niepłacenie alimentów

Mam pytanie czy za nie placenie alimentow przez 6 lat moze isc do wiezienia ??? Maz kolezanki 6 lat juz jej nie placi czy moze byc mozliwosc ze go zamkna
anonim cytuj
22-10-2018
Trzeba wnieść sprawę do prokuratury z artykułu 209.
 
anonim cytuj
22-10-2018
No wlasnie kolezanka skladala byla dwa razy wzywana a jej byly maz olewa i nie stawil sie ani raz
 
anonim cytuj
22-10-2018
No to na jej korzyść jak się nie wstawia,sąd szybciej podejmie decyzje i będzie korzystniejsza do koleżanki bo tylko na jej zeznaniach będą się opierać.
-1  
anonim cytuj
22-10-2018
Nie stawił się na wezwania w sądzie czy w prokuraturze lub policji? Bo jeżeli w sądzie to tak jak pisał Dominik Lejczak. Jeżeli jednak nie zostały mu przedstawione zarzuty bo np nie jest znane jego miejsce przebywania sprawa może zostać zawieszona. Sprawa równie dobrze może być umorzona np. z powodu ciągłej rejestracji w Urzędzie Pracy lub też odbywaniu kary pozbawienia wolności, opcji jest dużo.
 
anonim cytuj
22-10-2018
Po pierwsze, niepłacenie alimentów jest naruszeniem prawa i jest przestępstwem ściganym z urzędu. Zgodnie z art. 209 § 1 Kodeksu karnego, kto, mając obowiązek alimentacyjny, uchyla się od jego wykonania, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Po drugie, jeżeli osoba zobowiązana do płacenia alimentów nie stawi się na wezwanie prokuratury lub sądu, może to skutkować nałożeniem kary grzywny lub aresztu za niestawienie się. Dodatkowo, nieobecność osoby zobowiązanej może prowadzić do przyjęcia zeznań osoby uprawnionej jako prawdziwych bez dalszej weryfikacji.

Po trzecie, w przypadku gdy osoba zobowiązana do płacenia alimentów nie jest w stanie zapłacić z powodu braku dochodów, sąd może zawiesić postępowanie. Jednakże, jeżeli stanie się to z winy dłużnika, na przykład poprzez samowolne pozostawanie bez zatrudnienia, sąd może zdecydować o kontynuacji postępowania.

Podsumowując, tak, jest możliwość, że osoba zobowiązana do płacenia alimentów może trafić do więzienia za niepłacenie alimentów przez dłuższy okres czasu. Decyzję o tym podejmuje jednak sąd po rozpatrzeniu wszystkich okoliczności sprawy.
 
anonim cytuj
02-08-2023
Mam pytanie czy za nie placenie alimentow przez 6 lat moze isc do wiezienia ??? Maz kolezanki 6 lat juz jej nie placi czy moze byc mozliwosc ze go zamkna


A czy jeżeli on teraz zapłaci te wszystkie zaległe alimenty z tych 6 lat, to czy i tak może pójść do więzienia? Czy spłata zaległości go przed tym uchroni? Jak to jest?
 
anonim cytuj
28-08-2023
No i jeszcze jedno, jak koleżanka może się upewnić, czy on w ogóle jest zarejestrowany w urzędzie pracy? Czy ona może to jakoś sprawdzić? Bo może on robi tak specjalnie, żeby nie płacić i mówi, że nie ma pracy. Jak to jest z tym?
 
anonim cytuj
28-08-2023
Mam pytanie czy za nie placenie alimentow przez 6 lat moze isc do wiezienia ??? Maz kolezanki 6 lat juz jej nie placi czy moze byc mozliwosc ze go zamkna

A czy jeżeli on teraz zapłaci te wszystkie zaległe alimenty z tych 6 lat, to czy i tak może pójść do więzienia? Czy spłata zaległości go przed tym uchroni? Jak to jest?


