Czy można wypowiedzieć umowę najmu lokalu mieszkalnego mailem?

Wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego przez maila? Czy jest zgodne z prawem jeżeli nie posiadam adresu korespondencyjnego właściciela mieszkania, a w umowie najmu podany jest tylko adres e-mail? Właściciel mieszka za granicą
anonim cytuj
27-07-2022
Jeśli umowa nie przewiduje rygoru nieważności przy niezachowaniu formy pisemnej to można nawet smsem lub ustnie.
 
anonim cytuj
27-07-2022
Wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego przez maila? Czy jest zgodne z prawem jeżeli nie posiadam adresu korespondencyjnego właściciela mieszkania, a w umowie najmu podany jest tylko adres e-mail? Właściciel mieszka za granicą


W świetle prawa polskiego, wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego wymaga zachowania formy pisemnej, co wynika z art. 673 § 1 Kodeksu cywilnego. Forma pisemna jest jedną z surowszych form i nie można jej zastąpić formą elektroniczną (e-mailem).

Po pierwsze, jeżeli umowa najmu została zawarta w formie pisemnej, wówczas również jej wypowiedzenie musi być dokonane w tej samej formie, aby było skuteczne.

Po drugie, jeśli w umowie najmu nie było żadnego zapisu dotyczącego formy wypowiedzenia umowy i tylko adres e-mail został podany jako kontakt, to niestety wypowiedzenie drogą mailową nie będzie miało mocy prawnej, nawet jeśli umowa była zawierana drogą mailową. E-mail nie spełnia rygoru formy pisemnej.

Jeśli umowa nie przewiduje rygoru nieważności przy niezachowaniu formy pisemnej to można nawet smsem lub ustnie.


Nawet jeśli umowa nie przewiduje rygoru nieważności, w świetle przepisów Kodeksu cywilnego, umowy najmu lokalu mieszkalnego wymagają formy pisemnej do ich wypowiedzenia. Oznacza to, że niezależnie od tego, co stanowi umowa, wypowiedzenie musi być dokonane pisemnie.

Jeżeli nie znasz adresu korespondencyjnego właściciela mieszkania, ale wiesz, że mieszka za granicą, warto zastosować inne środki dostarczenia wypowiedzenia, takie jak kurier czy przesyłka polecona, jeśli tylko jest to możliwe. W przeciwnym razie, warto zbadać wszelkie możliwości ustalenia aktualnego adresu właściciela.
-1  
anonim cytuj
23-08-2023
Skoro tak, to mam jeszcze jedno pytanie. Jakie są konsekwencje wypowiedzenia umowy najmu niezgodnie z formą, którą wymaga prawo? Czy wypowiedzenie to w ogóle jest ważne? Czy muszę zawrzeć nową umowę najmu czy starą można jeszcze jakoś "naprawić"? Skoro e-mail nie jest akceptowany, to co mam zrobić, jeśli już wysłałem takie wypowiedzenie?
 
anonim cytuj
23-08-2023
jeśli wypowiedzenie umowy najmu nie zostało dokonane zgodnie z wymaganą formą, takie wypowiedzenie jest nieważne. Co to oznacza w praktyce?

Jeżeli wypowiedzenie umowy najmu zostało dokonane niezgodnie z wymaganą formą, umowa nadal obowiązuje, chyba że zostanie wypowiedziana w prawidłowy sposób. Konsekwencją jest więc kontynuacja stosunku najmu, aż do momentu, gdy zostanie prawidłowo wypowiedziana. Oznacza to, że wszystkie prawa i obowiązki wynikające z umowy nadal obowiązują obie strony.

Nie ma konieczności zawierania nowej umowy najmu, chyba że obie strony wyrażą taką wolę. Jeżeli zdecydowałeś się już na wysłanie wypowiedzenia drogą mailową, najprostszym rozwiązaniem jest ponowne wysłanie wypowiedzenia w odpowiedniej formie pisemnej, z zachowaniem wszystkich wymogów przewidzianych przez prawo.

Jeżeli nie znasz adresu korespondencyjnego właściciela mieszkania, warto podjąć działania w celu ustalenia tego adresu. Jeśli jednak nie jest to możliwe, można zastosować inne środki dostarczenia wypowiedzenia, takie jak przesyłka kurierska lub polecona do ostatnio znanego adresu właściciela, nawet jeśli znajduje się on za granicą.
 
anonim cytuj
23-08-2023
Art 673 nie mówi o formie pisemnej
Dz.U.2023.1610 t.j.Akt obowiązujący
Wersja od: 16 października 2023 r. do: 14 listopada 2023 r.
Art. 673. [Terminy wypowiedzenia najmu]
§ 1. Jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych.
 
anonim cytuj
26-10-2023

Sugerowane Tematy

Wskazanie osoby poszukiwanej.
Dzień Dobry Rozpoznałem osobę przedstawioną na jednym z nagrań (kamera przemysłowa) poszukiwaną przez organy ścigania, mogącą mieć związek z popełnieniem przestępstwa lub będącą jej świadkiem. Jej dane personalne są dla policji nieznane. Moje typowania opierają się, na fotografiach (wykonanie własne) osoby, którą rozpoznałem - bardzo duże podobieństwo, w sylwetce, chodzie, cechach twarzy. Niestety nagranie z kamery - jest słabej, jakości. Ch...
Ojciec mojego dziecka kontaktuję się że mną raz na miesiac/ dwa miesiące pod pretekstem rozmowy z synem
Witam. Mam pytanie. Ojciec mojego dziecka kontaktuję się że mną raz na miesiac/ dwa miesiące pod pretekstem rozmowy z synem,ale w między czasie mnie poniża. Nie przyjeżdża na widzenie ustalone przez sąd,obcina sobie alimenty oraz się spóźnia z wypłatami. Gdy syn do niego jedzie np na weekend raz na 2/3 miesiące Ojciec dziecka nastawia go przeciwko mnie,uczy przeklinac oraz straszy ,,wilkami,duchami",co skutkuje stresem i nie przespanymi noca...
Czy pracodawca może narzucać mi dni urlopowe?
Witam, jak to jest w Polskim prawie, czy pracownik musi wziąć 14dni urlopu ciągiem? Czy pracodawca może narzucać mi dni urlopowe? Np., że między świętami a sylwestrem muszę wziąć wolne? Czy muszę wykorzystać cały swój urlop w danym roku? Tak, aby dni zaległe nie przeszły na następny? Według mojego pracodawcy muszę. Oraz jak to wygląda z urlopem w sytuacji zmiany pracy? Kończąc pracę w jednej firmie muszę wykorzystać cały pozostały mi urlop(...
Wynajem mieszkania, wyłudzanie pieniędzy na naprawę.
Problem z właścicielką wynajętego mieszkania. 23 grudnia zakończyłam wynajem - rozwiązany z za porozumieniem stron, podpisane oświadczenie, że właściciel odbiera lokal w stanie niepogorszonym, zaakceptowanym. Zgodziłam się na zatrzymanie kaucji w całości. 27 właściciel nagle wysyła zdjęcia z uszkodzeniami - które pierwszy raz na oczy widzę i żąda ode mnie pieniędzy na naprawy, pomimo, że ma 3000 zł kaucji. Oczywiście nie zgodziłam się, jak dl...

Wyszukiwarka