Czy można wypowiedzieć umowę najmu lokalu mieszkalnego mailem?

Wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego przez maila? Czy jest zgodne z prawem jeżeli nie posiadam adresu korespondencyjnego właściciela mieszkania, a w umowie najmu podany jest tylko adres e-mail? Właściciel mieszka za granicą
anonim cytuj
27-07-2022
Jeśli umowa nie przewiduje rygoru nieważności przy niezachowaniu formy pisemnej to można nawet smsem lub ustnie.
+1  
anonim cytuj
27-07-2022
Wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego przez maila? Czy jest zgodne z prawem jeżeli nie posiadam adresu korespondencyjnego właściciela mieszkania, a w umowie najmu podany jest tylko adres e-mail? Właściciel mieszka za granicą


W świetle prawa polskiego, wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego wymaga zachowania formy pisemnej, co wynika z art. 673 § 1 Kodeksu cywilnego. Forma pisemna jest jedną z surowszych form i nie można jej zastąpić formą elektroniczną (e-mailem).

Po pierwsze, jeżeli umowa najmu została zawarta w formie pisemnej, wówczas również jej wypowiedzenie musi być dokonane w tej samej formie, aby było skuteczne.

Po drugie, jeśli w umowie najmu nie było żadnego zapisu dotyczącego formy wypowiedzenia umowy i tylko adres e-mail został podany jako kontakt, to niestety wypowiedzenie drogą mailową nie będzie miało mocy prawnej, nawet jeśli umowa była zawierana drogą mailową. E-mail nie spełnia rygoru formy pisemnej.

Jeśli umowa nie przewiduje rygoru nieważności przy niezachowaniu formy pisemnej to można nawet smsem lub ustnie.


Nawet jeśli umowa nie przewiduje rygoru nieważności, w świetle przepisów Kodeksu cywilnego, umowy najmu lokalu mieszkalnego wymagają formy pisemnej do ich wypowiedzenia. Oznacza to, że niezależnie od tego, co stanowi umowa, wypowiedzenie musi być dokonane pisemnie.

Jeżeli nie znasz adresu korespondencyjnego właściciela mieszkania, ale wiesz, że mieszka za granicą, warto zastosować inne środki dostarczenia wypowiedzenia, takie jak kurier czy przesyłka polecona, jeśli tylko jest to możliwe. W przeciwnym razie, warto zbadać wszelkie możliwości ustalenia aktualnego adresu właściciela.
-1  
anonim cytuj
23-08-2023
Skoro tak, to mam jeszcze jedno pytanie. Jakie są konsekwencje wypowiedzenia umowy najmu niezgodnie z formą, którą wymaga prawo? Czy wypowiedzenie to w ogóle jest ważne? Czy muszę zawrzeć nową umowę najmu czy starą można jeszcze jakoś "naprawić"? Skoro e-mail nie jest akceptowany, to co mam zrobić, jeśli już wysłałem takie wypowiedzenie?
 
anonim cytuj
23-08-2023
jeśli wypowiedzenie umowy najmu nie zostało dokonane zgodnie z wymaganą formą, takie wypowiedzenie jest nieważne. Co to oznacza w praktyce?

Jeżeli wypowiedzenie umowy najmu zostało dokonane niezgodnie z wymaganą formą, umowa nadal obowiązuje, chyba że zostanie wypowiedziana w prawidłowy sposób. Konsekwencją jest więc kontynuacja stosunku najmu, aż do momentu, gdy zostanie prawidłowo wypowiedziana. Oznacza to, że wszystkie prawa i obowiązki wynikające z umowy nadal obowiązują obie strony.

Nie ma konieczności zawierania nowej umowy najmu, chyba że obie strony wyrażą taką wolę. Jeżeli zdecydowałeś się już na wysłanie wypowiedzenia drogą mailową, najprostszym rozwiązaniem jest ponowne wysłanie wypowiedzenia w odpowiedniej formie pisemnej, z zachowaniem wszystkich wymogów przewidzianych przez prawo.

Jeżeli nie znasz adresu korespondencyjnego właściciela mieszkania, warto podjąć działania w celu ustalenia tego adresu. Jeśli jednak nie jest to możliwe, można zastosować inne środki dostarczenia wypowiedzenia, takie jak przesyłka kurierska lub polecona do ostatnio znanego adresu właściciela, nawet jeśli znajduje się on za granicą.
 
anonim cytuj
23-08-2023
Art 673 nie mówi o formie pisemnej
Dz.U.2023.1610 t.j.Akt obowiązujący
Wersja od: 16 października 2023 r. do: 14 listopada 2023 r.
Art. 673. [Terminy wypowiedzenia najmu]
§ 1. Jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych.
 
anonim cytuj
26-10-2023

Sugerowane Tematy

Odziedziczony i sprzedany dom. Czy pieniądzę muszą zostać wydane na cele mieszkaniowe?
Dzień dobry. Narzeczony przed ślubem odziedziczył po tacie dom wybudowany w 1992 roku, którego tata był pierwszym właścicielem. Dom został sprzedany dzień przed ślubem. Urząd Skarbowy wystawił zaświadczenie, iż spadek jest wolny od podatku. Czy pieniądze ze sprzedaży domu muszą zostać wydane na cele mieszkaniowe? Czy mogą zostać wydane na dowolny cel? Z góry dziękuję za pomoc....
Spłaciłem dług alimentacyjny, czy komornik sądowy może zająć mi kwotę kosztów egzekucyjnych z wypłaty bez wcześniejszego skierowania pisma do mnie?
Witam. Mam następujące pytanie Spłaciłem dług alimentacyjny w całości oprócz kosztów egzekucyjnych, czy komornik sądowy może zająć mi kwotę kosztów egzekucyjnych z wypłaty bez wcześniejszego skierowania pisma do mnie o uiszczenie tych kosztów. Z góry dziękuję. Pozdrawiam....
Czy pracodawca ma obowiązek wysłać pracownika na badanie okresowe po dłuższej nieobecności w pracy z powodu choroby?
Czy pracodawca ma obowiązek wysłać pracownika na badanie okresowe po dłuższej nieobecności w pracy z powodu choroby? Obecnie pracownik przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym. Pracownik ma do wykorzystania urlop wypoczynkowy i pracodawca chce go udzielić zaraz po ustaniu świadczenia i wysyła go na badania okresowe przed dniem udzielenia urlopu. Czy jest to obowiązkowe? Czy badania okresowe można wykonać po wykorzystaniu urlopu?...
Zalano mi piwnicę. Właścicielka dała mi do zrozumienia, że od niej nic nie wyciągnę i mam skorzystać ze swojego ubezpieczenia. Co robić?
Witam. Dwa dni temu w nocy firma wykonująca żywność na dowóz zalała mi piwnice (pękł im wąż z wodą od zmywarki) ,szkody wyliczyłem na 3,5k zł. Dziś dowiedziałem się od właścicielki, że jej ubezpieczenie nie obejmuje zalań piwnic, bo ona nawet nie wiedziała ,że budynek jest podpiwniczony i nie zaznaczyła w wniosku ubezpieczeniowym, że jest piwnica. Dała mi do zrozumienia ,że od niej nic nie wyciągnę i mam skorzystać ze swojego ubezpieczenia. I tu...

Wyszukiwarka