Jakie prawa ma pracownik na zwolnieniu lekarskim?

Witam. Mam kilka pytań do prawników, proszę o szybką odpowiedź.

1. Czy pracodawca ma prawo do kontaktowania się ze mną podczas mojego zwolnienia lekarskiego?
2. Jakie są moje prawa w zakresie ochrony miejsca pracy podczas zwolnienia lekarskiego? Czy pracodawca może mnie zwolnić podczas mojego zwolnienia lekarskiego?
3. Jakie obowiązki mam jako pracownik na zwolnieniu lekarskim? Czy muszę na przykład informować pracodawcę o swoim stanie zdrowia?
4. Czy pracodawca może żądać dodatkowych dokumentów potwierdzających mój stan zdrowia podczas zwolnienia lekarskiego?
5. Czy istnieją limity czasowe zwolnienia lekarskiego? Co się stanie, gdy wyczerpię możliwość korzystania ze zwolnienia lekarskiego?
6. Czy mam prawo do pełnej pensji podczas zwolnienia lekarskiego?
7. Czy podczas zwolnienia lekarskiego pracodawca może mi przydzielić inne obowiązki, które mogę wykonywać w domu?
8. Jakie konsekwencje prawne mogą wyniknąć z niewłaściwego wykorzystania zwolnienia lekarskiego?
9. Jakie są moje prawa, jeżeli zostanę wezwany do powrotu do pracy, a nie jestem jeszcze zdolny do pracy?
anonim cytuj
23-07-2023
"1. Czy pracodawca ma prawo do kontaktowania się ze mną podczas mojego zwolnienia lekarskiego?"

Podczas zwolnienia lekarskiego, pracownik jest zobowiązany do dostarczenia pracodawcy stosownego zaświadczenia lekarskiego. Pracodawca nie ma prawa nękać pracownika podczas zwolnienia lekarskiego, ale może skontaktować się z pracownikiem w sprawach niezbędnych do prowadzenia działalności firmy.

"2. Jakie są moje prawa w zakresie ochrony miejsca pracy podczas zwolnienia lekarskiego? Czy pracodawca może mnie zwolnić podczas mojego zwolnienia lekarskiego?"

Zgodnie z polskim prawem pracy, zgodnie z art. 41 Kodeksu pracy, pracownik na zwolnieniu lekarskim jest chroniony przed zwolnieniem. Wyjątki od tej zasady obejmują sytuacje, w których pracodawca ogłasza upadłość lub likwidację firmy. Pamiętaj, że ochrona ta nie obejmuje pracowników na okresie próbnym.

"3. Jakie obowiązki mam jako pracownik na zwolnieniu lekarskim? Czy muszę na przykład informować pracodawcę o swoim stanie zdrowia?"

Na podstawie art. 68 § 1 Kodeksu pracy, pracownik jest zobowiązany niezwłocznie powiadomić pracodawcę o przyczynie nieobecności w pracy. Tym samym, w przypadku zwolnienia lekarskiego, obowiązkiem pracownika jest przekazanie zaświadczenia o niezdolności do pracy. Jednak pracownik nie jest zobowiązany do udzielania pracodawcy szczegółowych informacji na temat swojego stanu zdrowia.

"4. Czy pracodawca może żądać dodatkowych dokumentów potwierdzających mój stan zdrowia podczas zwolnienia lekarskiego?"

Nie, pracodawca nie może żądać od pracownika dodatkowych dokumentów potwierdzających jego stan zdrowia. Zgodnie z art. 22[1] ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zaświadczenie lekarskie jest wystarczającym dokumentem potwierdzającym niezdolność do pracy.

"5. Czy istnieją limity czasowe zwolnienia lekarskiego? Co się stanie, gdy wyczerpię możliwość korzystania ze zwolnienia lekarskiego?"

Zgodnie z art. 92 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek chorobowy przysługuje przez okres nieprzekraczający 182 dni (lub 270 dni w przypadku niektórych chorób). Po upływie tego okresu, pracownik może ubiegać się o zasiłek rehabilitacyjny na podstawie art. 73 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

"6. Czy mam prawo do pełnej pensji podczas zwolnienia lekarskiego?"