Zgodnie z art. 209 § 1 Kodeksu karnego, niepłacenie alimentów jest przestępstwem. Jeżeli osoba zobowiązana do płacenia alimentów uiszcza zaległe świadczenia, może to wpłynąć na jej korzyść w trakcie postępowania. Spłata zaległych alimentów może zostać potraktowana jako okoliczność łagodząca. Niemniej jednak, samo uiszczenie zaległych świadczeń nie zwalnia z odpowiedzialności karnej za wcześniejsze naruszenie przepisów.

Odpowiedź do Post 8:

Nie ma bezpośredniej możliwości dla osoby prywatnej, aby zweryfikować rejestrację kogoś w urzędzie pracy. Jeśli istnieją jednak uzasadnione podejrzenia co do tego, że dłużnik alimentacyjny fałszywie podaje, że jest zarejestrowany jako bezrobotny, można to zgłosić do sądu lub prokuratury. Organy te mają uprawnienia do uzyskiwania takich informacji i mogą je wykorzystać w toku postępowania.
 
anonim cytuj
28-08-2023
Czy jeżeli okazałoby się, że on faktycznie pracuje, ale robi to "na czarno", czyli bez umowy, to czy są jakieś możliwości, żeby udowodnić to w sądzie? Czy koleżanka miałaby jakieś szanse w takim przypadku, żeby udowodnić, że on ma dochód, mimo że unika rejestracji w Urzędzie Pracy? Jakie kroki można podjąć w takiej sytuacji?
 
anonim cytuj
28-08-2023
Jeśli istnieją podejrzenia, że dłużnik alimentacyjny pracuje "na czarno", istnieją pewne kroki, które można podjąć w celu udowodnienia tego w sądzie:

Zgłoszenie do Inspekcji Pracy: Pracowanie bez umowy jest naruszeniem prawa pracy. Zgłaszając taką sytuację, Inspekcja może podjąć działania kontrolne i potwierdzić nielegalne zatrudnienie.

Zebranie dowodów: Jakiekolwiek informacje świadczące o tym, że dłużnik pracuje, takie jak zdjęcia z miejsca pracy, świadectwa osób trzecich czy inne materiały, mogą być przedstawione w sądzie jako dowód.

Analiza stylu życia dłużnika: Jeśli styl życia dłużnika wskazuje na to, że ma dochody znacznie wyższe niż deklaruje, może to posłużyć jako argument w sądzie. Na przykład, jeśli dokonuje on drogich zakupów, podróżuje czy utrzymuje pewien standard życia nieadekwatny do deklarowanego dochodu.

Zgłoszenie do urzędu skarbowego: Jeśli istnieje podejrzenie, że dłużnik unika podatków poprzez pracę "na czarno", urząd skarbowy może podjąć śledztwo w tej sprawie.
 
anonim cytuj
28-08-2023
A co z tym, jeżeli dłużnik ma jakieś majątek, na przykład nieruchomość czy samochód, który nie jest zarejestrowany na niego, ale faktycznie do niego należy i z niego korzysta? Czy można jakoś użyć tego jako dowód w sądzie, że mimo braku oficjalnych dochodów, ma pewne środki? I czy jest jakaś możliwość egzekucji alimentów z takiego majątku, nawet jeśli jest on na kogoś innego zarejestrowany? Chodzi mi o sytuacje, kiedy dłużnik próbuje ukryć swoje aktywa, żeby uniknąć płacenia. Jak można sobie z tym poradzić?
 
anonim cytuj
28-08-2023
Jeśli dłużnik alimentacyjny posiada majątek, taki jak nieruchomość czy samochód, który nie jest zarejestrowany na jego nazwisko, ale z niego korzysta, istnieją pewne kroki, które można podjąć:

Zebranie dowodów: Jeśli można udokumentować fakt, że dłużnik korzysta z majątku (np. zdjęcia, świadectwa sąsiadów, rachunki za media), te informacje mogą być używane jako dowody w sądzie, że dłużnik dysponuje pewnym majątkiem, mimo że nie jest on oficjalnie zarejestrowany na jego nazwisko.

