Jakie prawa ma pracownik na zwolnieniu lekarskim?

Witam. Mam kilka pytań do prawników, proszę o szybką odpowiedź.

1. Czy pracodawca ma prawo do kontaktowania się ze mną podczas mojego zwolnienia lekarskiego?
2. Jakie są moje prawa w zakresie ochrony miejsca pracy podczas zwolnienia lekarskiego? Czy pracodawca może mnie zwolnić podczas mojego zwolnienia lekarskiego?
3. Jakie obowiązki mam jako pracownik na zwolnieniu lekarskim? Czy muszę na przykład informować pracodawcę o swoim stanie zdrowia?
4. Czy pracodawca może żądać dodatkowych dokumentów potwierdzających mój stan zdrowia podczas zwolnienia lekarskiego?
5. Czy istnieją limity czasowe zwolnienia lekarskiego? Co się stanie, gdy wyczerpię możliwość korzystania ze zwolnienia lekarskiego?
6. Czy mam prawo do pełnej pensji podczas zwolnienia lekarskiego?
7. Czy podczas zwolnienia lekarskiego pracodawca może mi przydzielić inne obowiązki, które mogę wykonywać w domu?
8. Jakie konsekwencje prawne mogą wyniknąć z niewłaściwego wykorzystania zwolnienia lekarskiego?
9. Jakie są moje prawa, jeżeli zostanę wezwany do powrotu do pracy, a nie jestem jeszcze zdolny do pracy?
anonim cytuj
23-07-2023
"1. Czy pracodawca ma prawo do kontaktowania się ze mną podczas mojego zwolnienia lekarskiego?"

Podczas zwolnienia lekarskiego, pracownik jest zobowiązany do dostarczenia pracodawcy stosownego zaświadczenia lekarskiego. Pracodawca nie ma prawa nękać pracownika podczas zwolnienia lekarskiego, ale może skontaktować się z pracownikiem w sprawach niezbędnych do prowadzenia działalności firmy.

"2. Jakie są moje prawa w zakresie ochrony miejsca pracy podczas zwolnienia lekarskiego? Czy pracodawca może mnie zwolnić podczas mojego zwolnienia lekarskiego?"

Zgodnie z polskim prawem pracy, zgodnie z art. 41 Kodeksu pracy, pracownik na zwolnieniu lekarskim jest chroniony przed zwolnieniem. Wyjątki od tej zasady obejmują sytuacje, w których pracodawca ogłasza upadłość lub likwidację firmy. Pamiętaj, że ochrona ta nie obejmuje pracowników na okresie próbnym.

"3. Jakie obowiązki mam jako pracownik na zwolnieniu lekarskim? Czy muszę na przykład informować pracodawcę o swoim stanie zdrowia?"

Na podstawie art. 68 § 1 Kodeksu pracy, pracownik jest zobowiązany niezwłocznie powiadomić pracodawcę o przyczynie nieobecności w pracy. Tym samym, w przypadku zwolnienia lekarskiego, obowiązkiem pracownika jest przekazanie zaświadczenia o niezdolności do pracy. Jednak pracownik nie jest zobowiązany do udzielania pracodawcy szczegółowych informacji na temat swojego stanu zdrowia.

"4. Czy pracodawca może żądać dodatkowych dokumentów potwierdzających mój stan zdrowia podczas zwolnienia lekarskiego?"

Nie, pracodawca nie może żądać od pracownika dodatkowych dokumentów potwierdzających jego stan zdrowia. Zgodnie z art. 22[1] ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zaświadczenie lekarskie jest wystarczającym dokumentem potwierdzającym niezdolność do pracy.

"5. Czy istnieją limity czasowe zwolnienia lekarskiego? Co się stanie, gdy wyczerpię możliwość korzystania ze zwolnienia lekarskiego?"

Zgodnie z art. 92 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek chorobowy przysługuje przez okres nieprzekraczający 182 dni (lub 270 dni w przypadku niektórych chorób). Po upływie tego okresu, pracownik może ubiegać się o zasiłek rehabilitacyjny na podstawie art. 73 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

"6. Czy mam prawo do pełnej pensji podczas zwolnienia lekarskiego?"

