Wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego przez maila? Czy jest zgodne z prawem jeżeli nie posiadam adresu korespondencyjnego właściciela mieszkania, a w umowie najmu podany jest tylko adres e-mail? Właściciel mieszka za granicą
W świetle prawa polskiego, wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego wymaga zachowania formy pisemnej, co wynika z art. 673 § 1 Kodeksu cywilnego. Forma pisemna jest jedną z surowszych form i nie można jej zastąpić formą elektroniczną (e-mailem).
Po pierwsze, jeżeli umowa najmu została zawarta w formie pisemnej, wówczas również jej wypowiedzenie musi być dokonane w tej samej formie, aby było skuteczne.
Po drugie, jeśli w umowie najmu nie było żadnego zapisu dotyczącego formy wypowiedzenia umowy i tylko adres e-mail został podany jako kontakt, to niestety wypowiedzenie drogą mailową nie będzie miało mocy prawnej, nawet jeśli umowa była zawierana drogą mailową. E-mail nie spełnia rygoru formy pisemnej.
Jeśli umowa nie przewiduje rygoru nieważności przy niezachowaniu formy pisemnej to można nawet smsem lub ustnie.
Nawet jeśli umowa nie przewiduje rygoru nieważności, w świetle przepisów Kodeksu cywilnego, umowy najmu lokalu mieszkalnego wymagają formy pisemnej do ich wypowiedzenia. Oznacza to, że niezależnie od tego, co stanowi umowa, wypowiedzenie musi być dokonane pisemnie.
Jeżeli nie znasz adresu korespondencyjnego właściciela mieszkania, ale wiesz, że mieszka za granicą, warto zastosować inne środki dostarczenia wypowiedzenia, takie jak kurier czy przesyłka polecona, jeśli tylko jest to możliwe. W przeciwnym razie, warto zbadać wszelkie możliwości ustalenia aktualnego adresu właściciela.