Anulowanie długu alimentacyjnego.

Mam zasądzone alimenty na córkę. Córka ma 19 lat. Sprawa jest u komornika. Zdarzało mi się z powodów różnych nie płacenie na bieżąco i urósł mi dług. Od kilku lat płace na bieżąco. Pół roku temu, dogadałem się z córką i anulowała mi dług, złożyła oświadczenie u komornika że anuluje mi dług a bieżące alimenty zostały(płacę terminowo). Kilka dni temu , córka poinformowała mnie że zmieniła zdanie i chce ponownie dług. Czyli cofnąć umorzenie.
Pytanie: Czy można najpierw umorzyć dług , a po kilku miesiącach cofnąć to umorzenie? Jak napisałem wyżej sprawą zajmuje się komornik.
anonim cytuj
20-11-2023
No niestety może. Zakładam, że córka umorzyła u komornika tylko tą część postępowania egzekucyjnego dotyczącą zadłużenia. Dług o ile nie był "starszy" niż trzy lata nie uległ przedawnieniu i dalej może być egzekwowany. Córka posiada prawomocny wyrok i nic nie stoi na przeszkodzie.
Czy córka dała Panu pisemne oświadczenie, że rezygnuję z tych alimentów za okres od do? Jeśli tak to będzie szansa przed sądem aby dowieść, że faktycznie nic Pan nie był winien i pobrane ewentualnie alimenty na poczet tamtego długu podlegają zwrotowi wraz z kosztami egzekucyjnymi.
Polecam też terminowe płacenie i w razie problemów mniej stresu będzie przy kredycie i terminowym opłaceniu alimentów.
Warto już teraz pomyśleć o testamencie i wydziedziczeniu tej osoby, jeśli już jako dorosła osoba traktuje Pana w taki sposób.
 
anonim cytuj
20-11-2023
Córka postanowiła że wyzeruje mi dług, czyli umorzy mi zaległości , ale nadal pozostanie przy egzekucji bieżących alimentów. Tak się dogadaliśmy. Nastąpiło to gdy wyprowadziła się od matki. Ja wspomniałem wcześniej , złożyła odpowiednie oświadczenie u komornika . Niestety ni dała mi pisemnego oświadczenie, gdyż uznaliśmy że pojednaliśmy się i będziemy żyli jak rodzina. Niestety mój błąd , że nie poprosiłem ja o takie oświadczenie, ale na tyle jej zaufałem i jako dowód wziąłem pod uwagę umorzenie długu. (mój błąd)
Oczywiście nadal płaciłem alimenty terminowo. PO wyprowadzce córki od matki, dodatkowo oprócz alimentów wspomagałem ją finansowo. Zawsze w obecności świadków dawałem jej gotówkę , którą traktowaliśmy jak spłata długu. Niestety jak wspomniałem wyżej, zmieniła tok myślenia i stwierdziła że to nie była spłata długu. Mówimy tu o kwocie ok 50 tys. zł. Czy coś można w tej sprawie zrobić ?
 
anonim cytuj
20-11-2023
Córka zrezygnowała z egzekucji komorniczej, czy też zwolniła Cię ze spłaty tego długo? Jeśli zwolniła Cię z długo to co do zasady nie może ponownie zażądać spłaty.

PRZEPIS PRAWNY:
Zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje.
 
anonim cytuj
20-11-2023
Córka anulowała mi dług, a pozostawiła bieżącą egzekucję. Dług spłaciłem jej poza komornikiem, ale nie mam na to dokumentów, ale zrobiłem to w obecności świadków, świadek liczył pieniądze. bieżące alimenty płacę na bieżąco.
 
anonim cytuj
20-11-2023
Spłaciłem dług córce poza komornikiem ( poszliśmy na ugodę i anulowała mi część odsetek). Komornik jest już uregulowany i teraz płacę tylko bieżące w terminie.
Nie mam pokwitowania gdyż uznałem ,(mój błąd) że skoro wcześniej anulowała mi dług (zapłaciłem później) to nie będzie mi potrzebne. Córka dostała kasę w obecności 3 świadków.
Niestety córka raczej nie powie jak było naprawdę , bo jest pod wpływem nowego partnera , który chyba jej podpowiada jak zdobyć łatwą kasę.
 
anonim cytuj
20-11-2023
I teraz chce spłaty pozostałej części odsetek (tej "anulowanej") czy ponownej spłaty całej sumy?
 
anonim cytuj
20-11-2023
Teraz chce cofnąć anulację i spłaty całej sumy zadłużenia z odsetkami.
 
anonim cytuj
20-11-2023
Więc pozostaje pozew przeciwko córce na wypadek ponownego wszczęcie przez nią egzekucji spłaconego/umorzonego długu. Będziesz musiał wykazać, że zaległe alimenty spłaciłeś a ze spłaty odsetek córka Cię zwolniła. Tak jak pisałem, ogólnie prawo jest po Twojej stronie, ale nie wiem jak sądy podchodzą do zeznań świadków w przypadku braku jakiegokolwiek potwierdzenia na papierze. Wydaje mi się, że zeznania kilku świadków powinny być wystarczające. Ale podkreślam, że tylko mi się tak wydaję. Musiałby wypowiedzieć się ktoś znający orzecznictwo.
 
anonim cytuj
20-11-2023

Sugerowane Tematy

Operator upomina si o spłacony dług
Miałem trzy abonamenty w plus, wszystkie trzy zostały sprzedane firmom windykacyjnym. Spłaciłem je tam i na moją prośbę wysłaly one powiadomienie do plusa że wszystko zostało spłacone. Mimo to plus wciąż zarzeka się że u nich widnieje informacja o zaległościach. Co mogę jeszcze zrobić skoro do operatora nie dociera że wszystko jest uregulowane w firmie której dług sprzedali?...
Ile czeka się na rozpatrzenie wniosku o warunkowe umorzenie postępowania?
Witam, czy ktoś może się orientuje ile czasu czeka się na rozpatrzenie wniosku o warunkowe umorzenie postępowania, i czy tj. rozprawa sądowa czy posiedzenie Sądu?...
Upadłość konsumencka, a kredyt hipoteczny.
Jestem w dość trudnej sytuacji i zastanawiam się nad ogłoszeniem upadłości konsumenckiej w Wielkiej Brytanii. Oczywiście nie jestem zainteresowany turystyką upadłościową gdyż mieszkam tu dłuższy czas... Otóż w Polsce figuruje jako jeden z kredytobiorców na umowie kredytu hipotecznego. Zakładając, że sąd brytyjski orzeknie o upadłości konsumenckiej, to czy wyżej wspomniany kredyt stanie się wtedy z automatu wymagalny?...
jak dzieli się renta rodzinna po zmarłym rodzicu
Jak jest z rentą rodzinną jak jeden z rodziców umiera i jest 3 dzieci uczących się? Jak jest wypłacana? W równych kwotach, procentowo dzielona?...

Wyszukiwarka