłiuguje nie wiem co robic ,...
Pożyczka/zwrot pożyczki
Dostałam przelew na konto od znajomej na kwotę ponad 40.000 zł tytułem pożyczka. Zwróciłam jednak na konto spowrotem te pieniądze tego samego dnia tytułem zwrot pożyczki. Czy muszę zgłaszać ta pożyczkę do US? Czy rezygnacja z pożyczki i odesłanie tego samego dnia może być powodem do braku konieczności zgłaszania??...
Rozwód i podział majątku wspólnego.
Witam, dostałam w darowiźnie działkę od rodziców, później darowałam pół działki mężowi, zaczęliśmy budowę domu w tym momencie sso, będziemy brać rozwód. Jak wygląda sprawa z podziałem majątku ? Czy mężowi należy się połowę naszego majątku, jeżeli działka była darowana z mojej strony i większość pieniędzy na budowę domu też było ode mnie ?...
Wymuszony bezpłatny urlop przez pracodawce.
Zatrudniłem się poprzez urząd pracy. Pracuje prawie rok w tej firmie. Jak wiadomo pracodawca dostaje pieniądze za pracownika z up ale musi spełnić pewne warunki takie jak: Umowa na rok. Od dwóch miesięcy pracodawca daje mi wolne co kilka dni (bezpłatny urlop). W tym miesiącu przez to dostałem poniżej krajowej a mam na utrzymaniu rodzinę. Oczywiście z nowym rokiem pracę zmieniam. Pytanie co w takiej sytuacji? Czy mogę to gdzieś zgłosić? Często ...

Wyszukiwarka