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownik nie otrzymuje swojej pełnej pensji, ale zasiłek chorobowy. Wysokość zasiłku chorobowego wynosi 80% lub 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w zależności od okoliczności, jak określono to w art. 25 i następnych Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

"7. Czy podczas zwolnienia lekarskiego pracodawca może mi przydzielić inne obowiązki, które mogę wykonywać w domu?"

Zgodnie z art. 68 §2 Kodeksu pracy, pracownik na zwolnieniu lekarskim ma obowiązek dbać o swoje zdrowie i nie może podejmować innych działań mogących opóźnić powrót do zdrowia. Zatem, nie jest możliwe, aby pracodawca przydzielił Ci inne obowiązki podczas zwolnienia lekarskiego.

"8. Jakie konsekwencje prawne mogą wyniknąć z niewłaściwego wykorzystania zwolnienia lekarskiego?"

Jeżeli pracownik niewłaściwie wykorzysta zwolnienie lekarskie, może to prowadzić do konsekwencji prawnych. Na przykład, na podstawie art. 52 §1 pkt 1 Kodeksu pracy, pracownik może zostać zwolniony dyscyplinarnie, jeśli celowo uniemożliwił lub istotnie utrudnił kontrolę lekarską swojej niezdolności do pracy.

"9. Jakie są moje prawa, jeżeli zostanę wezwany do powrotu do pracy, a nie jestem jeszcze zdolny do pracy?"

Jeśli pracownik został wezwany do powrotu do pracy, ale nie jest zdolny do pracy, powinien zgłosić to swojemu pracodawcy i przedłożyć nowe zaświadczenie lekarskie. Przepisy prawne dotyczące tej sytuacji można znaleźć w art. 68 §1 Kodeksu pracy, który mówi, że pracownik ma obowiązek niezwłocznie powiadomić pracodawcę o przyczynie nieobecności w pracy.

 
anonim cytuj
23-07-2023

Sugerowane Tematy

Zachowek od darowizny.
Kilkanaście lat temu otrzymałam od ojca darowiznę bez testamentu. Ojciec nie żyje już około 15 lat. Chciałabym się dowiedzieć czy moje rodzeństwo może teraz wnioskować o zachowek po tak długim czasie? Chce zaznaczyć ze nie było testamentu, darowiznę otrzymałam za życia ojca. Sporo w internecie piszą o 5 latach przedawnienia ale od testamentu, a nic odnośnie darowizny bez testamentu - jak w tym przypadku wygląda przedawnienie?...
Odziedziczyłam po tacie mieszkanie. Rodzina domaga się oddania obrazu z tego mieszkania. Czy mogą się o niego upominać??
Odziedziczyłam po tacie mieszkanie. W mieszkaniu jest stary obraz - znalazłam podobny w internecie sprzedawany za ok 1000 zl. Odkąd pamiętam czyli od ok 40 lat obraz był w naszym mieszkaniu. Teraz po śmierci taty dalsza rodzina mnie dosłownie osacza ze to ich obraz i chce żebym im go oddała. straszy mnie sądem. Dla mnie obraz ma wartość sentymentalna gdyż zawsze był w domu a poza tym to pamiątka teraz. Ja nic nie wiem na temat pochodzenia tego ob...
Gmina chce odkupić kawałek mojej działki na drogę.
Sytuacja wygląda następująco. Posiadam nieruchomość z działką w gminnej miejscowości. Z racji ze jest to działka w samym centrum przy głównym skrzyżowaniu. Wójt chce odkupić ode mnie kawałek działki, ponieważ z racji dużej ilości wypadków chcą wybudować rondo. Na jaką rekompensatę mogę liczyć, tyle po ile chodzą działki z metra czy więcej/ mniej? U kogo mogę zasięgnąć informacji ?...
Kupujący przywlaszczyl sobie towar za który nie zapłacił
Dzien dobry. Sprzedałam produkt na olx, który nie spełnił oczekiwań klientki. Napisalam jej więc, zeby bez problemu odesłała towar, skoro jest niezadowolona. Jak wiadomo sprzedający nie dysponuje pieniędzmi dopóki transakcja nie zostanie zaakceptowana, więc ryzyka dla niej żadnego nie było. Po tym czasie pani przestała cokolwiek pisac, zgłosiła reklamację na olx, której treści nie widziałam. Po jakimś czasie przyszla decyzja, że reklamacja został...

Wyszukiwarka