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownik nie otrzymuje swojej pełnej pensji, ale zasiłek chorobowy. Wysokość zasiłku chorobowego wynosi 80% lub 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w zależności od okoliczności, jak określono to w art. 25 i następnych Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

"7. Czy podczas zwolnienia lekarskiego pracodawca może mi przydzielić inne obowiązki, które mogę wykonywać w domu?"

Zgodnie z art. 68 §2 Kodeksu pracy, pracownik na zwolnieniu lekarskim ma obowiązek dbać o swoje zdrowie i nie może podejmować innych działań mogących opóźnić powrót do zdrowia. Zatem, nie jest możliwe, aby pracodawca przydzielił Ci inne obowiązki podczas zwolnienia lekarskiego.

"8. Jakie konsekwencje prawne mogą wyniknąć z niewłaściwego wykorzystania zwolnienia lekarskiego?"

Jeżeli pracownik niewłaściwie wykorzysta zwolnienie lekarskie, może to prowadzić do konsekwencji prawnych. Na przykład, na podstawie art. 52 §1 pkt 1 Kodeksu pracy, pracownik może zostać zwolniony dyscyplinarnie, jeśli celowo uniemożliwił lub istotnie utrudnił kontrolę lekarską swojej niezdolności do pracy.

"9. Jakie są moje prawa, jeżeli zostanę wezwany do powrotu do pracy, a nie jestem jeszcze zdolny do pracy?"

Jeśli pracownik został wezwany do powrotu do pracy, ale nie jest zdolny do pracy, powinien zgłosić to swojemu pracodawcy i przedłożyć nowe zaświadczenie lekarskie. Przepisy prawne dotyczące tej sytuacji można znaleźć w art. 68 §1 Kodeksu pracy, który mówi, że pracownik ma obowiązek niezwłocznie powiadomić pracodawcę o przyczynie nieobecności w pracy.

 
anonim cytuj
23-07-2023

Sugerowane Tematy

Umowa zlecenie / umowa o pracę / ciąża.
Witam, mam pytanie od końca maja do końca lipca pracowałam na umowę zlecenie (co miesiąc nowa umowa) od sierpnia pracuje na Umowę o pracę (czas nieokreślony). Wszystkie umowy w jednej firmie. Ostatnio dowiedziałam się że jestem w ciąży. Jak wygląda sprawa ze zwolnieniem? Muszę przepracować 90 dni aby mieć płatne l4? ...
Odkupienie działalności.
Kupuję z kumplem biznes od osoby trzeciej. Umowa którą nam zaproponowano to bubel i chcemy mieć inną, dobrze napisaną, więc będziemy musieli opłacić prawnika. Pytanie tutaj: Czy do umowy sprzedaży działalności wystarczy dowolny prawnik, potrzebny jest jakiś prawnik z konkretną specjalizacją, czy może po prostu marsz do notariusza?...
Otrzymałem uszkodzony towar.
Zamówiłem w sklepie procesor z outletu (ktoś kupuje i zwraca do sklepu w terminie 14 dni, po czym sklep wystawia ten odesłany towar trochę taniej). wczoraj odebrałem paczkę, przyszedłem do domu i pierwsze co zobaczyłem po otwarciu to wygięte 2 piny(gołym okiem ledwo zauważalne. trzeba dokładnie naświetlić i sprawdzać pod kątem żeby to zauważyć). Oczywiście procesor nie działa. od razu napisałem do sklepu z zapytaniem, czy ich towar z outletu jes...
Zapisana w testamencie nieruchomość.
Mam pytanie odnośnie prawa do rachunku bankowego. Ojciec zapisał obcej osobie w spadku nieruchomość, jestem jedynym spadkobierca ustawowym( wiem o zachowku). Sprawa jest obecnie w sądzie na etapie gdzie dostałem pismo z sądu że jestem uczestnikiem i miesiąc temu upłynął termin odpowiedzi. W piśmie strony było że oni chcą spadek w całości. Jak to jest ? Wiem że na koncie była duża suma, w testamencie jest zapisana nieruchomość a strona chce cało...

Wyszukiwarka