Czy można wypowiedzieć umowę najmu lokalu mieszkalnego mailem?

Wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego przez maila? Czy jest zgodne z prawem jeżeli nie posiadam adresu korespondencyjnego właściciela mieszkania, a w umowie najmu podany jest tylko adres e-mail? Właściciel mieszka za granicą
anonim cytuj
27-07-2022
Jeśli umowa nie przewiduje rygoru nieważności przy niezachowaniu formy pisemnej to można nawet smsem lub ustnie.
 
anonim cytuj
27-07-2022
Wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego przez maila? Czy jest zgodne z prawem jeżeli nie posiadam adresu korespondencyjnego właściciela mieszkania, a w umowie najmu podany jest tylko adres e-mail? Właściciel mieszka za granicą


W świetle prawa polskiego, wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego wymaga zachowania formy pisemnej, co wynika z art. 673 § 1 Kodeksu cywilnego. Forma pisemna jest jedną z surowszych form i nie można jej zastąpić formą elektroniczną (e-mailem).

Po pierwsze, jeżeli umowa najmu została zawarta w formie pisemnej, wówczas również jej wypowiedzenie musi być dokonane w tej samej formie, aby było skuteczne.

Po drugie, jeśli w umowie najmu nie było żadnego zapisu dotyczącego formy wypowiedzenia umowy i tylko adres e-mail został podany jako kontakt, to niestety wypowiedzenie drogą mailową nie będzie miało mocy prawnej, nawet jeśli umowa była zawierana drogą mailową. E-mail nie spełnia rygoru formy pisemnej.

Jeśli umowa nie przewiduje rygoru nieważności przy niezachowaniu formy pisemnej to można nawet smsem lub ustnie.


Nawet jeśli umowa nie przewiduje rygoru nieważności, w świetle przepisów Kodeksu cywilnego, umowy najmu lokalu mieszkalnego wymagają formy pisemnej do ich wypowiedzenia. Oznacza to, że niezależnie od tego, co stanowi umowa, wypowiedzenie musi być dokonane pisemnie.

Jeżeli nie znasz adresu korespondencyjnego właściciela mieszkania, ale wiesz, że mieszka za granicą, warto zastosować inne środki dostarczenia wypowiedzenia, takie jak kurier czy przesyłka polecona, jeśli tylko jest to możliwe. W przeciwnym razie, warto zbadać wszelkie możliwości ustalenia aktualnego adresu właściciela.
-1  
anonim cytuj
23-08-2023
Skoro tak, to mam jeszcze jedno pytanie. Jakie są konsekwencje wypowiedzenia umowy najmu niezgodnie z formą, którą wymaga prawo? Czy wypowiedzenie to w ogóle jest ważne? Czy muszę zawrzeć nową umowę najmu czy starą można jeszcze jakoś "naprawić"? Skoro e-mail nie jest akceptowany, to co mam zrobić, jeśli już wysłałem takie wypowiedzenie?
 
anonim cytuj
23-08-2023
jeśli wypowiedzenie umowy najmu nie zostało dokonane zgodnie z wymaganą formą, takie wypowiedzenie jest nieważne. Co to oznacza w praktyce?

Jeżeli wypowiedzenie umowy najmu zostało dokonane niezgodnie z wymaganą formą, umowa nadal obowiązuje, chyba że zostanie wypowiedziana w prawidłowy sposób. Konsekwencją jest więc kontynuacja stosunku najmu, aż do momentu, gdy zostanie prawidłowo wypowiedziana. Oznacza to, że wszystkie prawa i obowiązki wynikające z umowy nadal obowiązują obie strony.

Nie ma konieczności zawierania nowej umowy najmu, chyba że obie strony wyrażą taką wolę. Jeżeli zdecydowałeś się już na wysłanie wypowiedzenia drogą mailową, najprostszym rozwiązaniem jest ponowne wysłanie wypowiedzenia w odpowiedniej formie pisemnej, z zachowaniem wszystkich wymogów przewidzianych przez prawo.

Jeżeli nie znasz adresu korespondencyjnego właściciela mieszkania, warto podjąć działania w celu ustalenia tego adresu. Jeśli jednak nie jest to możliwe, można zastosować inne środki dostarczenia wypowiedzenia, takie jak przesyłka kurierska lub polecona do ostatnio znanego adresu właściciela, nawet jeśli znajduje się on za granicą.
 
anonim cytuj
23-08-2023
Art 673 nie mówi o formie pisemnej
Dz.U.2023.1610 t.j.Akt obowiązujący
Wersja od: 16 października 2023 r. do: 14 listopada 2023 r.
Art. 673. [Terminy wypowiedzenia najmu]
§ 1. Jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych.
 
anonim cytuj
26-10-2023

Sugerowane Tematy

Zostałem obrażony przez wpisy na Facebooku. Nie zostało podane moje imię i nazwisko, czy w tej sytuacji kwalifikuje się to aby zgłosić to zdarzenie na policję?
Zostałem obrażony przez wpisy na Facebooku, z kontekstu postów i komentarzy widać że mowa o mnie. Nie zostało podane moje imię i nazwisko ale inicjały. Czy w tej sytuacji kwalifikuje się to aby zgłosić to zdarzenie na policję?...
Odsetki za opóźnienie w spłacie.
Od kilku lat jestem właścicielką prywatnego żłobka, natomiast zawsze starałam się porozumieć z klientami, a więc taką sytuację mam pierwszy raz i mam pewne pytanie. Niestety mam kilka osób które muszę zgłosić do firmy windykacyjnej ponieważ zalegają z opłatami od wielu miesięcy, zero kontaktu, już nie mam siły prosić się o swoje pieniążki. Z rodzicami podpisuje umowy cywilno- prawne, w umowach mam zapis o naliczaniu odsetek ustawowych w przypadku...
Kontakty z dzieckiem.
Witam grupę, mam taka sprawę, rozszedłem się z partnerką nie byliśmy po ślubie, jakiś czas po naszym rozstaniu dowiedziałem się, że ona jest w ciąży i ja jestem ojcem dziecka (wszystkie znaki na niebie i Ziemi mówią że to moje dziecko). Chce się dowiedzieć jak wyglądają kontakty ojca z tak małym dzieckiem, Jak w takich sprawach decydują sądy w kwestii kontaktu i opieki nad dzieckiem w stosunku do ojca...
Obowiązek alimentacyjny.
Jak ma się sytuacja odnośnie tego, gdy to nowa żona płaci alimenty przelewem ze swojego konta tytułując „ alimenty” za swojego małżonka ? Bo ten rzecz jasna, ukrywa dochody ponieważ ma problem z łożenie na dziecko. Jakieś rady do takiego zachowania...

Wyszukiwarka