Wniesienie pozwu o stwierdzenie ukrycia majątku: Jeśli dłużnik próbuje ukryć swoje aktywa przed egzekucją, można wnieść do sądu pozew o stwierdzenie, że majątek ten faktycznie należy do dłużnika. Jeśli sąd uzna, że majątek ten faktycznie należy do dłużnika, może on zostać uwzględniony w egzekucji.

Egzekucja z majątku: Jeżeli sąd stwierdzi, że majątek faktycznie należy do dłużnika, komornik może przystąpić do egzekucji z tego majątku, nawet jeśli jest on zarejestrowany na kogoś innego.

W przypadku próby ukrycia majątku przez dłużnika w celu uniknięcia płacenia alimentów, ważne jest skonsultowanie się z komornikiem i przedstawienie zgromadzonych dowodów, które wskazują na faktyczne korzystanie przez dłużnika z majątku. W sytuacji, gdy dłużnik próbuje ukryć swoje aktywa, sąd może nakazać przeprowadzenie dokładniejszego dochodzenia w celu ustalenia faktycznego stanu majątkowego dłużnika.
 
anonim cytuj
28-08-2023
Witam ojciec dzieci nie płaci alimentow przez prawie 2 lata. Wniosłam sprawę do sądu i zapadł wyrok 3 miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Mimo to były mąż nie płaci. Po jakim czasie i do jakiej instytucji mogę zgłosić fakt ze mimo wyroku nadal nie płaci ? Dodatkowo w jaki sposób mogę wnieść sprawe o spłatę zaległych alimentow?
 
anonim cytuj
09-10-2023
Za robotę się weź a nie liczysz na darmowa kasę
 
anonim cytuj
18-03-2024

Sugerowane Tematy

Elektroniczne L4 nie dotarło do pracodawcy.
Proszę o pomoc w takiej sytuacji. Pracownik trafia do szpitala, tam ma wykonany zabieg (styczeń 2024). Lekarz kieruje go na zwolnienie L4 na okres 1,5tygodnia. Pracownik zgłasza ustnie pracodawcy, że nie będzie go przez ten okres w pracy z powodu chorobowego. Przy rozliczeniu okazuje się, że zwolnienie nie widnieje w systemie. Pracownik nie był obecny w pracy, nie ma podstaw do wypłaty wynagrodzenia ani zasiłku za ten okres. Co w takiej sytuac...
Wspólne konto z narzeczoną.
Czy mogę mieć wspólne konto z narzeczoną, żeby skarbówka się nie czepiała i jak to ewentualnie zrobić i gdzie zgłosić? Chcieliśmy razem dysponować jednym kontem żeby po prostu było prościej....
Zabezpieczenie alimentacyjne na byłego małżonka.
Pisze w imieniu koleżanki, która poszukuje wniosku o zabezpieczenie alimentacyjne dla siebie. Złożyła wniosek o rozwód pięć miesięcy temu i niestety mąż przeciąga sprawę nie odbierając korespondencji, a ona teraz po takim czasie dopiero chce złożyć o zabezpieczenie na siebie, tylko czy można to zrobić z datą wstecz?...
Pracodawca nie płacił ZUS-u, teraz chce winę zrzucić na mnie. co robić??
Pracodawca nie płacił ZUS-u przez 4 miesiące, teraz chce winę zrzucić na mnie, że ja niby co w błąd wprowadziłem, bo by płacił. On Chce żebym jakieś oświadczenie podpisał. Mieszkam w małym miasteczku, jak nie weźmie winy na siebie jestem skończony. Ale on doskonale wiedział że musi mi płacić ten ZUS. Czy ja będę musiał wziąć winę na siebie i zapłacić zaległy ZUS sam ? Jak to prawnie wygląda? ...

Wyszukiwarka